اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139810094355814124

مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

کد: 139810094355814124

http://bit.ly/35dgXg7

، تهران , (اخبار رسمی): مرکز خدمات تخصصی درمان در منزل دم وابسته به جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در سال ۱۳۷۸ جهت ارتقاء سطح ارائه خدمات سلامت و پوشش مطلوب خدمات درمانی در کلان شهر تهران زیر نظر معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی تاسیس و اقدام به ارائه شبانه روزی (حتی در ایام تعطیل) کلیه خدمات درمانی و مراقبتی در منزل کرد.

مرکز درمان در منزل  جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران
درمان در منزل جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

مرکز خدمات تخصصی درمان در منزل «دم» اقدام به ارائه شبانه روزی (حتی در ایام تعطیل) کلیه خدمات درمانی و مراقبتی در منزل در یک پکیچ بصورت تیم کامل درمانی در ۲۲ منطقه تهران بزرگ کرده است.

شایان ذکر است که کارشناسان واحد پیام (اپراتوری) مرکز دم ( همگی از کارشناسان پرستاری و مامایی هستند) بصورت شبانه روزی پاسخگوی تماس‌های تلفنی به شماره تلفن ۵ رقمی ۶۴۰۶۴ هستند.

این نحوه خدمـات که در اکثر کشورهـای پیشرفته تحت عنوان &visit home care ارائـه می‌شود برای گروه‌های مشخصی از بیماران بصورت رایگان و تحت پوشش نظام سلامت و بیمه‌ها قرار دارد. در کشور ایران اخیراً بعضی از بیمه‌های تکمیلی درصد قابل توجهی از هزینه‌های درمان در منزل را خصوصاً برای سالمندان و بیماران مزمن و خاص تقبل می‌کنند.

شایان ذکر است این مرکز هم اکنون بیش از ۵۰۰۰۰ مشترک و قریب ۵۰۰۰ اعزام ماهانه دارد که قسمت اعظم این مشترکان سالمندان ناتوان از حرکت بوده که تا قبل از آشنایی با این مرکز کاملاً از نظر دریافت خدمات درمانی در منزل مستأصل بوده‌اند. مرکز درمان در منزل دم جهاد دانشگاهی در حال حاضر خدمت دهنده به جانبازان و پدران و مادران شهدای تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران و بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگان صنعت نفت، کارمندان و بازنشستگان بانک کشاورزی، پیشکسوتان قرآنی دفتر امور قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بیمه سامان و … است.

موارد زیر برخی از «مزایا و فواید» دریافت خدمات درمان در منزل است:

۱ – ارائه خدمات تشخیصی پیش بیمارستانی و خدمات درمانی پس از ترخیص از بیمارستان (دوره تکمیل درمان و دوره نقاهت)
۲ – کاهش انتقال عفونت‌های بیمارستانی با ارائه خدمات درمانی در منزل
۳ – کاهش هزینه‌های درمانی برای درمانخواه بدلیل حذف هزینه‌های هتلینگ بیمارستان‌ها
۴ – حذف همراهی و جابجایی بیمار و نیز کاهش ملاقات‌های روزانه بستگان بیمار و در نتیجه کاهش مصرف سوخت، کاهش آلودگی هوا و کاهش ترافیک شهری
۵ – احساس امنیت و رضایتمندی در بیمار و برخورداری از تغذیه مناسب
۶ – درمان دقیق‌تر، رسیدگی بیشتر و کیفیت بهتر و مطلوبتر خدمات
۷ – دریافت هرگونه خدمات در یک پکیچ کامل درمانی در یک زمان و یک مکان فقط با یک تماس با تلفن (۶۴۰۶۴)
۸ – امکان پیگیری (Follow up ) دقیق تر و اطمینان از بهبودی و عدم عود بیماری پس از ترخیص از بیمارستان
۹ – تشکیل پرونده سلامت برای مشترکین از زمان شروع ارائه خدمات تا پایان در یک پرونده نزد بیمار
۱۰ – کاملاً شفاف و متناسب بودن تعرفه‌های درمانی برای گیرندگان خدمات مرکز که بر خلاف سایر مراکز مشابه که بعد از حضور در منزل بیماران با توجه به شرایط بیمار و ظواهر منازل بیماران اقدام به اعلام تعرفه می‌کنند. در حالی که کارشناسان واحد پیام مرکز دم در هنگام تماس تلفنی درمانخواه تعرفه مرکز را به صورت دقیق و کاملاً شفاف بیان می‌کنند.
۱۱ – وجود واحد مشاوره پزشکی و بهداشتی (در حد کارشناس پرستاری یا مامایی) که به صورت شبانه روزی خدمات مشاوره ای مورد نیاز بیماران را ارائه می‌دهد.
۱۲ – وجود واحد ارزیابی و پیگیری که ضمن پیگیری وضعیت سلامت بیماران و میزان رضایت مندی گیرندگان خدمات در راستای رفع مشکلات مجموعه، گیرنده انتقادات و پیشنهادات مشترکین مرکز دم است.

گروه خدمات گیرندگان مرکز دم

بطور کلی بیماران سالمند، ناتوان از حرکت، تنها و بدون همراه یا سرپرست، بیماران مزمن و خاص و بطور مشخص جانبازان، معلولان جسمی و بیماران قطع نخاعی، بیماران سکته مغزی قلبی، بیماران دچار شکستگی، بیماران مبتلا به سرطان (خصوصاً در مراحلی که بیشتر نیاز به اقدام حمایتی مراقبتی دارند)، بیماران مبتلا به زخم بستر و زخم پای دیابتی و … از جمله گیرندگان اختصاصی خدمات درمان در منزل است.

البته تأکید می‌شود با توجه به هزینه‌های خاص ارائه خدمات درمانی در منزل (توسط کادر درمانی با تحصیلات عالیه دانشگاهی و نیز هزینه آژانس و هزینه مدت زمان رفت و برگشت و توقف در منزل بیمار) این خدمات به صورت Select شده برای گروه‌های ذیل مناسب‌تر است:

الف- بیماران سالمند (بالاتر از ۶۵ سال)
ب- بیماران ناتوان از حرکت
ج- بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن و خاص و صعب العلاج
د- خدمات درمانی مورد نیاز بعد از ترخیص از بیمارستان مانند: آنتی بیوتیک تراپی وریدی، تعویض پانسمان، سونداژ، فیزیوتراپی و . . .
ه- مدیران ارشد

عناوین خدمات درمانی قابل ارائه در منزل

مرکز درمان در منزل دم به عنوان اولین و بزرگترین مرکز غیر خصوصی ارائه خدمات درمانی در منـزل و محل کـار خدمـات درمانی را در شاخه‌های ذیل ارائه می‌دهد:

• پزشک عمومی و متخصص (نورولوژی(مغز و اعصاب)، داخلی، تغذیه، اعصاب و روان (روان پزشکی)، جراحی، عفونی، اطفال، ارتوپدی، قلب، ارولوژی و … )
• خدمات پرستاری در منزل  و نوار قلب (سونداژ، تزریقات، وصل سرم، پانسمان، زخم بستر و … )
• خدمات پانسمان زخم‌های فشاری، دیابتی با تیم مجرب متشکل از پزشکان و پرستاران دوره دیده به شیوه‌های پانسمان نوین
• فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ماساژدرمانی
• فروش و اجاره تجهیزات پزشکی (تخت، ویلچر، واکر، اکسیژن، ساکشن و …)
• دندانپزشکی (با یونیت کامل دندانپزشکی در منزل)
• رادیولوژی دیجیتال و سونوگرافی (پرتابل در منزل)
• اکو کاردیو گرافی قلب ( پرتابل در منزل)
• طب سنتی و مکمل (حجامت، ماساژ درمانی سوئدی برای رفع اسپاسم عضلانی، ماساژ رفلکسوزون تراپی(کف پایی)، ماساژ ریلکسیشن و …)
• شنوایی سنجی در منزل، نصب سمعک
• انجام آزمایشات و نمونه گیری خون و ادرار
• فتوتراپی (درمان زردی نوزادان)
• آمبولانس
• چکاپ کامل و دوره ای (فردی و گروهی)
• مراقبت از سالمند و کودک

سازمان‌های طرف قرارداد و نحوه عقد قرارداد و تسویه حساب با مرکز درمان در منزل دم

۱ – سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ
۲ – صندوق بازنشستگان صنعت نفت
۳ – معاونت مستقل بهداشت و درمان بانک کشاورزی
۴ – بیمه سامان
۵ – دفتر امور قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خبرگزاری قرآنی ایران ایکنا و ده‌ها کارخانه، شرکت و بانک طرف قرارداد با مرکز دم
۶ – بیمه آرمان و سازمان امور فرهنگی شهرداری تهران و بانک سپه در مراحل اولیه عقد قرارداد

تبصره: در موارد نحوه تسویه حساب سازمان‌های طرف قرارداد با مرکز دم حالات زیر متصور است:

الف) تمامی هزینه انجام خدمات درمانی و هزینه لوازم مصرفی توسط سازمان مربوطه پرداخت می‌شود
ب) درصدی از هزینه انجام خدمات درمانی و هزینه لوازم مصرفی توسط خانواده به عنوان فرانشیز (سهم بیمار) و مابقی توسط سازمان طرف قرارداد به مرکز دم پرداخت می‌شود.

مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی در ۳ زمینه کلی ذیل آماده عقد قرارداد است:

۱ – اعزام کادر آنکال به منازل برای انجام خدمات درمانی به صورت موردی
۲ – اعزام کادر آنکال به منازل برای انجام خدمات درمانی به صورت گروهی
۳ – انجام چکاپ گروهی در محل سازمان، شرکت و …

تبصره ۱: تمامی خدمات قابل ارائه در منزل مرکز دم در واحدهای مختلف آن و نیز لوازم مصرفی مورد نیاز بیمار به صورت کد گذاری شده در لیست خدمات مرکز دم احصاء شده و برای هرکدام تعرفه مشخص و شفاف وجود دارد.

تبصره ۲: تعرفه‌های خدمات مرکز دم، توسط هیأت مدیره تعیین شده توسط جهاد دانشگاهی، در پایان خرداد ماه هر سال برای مدت یک سال تعیین می‌شود. این تعرفه‌ها با توجه به هزینه رفت و آمد، مدت رفت و آمد و هزینه انجام ویزیت در منزل به صورت منصفانه و با در نظر گرفتن حقوق مشتری و عایدی منصفانه و هرچند کم ولی با برکت برای تیم درمانی تعیین می‌شود و مرجع کشوری برای ارزیابی تعرفه‌های سایر مراکز مشابه است.

مرکز دم تمام تلاش خود را برای ارتقاء و تکامل روز افزون نحوه ارائه خدمات درمانی در منزل خصوصاً برای سالمندان و بیماران مزمن و یا ناتوان از حرکت به کار بسته است.

امید است مدیران محترم امور رفاهی سازمان‌ها که واقف بر اهمیت توسعه رفاه نیروی انسانی تحت پوشش خود خصوصاً بازنشستگان برای نیل به توسعه مانا هستند، تجربه موفق کشورهای پیشرفته در انتقال بسیاری از خدمات رسانی درمانی، بهداشتی و مراقبتی به منزل خدمت گیرنده که منجر به کاهش هزینه‌ها و افزایش رضایت و بهبودی بیمار و آرامش خاطر و امنیت روانی اطرافیان بیمار می‌شود، مد نظر قرار داده و مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی که پیشرو در بومی سازی بسته ارائه خدمات درمانی در منزل است را امین و معتمد خود قرار دهند.

آرزوی ما ارتقاء رفاه و سطح خدمات درمانی گروه هدف گیرنده خدمات درمانی در منزل و کاهش هزینه‌های درمانی در نگاهی علمی (هزینه-فایده) است.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به آدرس jdtums.ir مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

مرکز خدمات تخصصی درمان در منزل و درمانگاه زخم و کلینیک پوست و مو وابسته به جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران زیر نظر پزشکان دارای بورد تخصصی و عضو هیئت علمیه

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | شهر و جامعه