اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139810114363813581

بازار سهام چگونه کار می‌کند؟

کد: 139810114363813581

http://bit.ly/2sPDthS

، اصفهان , (اخبار رسمی): بازار بورس اوراق بهادار محیطی امن و قانونمند را فراهم می‌کند که در آن فعالان بازار سرمایه بتوانند با اطمینان به ساختار بازار و کاهش ریسک، سهام و سایر اوراق بهادار را معامله کنند. بازار بورس با رعایت قوانین و ضوابط تعریف شده مطابق دستورالعمل بیان شده، به عنوان بازارهای اولیه و ثانویه جریان دارد.

بازار سهام چگونه کار می کند؟
بازار سهام چگونه کار می‌کند؟

بازار بورس اوراق بهادار به عنوان یک بازار اولیه ( primary market )، به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که پس از پذیرش شرکت در بازار، سهام خود را برای اولین باراز طریق فرایند عرضه‌های اولیه عمومی (IPO) به عموم مردم بفروشد. این کار به شرکت‌ها کمک می‌کند تا قسمتی از سرمایه شرکت از طریق فروش سهام به مردم تامین شود. در واقع به این معنی است که یک شرکت سرمایه خود را به قسمت‌های مساوی (مثلاً ۱میلیارد سهم) تقسیم می‌کند و بخشی از آن سهام (مثلاً ۱۰۰میلیون سهم) را با قیمتی (مثلا ً۲۰۰۰ریال برای هر سهم) به عموم مردم می‌فروشد.

برای تسهیل این فرآیند، یک شرکت به بازاری نیاز دارد که بتواند سهام خود را بفروشد.

پس از پذیره نویسی و درج نماد شرکت در تابلوی بازار بورس طبق برنامه ریزی از پیش تعیین شده و در یک زمان مشخص که ناظر بازار (سازمان بورس اوراق بهادار) از قبل به اطلاع عموم می‌رساند، فرایند عرضه اولیه سهام انجام می‌شود. پس از عرضه سهام این شرکت با توجه مثال بالا با موفقیت ۱۰۰ میلیون سهم را با قیمت ۲۰۰۰ ریال برای هر سهم به فروش می‌رساند و ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه فراهم می‌کند.

پس از عرضه اولیه، سهامداران به بازار ثانویه ( secondary market ) خواهند رفت تا در صورت لزوم امکان فروش سهام خود را داشته باشند. خریداران سهام این شرکت به امید افزایش قیمت سهام در آینده می‌توانند به مدت زمان دلخواه سهام خود را نگهداری کنند تا در زمان لازم با کسب سود مورد نظر اقدام به فروش کنند.

سازمان بورس اوراق بهادار مسئولیت اطمینان از شفافیت قیمت، جریان نقدینگی، فرایند کشف قیمت و معاملات منصفانه در بازار بورس را بر عهده دارد. از آنجا که تقریباً همه بازارهای بزرگ سهام در سراسر جهان در حال حاضر بصورت آنلاین فعالیت می‌کنند، سامانه‌های معاملاتی آنلاین شرکت‌های کارگزاری با اتصال به هسته بازار بورس سفارشات خرید و فروش‌های مختلف سرمایه گذاران در بازار را به صورت کارآمد مدیریت می‌کنند تا با ثبت قیمت پیشنهادی خریداران و فروشندگان در تابلوی بازار و تطبیق قیمت فرایند خریدو فروش تسهیل شود.

سازمان بورس اوراق بهادار همچنین کلیه اخبارها، اطلاعیه‌ها و گزارش‌های مالی شرکت را به منظور شفاف سازی سهامداران منتشر می‌کند که در وب سایت کدال (Codal.ir) قابل دسترسی است.

علاقه‌مندان جهت مطالعه مقالات بیشتر در زمینه سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی می‌توانند به بخش مقالات موسسه خانه تدبیر و اندیشه و یا به وب سایت خانه تدبیر و اندیشه به آدرس www.tadbirhome.com مراجعه کنند. 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آموزش بورس خانه تدبیر و اندیشه

موسسه خانه تدبیر و اندیشه در سال ۱۳۸۸ شروع به فعالیت کرد . محور اولیه آموزشها سواد مالی بود . سال ۱۳۸۹ دوره سهامدار موفق تدوین و معرفی گردید . این دوره به گونه ای مورد استقبال قرار گرفت که بیشترین دوره برگزار شده موسسه تا به حال این دوره بوده است. از سال ۱۳۹۳ دوره های روانشناسی نیز به محورهای آموزشی موسسه افزوده شد. جهت اطلاع بیشتر می توانید به وب سایت https://tadbirhome.com مراجعه نمایید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

تجارت و بازار