اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139810144374210095

واکسن زگیل تناسلی (گارداسیل) با کدام ویروس‌ها مقابله می‌کند؟

کد: 139810144374210095

http://bit.ly/37Lx8TD

، تهران , (اخبار رسمی): واکسن زگیل تناسلی که با نام‌های واکسن hpv و گارداسیل هم شناخته می‌شود، برای پیشگیری از 4 نوع ویروس اچ پی وی استفاده می‌شود.

واکسن زگیل تناسلی (گارداسیل) با کدام ویروس‌ها مقابله می‌کند؟
واکسن گارداسیل

واکسن زگیل تناسلی و یا واکسن گارداسیل جهت پیشگیری از ابتلا به نوع خاصی از ویروس‌های hpv کاربرد دارد. ویروس hpv یا ویروس پاپیلومای انسانی ویروس خطرناکی است که در ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها نقش دارد و امروزه شیوع گسترده‌ای به خصوص در ایران پیدا کرده است، این ویروس دارای بیش از ۱۲۰ نوع مختلف است که بعضی از انواع آنها در ایجاد زگیل تناسلی و برخی دیگر عامل انواع سرطان هستند.

اختراع واکسن زگیل تناسلی موجب شده از ابتلا به زگیل‌های تناسلی و سرطان‌هایی مانند سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد و … جلوگیری شود. در واقع گارداسیل موجب افزایش مقاومت بدن در برابر ۴ نوع پرخطر ویروس hpv که عامل زگیل تناسلی و سرطان است،  می‌شود.

چه کسانی باید واکسن گارداسیل را تزریق کنند؟

در عصر حاضر به علت الگوهای جنسی غلط، این ویروس شیوع گسترده‌ای پیدا کرده است. در نتیجه به تمامی افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، تزریق واکسن گارداسیل به منظور پیشگیری از ابتلا به این ویروس خطرناک پیشنهاد می‌شود. البته تزریق باید قبل از سن شروع فعالیت‌های جنسی باشد، زیرا واکسن تنها قبل از درگیری با این ویروس کاربرد دارد.

اما دسته‌ای از افراد هستند که با برقراری رابطه‌های پرخطر بیشتر از سایرین در معرض این ویروس قرار می‌گیرند، تزریق این دارو برای این افراد ضروری‌تر است. به طور مثال افراد همجنس باز به خصوص مردان و معتادان تزریقی و … نیاز است، برای تزریق گارداسیل اقدام کنند. 

این دارو در ۳ دوز و در طی ۶ ماه تزریق می‌شود. به صورتی که پس از اولین دریافت باید ۲ ماه بعد برای دوز دوم مراجعه کرد و سومین دوز ۶ ماه پس از اولین واکسن، تزریق می‌شود.

تاثیر گارداسیل بر زگیل تناسلی

همانطور که ذکر شد واکسن گارداسیل یا hpv با ۴ نوع خطرناک از ویروس اچ پی وی که عامل زگیل‌های تناسلی و سرطان‌های دستگاه تناسلی است، مقابله می‌کند. در واقع گارداسیل مقاومت بدن در برابر این ویروس را افزایش داده و مانع از ابتلا فرد به این ویروس‌ها می‌شود.

این دارو از حدود ۹۰% از زگیل‌های تناسلی پیشگیری خواهد کرد. حتی بعد از تزریق نیز رعایت نکات ایمنی الزامی است، زیرا این واکسن فرد را تنها در برابر ۴ نوع خطرناک از این ویروس محافظت می‌کند و نه همه‌ی ۱۲۰ نوع از آن.

آیا گارداسیل برای افراد مبتلا به HPV هم موثر است؟

خیر، تزریق واکسن در افراد مبتلا به hpv موجب از بین رفتن ویروس و یا درمان آن نمی‌شود، اما ممکن از ابتلا به سایر انواع پر خطر این ویروس جلوگیری کند. زیرا این واکسن دارای ۴ نوع ویروس است.

تزریق واکسن برای خانم‌ها

بهترین سن تزریق گارداسیل برای خانم ها بین سنین ۹ تا ۲۶ سال است، در واقع بهتر است این واکسن قبل از شروع فعالیت‌های جنسی که فرد در معرض ویروس قرار ندارد، تزریق شود. البته امکان تزریق گارداسیل تا سن ۴۵ سال وجود دارد اما میزان تاثیرگذار آن کاهش پیدا می‌کند. واکسیناسیون حین حاملگی و شیردهی برای زنان ممنوع است.

تزریق واکسن برای آقایان

از آنجایی که این ویروس برای مردان نیز خطرناک است و با ابتلا به سرطان‌هایی مانند سرطان پنیس و ناحیه انتهایی دستگاه گوارش و مقعد در ارتباط است، تزریق این واکسن برای آقایان نیز الزامی است.

سن تزریق واکسن hpv برای آقایان نیز مشابه خانم‌ها تا قبل از سن شروع فعالیت‌های جنسی و قرارگیری در معرض ویروس است. بهترین سن برای دریافت این دارو در آقایان بین سنین ۹ الی ۲۱ سال تعریف شده است.

عوارض تزریق گارداسیل

تزریق این واکسن موجب بروز عوارضی موقتی می‌شود، اما مزیت‌های گارداسیل بسیار بیشتر از عوارض آن است. درگیری با برخی از عوارض کوتاه مدت بعد از تزریق واکسن hpv اجتناب ناپذیر است، برخی از این عوارض عبارتند از :

درد ، تورم یا قرمز شدن محل تزریق ، سردرد، حالت تهوع، احساس ضعف  و سرگیجه، درد عضلات، واکنش های آلرژیک و خارش.

برای کنترل عوارض گارداسیل لازم است بعد از تزریق حداقل برای نیم ساعت در مرکز درمانی منتظر ماند تا در صورت وقوع عوارض مشکلی ایجاد نشود.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت کلینیک مهنا مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک مهنا

کلینیک مهنا مرکز تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاهی از جمله: فیستول مقعدی، کیست مویی، شقاق، بواسیر (هموروئید) و زگیل تناسلی با به روز ترین متد جراحی (لیزر درمانی)

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان