اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13981015437917599

مجازات سفته چگونه است؟

کد: 13981015437917599

http://bit.ly/30qjvXz

، تهران , (اخبار رسمی): شخص صادر کننده‌ی سفته و ضامن‌ها در قبال گیرنده سفته تعهد و مسئولیت دارند.

مجازات سفته چگونه است؟
مجازات سفته چگونه است؟

در مجموعه قوانین اسلامی سفته یک سرشت همگانی است که در صورت بروز مشکل بین طرفین سفته برای آن مجازات کیفری قرار داده نشده است و صادر کننده سفته هیچگونه تعهد کیفری در قبال آن ندارد. به گزارش خبرگزاری میزان افرادی هستند که به عنوان رشوه چک و یا سفته صادر می‌کنند که این کار دارای مجازات است. دارانده سفته به جهت دریافت مطالبات خود و مجازات صادرکننده چک لازم است که اعتراض خود را به بانک برده و می‌تواند با توقیف اموال، به مجازات سفته در دست خود برسد در غیر اینصورت می‌تواند در انتظار صدور حکم قطعی از جانب دادگاه باشد تا با داشتن حکم صادره بتواند به توقیف اموال بپردازد. مرجع رسیدگی به شکایات مربوط به سفته شورای حل اختلاف است که به پرونده‌های سفته که مبالغ آن‌ها کمتر از پنج میلیون تومان باشد رسیدگی می‌کند.

چگونگی برگشت زدن سفته و وصول مطالبات

گیرنده سفته می‌تواند به هنگام موعد تاریخ سفته، مطالبات خود را دریافت کند. چنانچه ذکر شده در سفته قبل از فرا رسیدن موعد دریافت شود گیرنده حق برگشت آن را ندارد چرا که تسویه حساب انجام شده است اما اگر با فرارسیدن موعد سفته بدهی پرداخت نشده باشد دارنده سفته می‌تواند به مدت 10روز پس از گذشت از موعد سفته تقاضای برگشت و شکایت از صادرکننده سفته را بدهد. اعتراض دارنده سفته از جانب وزارت دادگستری در برگه چاپی درج و به صادرکننده‌ی آن ابلاغ می‌شود. همچنین می‌توان از طریق بانک برای برگشت چک اقدام کرد.

دادگاه و وظیفه آن در دعاوی سفته و تعیین مجازات سفته

مقامات دادگستری به هنگام درخواست دارنده‌ی سفته به جهت وصول مطالبه خود و شکایت علیه صادرکننده سفته وظیفه دارند با بررسی  دارنده سفته و وجه سفته حکم توقیف مال صادرکننده را با توجه به مبلغ درج شده در سفته صادر کنند. چنین حکمی برای صادر شدن نیاز به مستندات و مدارکی جهت اثبات خواسته دارنده سفته را ندارد و وی می‌تواند در صورت تمایل این درخواست را در شکایتنامه خود نیز ذکر کند. این حکم باعث ایجاد حس آرامش و اطمینان خاطر در دارنده سفته می‌شود که بدهکار به هنگام محکومیت و امتناع از پرداخت بدهی می‌تواند با فروش آن مقدار مال توقیف شده‌ی فرد بدهکار، طلب خود را وصول کند و با توقیف بدهکار نمی‌تواند مال خود را به شخص دیگری واگذار و یا پنهان کند.

ارکان لازم به جهت تنظیم سفته

  • درج مهر، امضا و تاریخ پرداخت
  • درج مبلغی که به جهت آن سفته صادر شده است
  • ذکر نام و نام خانوادگی گیرنده وجه و یا نوشتن وجه حامل
  • ذکر نام و نام خانوادگی صادرکننده
  • درج محل اسکان صادرکننده سفته و محل پرداخت وجه

انواع سفته

  • سفته تنزیلی

هنگامی که دارنده سفته به مبلغ ذکر شده در سفته نیاز داشته باشد و تا فرارسیدن موعد آن نتواند تحمل کند، می‌تواند جهت وصول سفته خود به بانک مراجعه و سفته را با مبلغ کمتری به بانک واگذار کند به سفته واگذار شده، سفته تنزیلی گفته می‌شود.

  • سفته استخدام

اگر به هنگام استخدام از شخص سفته به جهت ضمانت و یا حسن انجام کار خواسته شود این بدان معنا نیست که کار فرما می‌تواند سفته دریافتی را وصول یا برگشت بزند چرا که سفته دریافتی یک ضمانتی است در نزد کارفرما و در آن بابت پرداخت ذکر نمی‌شود اما اگر کارفرما از تعهدات ذکر شده کارمند خود در قرارداد رضایت نداشته باشد و بر این معتقد باشد که کارمندش از قوانین درج شده سرپیچی کرده است و متعهد نبوده می‌تواند سفته به امانت گرفته شده را وصول کند و کارمند خود را به مجازات سفته فراخواند.

  • سفته مفقودی

چنانچه سفته‌ای که صادر شده است و نزد گیرنده است مفقود شود دارنده سفته می‌تواند به دادگاه مراجعه و اعلام مفقودی کند در این صورت دادگاه با صدور حکمی می‌تواند صادر کننده را مجبور به صدور سفته جدید کند.

دارنده سفته و ضامنین متعهد

شخص صادر کننده‌ی سفته و ضامنان در قبال گیرنده سفته تعهد و مسئولیت دارند. از این رو دارنده سفته در صورت بروز مشکل مانند پاس نشدن وجه نوشته شده در سفته و یا گذشتن از موعد ذکر شده در آن می‌تواند برای وصول به صادرکننده‌ی آن و یا ضامنانی که در ابتدا متعهد شده‌اند مراجعه و وجه مورد نظر را وصول و یا به توقیف اموال آنان اقدام کند.

احتمال برگشت رأی تجدید نظر در احکام کیفری و حقوقی

در دعاوی مالی احتمال برگشت رأی تجدید نظر در دادگاه بدوی وجود دارد ولی در صورتی که که مبلغی که به موجب آن این دعاوی شکل گرفته در حدود سیصد میلیون ریال و یا بیشتر باشد، انجام پذیر است.

وقتی اسم سفته آورده می‌شود بسیاری از افراد دچار ترس می‌شوند، این ترس از نظر خیلی از آن‌ها شامل بازداشت و حبس از به اجرا گذاشتن سفته و برگشت آن است از این رو اکثر افراد از به ضمانت گذاشتن سفته در خیلی از موارد خودداری می‌کنند تا درگیر این موارد نشوند. این باور افراد همیشه درست نیست اما در خیلی از مواقع صحیح است.

هرچند بستگی به طرفین سفته دارد بطور مثال ممکن است در هنگام استخدام شخصی سفته‌ای را برای ضمانت نزد کارفرمای خود بسپارد اما بدلیل خصومت شخصی بین آنها کارفرما اقدام به وصول سفته وی کند و او نتواند بدلیل دسیسه‌های کارفرما در دادگاه عدم بی گناهی خود را ثابت کند این تنها یکی از افکاری است که می‌تواند باعث ترس افراد در ارائه سفته شود اما این را هم باید در نظر گرفت که در صورت بروز چنین مشکلی افراد می‌توانند با اعتماد به وکیلی که در چنین زمینه‌هایی مهارت دارد تا حدی به راحتی مشکل خود را حل کنند اما پیدا کردن چنین شخص ماهری که فقط در این زمینه فعالیت داشته باشد کار چندان آسانی نیست.

به همین دلیل سامانه‌هایی به روی کار آمده‌اند که در پیدا کردن وکلای باسابقه کمک بسیاری می‌کنند، سامانه‌ی DADSUN یکی از نمونه سامانه‌هایی است که با معرفی وکلا در تمامی نقاط و بررسی رزومه‌ی آن‌ها توانسته به بسیاری از افراد که در این زمینه که دچار ترس و مشکل شده‌اند کمک کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دادسان

دادسان سامانه ای است که به مردم وکیل متخصص و متناسب با پرونده خود را پیشنهاد می دهد. همچنین با پیگیری به موقع شرایطی را فراهم می سازد تا افراد با خیالی راحت شاهد پیشرفت پرونده خود باشند. https://www.DADSUN.ir

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

حقوقی و قانون