اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139810164379713515

روش‌های مقاوم سازی ساختمان چیست؟

کد: 139810164379713515

http://bit.ly/2H5VrjS

، تهران , (اخبار رسمی): روش‌های زیادی برای مقاوم سازی سازه‌ها (مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی، …) و مقاوم سازی ساختمان‌ها در دسترس استکه برخی از روش‌های رایج در مقاوم سازی سازه‌ها در ادامه آمده است.

روشهای مقاوم سازی ساختمان چیست ؟
مقاوم سازی ساختمان -احسان متال

مقاوم سازی سازه‌ها و ساختمان‌ها به رو‌ش‌های مختلفی انجام می‌شود:

مقاوم سازی سازه‌ها و ساختمان‌ها با FRP، با اضافه کردن دیوار برشی، با اضافه کردن بادبند فلزی، با استفاده از میراگر یا دمپر، با استفاده از جرم‌های متمرکز پاندولی، با استفاده از از ژاکت‌های فلزی و بتنی، با استفاده از بادبندهای کمانش تاب، با استفاده از جداگرهای لرزه‌ای و ... .

در ادامه تعدادی از این روش‌ها توضیح داده شده‌اند.

1.مقاوم سازی با FRP

مقاوم سازی سازه­‌های و ساختمان‌ها به منظور تقویت آنها برای تحمل بارهای وارده، بهبود نارسایی‌­های ناشی از فرسایش، افزایش شکل پذیری سازه یا سایر موارد با استفاده از مصالح مناسب و شیوه ‌های اجرایی صحیح انجام می‌شود. استفاده از مواد کامپوزیت به شکل پلیمرهای مسلح شده با الیاف (Fiber Reinforced Polymers) که به اختصار FRP نامیده می‌شوند که به عنوان یک روش مدرن مقاوم سازی و جایگزین مصالح سنتی و شیوه­‌های موجود شناخته می‌شود.

مصالح FRP از ترکیب الیاف و رزین ساخته می‌شوند، در فرایند مقاوم سازی از رزین (رزین اپوکسی) برای ایجاد لایه یکپارچه، همچنین چسبیدن سیستم FRP به سطح بتن زیرین و ایجاد پوشش به منظور محافظت مصالح استفاده می‌شود. استفاده از FRP به دلیل وزن کم‏‏، سرعت اجرای بالا‏، مقاومت بالا و عدم ایجاد محدودیت معماری به خصوص در ساختمان‌های بتنی بسیار مورد توجه است.

کاربرد مصالح FRP در ساختمان‌های مسکونی بتنی

 • مقاوم سازی سیلو
 • استفاده از مصالح FRP در مقاوم سازی پل‌ها
 • مقاوم سازی دال و عرشه‌ها
 • مقاوم سازی ستون‌های بتنی با مصالح FRP
 • مقاوم سازی تیرهای بتنی با مصالح FRP
 • کاربرد مصالح FRP در دیوار

2.مقاوم سازی با اضافه کردن دیوار برشی و یا بادبند

یکی دیگر از روش‌های مقاوم سازی ساختمان استفاده از دیوار برشی بتنی و یا بادبند است. به علت سختی بیشتر دیوار برشی نسبت به بادبند، تعداد دهانه‌های لازم برای تعبیه دیوار برشی کمتر از دهانه‌های لازم برای بادبند است. در نتیجه طرح مقاوم سازی مشکلات کمتری در زمینه معماری بوجود می‌آورد. برای اتصال دیوار به ستون باید از خاموت یا بولت به عنوان برشگیر در ارتفاع ستون استفاده کرد.

3.مقاوم سازی با استفاده از جداگرهای لرزه‌ای

برای جدا سازی حرکتی بین سازه و زمین از نصب جداسازهای لرزه‌‌ای در تراز پایه ساختمان، استفاده می‌شود . جداسازهای لرزه‌­ای، المان‌هایی هستند که سختی جانبی آنها نسبت به سختی محوری­ بسیار کمتر است، لذا با وقوع زلزله، این المان‌­ها لازم است مانع انتقال نیرو به سازه­‌ی اصلی­ شوند و سازه­‌ی اصلی یک حرکت صلب را در حین وقوع لرزش­‌های زمین تجربه کند.

عملکرد جداگرها فقط در محدوده خاصی از جرم و ارتفاع ساختمان مطلوب است و به همین دلیل این روش بصورت خیلی محدود و فقط برای ساختمان‌های دارای وزن و ارتفاع مشخصی موثر بوده و به همین دلیل کمتر از سایر روش‌ها در جهان مورد استقبال کارشناسان قرار گرفته و در پروژه‌های بسیار کمی مورد استفاده قرار گرفته است.

4.مقاوم سازی با استفاده از سیستم‌های جاذب انرژی (دمپر)

در روش‌­های کنترل غیر فعال سازه نظیر استفاده از مستهلک کننده ‌های ویسکوز و ویسکوالاستیک، جذب انرژی حاصل از حرکات نیرومند زمین توسط مستهلک کننده ‌ها صورت گرفته و به سیستم سازه اجازه داده نمی‌­شود که وارد ناحیه غیر خطی شود.

سیستم‌های جاذب یا مستهلک کننده انرژی (Dampers) بر پایه افزایش ضریب میرایی ساختمان بنا شده‌­اند. مهمترین تاثیر میرایی، کاهش دامنه نوسان و پاسخ ساختمان نسبت به نیروهای وارده است و بدین وسیله قسمت عمده‌ ای از انرژی ارتعاشی را قبل از رسیدن پاسخ سازه به حد نهایی به هدر می‌دهند.

اتلاف کننده ‌های انرژی ممکن است در مهاربندی­‌ها، اتصالات و اجزای غیر سازه‌­ای و یا دیگر مکان‌های مناسب در ساختمان‌های موجود قرار داده شوند، لیکن ساده­ ترین و پرکاربردترین آنها استفاده از میراگر در مهاربندها استکه می­‌توان از آنها در تمامی طبقات ساختمان سود جست.

در انواع میراگرها زیبایی و دکوراسیون ساختمان نیز مد نظر قرار می‌گیرد تا چنانچه بصورت نمایان بکار برده شوند مشکلی از لحاظ معماری ایجاد نشود. کدام روش مقاوم سازی ساختمان بهتر است؟

انتخاب یک روش مقاوم سازی به عنوان روش مقاوم سازی ساختمان وابسته به شرایط ساختمان است.

5.روش مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی با ژاکت فولادی

ژاکت فولادی می‌تواند مقاومت عضو بتنی را بالا ببرد. در تیرها این روش می‌تواند مقاومت خمشی و برشی عضو را بهبود بخشد. در این روش ورق‌های فلزی در محل آسیب پذیر ساختمان بر روی سطح بتنی عضو قرار گرفته و توسط بولت به عضو مربوطه متصل می‌‌شود. مقاوم سازی با ژاکت فلزی بر حسب مورد می‌تواند به صورت دورپیچ، نواری و یا موضعی باشد.

در برخی موارد که اتصال تیرها و ستون‌های ساختمان بتنی ضوابط شکل پذیری از جمله فاصله بین خاموت‌ها را رعایت نمی‌کنند پیرامون تیروستون قرار گرفته و با جوشکاری به یکدیگر متصل می‌شوند.  این ورق‌ها  باید با بولت به تیرها و ستون‌ها  وصل شوند تا بتوانند در تحمل لنگرهای خمشی و نیروهای برشی ایجاد شده در اتصال مشارکت کنند.

ورق‌های فلزی پیرامونی بکار رفته با ایجاد محصور شدگی در محل اتصال تیرها و ستون‌ها خرد شدگی بتن را به تاخیر انداخته و باعث افزایش مقاومت فشاری آن می‌شود. برای مقاوم سازی ستون‌های  ضعیف سازه  که فاقد آرماتورهای عرضی و یا طولی کافی هستند بیشتر از ژاکت فلزی استفاده می‌شود.

برای این کار ورق  فلزی در اطراف ستون قرار گرفته و توسط بولت به ستون متصل می‌شود. این ورق‌ها همچنین در بالا و پایین ستون باید به نحو مناسبی به تیرها و فونداسیون متصل شوند.

استفاده از ژاکت فلزی برای مقاوم سازی ستون‌ها ضمن افزایش مقاومت برشی و خمشی ستون با ایجاد تنش محصورشدگی مقاومت فشاری بتن را نیز افزایش داده و همچنین از کمانش آرماتورهای طولی جلوگیری می‌کند.

در مواردی که هدف مقاوم سازی تنها افزایش مقاومت برشی تیر و یا جبران کمبود خاموت در ستون‌ها برای جلوگیری از کمانش آرماوتورهای طولی باشد به جای ورق فلزی می‌توان از نوارهای فلزی پیرامونی استفاده کرد.

برای این که نیروی برشی بتواند بین عضو بتنی و ورق فلزی منتقل شود باید اتصال مناسب بین آن دو برقرار شود. لذا برای ایجاد این اتصال، قبل از نصب ورق‌ها  سوراخ‌هایی در عضو بتنی و ورق‌های فلزی  ایجاد شده، سپس ورق‌ها (صفحات) بر روی عضو قرار گرفته و با بولت‌ها به هم متصل می‌شوند و سپس فضای باقی مانده داخل سوراخ توسط اپوکسی پر می‌شود.

به طور کلی می‌توان کاربرد روش مقاوم سازی با ژاکت فولادی را در موارد زیر دسته بندی کرد:

 • محصور سازی بتن
 • افزایش مقاومت برشی عضو
 • افزایش مقاومت خمشی عضو
 • افزایش سختی جانبی سازه (تا حدودی)

از جمله مزیت‌های این روش عبارتند از:

 • امکان اصلاح اغلب مشکلات سازه‌ای در قاب‌های بتنی
 • عدم نیاز به قالب بندی برخلاف روش مقاوم سازی با  ژاکت بتنی
 • سرعت اجرای بیشتر نسبت به ژاکت بتنی
 • گزینه مناسب برای محصول کردن بتن در ستون‌ها
 • ایجاد مشکل برای معماری در این روش نسبت به ژاکت بتنی کمتر است

معایب این روش نیز عبارتند از:

نیاز به اجرای پوشش‌های ضد حریق دارد که در سازه‌های مهم منجر به افزایش هزینه‌ها می‌شود.

زمان زیاد اجرا و عملیات متعدد کاشت آرماتور و جوشکاری دارای هزینه بسیار بالایی است و در صورت نیاز به افزایش مقاومت خمشی و برشی انجام می‌پذیرد

نیاز به عملیات تزریق و حجم زیاد گروت که بسیاردشوار است دارد و امکان اصلاح بعضی از اتصالات در قاب‌ها بعضاً غیر ممکن است

 • مقاوم سازی ساختمان با ژاکت بتنی

استفاده از پوشش بتنی یکی از روش‌های مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی در پیرامون الما‌های مختلف از قبیل دیوار برشی، ستون و تیر است. ابتدا سوراخ‌های به فواصل معین در وجه‌های اطراف  المان‌های ضعیف ایجاد می‌شود. سپس یک مش فولادی با آرماتورهای آجدار در اطراف المان قرار می‌گیرد.

اندازه و فاصله این آرماتورهای فولادی با کمک نتایج تحلیلی طراحی می‌شود. میزان و فاصله سوراخ‌های ایجاد شده در عضو به گونه‌ای است که نباید موجب عف عمده  در المان موجود شود و نیز هنگام اجرای عملیات سوراخکاری باید دقت کرد که سرمته باعث قطع آرماتور ستون نشود.

در صورت برخورد سرمته با آرماتور باید دستگاه دریل از سوراخ بیرون شده و سوراخ جدیدی در کنار آن ایجاد شود  تا هیچ آرماتوری قطع نشود. پس از ان سوراخ‌های ایجاد شده توسط چسب اپوکسی پر شده و آرماتورهای دوخت L شکل در داخل آن قرار می‌گیرد.

قالب‌هایی در اطراف المان تعبیه شده و داخل آن توسط بتن پر می‌شود. پوشش بتنی جدید به همراه آرماتورهای آن باعث افزایش مقاومت و شکل پذیری المان سازه‌ای موجود می‌شود.

برای افزایش مقاومت کمانشی ستون‌ها، مقاومت و شکل پذیری تیرها، ستون‌ها و دیوارهای برشی از این مورد استفاده می‌شود.

ژاکت بتنی چیست؟ ژاکت بتنی یک روکش برای عضو بتنی است که از میلگردهای فولادی و بتن تشکیل شده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

احسان متال

احسان متال به عنوان یکی از قدیمی‌ترین فروشگاه های فروش ورق های گالوانیزه ، ورق پانچ و خدمات برش و خمکاری با بیش از 3 دهه تجربه، با پایبندی به سه اصل کلیدی، پرداخت در محل، با ضمانت بازگشت کالا و تضمین اصل‌بودن کالا، موفق شده تا همگام با فروشگاه‌های معتبر به بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی ایران تبدیل شود. به محض ورود به احسان متال با یک سایت پر از انواع ورق رو به رو می‌شوید! هر آنچه در صنعت و ساختمان و به ذهن شما خطور می‌کند در اینجا پیدا خواهید کرد. فروش ابتدای تعهد ماست

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | مسکن و ساختمان