اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139810164380014180

داکت اسپلیت چیست؟

کد: 139810164380014180

http://bit.ly/2QMhuSl

، (اخبار رسمی): داکت اسپلیت (Ducted Split) اصطلاحی است که برای اسپلیت‌های کانالی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از رایج‌ترین سیستم‌های سرمایش و گرمایش در آپارتمان‌ها محسوب می‌شوند.

داکت اسپیلت چیست ؟
داکت اسپیلت

نکات مهم انتخاب و خرید انواع داکت اسپلیت DUCT SPLIT

داکت اسپلیت‌ها یا همان اسپلیت‌های کانالی با تامین هوای خنک در تابستان و تامین هوای گرم در زمستان برای کلیه محیط یک آپارتمان و انتقال هوای سرد یا گرم توسط کانال‌های اجرا شده در داخل سقف کاذب، دمای محیط را به شرایط آسایش و ارامش بصورت تنظیم شده‌ی ترموستات می‌رساند.

داکت اسپلیت از دو قسمت یونیت داخلی (هواساز) و یونیت خارجی (کندانسور) تشکیل شده است. این دو واحد توسط  دو لوله مسی به یکدیگر مرتبط می‌شوند که هوای سرد را تامین کرده و هوا را توسط کانال‌های اجرا شده داکت اسپلیت در اتاق‌ها یا سالن هر واحد آپارتمانی (در داخل سقف کاذب) توزیع می‌کند.

به طور کلی در کندانسور داکت اسپلیت‌ها (یونیت خارجی) گاز مبرد خنک شده و از طریق لوله مسی به شیر انبساطی (expantion valve) و از آنجا به شکل گاز مبرد و آماده جذب گرمای محیط به کویل یونیت داخلی داکت اسپلیت منتقل می‌شود. در کویل‌های یونیت داخلی گرمای هوای محیط داخلی توسط گاز مبرد درون کویل گرفته شده و هوای خنک شده توسط فن (پنل داخلی ) به درون کانال رفت هوا انتقال داده می‌شود.

داکت اسپلیت‌ها را می توان به دو گروه دسته بندی کرد:

 • کولر گازی، اسپیلت
 • داکت اسپلیت (اسپلیت کانالی) معمولی گرید B

داکت اسپلیت کم مصرف اینورتر گرید: این نوع داکت اسپلیت برای جلوگیری از هزینه مصرف برق با رده انرژی A، طراحی و تولید می‌شوند. در داکت اسپلیت‌های اینورتر، کمپرسور با قابلیت دور متغیر بکار می‌رود در نتیجه با کاهش دمای محیط داخلی، دور کمپرسور کاهش و با افزایش دما، دور کمپرسور افزایش می‌یابد.

اصولا از داکت اسپلیت‌ها چه مواقعی و برای چه فضاهایی استفاده می‌شود؟

داکت اسپلیت‌ها یا اسپلیت‌های کانالی برای سرمایش و گرمایش آپارتمان‌های مسکونی، اداری، ویلاها، دفاتر بازرگانی و تجاری … به عنوان یک گزینه لوکس و با هزینه برق مصرفی معادل و یا حتی بیشتر از کولرهای گازی اسپلیت با توجه به محاسبات بار در نظر گرفته می‌شود. داکت اسپلیت‌ها عموما به جای چند اسپلیت در یک واحد مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از داکت اسپلیت‌ها علاوه بر استقلال در تامین سرمایش و گرمایش برای هر واحد از آپارتمان به صورت مستقل، همچنین هزینه‌های نگهداری و بهره برداری از یک سیستم برودتی به شدت کاهش می‌یابد.

برآورد ظرفیت داکت اسپلیت مورد نیاز و ملاحظات جانبی

اصولا هنگام برآورد اولیه ظرفیت سرمایش داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی مورد نیازبرای هر واحد اپارتمان در شرایط آب و هوایی مانند تهران و در طبقات وسط ساختمان (که در معرض تابش نورخورشید به سقف در تابستان و سرمای سطح بام در زمستان نیستند)، به ازای هر 35 یا 40 متر مربع سطح کلی و ناخالص آپارتمان  در نظر گرفته می‌شود ( هر متر مربع فضای مفید حدود 400 btu/hr ). در نتیجه اگر متراژ هر یک از واحدهای آپارتمان بیش از 120 متر مربع باشد، بهتر است برای هر واحد دو دستگاه داکت اسپلیت مورد استفاده قرار گیرد .همچنین در نظر داشته باشید که هر Btu/hr 12000 معادل یک تن تبرید است.

برای آپارتمان‌ها با متراژ 150 متر مربع نیز می‌توان از داکت اسپلیت‌های تک فاز ولی با برق 32 آمپر (برخی برندها) استفاده کرد و نیازی به تقاضای برق سه فاز (از شرکت برق) نیست.

در صورتی که واحدهای آپارتمان حتی تا متراژ 200 متر مربع باشند نیز می‌توان با استفاده از برق تک فاز ولی 50 آمپر از داکت اسپلیت‌های تک فاز استفاده کرد.

سازندگان برای واحدهای بالاتر از 200 متر مربع موظف به اخذ برق سه فازبر اساس بخشنامه شرکت توانیر هستند.

در انتخاب داکت اسپلیت‌ها، در نظر گرفتن حجم هوادهی آنها حائز اهمیت است و معمولا به ازای هر یک تن ظرفیت داکت اسپلیت معادل CFM 400 حجم هوادهی مناسب است. بدیهی است در صورت کمتر بودن حجم هوادهی میزان صدای داکت اسپلیت کمتر و در صورت بیشتر بودن هوادهی، میزان صدای داکت اسپلیت بیشتر خواهد بود.

پیش از انتخاب قطعی مدل‌های داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی، به موضوع تک فاز بودن یا سه فاز بودن برق مصرفی آن توجه کرده و همچنین آمپر برق مصرفی آن را با آمپر (A) کنتور برق ساختمان خود مقایسه کنید.

مزایای استفاده از داکت اسپلیت (اسپلیت کانالی)

 • کاربرد دوگانه سرمایش و گرمایش
 • حذف سیستم چیلر، موتور خانه مرکزی، برج خنک کننده، رادیاتورها و لوله کشی‌های مربوطه
 • امکان استفاده از هوای تازه (Fresh Air) در صورت نیاز
 • حذف رطوبت از محیط و فیلتراسیون هوا و کاهش آلودگی و بیماری
 • امکان قراردادن فیلتر تصفیه هوا و نیز کنترل دمای هر نقطه از فضا به وسیله ترموستات و دریچه های ترموستاتیک تنظیم هوا به صورت مجزا
 • راه اندازی و کاربری آسان داکت اسپلیت‌ها
 • قابلیت نصب داکت اسپلیت برای فضاهای وسیع با کاربری متنوع
 • طول عمر مناسب داکت اسپلیت‌ها
 • امکان استفاده از سیستم گرمایش با کویل آبگرم

از دیگر ویژگی‌های دستگاه‌های داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نگهداری و تعمیر ساده و ارزان داکت اسپلیت A.
 • قابلیت نصب افقی در حداقل فضا
 • C حذف کانال‌کشی عمودی و کاهش فضای مشاع مجتمع‌های آپارتمانی
 • حذف لوله‌ کشی پراکنده در کف و سقف واحدها
 • انتقال یکنواخت سرما و گرما از طریق کانال‌های اجراشده در داخل سقف کاذب
 • استقلال برای هر واحد آپارتمانی و در نتیجه کاهش هزینه‌های نگهداری و عدم نیاز به استفاده از تکنسین نگهدارنده F.

موارد کلی در انتخاب و نصب داکت اسپلیت‌ها

در مقایسه برای استفاده از داکت اسپلیت نوع معمولی یا از نوع اینورتر (اصولاً اینورترها با راه اندازی و تغییر دور آرام کمپرسور دستگاه امکان مصرف کمتر برق و جلوگیری از شوک الکتریکی را مهیا می‌سازند.

انتخاب صحیح ظرفیت، برند و محل نصب داکت اسپلیت

قبل از انتخاب و سفارش خرید هر یک از داکت اسپلیت‌ها علاوه بر ابعاد هواساز یا پنل داخلی، تک فاز یا سه فاز بودن برق مورد نیاز آن و همچنین آمپر (A) برق مصرفی آن، با در نظر گرفتن توان و مشخصات کنتور برق واحد خود دقت کنید.

اجرای درست و اصولی کانال کشی و لوله مسی داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی به منظور بهره مندی از بالاترین کارایی سیستم داکت اسپلیت

با توجه به اهمیت بالانس فن هوادهیدر عملکرد داکت اسپلیت و ارتباط مستقیم آن با طول عمر بلبرینگ موتور، به منظور تداوم بالانس دینامیکی فن هوادهی دستگاه، نسبت به نصب کاملاً افقی و تراز شده انواع داکت اسپلیت در محل نصب خود نهایت دقت کنید.

در داکت اسپلیت‌ها از هوای برگشتی همان واحد استفاده می‌شود، درنتیجه قبل از قرار گرفتن و نصب داکت اسپلیت در بالای سقف کاذب یا هر فضای دیگری که محل قرارگیری دستگاه است، آن فضای نصب با تیغه چینی و یا نصب تایل از دیگر فضاهای عمومی ساختمان (در بالای سقف کاذب) مانند راهروها یا کریدورهای طبقات کاملاً جدا شوند و داکت اسپلیت در محل و موقعیتی نصب شود که فقط هوای برگشتی همان واحد یا فضای موردنظر در آن جریان داشته باشد

در زمان اجرای کانال کشی، محل نصب دریچه‌های برگشت هوای داکت اسپلیت‌ها یا اسپلیت‌های کانالی نسبت به دریچه‌های رفت هوا دارای بیشترین فاصله باشند.

تعیین دمای هوای داخل و فرمان‌های قطع و وصل ترموستات جهت کنترل عملکرد فن هوادهی داکت اسپلیت، در برندهایی که در مسیر مکش هوا دارای ترموستات نیستند، تعیین محل نصب ترموستات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در نتیجه هنگام تعیین محل نصب ترموستات با رعایت ارتفاع 140 سانتی متری از کف، همچنین ترموستات را در محلی که امکان تابش مستقیم نور خورشید یا جریان هوای خروجی از خود داکت اسپلیت و لوله آبگرم نباشد نصب کنید.

برای اجرای لوله‌های مسی در ارتفاع، به ازای هر 6 متر طول لوله مسی از یک تله روغن( OIL TRAP ) استفاده کنید.

به طور کلی هزینه اجرای کانال‌های توزیع و برگشت هوای داخل واحدها و اجرای لوله‌های مسی بین داکت داخلی و پنل بیرونی داکت اسپلیت‌ها یا اسپلیت‌های کانالی بر اساس فاصله و طول مسیر بین این دو قسمت متفاوت بوده اما با یک براورد تقریبی می‌توان هزینه اجرای آنها را حدود 20  تا 30 درصد از قیمت اولیه داکت اسپلیت  در نظر گرفت.

مقایسه داکت اسپلیت با مینی چیلر

هیت پمپ:  برای تامین گرما، برخی از داکت اسپلیت‌ها مجهز به سیستم هیت پمپ هستند. هیت پمپ‌ها علاوه بر مصرف برق زیاد و ظرفیت گرمایش ناکافی در بسیاری از مناطق، ممکن است در سرمای زیر صفر زمستان موجب یخ زدگی کندانسور شوند.

کویل برقی:  در داکت اسپلیت‌ها بمنظور تامین گرمایش از کویل برق  به ندرت استفاده می‌شود زیرا مصرف برق بالایی را نیز به همراه دارد. در این صورت جهت سیستم گرمایش نیازی به وجود آب گرم نیست لذا از این مدل در فضاهایی که مجهز به لوله کشی گاز یا موتور خانه مرکزی نیست، استفاده می‌شود.

همچنین در صورت عدم استفاده از ایرونت اتوماتیک روی کویل آبگرم دستگاه، هر سال در فصل سرما، کویل آبگرم داکت اسپلیت‌ها را هواگیری کنید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بهروسرما صنعت

گروه فنی مهندسی بهرو سرما صنعت مشاور طراح و مجری انواع سیستمهای تهویه مطبوع در فازهای مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی،

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | تجارت و بازار