اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139810174383613917

ثبت علایم تجاری لباس

چرا باید برند لباس را ثبت کنیم؟

کد: 139810174383613917

http://bit.ly/37SeHfQ

، تهران , (اخبار رسمی): کالا یا طرحی که زاییده فکر باشد و حق مالکیتی برای آن وجود داشته باشد برای متضرر نشدن و استفاده از حقوق و متعاقب آن برای کسب سود لازم است برند یا علامت تجاری پوشاک ثبت شود. این قابلیت و حربه قانونی برند است که می‌تواند قامت کمر اقتصاد را خم کند و یا جان تازه به درامد ببخشد.

چرا باید برند لباس را ثبت کنیم
ثبت برند لباس، پوشاک، مزون

برای ثبت برند لباس باید نام انتخابی، نو و غیرمتشابه و قانونی و قابلیت ثبت باشد. نام تجاری نباید بگونه‌ای باشد که موجب گمراهی مصرف کننده شود. مثلا شما به عنوان یک مالک برند ایرانی که برند خود را در ایران ثبت می‌کنید نمی‌توانید کلمه رم یا پاریس را در برند استفاده کنید، زیرا این الغا را به مشتری می‌دهد که محل تولید این پوشاک در خارج از ایران است. 

در مورد انتخاب اسم برند لباس بهتر است این را هم اشاره کرد که با توجه به تراکم ثبت برند پوشاک باید اسم خاص باشد یا در کنار یک اسم عام از کلمه‌ای خاص برای منحصر کردن استفاده کرد.

چه برند و لوگوهایی را طبق قانون 1337 نمی‌توان ثبت کرد؟

  • علائم رسمی، دولتی و مملکتی نظیر پرچم ایران، علائم وزارتخانه‌ها، هلال احمر، علائم نیروهای مسلح
  • علایمی که قبلاَ خود یا مشابه آن به ثبت رسیده باشد.
  • علائم منافی عفت عمومی و نظم و انضباط اجتماعی
  • علائمی که دارای اسم و عبارت عمومی باشد و دولت استعمال آن را تحت علامت تجاری منع کرده باشد.

برای هر کالایی یک طبقه و رسته انتخاب شده که طبق قواعد کلی و جهانی است و باید با تناسب جنس کالا و یا نوع خدمات انتخاب شود این مورد هم مزایا و هم معایبی دارد. مزیت آن این است که اگر نامی در طبقه‌ای انتخاب شود و شخص دیگری همان نام را برای کالای دیگر و طبقه برند دیگری بخواهد ثبت کند آزادی عمل دارد و از طرفی هم ممکن است نام برندی خوب بدرخشد و تبلیغات خوبی برای معرفی آن انجام داده شده باشد و شخصی از آن استفاده کند، البته این مسئله عیب نیست.

برای آشنایی بیشتر با برخی از نمونه‌های مرتبط لیست طبقات برند به شرح ذیل است:

طبقه 1 - مواد شیمیائی مورد استفاده در صنایع، علوم عکاسی و همچنین کشاورزی، باغبانی و جنگلبانی؛ رزین‌های مصنوعی پردازش نشده، پلاستیک‌های پردازش نشده؛ کودهای گیاهی؛ ترکیبات اطفاء حریق؛ مواد آبکاری و جوشکاری فلزات؛ مواد شیمیائی برای نگهداری مواد غذائی؛ مواد دباغی؛  چسب‌های صنعتی.

طبقه 2- رنگ روغن؛ جلا؛ لاک؛ مواد ضد زنگ زدگی و جلوگیری کننده از فاسد شدن چوب؛ مواد رنگی؛ مواد تثبیت رنگ؛ رزین یا صمغ‌های خام طبیعی؛ فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ساختمان؛ چاپگرها و هنرمندان.

طبقه 3- ترکیبات سفید کننده و سایر مواد مخصوص شستشوی لباس؛ مواد مخصوص تمیزکردن، براق کردن، لکه گیری و سائیدن؛ صابون، عطریات، روغن‌های اسانس، مواد آرایشی؛ لوسیون‌های مو؛ گرد و خمیردندان.

طبقه4- روغن‌ها و گریس‌های صنعتی؛ روان کننده‌ها؛ ترکیبات گردگیری، مرطوب کردن و جذب رطوبت؛ انواع سوخت ( شامل سوخت موتور) و موادروشنائی، انواع شمع و فتیله چراغ.

طبقه 5- مواد داروئی و بیطاری؛ مواد بهداشتی برای مصارف پزشکی؛  مواد رژیمی برای مصارف پزشکی، غذای کودکان؛ انواع گچ شکسته بندی، لوازم زخم بندی؛ مواد پرکردن دندان، موم دندان سازی؛ ضدعفونی کننده‌ها؛ مواد نابودکننده حشرات موذی؛  قارچ کش، مواد دفع نباتات هرزه.

طبقه 6- فلزات عادی و آلیاژهای آنها؛ مواد ساختمانی فلزی؛ ساختمان‌های فلزی قابل حمل؛ مواد فلزی خطوط مجراهای فلزی گاوصندوق اجناس ساخته شده از فلزات عادی که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ سنگ‌های معدنی فلزات

طبقه 7- انواع ماشین و ماشین‌های افزار؛ انواع موتور ( استثناء موتور وسائط نقلیه زمینی) ؛ قفل و بست و حلقه‌های اتصال قطعات ماشین‌ها و قطعات انتقال قوه ( به غیر از اتصالات و اجزائ انتقال قوه وسائط نقلیه زمینی)؛ لوازم و ابزارکشاورزی ( به استثنای ابزارهای دستی )؛ ماشین جوجه کشی.

طبقه 8- انواع ابزار ولوازم دستی ( که با دست کارمی کنند) ؛ سرویس کارد و قاشق و چنگال ، سلاح کمری، تیغ.

طبقه 9- اسباب و آلات علمی،  دریانوردی، مساحی، عکاسی، سینمایی، بصری، وزن کردن، اندازه گیری، علامت دادن، کنترل ومراقبت (نظارت)، نجات و آموزش ؛ اسباب و لوازم هدایت ، قطع و وصل ، تبدیل ، ذخیره سازی، تنظیم یا کنترل جریان برق،  آلات واسباب ضبط ، ماشین های فروش خودکار ومکانیسم دستگاه هایی که با سکه کار می کنند ،صندوق های ثبت مبلغ دریافتی،  ماشین های حساب ، تجهیزات داده پردازی و رایانه ای؛ دستگاه آتش نشانی .

طبقه 10- آلات وابزار جراحی،  پزشکی، دندانسازی وبیطاری، اندام های مصنوعی، دندان و چشم مصنوعی؛ اقلام ارتوپدی؛ مواد بخیه زنی

طبقه 11- دستگاه های روشنائی، حرارتی، مولد بخار، طبخ، خنک کردن، تهویه، تامین آب بهداشتی

طبقه 12- وسایط نقلیه، دستگاه‌های حمل و نقل زمینی، دریائی و هوائی.

طبقه 13- اسلحه گرم؛ مهمات و انواع پرتابه ( از قبیل موشک، خمپاره و غیره) ؛ مواد منفجره؛ مواد وسایل آتش بازی

طبقه 14- فلزات گرانبها و آلیاژهای آنها و کالاهائی که با فلزات گرانبها ساخته شده یا با آنها روکش شده‌اند و در سایر طبقات ذکر نشده اند؛ جواهرات، سنگ های گرانبها؛ اسباب و لوازم ساعت سازی و زمان سنجی.

طبقه 15- آلات موسیقی.

طبقه 16- کاغذ مقوا و کالاهای ساخته شده از آن‌ها که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ مطاب چاپ شده، مواد صحافی، عکس؛ نوشت افزار؛ چسب برای مصارف تحریری یا خانگی؛ لوازم نقاشی؛ قلم مو نقاشی؛ ماشین تحریر و لوازم ملزومات دفتری ( به استثنای مبلمان) مواد آموزشی و تدریس ( به استثنای دستگاه‌ها)؛ موادپلاستیکی برای بسته بندی ( که در سایرطبقات ذکر نشده‌اند)؛ حروف و کلیشه چاپ.

طبقه 17- لاستیک، کائوچو، صمغ، آزبست ( پنبه نسوز)، میکا ( سنگ طلق) و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ پلاستیک دارای شکل و قالب خاص برای استفاده در تولید سایر کالاها؛ مواد بسته بندی، در پوش گذاری، انسداد و عایق بندی؛ لوله‌های قابل ارتجاع غیر فلزی.

طبقه 18- چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته شده از آنها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند؛ پوست حیوانات؛ چمدان؛ کیسه و کیف‌های مسافرتی؛ چتر، چترآفتابگیر و عصا؛ شلاق؛ یراق و زین و برگ.

طبقه 19- مواد و مصالح ساختمانی ( غیر فلزی)؛ لوله‌های غیر فلزی سخت و غیر قابل انعطاف برای استفاده در ساختمان؛ آسفالت؛ قیرو قطران؛ ساختمان‌های متحرک غیر فلزی، بناهای یادبود غیر فلزی.

طبقه 20- مبلمان و اثاثیه، آئینه، قاب عکس؛ کالاهای ساخته شده از چوب، چوب پنبه، نی، حصیر، شاخ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ، صدف، کهربا، صدف مروارید، کف دریا وبدل کلیه این مواد یا ساخته شده از پلاستیک ( که در سایر طبقات ذکر نشده اند).

شاید تصور عامه این باشد که پوشاک و یا هر گونه لباس به صورت انفرادی کار می‌کنند و نیاز به ثبت شرکت نیست اما بهتر است بدانید اگر بصورت سیستماتیک و حرفه‌ای بخواهید کار کنید می‌توانید برای یک شرکت چند برند متفاوت ثبت کنید و از چند جهت بازار را به قبض خود دراورید و با ثبت شرکت پوشاک از امتیازات و مزایای شخص حقوقی برای استفاده از امکانات استفاده کنید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند لباس 

الف) مدارک مورد نیاز برای ثبت برند شخص حقیقی

۱- کپی شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی
۲- کپی برابر کارت بازرگانی در صورت غیر فارسی بودن برند
۳- کپی مجوز فعالیت(پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت)

ب) مدارک مورد نیاز برای ثبت برند شخص حقوقی

۱- کپی روزنامه رسمی ثبت و تغییرات شرکت
2- کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل
۴- کپی مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت)
۵- کپی کارت بازرگانی در صورت غیر فارسی بودن علامت تجاری

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

خدمات حقوقی و ثبتی رامند

ثبت و تغییرات انواع شرکت، ثبت شرکت در خارج از ایران، ثبت برند و لوگو، ثبت طرح صنعتی، اخذ کارت بازرگانی، کد اقتصادی و ارزش افزوده، دریافت ایزو وجواز تاسیس

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]