اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139810214394112597

بی توجهی، نامنظم بودن، حواس پرتی از اختلالات کمبود توجه است

اختلال کمبود توجه چگونه است؟

کد: 139810214394112597

http://bit.ly/36QvBeM

، (اخبار رسمی): مشخصه‌ى این افراد بی توجهی، نامنظم بودن، حواس پرتی، فراموش کاری و اعتماد به نفس پایین است و عموما در امر تحصیل چندان موفق نیستند.

" اختلال کمبود توجه " چگونه است ؟
” اختلال کمبود توجه “

افرادی که دارای اختلال کمبود توجه هستند به گونه‌ای عجیب فعال، بی قرار و شتابزده هستند. یادگیری آنها در محیط‌های سنتی تحصیلی با مشکل رو به رو هستند و از آن سرپیچی می‌‌کنند.

به منظور تشخیص قطعی و دقیق این اختلال با توجه به طبیعت پر تحرک کودکان طبق دستورالعمل جامع امریکا مجموعه متخصصان زیر باید نظر قطعی بر بیش فعالی کودک بدهند:

  • پزشک اطفال
  • روان شناس اطفال
  • متخصص اعصاب
  • متخصص شنوایی سنجی
  • کارشناس آموزشی
  • متخصص آلرژی
  • متخصص تغذیه

نکته مهم اختلال کمبود توجه: علایم جاری کودک باید حداقل از شش ماه گذشته شروع شده باشد.

آزمایش‌هاى پزشکی لازم جهت تشخیص این بیماری

۱) آزمایش مسمومیت از سرب ضروری است البته توصیه می‌شود این آزمایش در خصوص فلزات سنگین دیگر نیز انجام شود.
۲) ارزیابی عصبی در خصوص عدم ابتلا به صرع petit mal
۳) بررسی غده تیرویید و عملکرد آن.
۴) بررسی کمبود ویتامین‌های گروه ب، منیزیوم، روی، آهن.
۵) شنوایی سنجی. چرا که عفونت بسیار خفیف گوش میانی که حتی باعث تب هم نشود، منجر به ایجاد همهمه و شنیدن صداهایی داخل گوش می‌شود که کودک در اثر آن حواس پرت، بی توجه، و تند خو خواهد شد.

 رابطه ژنتیک و بیش فعالی

بر اساس نظریه‌ى ژن معیوب، ظاهرا درمان دارویی ADHD/ADD منطقی است اما محیط نیز نقشی اساسی در این زمینه دارد. والدین باید کودکان را در مقابل اثرات سموم، تغذیه‌ى نامناسب، بی تحرکی، آلاینده‌ها، شوک‌ها، تحصیلات زیر استاندارد و تنش حفظ کنند.

نقش تغذیه و آلرژی غذایی در تشدید بیش فعالی

مشخص کردن مواد حساسیت زا و حذف آنها از برنامه غذایی کودک، کاری دشوار اما ارزشمند است. آزمایش نوار مغزی کودکان پس از حذف مواد آلرژن با ثبات تر عمل می‌کند‌ و بهبود در رفتار آنها مانند زمانی است که از داروی ریتالین استفاده می‌کنند.

فهرست مواد خوراکی که به صورت تدریجی حذف آنها و اثرشان بر رفتار کودک بررسی می‌شود شامل:

شیر، گندم، چاودار، جو، جودوسر، تخم مرغ، سویا، ذرت، مرکبات، آجیل، شکلات، قهوه، افزودنی‌های غذایی، نگهدارنده‌ها، طعم دهنده‌ها است.

درمان اختلال کمبود توجه

داروی ریتالین: این دارو طبق دستور انجمن دارویی امریکا به علت امکان سوءاستفاده و وابستگی در فهرست داروهای خاص قرار داده شده است. متاسفانه ریتالین در کنار افزایش تمرکز در کودکان دچار اختلال بیش فعالی، باعث بروز عوارضی از جمله کاهش رفتارهای خود انگیخته، افزایش نبض، کاهش اشتها، توقف رشد، بی خوابی، افزایش تند خویی و گریه می‌شود.

امکان بروز وسواس فکری، اضطراب عمومی، اختلال تیک، سندروم تورت، شیدایی-افسردگی، گیجی و توهمات در کودکان مصرف کننده بیشتر است. البته این علایم با قطع دارو از بین می‌رود.

نقش لوب پیشین در اختلال کمبود توجه: لوب پیشین مرکز کنترل احساسات است زیرا نقش مهمی در عملکرد حرکتی، حل مشکلات، حافظه، قضاوت، کنترل امیال و خشونت در رفتار اجتماعی دارد. در یک جراحی قسمت‌هایی از لوب پیشین تخریب شد تا بهبودی در رفتار پیش بیاید اما با این کار رفتارهای خودجوش نیز از بین رفتند. ریتالین هم دقیقا به همین طریق عمل می‌کند.

۵۰ درصد کودکان مصرف کننده ریتالین در دراز مدت دچار تحلیل لوب پیشین می‌شوند.

درمان‌های غیردارویی توصیه شده توسط انجمن کودکان امریکا

۱) مشاوره روانی
۲) آموزش والدین در برخورد با کودکان دارای این اختلال
۳) طب سوزنی
۴) هومیو پاتی
۵) عصب درمانی

 عصب درمانی

با بررسی مغز کودکان مبتلا به ADD/ADHD با استفاده از QEEG مى‌توان متوجه غیر معمول بودن آن شد. در نوار مغزی این کودکان دیده می‌شود که امواج بتا در مقایسه با همسالان کمتر است. امواج بتا هنگام تفکر تحلیلی و متمرکز غالب است. برعکس در کودکان با این علایم، بیشتر امواج آلفا و تتا تولید می‌شود. این امواج زمانی که فرد در عالم رویا به سر می‌برد و بی توجه است غالب است.

دانشمندان متوجه شدند که اگر امواج مغزی این کودکان طبیعی شود، می‌توانند از شفافیت بیشتر ذهنی برخوردار شوند.

بازخورد EEG

بازخورد عصبی، آموزش و بازخور زیستى الکترو انسفالوگرافی: این روش مثل یک محرک دارویی در درمان بی توجهی و بیش فعالی موثراست. ۲/۳ این کودکان پس از بیست جلسه آموزش، موفق به کاهش مصرف ریتالین و یا قطع آن شدند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | بهداشت و درمان