اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139810224397510591

ماساژ شیاتسو چیست؟

کد: 139810224397510591

http://bit.ly/2NEd6CX

، تهران , (اخبار رسمی): شیاتسو یک روش ماساژ درمانی است که اصلیت آن به آسیا و ژاپن بازمی‌گردد. این روش مبتنی بر آزاد کردن انرژی چی یا همان انرژی زندگی از کانال‌های انرژی بدن است. این کانال‌ها در ارتباط با ارگان‌های داخلی بدن، وضعیت ذهنی، احساسات و روح است.

یکی از ماساژهای شرقی است که می تواند به بهبود و درمان بیماری ها کمک نماید
ماساژ شیاتسو چیست؟

در ادامه گوشه‌ای از آموزش ماساژ شیاتسو فراهم شده است. آموزش ماساژ شیاتسو برای اکثر قسمت‌های بدن قابل استفاده است.

اطلاعات پایه در مورد ماساژ شیاتسو

شیاتسو شیاتسو (به انگلیسی: shiatsu)(به ژاپنی: کانجی :指 圧هیراگانا :しあつ) در تکنیک‌های ماساژ ژاپنی به صورت کلمه به کلمه به معنی «فشار انگشت» است: کلمه shi به معنای انگشت و atsu به معنای فشار است. ماساژ شیاتسو توسط ژاپن شناخته شد اما دارای سوابق مکتوبی از طب سنتی چینی است.

جلسه ماساژ شیاتسو در یک اتاق بزرگ و روی یک تشک بزرگ به نام مت ماساژ انجام می‌شود می‌ توان با لباس یا بدون لباس تکنیک‌های ماساژ شیاتسو را انجام داد. به طور معمول می‌توان به موسیقی گوش داد یا درمان را در سکوت دریافت کرد. برخی اعتقاد دارند که طب سوزنی دارای اثرات قوی تری نسبت به ماساژ شیاتسو است زیرا سوزن دقیق‌تر است و کاری می‌کند تا انرژی را بهتر آزاد کند.  

هدف آن باز کردن انسداد qi یا انرژی چی است. اعتقاد بر این است که چی نیروی حیاتی زندگی است که از طریق خطوط انرژی بدن منتقل می‌شود، که این خطوط معمولا به عنوان مریدیان شناخته می‌شوند. این خطوط درک شده دارای نکات خاصی هستند و زمانی که تحریک می‌شوند می‌توانند به انتشار جریان انرژی مسدود شده کمک کنند. اعتقاد بر این است که ماساژ شیاتسو مانند طب فشاری و ماساژ تایلندی، در اصلاح ذهن-بدن-روح به شیوه‌ای جامع و غیر تهاجمی کمک می‌کند.

اعتقاد بر این است که تکنیک‎های ماساژ شیاتسو را که ریشه‌های آن در پزشکی سنتی چینی یافت می‌شود، برخی از راهبان بودایی در قرن شانزدهم به ژاپن آوردند. با این حال، نسخه‌های مدرن آن را می‌توان از اواسط دهه 1900 در ژاپن دنبال کرد. درست زمانی که Tokujiro Namikoshi اولین کالج شیاتسو را در ژاپن تاسیس کرد.

امروزه شیاتسو چندین فرم مختلف مانند Namikoshi shiatsu و Zen shiatsu را شامل می‌شود. در یک جلسه ماساژ شیاتسو ممکن است انواع دیگر ماساژ درمانی و روش‌های درمانی بدن نظیر ماساژ سوئدی و طب فشاری را نیز دریافت کرد. در ماساژ شیاتسو همان نقاط بدن که در طب فشاری و طب سوزنی هدف قرار داده می‌شود، دستکاری می‌شوند و هدف از این کار رفع انسداد مریدیان‌ها و جریان چی است. طب سنتی چینی، ماساژ شیاتسو، طب سوزنی، طب فشاری و … مواردی هستند که مفاهیم را از نظریه پنج عنصر اصلی که در 2000 سال پیش مطرح بود، برای درمان بیماری‌ها و انسداد انرژی در بدن، مورد استفاده قرار می‌دهند.

پنج نظریه عنصر نشان می‌دهد که سیستم‌های مختلف در بدن با چرخه‌های مختلف و عناصری از قبیل چوب، آتش، زمین، فلز و آب ارتباط دارند و یا تحت‌تاثیر آن‌ها قرار می‌گیرند.

درست مانند طب فشاری و طب سوزنی، طبق نوشته سایت ویکی پدیا باور رایج بر این است که تمرینات شیاتسو بر ۱۴ کانال انرژی، که هر کانال مربوط به یک عضو مهم بدن است، تاثیر مثبت دارد. این ۱۴ کانال انرژی به عنوان یک کانال با عنوان کانال چی در بدن جریان پیدا می‌کند. و حرکت این جریان بدون هیچ گونه مانعی برای سلامتی خوب است.

مریدین‌ها یا کانال‌های انرژی چی عبارتند از :
۱-ریه
۲-رودهٔ بزرگ
۳-معده
۴-طحال
۵-قلب
۶-رودهٔ کوچک
۷-مثانه
۸-کلیه
۹-پرکارد
۱۰-گرم‌کنندهٔ سه‌گانه
۱۱-صفرا
۱۲-کبد
۱۳-حکومت و راهبری
۱۴-تولید

آموزش ماساژ شیاتسو

اموزش کامل شیاتسو نیاز به طی کردن دوره‌های بلند مدت و کاملی است که در دانشگاه‌ها و مراکز معتبر کشور ژاپن تدریس می‌شود. همانطور که می‌دانید ژاپنی‌ها در زمینه ماساژهای طب فشاری مانند شیاتسو سابقه طولانی دارند. ماساژ شیاتسو پا یکی از بخش‌های ماساژ طب فشاری شیاتسو است که هنرجویان آموزش ماساژ آن را در کلاس‌های آموزشی ماساژ فرا خواهند گرفت. در واقع کانال‌های انرژی یا همان مریدین‌ها معمولا به انگشتان پا ختم می‌شوند و از همین رو نقاط فشاری بسیار در ناحیه پا قرار دارد که ماسور می‌تواند از آن‌ها برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده کند.

فیلم‌ها و ویدیوهای آموزش ماساژ شیاتسو در سایت آپارات و کانال رسمی آموزشگاه ورزمان قرار داده شده است که می‌توان از این فیلم‌های آموزشی ماساژ شیاتسو استفاده کرد.در مورد سبک‌های مشابه با شیاتسو می‌توان از ماساژ رفلکسولوژی نام برد که مربوط به پا  نیز می‌شود. در واقع ماساژ رفلکسولوژی روی نقاط و نواحی خاصی مطابق با ارگان‌های بدن کار می‌کند و شیاتسو نیز بصورت بازتابی بر روی ارگان‌های داخلی بدن و غدد کار می‌کند.

کتاب آموزش ماساژ شیاتسو موجود در بازار خیلی کامل به نظر نمی‌رسند اما کتب آموزشی نقاط حساس در بدن و طب سوزنی می‌تواند راهنمای خوبی برای یادگیری منابع تئوری آموزش ماساژ شیاتسو باشد. اگر سرچ کوتاهی در اینترنت داشته باشید می‌توانید دانلود کتاب ماساژ درمانی با طب فشاری را به راحتی جستجو کنید.

برخی از علاقه مندان به سبک‌های ماساژ می‌پرسند که ماساژور شیاتسو چیست و در بازار وجود دارد ؟ باید گفت هم اکنون ابزار چوبی بسیار عالی برای تحریک نقاط طب فشاری در فروشگاه‌های لوازم ماساژ وجود دارد. اخیرا نیز محصول جدید به نام دکتر ماساژ برای تحریک نقاط مهم طب فشاری ژاپنی در پا توسط پژوهشگران ایرانی تولید شده است که بسیار کاربردی است.

یکی از شیوه‌های ماساژ ژاپنی ماساژ واتسو است. نام واتسو از ترکیب آب و شیاتسو می‌آید. این توسط Harold Dull در سال 1980 آغاز شد. واتسو یک شکل پرورش دهنده بدنه است که در آب گرم و کم عمق اتفاق می‌افتد، با درمانگر فرد که دریافت می‌کند. واتسو می‌‌تواند یک درمان عمیق باشد که در هر دو بدن و ذهن کار می‌کند. در واقع، اعتقاد بر این است که زخم جدایی را بهبود می‌بخشد و حس اتصال و همسویی با دیگران را در ما تقویت می‌کند.

آب یکی از کامل ترین عناصر برای تنظیم ذهن است و در واتسو کلیدی است که به فرد کمک می‌کند تا درهای حضور ذهن خود را کاملا گشوده و حواس پنجگانه‌اش در لحظه حال متمرکز شده و متوجه پیرامون خود باشد. در این لحظه نیروهای درونی و بیرونی با هم ترکیب شده و حواس پنجگانه هم پیرامون خود را درک کرده و هم با احساسات درونی ارتباط برقرار می‌کنند. در روش واتسو، فرد درون استخر آب گرم با فشارهای متفاوت قرار گرفته و ماساژور با انجام حرکات کششی و تکنیک‌های مختلف ماساژ مفصل‌های او را به حرکات آزاد و شناور در می‌آورد. در این حالت ذهن کم کم از تنش‌ها و گره‌های عصبی رها شده و در حالت آرامش مطلق قرار می‌گیرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آموزشگاه ماساژ فنی و حرفه ای آزاد ورزمان

آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای آزاد ورزمان با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور در زمینه برگزاری کلاس آموزش ماساژ و دوره های آموزشی طب سنتی با ارائه مدرک رسمی و معتبر بین المللی با نظارت و تدریس مدرس بین المللی آقای فرشاد فرجوند در شهر تهران فعالیت دارد.سوابق علمی در زمینه ماساژ و همچنین سابقه فعالیت در تیم های ملی ورزشی از مزایای آموزشگاه ماساژ ورزمان می باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | سلامت و زیبایی