اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139810234403614260

مجازات خیانت در امانت

کد: 139810234403614260

http://bit.ly/2TmrMKo

، تهران , (اخبار رسمی): یکی از جرائمی که در نتیجه اعتماد یک فرد به فرد دیگری رخ می‌دهد و جنبه کیفری عمل ارتکابی را سبب می‌شود، جرم خیانت در امانت است. این عمل نه تنها در قوانین ایران بلکه در کتب فقهی و شرعی نیز مورد توجه واقع شده است و عملی مذموم شمرده شده است.

مجازات خیانت در امانت
گروه حقوقی عدل جویان

مجازات خیانت در امانت

یکی از جرائمی که در نتیجه اعتماد یک فرد به فرد دیگری رخ می‌دهد و جنبه کیفری عمل ارتکابی را سبب می‌شود، جرم خیانت در امانت است. این عمل نه تنها در قوانین ایران بلکه در کتب فقهی و شرعی نیز مورد توجه واقع شده است و عملی مذموم شمرده شده است. در ادامه جرم خیانت در امانت و مجازات آن بررسی شده است.

خیانت در امانت به چه معناست؟

خیانت در لغت به معنای عهد شکنی و امانت به معنای سپردن مالی به دیگری برای مراقبت و یا به مصرفی خاص رساندن با حق استرداد است. از مجموع اصطلاحات فوق بر می‌آید که خیانت در امانت به معنای پیمان شکنی فردی به عنوان امین است در خصوص مالی که نزد وی سپرده شده است.

جرم انگاری خیانت در امانت

جرم خیانت در امانت در ماده 674 قانون مجازات اسلامی و در بخش تعزیرات جرم انگاری شده است. این ماده بیان می‌کند:

هر گاه اموال منقول و یا غیر منقول و یا نوشته‌هایی از قبیل سفته، چک، قبض و یا نظایر آن به عنوان اجاره و یا امانت یا رهن و یا برای وکالت و یا هر کار بی اجرت و یا با اجرت به کسی داده شده و بنابر این بوده است که اشیا مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیا نزد او بوده است، آنها را به ضرر مالکان و یا متصرفان آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود کند، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می‌شود

مجازات خیانت در امانت

مجازات جرم خیانت در امانت در ماده 674 قانون مجازات اسلامی آمده است با این حال این مجازات به صورت عام اعلام شده است و قانونگذار در ماده 673 قانون مذکور، گونه‌ای از جرم خیانت در امانت را با مجازاتی مشخص ذکر کرده است. این ماده بیان می‌دارد که:

هر کس از سفید مهر و یا سفید امضایی که به او سپرده شده است، سوء استفاده کند به حبس از یک تا سه سال محکوم می‌شود. همانگونه که مشخص است مجازات جرم خیانت در امانت به صورت کلی و حتی با در نظر گرفتن ماده 673، شش ماه تا سه سال خواهد بود.

اعمال تخفیف در مجازات خیانت در امانت

اغلب جرائم کیفری دارای دو جنبه عمومی و خصوصی هستند. جنبه عمومی یک جرم در تمامی جرائم کیفری یکسان بوده و مقصود از آن، به خطر انداختن نظم عمومی جامعه و کاهش اعتماد عموم به عقود لازم و جایز است. در مقابل جنبه عمومی جرم، جنبه خصوصی آن به ضرر وارد شده به شاکی می‌پردازد و در جرائم مختلف، صور متفاوتی دارد.

اصولا جنبه خصوصی جرم خیانت در امانت اگر با رضایت شاکی خصوصی مواجه شود، تنها می‌تواند سبب اعمال تخفیف در مجازات مجرم شود، در حالی که جنبه عمومی جرم با مجازات مقرر شده در ماده 673 و 674 همچنان پابرجاست.

با این حال یکی از بزرگترین مزایای اعمال رضایت شاکی خصوصی نسبت به جرم خیانت در امانت، افزایش احتمال عدم تحمیل مجازات تبعی به مجرم است که در مبحث پایانی این مقاله، مورد بحث واقع شده است.

مجازات تبعی جرم خیانت در امانت

با توجه به ماده 62 قانون مجازات اسلامی، در صورت محکومیت فرد به مجازات‌های مقرر شده در ماده 25 قانون مجازات اسلامی، علاوه بر تحمل مجازات اصلی عمل ارتکابی خود، باید مجازات تبعی را نیز متحمل شود.

تفاوت مجازات تبعی با دیگر مجازات‌ها از حیث اعمال مجازات توسط قانونگذار است و نه توسط قاضی. در واقع قاضی تعیین کننده مجازات‌های اصلی و تکمیلی مجرم بر طبق قانون مجازات اسلامی است اما در صورتی که مجازات مقرر شده در محدوده مجازات‌های مذکور در ماده 25 واقع شود، مجازات تبعی محرومیت از حقوق اجتماعی برای مدت خاصی بر فرد مجرم تحمیل می‌شود و این امر نیازی به قید در نتیجه دادرسی توسط قاضی دادگاه نیست.

با توجه به اینکه یکی از انواع مجازات‌های تبعی با عنوان دو سال محرومیت از حقوق اجتماعی، به مجازات حبس درجه 5 که شمال دو تا 5 سال حبس است می‌پردازد، در صورت محکومیت فردی به جرم خیانت در امانت و محکومیت به مجازات بیش از دو سال، مجازات تبعی نیز به دستور قانونگذار به مجازات وی افزوده می‌شود.

دریافت مشاوره از وکلای متخصص کیفری عدل جویان

حساسیت دعاوی کیفری و تاثیر آن بر آینده  فرد و اطرافیان آن از هیچ کس پوشیده نیست به همین منظور لزوم مراجعه به وکیل کیفری برای پیگیری پرونده و اخذ مشاوره حقوقی یک ضرورت انکار ناپذیر است.

وکلای گروه حقوقی عدل جویان با توجه به تجربه بالا و کسب موفقیت‌های بسیار در زمینه دعاوی کیفری از جمله دعاوی مربوط به خیانت در امانت آماده پیگیری پرونده کیفری شما یا ارائه کاربردی ترین و راهگشا ترین مشاوره حقوقی است. به منظور ارتباط با وکلای متعهد و دل سوز عدل جویان می‌توان به صورت حضوری به دفتر وکالت این مجموعه و یا سایت adljooyan.com مراجعه و یا مشاوره حقوقی تلفنی رایگان دریافت کرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گروه حقوقی عدل جویان

گروه حقوقی عدل جویان ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی به صورت تلفنی ، حضوری ، اینترنتی ، 24 ساعته و رایگان همچنین قبول وکالت در زمینه های کیفری ، حقوقی ، ملکی ، امور حسبی و .....

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

حقوقی و قانون