کد: 13981023440456202

آیا در کارتان احساس خوشبختی می‌کنید؟

کد: 13981023440456202

http://bit.ly/2u2BNBK

، تهران , (اخبار رسمی): درست است که به کسب درآمد نیاز داریم اما بسیاری از ما بیش از اندازه به این پرسش فکر می کنند که آیا این کاری می کند آیا می‌تواند درآمد مناسب ایجاد کند یا نه. آن‌ها اغلب فراموش می‌کنند یک سوال مهم‌تر را از خود بپرسند: این که اصلا آیا این راه، همان راهی است که آن‌ها می‌خواهند ازش پول بدست بیاورند؟

آیا در کارتان احساس خوشبختی می‌کنید؟
آیا در کارتان احساس خوشبختی می‌کنید؟

درست است که یک کسب‌وکار نیاز به کسب درآمد دارد اما بسیاری از کارآفرینان بیش از اندازه به این پرسش فکر می‌کنند که آیا یک ایده کسب‌وکاری می‌تواند درآمد مناسب ایجاد کند یا نه. آن‌ها چنان به یافتن پاسخ این پرسش برای ایده خود مشغول می‌شوند که فراموش می‌کنند یک سوال مهم‌تر را از خود بپرسند: این که اصلا آیا این راه، همان راهی است که آن‌ها می‌خواهند ازش پول بدست بیاورند؟

پیدا کردن روشی که بتواند درآمد ایجاد کند، ساده است و خیلی کارها را می‌توان برای بدست آوردن پول انجام داد که لزوما خلاف هم نیستند اما کسب درآمد همه ماجرا نیست.

شما شاید این تجربه را داشته باشید که کاری را برای کسب درآمد انجام داده‌اید اما پس از مدتی این احساس به شما دست داده که کار و زندگی باید چیزی بیشتر از این داشته باشد و احتمالا با خودتان خیلی کلنجار رفته‌اید که آیا این کار را باید ادامه بدهم یا نه. از یک طرف ممکن است به درآمد آن نیاز داشته باشید و از طرف دیگر از انجام آن خیلی لذتی نبرید.

اگر کارتان باعث ناراحتی و افسردگی شما بشود، نمی‌توانید به بهترین شکل، کار کنید. احتمالا در این وضعیت، حقوق یا درآمدی که کسب می کنید را به عنوان نوعی غرامت برای ناراحتی‌های‌تان تعبیر کنید اما عمیقا می‌دانید که این صرفا پول نیست که انگیزه بکارگیری همه پتانسیل‌ها و توانمندی‌های‌تان است و پول به تنهایی نمی تواند باعث خوشحالی شما شود.

اگر می‌خواهید بهترین کاری را که می‌توانید انجام دهید را انجام بدهید و به پتانسیل کامل خود دست پیدا کنید، باید کاری را انجام دهید که در راستای رسیدن به هدف باشد. احساس خوشبختی در کار نه تنها حس خوبی است بلکه کارایی شما را هم بالاتر می‌برد. وقتی احساس خوشبختی کنید بی‌قراری نمی‌کنید، حواس‌تان پرت نیست و نمی‌خواهید کار دیگری انجام دهید و کاملا درگیر و متمرکز بر کاری هستید که این حس خوب را در شما ایجاد کرده است.

تحقیقات زیادی در روانشناسی مثبت یا Positive Psychology نشان می‌دهد که خوشبختی و معنا به شدت به هم مرتبط هستند. هرچه معنای بهتر و بزرگتری در زندگی داشت، احساس خوشبختی بیشتری می‌کنیم و هرچه احساس خوشبختی بیشتری داشته باشیم، برای رسیدن به اهداف بزرگتری در زندگی انگیزه می‌گیریم.

وقتی کار شما بخشی از چشم انداز و هدف زندگی شما باشد در جهت درست حرکت می‌کنید. با تلاش می‌توان بر موانع غلبه کرد. طی کردن مسیر رسیدن به هدف، ارزش قربانی کردن و تحمل همه زحمات برای دستیابی به نتیجه‌ای شگفت انگیز را دارد چرا که به تحقق آرزوهای زندگی خود نزدیک‌تر می‌شوید.

انسان در جستجوی معنا

انسان‌ها تنها موجوداتی در کره زمین هستند که می‌توانند موجودیت خود را زیر سوال ببرند. مهمترین و بزرگترین ماجرای زندگی هر فرد، یافتن معنا و هدف است و بحث‌های فلسفی و پرسش درباره معنای زندگی انسان قرن‌ها قدمت دارد.

معانی در مرکز اصلی زندگی ما و همچنین در مرکز هر کار دیگری قرار دارند. ما انسان‌ها در زندگی، معنا را از راه هدفمندی در می‌یابیم. هدفی که زندگی و زنده بودن را ارزشمند می‌کند. ویکتور فرانکل در کتاب انسان در جستجوی معنا می‌گوید برای رشد بهینه انسان یک معنای محکم و قوی ضروری است. به باور دکتر فرانکل، معنا چندین کارکرد مهم در زندگی انسان دارد.

اولا، معنا هدفی را برای زندگی ما فراهم می‌کند. دوم، معنا،‌ معیارهایی را به ما می‌دهد که براساس آن اقدامات و رفتارهایمان را بتوانیم قضاوت کنیم و سوم، این امر به ما احساس کنترل بر اتفاقات زندگی‌مان را می دهد. همچنین، به ما حس ارزشمند بودن می‌‌دهد. انسانی که نمی‌تواند معنای مناسبی در زندگی پیدا کنند یا مواقعی که معانی قبلی خود را کنار می‌گذارند یا از آن فراتر می‌رود، دچار ناراحتی و پریشانی می‌شود. بسیاری از مشکلات احساسی، ناشی از عدم یافتن معنا در زندگی است و تنها با یافتن دلیلی که به عمرمان ارزش برای زندگی کردن می‌دهد می‌تواند رفع شود.

این موضوع در کسب و کار نیز صدق می‌کند. استارتاپ و کارآفرینی هم به یک معنی و هدف نیاز دارد.

 کارآفرینی چیزی بیش از راه اندازی یک کسب و کار است. یک کارآفرین باید چشم انداز روشنی از آینده داشته باشد و از آن چشم انداز برای ساختن چیزی کاملاً جدید استفاده کند. چیزی که جامعه را یک گام به واقعیتی که می‌خواهند خلق کنند نزدیکتر می‌کند. این چشم انداز باید به دیگران الهام ببخشد و نه تنها به کارآفرین بلکه به همه کسانی که او را در این راه دنبال می‌کنند معنا بدهد.

برای درک بهتر این موضوع بیایید تفاوت بین کاسب و کارآفرین را بررسی کنیم.

تفاوت صاحب کسب و کار با کارآفرین

یک فرد کاسب یا صاحب کسب و کار، کسب و کار خود را با این هدف شروع می‌کند که رئیس خود باشد و یک شغل مطمئن برای خودش شروع کند و احتمالا اگر زرنگ باشد به درآمد خوبی برسد. این فرد معمولا کسب و کار خود را در چیزهایی که از آنها سررشته دارد شروع می‌کند و به ندرت بتواند تصور کند چه چیزی از زندگی می‌خواهد، چه رسد به اینکه برای کسب و کار خود چه می‌خواهند. دستیابی به سود بیشتر هدف و انگیزه اصلی این گونه افراد است. وقتی سود می‌کنند احساس خوشبختی دارند و با کوچکترین زیانی عزا می‌گیرند. از خلاءها و منافذ قانونی بهره می‌برند. فرصت طلبی و سودجویی را زرنگی می‌دانند و به چیزی جز جیبشان فکر نمی‌کنند.

اما یک کارآفرین یک کسب و کار ایجاد می‌کند چرا که برایش هیجان انگیز و چالش برانگیز است. او باید تمام تلاش خود را برای رسیدن به موفقیت بکار بگیرد. او به اندازه لازم تصویر مشخص و واضحی از چگونگی رسیدن به موفقیت و نتیجه ای که قرار است بدست بیاید را دارد.

یک کارآفرین از روش‌های درست برای تبدیل چشم اندازش به واقعیت استفاده می‌کند. فرصت آفرینی و موقعیت شناس است، قانون گریز نیست،‌ به حقوق دیگران احترام می‌گذارد، به اصول انسانی توجه می‌کند. در فعالیت‌های روزمره کسب و کار خود غرق نمی‌شود و همیشه تصویر بزرگتر را جلوی چشمش دارد.

این نیاز به معنا و اثرگذاری، در زندگی کارآفرینان به ویژه آن‌هایی که معتقدند کارشان چیزی بیش از یک شغل است، به وضوح نمایان است. شما که در حال مطالعه این مطلب در خوشفکری هستید به احتمال زیاد از این دسته افراد هستید. بنابراین می‌توان برخی از خواسته‌هایی را که احتمالا در حال حاضر وجود دارد را حدس زد:

اینکه شما به دنبال معنا هستید، چیزی بیشتر از یک زندگی معمولی می‌خواهید. شما می‌خواهید زندگی تان را حول چیزها و کارهایی که به شما انگیزه و انرژی می‌دهند بنا کنید. شما می‌خواهید اثرگذار باشید و می‌خواهید این کار را از طریق حل یک مساله یا راه اندازی یک کسب و کار انجام دهید. شما می‌خواهید وضع موجود را بهتر کنید و راهی را بروید که منحصر به خود شما است.

کارآفرینی هدف محور یا هدفمند یعنی کشف هدف و هم سو کردن آن با رسالت اصلی کسب و کارتان. این موضوع می‌تواند مهمترین کار در ساختن یک زندگی تأثیرگذار و معنادار باشد.

کارآفرین هدفمند کیست؟

یک کارآفرین هدفمند، تجربیات بی نظیرش در زندگی را به یک کسب و کار هدایت می‌کند تا به شکلی منحصر به فرد بتواند تأثیر بگذارد. او به وضوح می‌داند می‌خواهد به چه کسی خدمت کند و همه چیز را در کسب و کار خود طوری هماهنگ و همسو می‌کنند تا تغییر مثبت ایجاد کند.

چگونه کارهایی که باعث خوشحالی می‌شود را پیدا کنیم؟

در مسیر جستجو و یافتن معنا، پیدا کردن کارهایی که شما از انجامش خوشحال باشید، گام اول است. برای اینکه بفهمید چه نوع کاری شما را خوشحال می‌کند، ابتدا باید از خودتان چند سوال بپرسید. از جمله اینکه: چه چیزی باعث ایجاد شادی در زندگی می‌شود؟ انجام چه کاری به شما بهترین حس و حال را می‌دهد؟ مدل کاری شما چگونه است؟ انجام چه نوع کارها و پروژه‌هایی خیلی راحت و مثل آب خوردن است؟ اصلاً انجام چه چیزی برای شما مثل کارکردن به نظر نمی‌رسد؟

به قول پل گراهام، بنیانگذار Y Combinator برای اینکه پی ببریم آیا مردم کاری را که انجام می‌دهند دوست دارند یا نه کافیست بدانیم آیا حاضرند آن را مجانی هم انجام دهند؟ حتی اگر برای تأمین مخارج زندگی مجبور به کار در شغل دیگری باشند؟

کارهایی مانند مطالعه، نوشته و حرف زدن عمیق درباره نوآوری و کارآفرینی و همچنین همفکری و صحبت با استارتاپ‌ها انسان را خسته نمی‌کند. مغز من طوری عمل می‌کند که هرچه بیشتر و عمقی تر یاد بگیرم حس بهتری پیدا خواهم کرد. یکی از دلایلی که خوشفکری ایجاد شد و از حدود ده سال پیش در آن می‌نویسم این است: بر این باورم که اگر حتی درآمدی هم از این نداشته باشم باز هم این را ادامه خواهم داد.

این مثال تا اندازه زیادی می‌تواند برای هر کسی رخ دهد. افراد زیادی هستند که در زمان‌های آزاد خود کار مورد علاقه شان را انجام می‌دهند. این کارها همان چیزهایی هستند که حال خوش را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. بنابراین بهتر است که این حال خوش را بزرگتر و بیشتر وارد زندگی کنند. یعنی تلاش کنند راهی پیدا کنند که همین کارهایی که به احتمال زیاد به زندگی معنا می‌دهد را به اولویت‌های اصلی زندگی تبدیل کنند چرا که وقتی کاری را انجام می‌دهند که به طور خالصانه از درون آنها می‌جوشند و به زندگی حس خوب می‌دهد، می‌توانید به هدف زندگی نزدیک‌تر شد.

علاقه مندان به خواندن مقالات بیشتر و اینکه چگونه کارهای مورد علاقه خود را به نیازهای جامعه گره یزنیم؟ می‌توانند به سایت خوشفکری مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

خوشفکری

خوشفکری سایتی است که گروهی از افراد با تجارب و توانمندی های مختلف را گرد هم آورده که همگی متمرکز بر ارائه مطالب در خور، ارائه ی روش ها و راه حل های تحلیلی، بومی شده و اصیل با رویکرد بازار ایران، معرفی رموز موفقیت، منابع و ابزارهای مفید برای کمک به کارآفرینان، و با هدف رونق کسب و کارهای کوچک و هدایت استارتاپ ها می باشند.