همه آنچه که باید درباره سوند بدانیم

سوند چیست؟

کد: 139810254410011821

http://bit.ly/30CjRKq

، تهران , (اخبار رسمی): سوند به عنوان یکی از وسایل پرمصرف پزشکی شناخته می‌شود. زمانی که افراد در تخلیه طبیعی ادرار دچار مشکل شوند، از سوند استفاده می‌شود. این وسیله یک لوله نازک توخالی و منعطفی است که با جمع آوری و هدایت ادرار به کیسه پلاستکی، فرآیند تخلیه ادرار را برای بیماران و افراد مسن انجام می‌دهد.

سوند چیست؟
جلوگیری از عفونت های ادراری مرتبط با سوند

سوند چیست؟

به لوله‌های باریک و منعطفی که برای جمع آوری و دفع ادرار مورد استفاده قرار می‌گیرند، سوند می‌گویند. این لوله‌ها ادرار را از مثانه به کیسه‌های پلاستیکی منتقل می‌کنند و جنس آنها از لاستیک، پلاستیک و یا سیلیکون است. به فرآیند قراردادن آن درون مثانه، سونداژ یا کاتتراسیون می‌گویند.

جنس سوندها و انواع آن

سوندهای لاستیکی از لاستیک طبیعی تهیه شده و انعطاف پذیر است اما معایبی نیز دارد. به عنوان مثال به دلیل تجمع مواد معدنی ادرار در آن، ممکن است باعث بروز التهاب یا تنگی مجرای ادرار شود و بدن به آن واکنش آلرژیک نشان دهد. به همین دلیل زیاد از این جنس استفاده نمی‌شود و فقط برای مدت کوتاهی مناسب است.

سوندهای سیلیکونی برای بافت، مناسب و درصد حساسیت زایی آنها پایین است زیرا مواد ادرار را در خود جمع نمی‌کنند.

بنابراین به بافت صدمه نمی‌زنند اما خطر جا به جایی آنها بیشتر است و ممکن است هنگام خارج سازی آن از بدن باعث ایجاد ناراحتی و صدمه زدن به مجرای ادرار شوند.

سوندهای با روکش سیلیکونی، همان سوندهای از جنس لاتکس هستند که سطح داخل و خارج آن به وسیله یک لایه سیلیکون پوشانده شده است. مزیت این جنس نسبت به جنس لاتکس مقاوم‌تر، قابل انعطاف‌تر و بادوام‌تر بودن آنهاست و مواد نیز در آنها جمع نمی‌شوند.

سوندهایی با روکش هیدروژل دارای بافت‌های نرمی در اطراف آن هستند که مایعات را جذب می‌کنند و احتمال اصطکاک و التهاب را از بین می‌برند. این جنس نرم است و سازگاری بالایی با بافت زنده دارد.

دسته بندی اصلی سوندها

سه نوع اصلی از سوندهای ادراری وجود دارد:

  • دائمی یا بلند مدت

نوع بلند مدت، همان طور که از نامش پیداست، برای مدت طولانی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. این کار معمولا توسط پرستار انجام می‌شود. سوند بلند مدت را از طریق مجرای ادرار به مثانه وارد می‌کنند.

البته این نوع، گاهی ممکن است با ایحاد یک سوراخی در پایین شکم بیمار کار گذاشته شود. در انتهای سوند بلند مدت، بالون کوچکی وجود دارد که درون آن با مایعی پر می‌شود تا از بدن خارج نشود.

  • خارجی یا بیرونی

سوند بیرونی و یا خارجی در خارج بدن به کار می‌رود و مناسب آقایان است. نوع دوم، معمولا برای کسانی استفاده می‌شود که مشکلات جسمانی ندارند ولی در کنترل ادرار خود دچار مشکل هستند.

مانند کسانی که دچار بیماری‌های ذهنی و زوال عقل هستند. این نوع، دارای لوله‌ای است که به مخزن ادرار متصل می‌شود. استفاده از سوند بیرونی آسان است و عفونت‌های حاصل از استفاده مکرر از سوند با این روش به حداقل می‌رسد.

  • کوتاه مدت یا یکبار مصرف

برای برخی از بیماران که پس از انجام عمل جراحی نیاز است تا یک بار و برای مدت کوتاهی از آن استفاده کنند، سوندهای یکبار مصرف و یا سوند کوتاه مدت تجویز می‌شود که پس از تخلیه ادرار برداشته می‌شود. عمل سونداژ در این نوع از طریق مجرای ادرار و یا از طریق سوراخ ایجاد شده در پایین شکم انجام می‌شود.

انواع سوندها به تعبیری دیگر

سوند ها از نظر چند عامل با هم تفاوت دارند: محل قرارگرفتن، مدت زمان باقی ماندن در بدن و تعداد خروجی .

سوند و مدت زمان باقی ماندن در بدن

دائمی یا فولی: این نوع برای استفاده مدت دار است و می‌توان از آن به صورت کوتاه مدت و بلند مدت استفاده کرد. محل قرارگیری آن می‌تواند علاوه بر مجرای ادرار به صورت معمول، در سوراخی که پایین شکم و در ابتدای مجرای ادرار ایجاد می‌کنند باشد. زمان قرارگرفتن آنها در بدن را بیش از ۱۴ روز در نظر می‌گیرند.

کوتاه مدت: در صورتی که فقط یک بار نیاز به استفاده از سوند باشد، از انواع یک بار مصرف آن استفاده می‌شود. این نوع هم می‌تواند در مجرای ادرار قرار گیرد و هم در سوراخی که در شکم برای نصب آن ایجاد شده است. زمان استفاده از آنها کمتر از ۱۴ روز است.

سوند و محل قرار گیری آن

داخلی: انواعی که در بالا نام بردیم، در داخل بدن قرار می‌گیرند.

بیرونی(کاندوم شیت): این نوع کاملا خارج از بدن قرار می‌گیرند و بیشتر برای مردان استفاده می‌شود. زمان استفاده آنها هنگامی است که فرد از نظر جسمی مشکلی ندارد اما توانایی کنترل ادرار خود را از دست داده است؛ مثلاً در مورد بیماران دچار زوال عقل کارایی دارد. این سوند مانند کاندومی است که با لوله به مجرای ادرار وصل می‌شود و بی دردسرترین نوع آن است زیرا احتمال عفونت و زخم‌های ناشی از استفاده از آنها را به کمترین میزان آن می‌رساند و نصب آن نیز راحت‌تر از انواع دیگر است.

انواع سوند از نظر تعداد خروجی

سوند یک راه یا مستقیم

فقط دارای یک راه برای تخلیه هستند. هنگامی که نمونه گیری مستقیم از مثانه نیاز است و همچنین برای درمان تنگی مجاری ادرار و وارد کردن دارو به مثانه از نوع یک راه آن استفاده می‌شود.

سوند دو راه: این نوع دارای بالون است و یک راه برای خروج ادرار و یک راه برای بالون دارد. وظیفه بالون نگه داشتن سوند داخل مثانه و عدم جا به جایی آن است.

سوند سه راه: این نوع سوند، شستشوی مثانه را آسان می‌کند و در مواردی به کار می‌رود که مثانه باید به طور مداوم شستشو شود تا لخته خون و بافت‌های مرده به راحتی خارج شوند. مانند عمل جراحی اورولوژی، خونریزی مثانه، تومور پروستات و مثانه.

مشکلات ناشی از استفاده از سوند

استفاده از سوندها ممکن است باعث عفونت مجاری ادرار شود. به همین دلیل باید همیشه تمام قسمت‌ها و محل نصب ضد عفونی شوند. همچنین استفاده بیش از حد آنها ممکن است عوارضی چون حساسیت‌های پوستی، سنگ مثانه، زخم شدن مجاری ادرار و نارسایی کلیه داشته باشد.

بر اساس مقاله‌ای از BMC Urology، سوندهای ادراری عامل اصلی عفونت‌های دستگاه ادراری مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی (UTIs) هستند. بنابراین، برای جلوگیری از عفونت، لازم است کاتتر یا همان سوند به طور مرتب تمیز نگه داشته شود.

علائم UTI ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تب، لرز، سردرد، ادرار تیره، سوزش بخش مجرای ادرار، نشت ادرار از کاتتر، خون در ادرار، ادرار دردآور، درد در پایین کمر.

سایر عوارض استفاده از کاتتر ادراری عبارتند از:

  • واکنش آلرژیک به مواد مورد استفاده در کاتتر، مانند لاتکس
  • سنگ‌های مثانه
  • خون در ادرار
  • آسیب به مجاری ادرار
  • آسیب کلیه در طولانی مدت
  • سپتی سمی یا عفونت دستگاه ادراری، کلیه یا خون

در نقطه‌ای که سوند یا چسب نگهدارنده آن با پوست در تماس است ممکن است التهاب پوستی رخ دهد که با تغییر رنگ پوست به سمت صورتی و قرمز شدن مشخص می‌شود. بنابراین در انتخاب نوع آن و موادی که در آن به کار رفته باید دقت کرد تا این مشکلات پیش نیایند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ادونس کلینیک مرکز تخصصی ارتوز و پروتز سلیمانی

موسسه ارتوپدی فنی سلیمانی با داشتن تجربه فراوان در حوزه مراقبت و درمان بدشکلی های پا و همچنین ایجاد زیرساخت های قوی ، در حال حاضر با تمرکز ویژه ای در حوزه درمان بدشکلی های کف پا فعالیت می کند. موسسه ما جز معدود موسسه های ارتوپدی فنی در ایران می باشد که دارای کارگاه کفش اختصاصی بوده و با داشتن این لینک قوی در موسسه ، کفش های اختصاصی و سفارشی را با بالاترین دقت و در کمترین زمان ممکن ارائه می دهد .به گونه ای که افرادی که به هر دلیل نمی توانند از کفش های معمولی استفاده کنند ( به علت بدشکلی هالوکس والگوس ، مفصل شارکو در اثر دیابت ، کوتاهی یکی از اندام ها ، تورم رویه پا ، بی ثباتی مچ پا ، خارپاشنه ، درد کف پا ، زانوی ضربدری ، زانوی پرانتزی ) می توانند به این موسسه مراجعه کنند و پس از معاینه توسط درمانگران و متخصصان ارتوز و پروتز ، کفش مناسب به آنها پیشنهاد می شود و پس از اندازه گیری ( در مواقع لزوم حتی قالبگیری ) کفش اختصاصی برای مراجعه کننده با رنگ دلخواه ، ارائه می گردد .

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان