اطلاعات تماس
 • 071323*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139810264416114295

بررسی سیستم اعلان و اطفاء حریق در مراکز داده و اتاق سرورها

کد: 139810264416114295

http://bit.ly/2RvBVlt

، (اخبار رسمی): استفاده از سیستم‌های اعلان و اطفاء حریق در اتاق سرورها (دیتاسنترها و مراکز داده کوچک) و همچنین طراحی و اجرای اصولی و استاندارد اینگونه سیستم‌ها در اتاق‌های سرور بسیار حائز اهمیت است.

بررسی سیستم اعلان و اطفاء حریق در مراکز داده و اتاق سرورها
سیستم های اطفاء حریق

سیستم اعلان و اطفاء حریق در مراکز داده و اتاق سرورها

استفاده از سیستم‌های اعلان و اطفاء حریق در اتاق سرورها (دیتاسنترها و مراکز داده کوچک) و همچنین طراحی و اجرای اصولی و استاندارد اینگونه سیستم‌ها در اتاق‌های سرور بسیار حائز اهمیت است.

اطلاعات در سازمان‌ها به بخش‌های مختلف اطلاعات مالی (حساب ها و کارکنان) امنیتی از قبیل اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده بسته به نوع سازمان تقسیم بندی می‌شود. از این رو امنیت و محافظت فیزیکی و حفاظت از حریق سرورها و دستگاه‌های ذخیره سازی اهمیت بالایی دارد. سالانه میلیاردها ریال هزینه هنگفت برای خرید سرور و دستگاه‌های تجمیع اطلاعات در دیتاسنترها و مراکز داده صرف شده که حفظ اسناد و مدارک مجازی را پر اهمیت‌تر کرده است.

از این رو حفاظت و ایمنی در برابر حریق در مراکز داده اهمیت بسزایی دارد. در دیتاسنترها مجموعه کابل‌ها، لوازم الکترونیکی، تابلوهای برق و نیز سیستم‌های سرمایشی مختلفی به کار رفته که هر کدام مستعد حریق هستند و در زمان بروز آتش سوزی باید از انها محافظت شود.

در ادامه نکات اجرایی و کاربردی مهم که در هنگام طراحی و پیاده سازی سیستم‌های اعلان و اطفاء حریق در دیتاسنترها و اتاق‌های سرور لازم است رعایت و اجرا شوند، آمده است.

در طراحی و اجرای سیستم‌های اعلان و اطفاء حریق در اتاق سرورها لازم است موارد زیر مدنظر قرار گیرد:

 •  ارزیابی ریسک و بررسی اهمیت استفاده از سیستم‌های اعلان و اطفاء حریق در اتاق سرورها
 •  بررسی سیستم‌های اطفای حریق مناسب و قابل قبول در اتاق سرور
 •  استانداردهای مورد قبول جهت تجهیزات
 •  استانداردهای حاکم در طراحی سیستم‌های اعلان و اطفاء حریق اتاق‌های سرور
 •   بررسی الزامات زیست محیطی و جایگاه فعلی و آینده سیستم‌های فوق الذکر در آمریکا و اروپا بر اساس دستورالعمل‌های جدید European F-Gas و EPA
 •  بررسی نرم افزارهای محاسبات هیدرولیکی
 •  بررسی اشتباهات رایج در طراحی و اجرا
 •  بررسی دلایل تخلیه ناخواسته و راهکارهای پیشگیری
 •  الزامات و توصیه های ایمنی
 •  آسیب شناسی سیستم‌های اعلان و اطفاء حریق استفاده شده در اتاقهای سرور به همراه بررسی تجربه های موفق و ناموفق
 •  بررسی تخصصی سیستم‌های اعلان حریق مناسب جهت استفاده در اتاق‌های سرور شامل پنل اطفاء حریق، سیستم Air Sampling ، نوع دتکتورهای مناسب فضای اصلی، کف و سقف کاذب، استانداردها و نحوه طراحی
 •  بررسی استفاده از سیستم‌های اطفاء حریق موضعی داخل رک به جای Total Flooding و نحوه طراحی
 •  بررسی شرایط سازه اتاق سرور
 •  بررسی پروسه‌ی پس از تخلیه در سیستم‌های اطفاء حریق فوق الذکر
 •  دستورالعمل تست، سرویس و نگهداری سیستم‌های اعلان و اطفاء حریق در اتاق سرورها

نکات اجرایی و کاربردی مهم در خصوص طراحی و اجرای سیستم‌های اعلان و اطفاء حریق در اتاق سرورها

در بسیاری از موارد، شروع حریق از سقف و کف کاذب بوده و در نظر گرفتن سیستم اعلان و اطفاء حریق مناسب در سقف و کف کاذب اهمیت زیادی دارد. استفاده از دتکتورحرارتی کابلی (LHD) در کف کاذب به همراه دتکتور دود، جهت کشف سریع حریق سودمند است. استفاده از دتکتورهای Air Sampling جهت کشف سریع حریق توصیه می‌شود.

توجه به سازه و المان‌های مقاوم در برابر حریق در دیتا سنترها و اتاق‌های سرور (Passive Protection) اهمیت بسیاری دارد. عدم توجه به سازه باعث می‌شود که در بعضی موارد، حریق در خارج از اتاق سرور شروع شده و باعث فعال شدن زودهنگام سیستم اطفاء داخل اتاق سرور شود. همچین در بعضی از موارد حریق در داخل اتاق سرور شروع شده و در صورت ناتوانی سیستم اطفاء حریق گازی، به خارج از اتاق سرور گسترش می‌یابد.

سیستم‌های اطفاء حریق مناسب جهت دیتاسنترها و اتاق‌های سرور

در درجه اول گازهای تمیز همچون FM-200، Novec 1230، Inert Gas و سایر گازهای ذکر شده در استاندارد NFPA 2001، پیشنهاد می‌شود. همچنین استفاده از سیستم‌های Oxygen Reduction و Watermist جهت استفاده در اتاق سرور با محدودیت‌هایی روبرو است که لازم است مورد بررسی بیشتری قرار گیرد. استفاده از سیستم آیروسل (Aerosol) در اتاق سرور به عنوان گزینه اصلی توصیه نمی‌شود.

خصوصیات کلی یک سیستم اطفاء حریق مناسب از نوع TOTAL FLOODING در اتاق سرور شامل موارد زیر است:

 • قدرت اطفاء کنندگی در کلاس C و A حریق
 • قابلیت نفوذ پذیری بالا
 • نداشتن پسماند
 • عایق الکتریسیته
 • نداشتن خطر جانی برای افراد
 • سرعت عملکرد و برگشتن سریع سیستم به حالت نرمال
 • آسیب نرساندن به تجهیزات
 • تناسب مالی با ارزش دیتا و سخت افزار مورد استفاده
 • امکان جایگزینی سریع پس از عملکرد

طراحی سیستم اطفاء حریق

امروزه با توجه به پیشرفت کشور در زمینه فناوری اطلاعات و امنیت داده‌ها سازمان‌ها، ارگان‌ها و مراکز دولتی و خصوصی، کشور خواه نا خواه به سمت اجماع بستر شبکه داده و اطلاعات (دولت الکترونیکی)  خود در اتاق‌های سرور دیتا سنترها و اتاقک داده سوق پیدا کرده‌اند. اطلاعات در سازمان‌ها به بخش‌های مختلف اطلاعات مالی (حسابها و کارکنان) امنیتی از قبیل اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده بسته به نوع سازمان تقسیم بندی می‌شود از اینرو امنیت و محافظت فیزیکی از سرورها و دستگاه‌های ذخیره سازی اهمیت بالایی دارد.

سالانه میلیاردها ریال هزینه هنگفت برای خرید سرور و دستگاه‌های تجمیع اطلاعات در دیتاسنترها و مراکز داده صرف شده که حفظ اسناد و مدارک مجازی را پر اهمیت‌تر کرده است. از این رو حفاظت و ایمنی در برابر حریق  در مراکز داده اهمیت بسزایی دارد. در دیتاسنترها مجموعه کابل‌ها، لوازم الکترونیکی، تابلوهای برق و سیستم‌های سرمایشی مختلفی به کار رفته  که هر کدام مستعد حریق هستند و در زمان بروز آتش سوزی باید از انها  محافظت شود.

وجود یک سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق نه تنها سبب می‌شود تا مدیر اتاق سرور در شرایط عادی هم براحتی اتاق سرور را ترک کند و در زمان‌های عدم حضور با خیال راحت به امور شخصی بپردازد همچنین در زمان‌های حضور وظیفه محافظت از نفرات و اشخاص را در اتاق بعهده می‌گیرد تا در زمان بروز بحران با عکس العمل بموقع از بروز آتش به نقاط دیگر و اسیب بیشتر جلوگیری کند.

اتاق‌های سرور جزو مراکزی هستند که حتما باید سیستم اعلام و اطفاء حریق در آنها تعبیه شده باشد چرا که این مراکز به خاطر استفاده در تمامی اوقات شبانه روز و عبور تعداد زیادی کابل و سیم از محل‌های مختلف همچین ایجاد دما توسط سرورها همواره در معرض خطر آتش سوزی و یا احتراق هستند.

طراحی سیستم اعلام و اطفاء حریق

بر اساس استاندارد فاکتورهای زیادی برای در نظر گرفتن طراحی سیستم اعلام و اطفاء حریق در دیتاسنترها اهمیت دارد ابتدا باید مکان مورد نظر از طرف ارشناس ایمنی بازدید و سپس مولفه‌های زیر در نرم افزار محاسبه شوند:

1-  ابعاد سالن یا اتاق از قبیل طول و عرض و ارتفاع (حجم بر اساس متر مکعب)
2- سقف کاذب و کف کاذب در صورت وجود و ارتفاع آنها
3- آرایش رک ها و طرز چینش ( اتاقک سرد یا رودر رو )
4- نوع سیستم سرمایشی از قبیل سیستم اسپیلت کولینگ یا اچ وک ( محاسبه سرعت پرتاب باد )
5- کابل‌های برق از داخل سقف یا کف کاذب عبور کرده‌اند یا از لدر سقفی
6- شهری که سالن دیتاسنتر در آن قرار دارد و ارتفاع آن شهر از سطح دریا
7- مناطق مورد نیاز اعلام و اطفاء حریق در اتاق‌های مختلف (زون بندی اعلام و اطفا حریق)
8- دمای کاری اتاق که معمولا در دیتا سنترها بین 20 تا 24 درجه سانتیگراد است.
9- غلظت محیط بر اساس استاندارد که در کلاس C حریق عددی بین 7 تا 9 است.

ایروسل

یکی از سیستم‌های متداول استفاده در حریق‌های مشابه اتاق سرور و دیتا سنتر و مراکز برق سیستم ایروسل است. این سیستم قادر است تا در مدت کوتاهی با تخلیه در محل آتش و رخنه در زنجیره تکمیلی آتش جلوی افزایش آتش را گرفته و آتش را در نطفه خفه کند.

سیستم ایروسل توسط کپسولهایی که با جرم‌های مختلف برای قرار گیری در محل‌های مختلف ساخته می‌شود شناخته شده و توسط سیستم الکتریکی سنسور دود و آتش فرمان می‌پذیرد.

در سیستم ایروسل از سنسورهای دود و آتش به پنل مرکزی و یا به کپسول‌ها در زمان احتراق فرمان تخلیه ارسال می‌شود در زمان کمتر از 1 دقیقه کل احتراق صورت گرفته در هر ابعادی خاموش می‌شود.

میزان خطر گاز اطفا FM200 برای انسان

برای قرارگیری در معرض این گاز در غلظت‌های مختلف، محدوده زمانی مشخصی تعریف شده است. به عنوان مثال بر طبق استاندارد NFPA-2001 مدت زمان مجاز قرارگیری در معرض این گاز برای غلظت‌های کمتر 10.5 درصد، ۵ دقیقه و برای غلظت ۱۲ درصد ۴۹ ثانیه است. باید توجه داشت که یکی از ویژگی‌های گاز اطفا حریق FM200 (HFC-227ea) معتبر و قابل اطمینان، UL Listed  و FM Approved بودن آن است که تضمینی بر عملکرد امن و بدون خطر این گاز است.

بر همین اساس سیستم FM200 برای استفاده در مکان‌هایی با فضای بسته که دارای اپراتور هستند کاربرد دارد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بومرنگ رایانه

شرکت بومرنگ رایانه در سال 1379 طی شماره 10731 به صورت سهامی خاص به ثبت رسیده است و با تکیه بر نو آوری و خلاقیت و با ادغام تخصص و تجربه (به عنوان دو اصل تفکیک ناپذیر) و به پشتوانه تجربیات چندین ساله تیم اجرائی خود، سعی در ارائه خدماتی با کیفیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، سیستم های اعلان و اطفاء حریق، سیستم های BMS، خانه های هوشمند، پیاده سازی شبکه های FTTH ، دوربین های مداربسته و ارائه سرویس اینترنت پرسرعت را دارد . اکنون با گذشت نزدیک به دو دهه از آغاز فعالیت، این شرکت به پشتوانه تخصص و تجربه پرسنل مجرب و در اختیار داشتن دانش فنی در خصوص فناوری اطلاعات، سیستم های ایمنی و حفاظتی، موفق به عرضه سیستم های نوین در این زمینه گردیده است. جلب رضایت مشتری و ارائه خدمات فنی و پشتیبانی به طور حرفه ای همواره یکی از اصول و اهداف مورد نظر این شرکت بوده است که در این امر رضایتمندی طیف وسیعی از مالکین پروژه های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی نمایانگر کیفیت خدمات ارائه شده این شرکت می باشد. شرکت بومرنگ رایانه به بهره گیری از تیم متخصص در زمینه بازرگانی داخلی و خارجی، همواره بروز ترین و با کیفیت ترین تجهیزات را با قیمتی بسیار مناسب به مشتریان ارائه می نماید.

اطلاعات تماس
 • 071323*****
[نمایش اطلاعات]