اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139810294423613239

کرم صورت مرطوب کننده با کرم صورت آبرسان چه تفاوتی دارند؟

کد: 139810294423613239

http://bit.ly/37BLlTv

، (اخبار رسمی): گاهی به نظر می‌آید که این دو محصول (مرطوب کننده و آبرسان) یکی باشند اما تفاوت بین مرطوب کننده و آبرسان وجود دارد.

کرم صورت مرطوب کننده با کرم صورت آبرسان چه تفاوتی دارند ؟
کرم صورت مرطوب کننده با کرم صورت آبرسان چه تفاوتی دارند؟

 پوست بزرگترین ارگان بدن است و اندام‌های درونی و سیالات بدن را از آسیب‌های بیرونی محافظت می‌کند. بنابراین لازم است که این ارگان با اهمیت بدن به اندازه کافی مورد توجه قرار گرفته، تغذیه و محافظت شود و از هر گونه آسیب ناشی از خشکی پوست یا عوامل مضر محیطی به دور باشد.

پوست خشک (DRY SKIN) اصطلاحاً به پوستی اطلاق می‌شود که چربی لازم برای جلوگیری از تبخیر آب طبیعی پوست را تولید نمی‌کند و به این دلیل آب پوست تبخیر شده و پوست شکننده، پولکی و بیمار می‌شود. در چنین مواقعی باید از کرم صورت مرطوب کننده پوست استفاده کرد.

در مقابل پوست دهیدراته، پوستی است که رطوبت کافی ندارد. یعنی این حالت ممکن است حتی برای افرادی که پوستی چرب دارند نیز رخ دهد و با وجودیکه این افراد از سد محافظتی لیپیدی مناسبی برخوردار هستند اما همچنان دچار کم آبی پوستی باشند. در چنین مواقعی باید از کرم صورت آبرسان استفاده کرد.

هر آنچه درباره تفاوت کرم صورت آبرسان و مرطوب کننده باید بدانیم

شاید در وهله نخست هر دوی آنها مشابه و یکسان به نظر برسند اما عملکرد کرم صورت مرطوب کننده و آبرسان بر پوست یکسان نیست.

ممکن است که برخی  تصور کنند استفاده از آبرسان فقط مخصوص افرادی است که پوستی خشک دارند. اما آبرسانی به پوست همانند آبرسانی به کلیه اعضای بدن اهمیت ویژه‌ای دارد. همان‌طور که بدن‌ برای حفظ تناسب و انجام دادن هر چه بهتر فعالیت‌ها به آب نیاز دارد، پوست هم از هر نوعی (خشک، چرب، حساس، مختلط یا معمولی)که باشد به آبرسانی نیاز دارد.

از لحاظ علمی، مرطوب کننده اصطلاح کلی است که برای انواع ترکیبات مرطوب کننده به کار می‌رود؛ از جمله:

  • امولینت‌ (emollients): چربی و روغن‌ها
  • اسکوآلن (squalene): روغن
  • هموکتانت ها یا ترکیبات جاذب الرطوبه (humectants)
  • ترکیبات پوشاننده (occlusive)

اما در دنیای تجارت و بازار جهانی، کلیه اصطلاحات دستخوش تغییر شده‌اند. در واقع، آبرسان و مرطوب‌کننده از جمله واژه‌های تجاری هستند که برندهای مختلف از آنها تعریف‌های متفاوت و دل‌بخواهی ارائه می‌دهند.

از آنجاکه هیچ استاندارد مشخص و ویژه‌ای برای تعریف یک آبرسان و یک مرطوب کننده وجود ندارد در بیشتر موارد، هر برندی طبق میزان رطوبت رسانی محصول خود به پوست افراد این دو اصطلاح را تفکیک می‌کنند.

آیا آب به تنهایی برای تامین رطوبت مورد نیاز پوست کافی است؟

فراموش نشود، آب به تنهایی نمی‌تواند رطوبت پوست را حفظ کند. احتمالا متوجه شده‌اید زمانی‌که از حمام خارج می‌شوید، آب باقیمانده روی بدن تبخیر می‌شود و به همراه آن چربی طبیعی پوست هم از بین می‌رود.

در حقیقت، هرچه بیشتر پوست‌ را بدون استفاده از مرطوب کننده و یا کرم آبرسان پوست بشویید، پوست بیشتر به خشکی می‌گراید.

مواد مرطوب کننده

مرطوب کننده‌ها موادی با پایه روغن هستند که مواد پوشاننده (occlusive) مانند وازلین و روغن‌های معدنی و همچنین امولینت‌‌هایی چون استرها و روغن‌های گیاهی در برمی‌گیرند. این مواد روی پوست لایه‌ای را تشکیل می‌دهند که مانع از خارج شدن آب می‌شود. آنها همچنین در کاهش خشکی پوست و افزایش لطافت آن نقش مهمی دارند.

مواد آبرسان

آبرسان‌ها موادی تحت عنوان humectants (هموکتانت یا جاذب الرطوبه) همانند گلیسیرین و اسید هیالورونیک هستند که آب را از هوا یا پوست جذب می‌کنند و بر روی پوست نگاه می‌دارند.

خواندن مواد تشکیل دهنده محصولات و تشخیص این مواد بسیار اهمیت دارد، چراکه، مکانیسم عمل متفاوتی دارند. بنابراین، نمونه‌ای را که فرد انتخاب می‌کند، می‌تواند پوست را سالم‌‌تر کند یا اینکه سلامت پوست را به خطر بیاندازد.

درست است که هدف نهایی هیدراته کردن (آبرسانی) پوست است، اما انتخاب بهترین ماده رطوبت رسان کاملا به نوع پوست شما بستگی دارد.

کدام محصول برای پوست مناسب است؟

افراد بسیاری تفاوت کرم صورت آبرسان و کرم صورت مرطوب کننده را نمی‌دانند و در انتخاب یک محصول مناسب پوست‌شان مشکل دارند. محصولات بسیار متفاوتی در بازار وجود دارد؛ از بالم گرفته تا انواع روغن، کرم، ژل، پماد و آبرسان ها؛ اما حقیقت این است که همه آنها در واقع یک کار را انجام می‌دهند.

اکثر لوسیون‌ها و محصولات مربوط به بهداشت پوست هم دارای ترکیبات پوشاننده (occlusive) و هم نرم کننده (emollients) و جاذب رطوبت (humectants) هستند. بنابراین به طور همزمان هم پوست را مرطوب می‌کنند و هم اینکه نقش آبرسان را دارند.

نوع و فرم یک محصول (به شکل روغن، بالم، کرم، ژل و…) اثری بر عملکرد آن محصول ندارد، بلکه این مواد تشکیل دهنده آن محصول است که نقش مهمی در کارکرد آن ایفا می‌کند. فرم و شکل محصول فقط تجربه و حس شما را در استفاده از مواد تشکیل دهنده فرمولاسیون تحت تأثیر قرار می‌دهد.

برای همین، روی لیبل محصولات و تجارب افرادی که محصول را استفاده کرده‌اند، بخوانید. گاهی اوقات پوست شما فقط به یک مرطوب کننده یا یک آبرسان نیاز دارد، نه هر دوی آنها. با دانستن اینکه دقیقا چه روشی برای تأمین آب مورد نیاز پوست‌تان مطلوب است، می‌توانید بهترین کار را برای آبرسانی پوست خود انجام دهید.

مرطوب‌کننده مناسب پوست خشک

مرطوب کننده پوست خشک بهتر است چرب‌تر باشد. اگر پوست در تمام طول سال به طور طبیعی خشک است و مدام پوسته پوسته می‌شود، به احتمال زیاد این مشکل پوست ارتباطی به شرایط آب و هوایی ندارد، بلکه در حفظ رطوبت دچار اختلال شده است.

در چنین شرایطی باید به واسطه رطوبت رسانی، لایه‌ای محافظ روی پوست ایجاد کنید تا رطوبت را به دام بیندازید. یک لایه مرطوب کننده ضخیم حاوی مواد نرم کننده (امولینت) کمک می‌کند تا آب از روی پوست‌ تبخیر نشود. علاوه بر این، محصولی با فرمولاسیونی کارآمد، مواد مغذی لازم را هم به پوست می‌رساند و سبب می‌شود تا پوست در طول فصلی چون زمستان رنگ و روی مطلوبی داشته باشد.

مرطوب‌کننده مناسب پوست چرب

اگر پوست فردی چرب است، باید از آبرسان و مرطوب کننده‌هایی استفاده کند که بر پایه آب هستند و این نکته را همواره به خاطر داشت که چرب بودن پوست‌ دلیلی بر این ادعا نیست که پوست آب کافی دارد. همچنین بی آبی می‌تواند چربی پوست را تشدید کند.

بیشتر افرادی که پوستی چرب دارند، عملکرد سد دفاعی (Skin barrier) پوست‌شان ضعیف است، یعنی پوست‌شان به سختی می‌تواند رطوبت را حفظ کند. زمانی‌که پوست رطوبت خود را از دست می‌دهد، بی آب می‌شود و این بی‌آبی باعث می‌شود پوست برای جبران آن، چربی بیشتری تولید کند. این فرآیند یک چرخه معیوب است و برای رهایی از آن باید رطوبت و آب کافی و مورد نیاز را به پوست خود برسانید.

آبرسان و یا مرطوب‌کننده‌ پوست چرب بهتر است بر پایه آب و غیرکومدون زا (جوش‌های زیر پوستی) باشند. این محصولات سبک هستند و منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند.

علاقه مندان می‌توانند جهت خرید بهترین انواع کرم صورت به سایت زیبالون مراجعه و بهترین انواع کرم صورت را همراه با نازل ترین قیمت و توضیحات خاص خریداری کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | سلامت و زیبایی