کد: 139811014431110280

عوارض کلسترول بالای خون چیست؟ درمان یا کاهش کلسترول خون بالا

کلسترول بالای خون

کد: 139811014431110280

http://bit.ly/2vguVRU

، تهران , (اخبار رسمی): کلسترول هم خوب است و هم بد. در سطح طبیعی یک ماده اساسی برای بدن است. اما اگر غلظت خون خیلی زیاد شود، به یک خطر خاموش تبدیل می‌شود که افراد را در معرض حمله قلبی قرار می‌دهد.

کلسترول بالای خون
کلسترول بالای خون

کلسترول بالا می‌تواند بیماری ارثی باشد، اما اغلب نتیجه انتخاب شیوه ناسالم زندگی است. این امر باعث می‌شود این بیماری قابل پیشگیری و درمان باشد. رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و گاهی اوقات دارو می‌تواند به کاهش این ماده در خون کمک کند. 

حقایق درباره کلسترول

یک ماده اساسی است که بدن آن را تولید می‌کند اما از طریق غذا نیز دریافت می‌شود. عوامل خطر ابتلا به آن شامل سابقه خانوادگی و گزینه‌های درمان شامل تغییر شیوه زندگی در رژیم غذایی و ورزش است. این بیماری معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند.

اگر تغییر در شیوه زندگی ناموفق باشد یا سطح این ماده در خون بسیار زیاد باشد، پزشک ممکن است داروی کاهش دهنده چربی مانند استاتین را تجویز کند.

کلسترول خون چیست؟

کلسترول ماده‌ای نرم و مومی شکل است که در خون و نیز تمام بدن یافت می‌شود. این ماده با خون مخلوط نمی‌شود و بیشتر از آب تشکیل شده است. بدن برای ساخت سلول‌های سالم، غشای سلولی، ترمیم دیواره رگ‌های خونی، تولید برخی از هورمون‌ها و ویتامین D به آن نیاز دارد.

کلسترول هم خوب است و هم بد. در سطح طبیعی یک ماده اساسی برای بدن است. اما اگر غلظت خون خیلی زیاد شود، به یک خطر خاموش تبدیل می‌شود که افراد را در معرض حمله قلبی قرار می‌دهد. بالا رفتن این ماده در خون باعث رسوبات چربی در رگ‌های خونی می‌شود. با افزایش این رسوبات، خون به میزان کافی در رگ‌ها جریان ندارد. همچنین در برخی موارد این رسوبات به طور ناگهانی از رگ‌ها جدا شده و تشکیل لخته می‌دهد که ممکن است، باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

انواع کلسترول

این ماده از طریق خون، و با متصل به پروتئین‌ها منتقل می‌شود. به این ترکیب پروتئین‌ها و کلسترول لیپوپروتئین گفته می‌شود. انواع مختلفی از ماده وجود دارد، که بر اساس آنچه لیپوپروتئین حامل می‌کند، دسته بندی می‌شود. انواع این ماده در خون به این شرح است:

لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)، یا کلسترول بد: این نوع ذرات کلسترول را به بدن منتقل می‌کند. کلسترول LDL در دیواره شریان‌ها رسوب کرده و آنها را سخت و باریک می‌کند.

لیپوپروتئین با چگالی بالا(HDL)، یا کلسترول خوب: این نوع کلسترول اضافی را جمع می‌کند و دوباره آن را به کبد می‌برد.

اما تری گلیسیرید چیست؟ تری گلیسیرید، نوعی چربی خون است که وظیفه عایق بندی و ذخیره انرژی را دارد. داشتن سطح تری گلیسیرید بالا می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

علائم کلسترول بالا

فردی که سطح کلسترول بالایی دارد، اغلب علامت یا علائمی ندارد، اما غربالگری روزمره و آزمایش منظم خون می‌تواند به تشخیص سطح بالای این ماده کمک کند. این بیماری معمولاً با اتفاقات ناگواری نظیر حمله قلبی یا سکته مغزی شناخته می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

می‌توان برای انجام تست هر چند مدت یکبار با پزشک مشورت کرد. کودکان و بزرگسالان جوان که هیچ فاکتور خطری برای بیماری‌های قلبی ندارند، معمولاً یک بار در سنین 9 تا 11 سالگی و دوباره بین سنین 17 تا 19 سال مورد آزمایش قرار می‌گیرند. البته کودکانی با سابقه خانوادگی بیماری زودرس قلبی یا سابقه شخصی چاقی یا دیابت نیاز به آزمایشات بیشتری دارند. اگر نتایج آزمایش در محدوده مطلوب نباشد، ممکن است پزشک اندازه گیری‌های مکرر را توصیه کند. پزشک ممکن است در صورت داشتن سابقه خانوادگی، بیماری قلبی یا سایر عوامل خطرناک مانند سیگار کشیدن، دیابت یا فشار خون بالا، آزمایشات بیشتر را انجام دهد.

علت

این بیماری یک عامل خطرناک برای بیماری عروق کرونر قلب و علت حملات قلبی است. کاهش مصرف چربی در رژیم غذایی به مدیریت میزان آن کمک می‌کند. سایر شرایطی که می‌تواند به میزان کلسترول بالا منجر شود، عبارتند از:

  • دیابت
  • بیماری کبد یا کلیه
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک
  • حاملگی و سایر شرایطی که سطح هورمونهای زنانه را افزایش می دهد.
  • غده تیروئید کم کار

داروهایی که کلسترول LDL را افزایش می‌دهند و کلسترول HDL را کاهش می‌دهند، مانند پروژستین‌ها، استروئیدهای آنابولیک و کورتیکواستروئیدها

عوامل خطر

عواملی که می‌توانند فرد را در معرض خطر افزایش کلسترول بد قرار دهند، عبارتند از:

رژیم غذایی ناسالم : مصرف چربی اشباع شده، موجود در محصولات حیوانی و چربی‌های ترانس موجود در برخی از شیرینی‌های تجاری و کراکرها و پاپ کورن‌ها می‌تواند سطح این ماده در خون را بالا ببرند. غذاهایی که کلسترول بالایی دارند، مانند گوشت قرمز و لبنیات پر چرب نیز باعث بروز این بیماری می‌شوند.

اضافه وزن : شاخص توده بدنی (BMI) به میزان 30 یا بیشتر، فرد را در معرض خطر این بیماری قرار می‌دهد.

بی تحرکی : ورزش به افزایش HDL یا کلسترول خوب در بدن کمک می‌کند در حالی که اندازه ذرات تشکیل دهنده LDL یا کلسترول بد را افزایش می‌دهد و این باعث کاهش ضرر آنها می‌شود.

سیگار کشیدن : استعمال سیگار به دیواره رگ‌های خونی شما آسیب می‌رساند و باعث می‌شود آنها بیشتر در معرض تجمع ذخایر چربی قرار بگیرند. سیگار کشیدن ممکن است سطح HDL یا کلسترول خوب را کاهش دهد.

کهولت سن : از آنجا که واکنش بدن با افزایش سن تغییر می‌کند، خطر بالا رفتن این ماده نیز افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، با افزایش سن، کبد قادر به از بین بردن LDL نیست.

دیابت : قند خون بالا به تولید کلسترول خطرناک بنام لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL) و HDL پایین کمک می‌کند. همچنین قند خون بالا به غشای عروقی آسیب می‌رساند

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بیچشک

بیچشک مجله الکترونیکی است در حوزه سلامت ، زیبایی و موفقیت افراد که با رویکرد بالا بردن سطح اطلاعات عموم جامعه در حوزه سلامت جسمی و روحی تلاش می کند و هر روزه مطالب مفیدی را از منابع معتبر ذکر شده در انتهای مطالب به مخاطبان خود عرضه می کند.

منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان