اطلاعات تماس
  • 021267*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811034437413067

خواب چه ارتباطی با هوش افراد دارد؟

خلاقیت و خواب

کد: 139811034437413067

http://bit.ly/2RyIk0z

، (اخبار رسمی): شاید پیش از این ارتباط بین خواب و هوش انسان‌ها بیشتر در حد حرف بود، اما پژوهشگران توانسته‌اند ثابت کنند که ادعای برخی هنرمندان و دانشمندان مبنی بر اینکه خواب، رویا و حتی بی‌خوابی به آنها کمک می‌کند تا شکوفاتر شوند و الهاماتی در خواب به آنها می‌شود که گاهی بهترین خروجی شان است، چندان بی دلیل نیست.

خلاقیت و خواب
رابطه خواب با افزایش هوش و خلاقیت

دانشمندان با طراحی آزمایشاتی دریافته‌اند که چگونه می‌توان میزان هوش فرد را مشخص کرد. انسان‌های باهوش به طرز قابل توجهی خلاق هستند و توانایی شکل دادن به مفاهیم انتزاعی و حل مسائل پیچیده را دارند. در ادامه بررسی شده که آیا واقعا ارتباطی بین خلاقیت و خواب و بی‌خوابی و میزان هوش افراد وجود دارد؟ خواب رِم چگونه هوش را بیشتر می‌کند و چگونه می‌توان خواب را تنظیم کرد تا در زندگی هوشمندانه‌تر تصمیم گرفت؟

آیا ذهن ما در خواب خلاق می‌شود؟

گفته می‌شود که راه حل‌های خلاق بیشتر لوب راست مغز را درگیر می‌کند. بر خلاف لوب چپ مغز که با تفکر منطقی‌تر و تحلیلی‌تر همراه است. در سال ۲۰۱۰ پس از اینکه برخی دانشمندان اروپایی بر روی داوطلبان در طول خواب چند تست یادگیری و فعالیت مغزی انجام دادند، از این فرضیه حمایت کردند که طرف راست مغز بعد از خواب بیشتر شنیده می‌شود. تثبیت حافظه در هنگام خواب قبل از هر تغییر حالتی ناشی از بیدار شدن در صبح صورت می‌گیرد. این دانشمندان نتیجه گرفتند که بازسازی حافظه مسئول این تقویت مغز در هنگام خواب موج کند یا همان خواب سبک است که در نیمه اول شب اتفاق می‌افتد. پردازش اطلاعات جدید ممکن است به بیداری خلاق منجر شود و فرد می‌تواند به جواب سوالاتش و یا ایده‌هایی جدید دست پیدا کند.

طبق مطالعات دانشمندان افراد، انواع هوش متفاوتی دارند و به همین دلیل ممکن است الگوهای خواب مختلفی را نیز تجربه کنند. افرادی که  هوش بصری دارند بیشتر خواب‌های پریشان می‌بینند و روزها عملکرد کمتری دارند. در حالی که کسانی که هوش کلامی دارند بیشتر و طولانی‌تر می‌خوابند. این افراد دیرتر می‌خوابند و دوست ندارند زود از خواب بیدار شوند.

ارتباط بی خوابی با هوش چیست؟

برخی از هنرمندان ادعا کرده‌اند که هنگامی که خیلی خلاق می‌شوند به شدت بی‌خوابی به سرشان می‌زند. این امر می‌تواند به دلیل بی برنامه شدن به خاطر حجم بالای فعالیت جسمی و مغزی باشد. اما جالب است بدانید که خود بی خوابی نیز می‌تواند باعث ایجاد نا آرامی عمومی در ذهن شود به همین دلیل فرد باهوش به فکر بالا بردن بهره وری بیشتر می‌‌افتد و از خود اثر هنری بیشتری خلق می‌کند. اما هنوز مشخص نیست که کدام یک باعث دیگری می‌شود. در پژوهشی در سال ۲۰۱۳ نشان داده شد که بی خوابی شبانه با تفکر واگرا و رفتار خلاقانه رابطه مستقیم دارد.

البته در مطالعه دیگری روی کودکان باهوش و خلاق نشان داده شد که آنها اختلال خواب بیشتری دارند. آیا خلاقیت و خواب با یکدیگر ارتباط دارند؟ با اینکه همبستگی‌های مثبتی بین بی خوابی و هوش یافت شده است اما هیچ تحقیقی به طور قطعی اثبات نکرده است که افراد بی خواب ذاتاً خلاق‌تر و باهوش‌تر هستند. علاوه بر این  کمبود خواب عموماً باعث کاهش چابکی ذهن و عملکردهای مغزی پیچیده‌تر می‌شود، بنابراین انتظار می‌رود کسی که برای مدت طولانی بی خوابی کشیده است خیلی هوشمندانه و خلاقانه رفتار نکند.

تاثیر نهایی بی خوابی بر هوش چیست؟ به نظر می‌رسد بی خوابی گه‌گاهی به برخی از افراد کمک می‌کند تا هنر یا کار جدید و خلاقانه‌ای تولید کنند در حالی که بی خوابی برای افراد معمولی مضر است. البته بی خوابی طولانی مدت و کمبود خواب در راز مدت برای هوش و سلامت همه افراد ضرر دارد.

ارتباط هوش با خواب رِم چیست؟

بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که بلافاصله پس از بیدار شدن می‌توانند کارهای خود را به بهترین نحو انجام دهند. مگر چه چیز خاصی در مورد صبح زود وجود دارد؟ تحقیقات نشان می‌دهد که نزدیکی به خواب خیلی مهم است، چون اکثر افراد طولانی ترین مرحله خواب رِم  REM را درست قبل از بیدار شدن از خواب در صبح تجربه می‌کنند. در حین خواب رِم که با حرکت‌های سریع چشم همراه است، امواج مغز شما همان فعالیتی که در حالت بیداری انجام می‌شود را تقلید می‌کند و چشم‌های شما در حالی که بسته باقی مانده است به سرعت در کنار هم حرکت می‌کند. این همان مرحله‌ای است که در آن احتمال خواب دیدن بسیار زیاد است.

آیا به یاد آوردن خواب ارتباطی با هوش افراد دارد؟

خواب دیدن در مرحله رِم منسجم‌تر و واضح‌ تر از رویا در هر مرحله دیگری است. خواب‌هایی که هنگام بیدار شدن یادمان می‌ماند ممکن است خوراک خوبی برای ذهن باشد و برایمان الهام بخش کارهایی خلاقانه شود. در پژوهشی سوئیسی در مورد نوجوانان نشان داده شد که افرادی که قادر به یادآوری رویاهایشان هستند، انسان‌های باهوش تری هستند.

در این مطالعه همچنین آمده است که کیفیت خواب بهتر با به یاد آوردن خواب ارتباط دو طرفه دارد. یعنی هر چه خواب بهتری داشته باشیم بهتر رویاهایمان یادمان می‌ماند و برعکس. در پژوهشی در سال ۲۰۱۶ ثابت شد که بین جدی گرفتن خواب‌ها و افزایش هوش رابطه مستقیمی وجود دارد. محققان آزمون سنجش تفکر خلاق را به شرکت کنندگان دادند تا بتوانند هوش خود را اندازه گیری کنند سپس آنها را به دو گروه تقسیم کردند. هر روز تقریباً به مدت یک ماه از از یک گروه از داوطلبان سؤالاتی پرسیده می‌شد تا به آنها کمک کند رویدادی از روز قبل را به خاطر بیاورند. در حالی که از گروه دیگر مورد آزمایش خواستند تا خواب شب قبل را به یاد بیاورند. گروه دوم توانستند با این روش هوش خود را بیشتر تقویت کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

پیژامه

پیژامه با داشتن اطلاعات جامع و کامل در رابطه با خواب و علم خواب، سعی بر این دارد تا شما را بیشتر با این موضوع آشنا کند . کافیست شما هم به ما "پیژامه ای ها" بپوندید تا به هر آنچه که مربوط به خواب و کالای خواب می شود دسترسی پیدا کرده و از نکات تخصصی در رابطه با بهبود خواب و همچنین بررسی کالای مربوط به آن مطلع شوید.

اطلاعات تماس
  • 021267*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

روانشناسی و موفقیت