اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811064443312417

فرسودگی تحصیلی و راه‌های مقابله با آن

کد: 139811064443312417

http://bit.ly/392WjBH

، تهران , (اخبار رسمی): فرسودگی تحصیلی، با ویژگی‌هایی مانند خستگی ناشی از الزامات مربوط به مطالعه (خستگی تحصیلی)، رشد حس و نگرش بدبینانه و بدون حساسیت نسبت به مطالب درسی (بی علاقگی تحصیلی) و نیز احساس پیشرفت شخصی ضعیف در امور درسی و تحصیلی (ناکارآمدی تحصیلی) مشخص می‌شود.

فرسودگی تحصیلی و راه های مقابله با آن
فرسودگی تحصیلی و راه‌های مقابله با آن

آیا تاکنون برای شما اتفاق افتاده است که پس از ساعت‌ها مطالعه متوجه شوید که چیز زیادی یاد نمی‌گیرید؟ یا برای تمرکز طولانی مدت بر روی درس‌ها اوقات سخت و ناخوشایندی را می‌گذرانید و راحت نیستید؟ آیا شده بعد از روزها و شاید هفته‌ها مطالعه سخت، نتایج لازم را نگرفته باشید؟ اگر جواب شما به همه این سوال‌ها بله است، احتمال دارد شما دچار فرسودگی درسی یا افسردگی درسی شده باشید.

فاکتورهای زیادی وجود دارد که می‌تواند منجر به فرسودگی تحصیلی شود مانند: کار و تکالیف بسیار زیاد مدرسه، کمبود خواب، عادت‌های تغذیه‌ای نامناسب، انتظارات همزمان خانواده، ورزش نکردن، مدیریت نامناسب زمان و به تعویق انداختن کارها، اهداف غیر واقع بینانه و غیره.

راه‌های مقابله با فرسودگی تحصیلی

راه‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا با فرسودگی تحصیلی مقابله کنید. به یاد داشته باشید نباید از این مسئله به سادگی عبور کنید چون افسردگی تحصیلی به راحتی می‌تواند به ذهن شما غلبه کند و اشتیاق درس خواندن را از شما بگیرد. سعی کنید از استراتژی‌های زیر برای مقابله با فرسودگی تحصیلی استفاده کنید.

مدیریت زمان را یاد بگیرید

به تعویق انداختن کارها یکی از مهم ترین عوامل فرسودگی تحصیلی است. اگر برای هر روز خود برنامه داشته باشید و آن‌ها را انجام دهید، احتمال فرسودگی تحصیلی را تا حد زیادی کاهش می‌دهید. در برنامه ریزی خود، حتما زمان مطالعه و زمان انجام تکلیف‌های مدرسه را مشخص کنید. بهتر است بعضی از کارها را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و هر روز بخشی از آن‌ها را انجام دهید؛ مثل خواندن فصل‌های کتاب برای امتحان. این کار برای تکمیل آن‌ها، شما را با انگیزه می‌کند.

بین مطالعه وقفه‌های کوتاه مدت بیاندازید

مطالعه طولانی مدت بدون وقفه هم می‌تواند باعث فرسودگی تحصیلی شود! برای هر ۱ تا ۲ ساعت مطالعه حدود ۱۵ دقیقه به خود و ذهن استراحت دهید. در زمان استراحت هوای تازه تنفس کنید، کمی خوراکی سالم بخورید و بگذارید مغزتان برای مدتی استراحت کند. یادتان باشد فقط برای استراحت ذهن از این وقفه استفاده کنید و بعد از آن دوباره مطالعه را شروع کنید.

نکته: از استفاده از تلفن‌های همراه و کنسول‌های بازی در مدت زمان استراحت به شدت پرهیز کنید!

مناسب تغذیه کنید

مغز ما برای آنکه بتواند از حداکثر ظرفیت خود استفاده کند، به مواد غذایی ضروری بدن به عنوان سوخت نیاز دارد. بیشتر دانش آموزان از چیپس‌ها، پفک‌ها، نوشابه‌های انرژی زا و دیگر خوراکی‌های مضر که باعث افزایش تنبلی می‌شوند استفاده می‌کنند. یک رژیم غذایی شامل پروتئین‌ها، سبزیجات،‌ میوه‌ها و آب کافی، انرژی شگفت انگیزی به شما می‌دهد.

ارتباط اجتماعی داشته باشید

ارتباط با دوستان برای سلامت روان و جلوگیری از فرسودگی تحصیلی بسیار ضروری است. بعضی مواقع لازم است که از همه استرس‌های درس و زندگی رها شوید و با دوستان خود بیرون بروید و فقط خوش بگذرانید.

بیشتر بخوابید

کم خوابیدن باعث استرس می‌شود و استرس باعث فرسودگی تحصیلی، ممکن است اوایل متوجه اثر بدی به خاطر کم خوابیدن نشوید اما با گذشت زمان متوجه تاثیرات فیزیکی و ذهنی آن می‌شوید. سعی کنید هر شب بین ۷ تا ۸ ساعت بخوابید تا بدن به آرامش برسد.

فعالیت‌های بدنی داشته باشید

یکی از بهترین و موثر ترین روش‌های مقابله با افسردگی تحصیلی و استرس، فعالیت بدنی است. ورزش به آرام کردن اعصاب کمک می‌کند که باعث می‌شود بتوانید بیشتر بر روی درس خواندن تمرکز کنید. دفعه بعد که دچار استرس شدید، کتانی‌های خود را بردارید و کمی پیاده روی کنید. حتما متوجه تاثیر فوق العاده ورزش در رفع استرس و در نهایت افزایش تمرکز و انگیزه در خود خواهید شد.

علاقه مندان می‌توانند جهت خرید کتاب‌های کمک درسی و بازی‌های فکری با ۲۰% تخفیف و ارسال رایگان، به وبسایت دانش لند مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دانش لند

هدف ما در دانش لند فراهم کردن محیطی است که بتوانید به‌راحتی آن‌چه را که می‌خواهید خریداری کنید، نه این‌که مجبور شوید از میان گزینه‌های موجود یکی را انتخاب کنید. بدون اغراق هرچه برای آموزش دیدن و آموزش دادن نیاز دارید در دانش لند فراهم شده است. ما شعار “هر روز تازه‌تر می‌شویم” را برای دانش لند برگزیدیم، چرا که وظیفه یک سایت و فروشگاه اینترنتی با موضوع آموزش چیزی غیر از این نیست

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | نشریات و کتاب