اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811064447112833

قوز قرنیه یا کراتوکونوس چیست؟

دلایل ایتلا به بیماری قوز قرنیه یا کراتوکونوس چیست و چگونه درمان می‌شود؟

کد: 139811064447112833

http://bit.ly/3aP85RJ

، تهران , (اخبار رسمی): در بیماری چشمی قوز قرنیه و یا کراتوکونوس، قرنیه بیمار نازک می‌شود و تغییر شکل می‌دهد و به شکل مخروطی در می‌آید که این تغیر شکل باعث می‌شود در هنگام انکسار نور به جهت ورود به چشم تاثیر زیادی بگذارد و فرد دچار تاری دید و عدم وضوح دید شود.

دلایل ایتلا به بیماری قور قرنیه یا کراتوکونوس چیست و چگونه درمان می شود؟
علائم بیماری کراتوکونوس یا قوز قرنیه چیست؟

قوز قرنیه یک بیماری چشمی است که در علم پزشکی به آن کراتوکونوس می‌گویند. این بیماری معمولا یا در سنین نوجوانی اتفاق می‌افتد و یا درسن ۳۰ تا ۳۵ سالگی. زمانی می‌توا‌ن گفت شخصی به بیماری قوز قرنیه یا کراتوکونوس گرفتار شده است که قرنیه وی نازک شود و تغییر شکل دهد و به شکل مخروطی در آید که این تغیر شکل باعث می‌شود در هنگام انکسار نور به جهت ورود به چشم تاثیر بگذارد و فرد دچار تاری دید و عدم وضوح دید شود. این عارضه هم در دو چشم اتفاق می‌افتد و هم در یک چشم اما قریب به ۹۰% مواقع در هر دو چشم اتفاق ‌می‌افتد.

بیماری چشمی قوز قرنیه چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟

اغلب تشخیص قوز قرنیه به موقع اتفاق نمی‌افتد زیرا پیشرفت این بیماری در یک پروسه زمانی طولانی سپری می‌شود و خود را بروز نمی‌دهد. اما ممکن است. در بعضی از افراد این بیماری با آستیگماتیسم و یا نزدیک بینی همراه باشد و در پی آن باعث تاری و عدم وضوح دید فرد می‌شود. یکی دیگر از علائم شایغ قوز قرنیه هاله بینی و حساسیت به نور است. پس با بروز این علائم حتما به پزشک مرحعه کنید تا اقدامات لازم صورت گیرد.

دلیل به وجود آمدن قوز قرنیه یا کراتوکونوس چیست؟

ابتلا به قوزقرنیه یا کراتوکونوس دلیل مشخصی ندارد. ولی ممکن است برخی از عوامل مثل ژنتیک (البته این بیماری موروثی نیست) محیط و یا ابتلا به برخی از بیماری‌ها در ایجاد این بیماری بی تاثیر نباشند. با آنکه مالیدن چشم به عنوان علت ابتلا به قوز قرنیه به شمار نمی‌آید اما می‌تواند بر روند پیدایش این بیماری کمک کند. همچنین توصیه می‌شود افرادی که مبتلا به این بیماری هستند نیز از مالدین چشم خود بپرهیزند زیرا باعث تشدید و آزار بیمار خواهد شد.

روش‌های درمان قوز قرنیه یا کراتوکونوس چیست؟

در صورتی که قوز قرنیه عود پیدا نکرده باشد می‌توان برای درمان آن از عیتک یا لنز سافت (نرم) استفاده کرد. البته استفاده از عینک برای فرد وضوح دید ایجاد نمی‌کند و بهتر است از همان لنز استفاده شود. اما در صوتی که کراتوکونوس شدت یافته باشد بایستی از لنز سخت هیبریدی اسکرال یا مینی اسکلرال و …. استفاده کرد‌ تا به دید بهتری دست یافت.

لنزهای هارد به دلیل برخورداری از نفوذ گاز زمانی که قرنیه بیش از حد نازک می‌شود و حاد می‌شود قابلیت اصلاح آستیگماتیسم و تاری دید را دارند و کمک زیادی به درمان قوز قرنیه می‌کند. قرار گرفتن لنز هارد بر روی قرنیه‌ای مبتلا به کراتوکونوس است به جهت درمان آن نیازمد دقت عمل بسیار بالایی است.

در علم پزشکی جدید برای افرادی که نمی‌توانند از لنز هارد استفاده کنند. از روش‌های دیگری همچون قرار دادن رینگ مثل Intacs و Ferrara و رینگ کامل Myoring به کار می‌گیرند. البته نمی‌توان گفت این روش‌ها مانع پیشرفت و یا توقف عارضه قوز قرنیه می‌شوند. البته در خصوص روش مایورینگ باید گفت طبق تحقیقات صورت گرفته این روش تا ۳۰% مانع از پیرفت قوزقرنیه می‌شود.

افرادی که به قوز قرنیه مبتلا هستند می‌توانند از لنز چشمی رنگی زیبایی استفاده کنند؟

سوال بسیاری که بیماران مبتلا به قوز قرنیه از پزشکان و اپتومتریست‌ها می‌پرسند این است که آیا می‌توانند از لنز چشمی استفاده کنند یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید اینگونه گفت، از آنجایی که لنز چشم رنگی جزو لنزهای سافت (نرم) به شمار می‌آیند و در ایران در حال حاضر لنز رنگی توریک ( آستیگمات دار) به سختی یافت می‌شود و می‌توان آن‌ها را سفارش داد باید به سراغ راه حل دیگری رفت و در صورتی که بیماران تمایلی به استفاده از لنز رنگی دارند می‌توانند به شرطی که قوز قرنیه آن‌ها خفیف باشد از لنز رنگی به عنوان یک ابزار زیبایی استفاه کنند و انتظار وضوح دید بالا نداشته باشند. البته باید لنزهایی را انتخاب کنند که دارای قطر بزرگ و واتر کانتنت (درصدمحتوای آب) بالا باشند.

علاقه مندان برای اطلاعات بیشتر و خرید لنز چشم مناسب برای بیماری قوز قرنیه و یا کراتوکونوس می‌توانند به سایت ایران لنز مراجعه و از طریق راه‌های ازتباطی با مشاوران و یا اپتومتریست‌ها به صورت رایگان در ارتباط باشند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ایران لنز

ایران لنز از سال 1390 تاکنون به مدیریت سحر قاسمی اپتومتریست شماره نظام پزشکی 2104 ب و سالار حمیدی شماره نظام پزشکی 2129 ب در اینستاگرام و تلگرام مشغول به فعالیت بوده و هست. این شرکت مفتخر است تمامی لنز های رنگی، طبی رنگی و طبی را در انواع بهترین برند لنز طبی رنگی و همچنین بهترین مارک لنز رنگی و طبی بدون رنگ با قیمتی مناسب توزیع کرده و به دست مشتریان عزیز و همکاران گرامی این حوزه برساند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

تجارت و بازار