اطلاعات تماس
  • 021284***** - 099178*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811074448213871

نحوه ثبت نام و اخذ مدرک دیپلم چگونه است؟

کد: 139811074448213871

http://bit.ly/2tY8Ebh

، تهران , (اخبار رسمی): دیپلم نام مدرکی در نظام آموزشی ایران است که دانش آموزان پس از اتمام مقطع دبیرستان موفق به دریافت آن میشوند.دوره تحصیل تا اخذ مدرک دیپلم در ایران 12سال است. در سالهای 1371 تا 1391 دوره اخذ دیپلم در ایران 11 ساله شد.

نحوه ثبت نام و اخذ مدرک دیپلم چگونه هست؟
نحوه ثبت نام و اخذ مدرک دیپلم چگونه است؟

انواع دیپلم درسی

چگونه دیپلم بگیریم؟ برای گرفتن دیپلم مجدد یا تکمیل دیپلم ابتدا با انواع دیپلم‌ها باید آشنا شد. گرفتن مدرک دیپلم از آموزش و پرورش شامل دو نوع دیپلم می‌شود که دیپلم نظری (دیپلم تجربی، دیپلم ریاضی و دیپلم انسانی) و دیپلم کاردانش است. البته دانش آموزانی که در زمان قانونی (زیر ۱۸ سال) تحصیل می‌کنند می‌توانند بجای دیپلم دبیرستان و یا دیپلم کاردانش، دیپلم فنی و حرفه‌ای هم بگیرند.

دیپلم بزرگسال و مدرسه شبانه

 در صورتی که زمان مشخصی از تحصیل در مقطع روزانه گذشته باشد حتی اگر دانش آموز زیر ۱۸ سال باشد نیز شامل اخذ دیپلم برای بزرگسالان شده و دیگر تنها راه ادامه تحصیل از طریق شاخه کاردانش یا شبانه است که البته مزیت آن نیز گرفتن دیپلم غیر حضوری است به این معنا که با گذراندن دروس به صورت آموزش از راه دور در زمان و حتی هزینه صرفه جویی می‌شود و در این حالت دانش آموز سریع‌تر دیپلم می‌گیرد.

دیپلم نظری بزرگسالان

دانش آموزان برای گرفتن دیپلم نظری که در ۳ رشته (دیپلم ریاضی فیزیک، دیپلم علوم تجربی و دیپلم علوم انسانی) است باید ۱۰۵ واحد درسی را بگذرانند (برخلاف دیپلم کاردانش) حدود ۲/۵ سال طول می‌کشد چون تمام واحدها را باید ترم به ترم در دبیرستان پاس کنند و به همین دلیل برای گرفتن دیپلم نظری این زمان  طولانی است و دانش آموزان باید حتما در کلاس‌ها شرکت داشته باشند تا بتوانند در امتحانات پایان ترم نمره قبولی را کسب کنند.

دیپلم کاردانش بزرگسالان

طبق استاندارد مجموعه هشتم دانش آموزان جهت گرفتن دیپلم کار و دانش باید ۹۶ واحد درسی را بگذرانند یعنی در حدود ۵۴ تا۶۲ واحد دروس عمومی و ۲۴تا ۴۲ واحد مهارت فنی و حرفه‌ای. (این تعداد واحدها در مجموعه نهم به ۱۰۵ واحد افزایش یافته است) که تغییر تعداد واحدها در دروس عمومی و مهارت‌ها بستگی به انتخاب رشته دیپلمی دارد. دروس عمومی را باید در مدارس شبانه یا غیر حضوری (آموزش از راه دور) پاس کنند و مهارت را در آموزشگاه‌های زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای بگذرانند.

مدت زمان اخذ دیپلم کار و دانش برای افرادی که قبلا دروس عمومی را پاس نکرده باشند در حدود یک سال و نیم است ولی افرادی که قبلا تا سال دوم دبیرستان تحصیل کرده باشند می‌توانند با گذراندن یک مهارت ۶ ماهه در مدت زمان کمتری دیپلم رسمی بگیرند.

تغییرات دیپلم

تا سال ۱۳۹۱ در نظام آموزش و پرورش دبستان، راهنمایی و دبیرستان وجود داشت. اگر دانش آموزی میخواست دیپلم رسمی آموزش و پرورش بگیرد نیازی نبود در مقطع دبیرستان تا سال چهارم  دبیرستان را بخواند ( با ۱۱ سال تحصیل مدرک دیپلم میگرفت ) و اگر میخواست ادامه تحصیل بدهد باید حتما پیش دانشگاهی را هم میگذراند. ولی از سال ۹۱ به بعد نظام ۶ – ۳ – ۳ برقرار شد که برای اخد دیپلم باید دانش آموزان ۱۲ سال تحصیلی را بگذرانند.

از سال دهم مقطع متوسطه انتخاب رشته توسط دانش آموزان انجام میشود. به این ترتیب که از بین رشته های نظری (علوم تجربی، ریاضی فیزیک، علوم انسانی)  و فنی و حرفه ای یا کاردانش یکی را انتخاب کرده و تا پایان سال ۱۲ ادامه داده و دیپلم خود را میگیرند. در ضمن بعد از انتخاب رشته اجازه تغییر رشته را ندارند.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت مشاوره کسب و کار پایتخت به آدرس www.moshaver-kasbokar.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مشاوره کسب و کار پایتخت

مرکز مشاوره کسب و کار پایتخت جهت مشاوره و راهنمایی افراد جهت بالا بردن دانش مدیریت خود از طریق اخذ مدرک معتبر مدیریتی که نیاز اولیه برای ایجاد یک کسب و کار جدید میباشد.ثبت نام می نماید.

اطلاعات تماس
  • 021284***** - 099178*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | علم و آموزش