اطلاعات تماس
  • 021284***** - 099178*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811074448413871

کاردانی یا فوق دیپلم چیست و نحوه اخذ مدرک کاردانی به چه صورت است؟

کد: 139811074448413871

http://bit.ly/38e1Dls

، تهران , (اخبار رسمی): از بین همه مقاطع تحصیلی، مقطع کاردانی اولین و کوتاه‌ترین مقطع دانشگاهی است که داوطلبان بعد از دوره دبیرستان می‌توانند به آن وارد شوند. این دوره به دو صورت پیوسته و ناپیوسته در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

کاردانی یا فوق دیپلم چیست و نحوه اخذ مدرک کاردانی به چه صورت می باشد؟
کاردانی یا فوق دیپلم چیست و نحوه اخذ مدرک کاردانی به چه صورت است؟

کاردانی چندترم است؟ مدت مجاز تحصیل در این مقطع دو سال و نیم و در برخی دانشگاه‌ها و بعضی شرایط سه سال است؛ اما اکثراً دانشجویان این مقطع را طی چهار ترم (دو سال) به پایان می‌رسانند.

کاردانی چند واحد است؟ دانشجویان این مقطع تحصیلی باید چیزی حدود ۷۰ تا ۸۵ واحد درسی را پاس کنند که ۱۵ واحد آن دروس عمومی و بقیه واحدها شامل دروس تخصصی، پایه و اصلی است.

کاردانی و کارشناسی چه تفاوتی با هم دارند؟ کاردانی (فوق‌دیپلم)، کارشناسی (لیسانس)، کارشناسی ارشد (فوق‌لیسانس) و دکتری مقاطع تحصیلی دانشگاهی‌ هستند که به ترتیب از پایین‌ترین سطح که فوق دیپلم است تا بالاترین که دکتری است مرتب شده‌اند.

بعد از فارغ‌التحصیلی از هر مقطع تحصیلی می‌توانید از طریق کنکور و یا ثبت‌نام بدون کنکور وارد مقطع بعدی شوید؛ البته توجه داشته باشید که لازم نیست همه این مقاطع به ترتیب سپری شوند. شما می‌توانید بعد از اخذ دیپلم به‌جای ورود به مقطع فوق دیپلم وارد مقطع کارشناسی شوید که فوق دیپلم را نیز شامل می‌شود یا حتی بعد از دیپلم وارد مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه‌ای شوید.

در این حالت به آن مقطع تحصیلی «پیوسته» گفته می‌شود؛ یعنی اگر بلافاصله بعد از اخذ دیپلم وارد مقطع کارشناسی شوید، آن را «کارشناسی پیوسته» می‌نامند و اگر بلافاصله بعد از دیپلم وارد کارشناسی ارشد شوید به آن «کارشناسی ارشد پیوسته» می‌گویند.

در غیر این صورت «ناپیوسته هستند؛ یعنی اگر ابتدا فوق دیپلم بگیرید و بعد مجدداً از طریق کنکور و یا بدون کنکور (سوابق تحصیلی) وارد کارشناسی شوید، به آن «کارشناسی ناپیوسته» می‌گویند و وقتی از کارشناسی وارد کارشناسی ارشد شوید آن را «کارشناسی ارشد ناپیوسته» می‌نامند.

مدت‌زمان تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی ناپیوسته دو سال است.

ارزش و اعتبار مدارک تحصیلی پیوسته و ناپیوسته هیچ تفاوتی با هم ندارند و تنها تفاوت در مسیری است که شما برای اخذ مدرک آن دوره طی می‌کنید. شما مدرک کارشناسی را چه به‌صورت ناپیوسته اخذ کنید و چه پیوسته، واحدهای درسی یکسانی را باید بگذرانید. در مورد فوق دیپلم پیوسته و ناپیوسته نیز همین قانون صادق است. 

تطابق رشته دیپلم با رشته دانشگاهی

تفاوت دیگر این است که در کاردانی پیوسته باید بین رشته دیپلم و رشته انتخابی‌ تطابق وجود داشته باشد، به‌جز رشته تربیت‌بدنی. شما با هر مدرکی می‌توانید رشته تربیت‌بدنی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید.

پذیرش با کنکور یا از طریق سوابق تحصیلی

در ضمن کاردانی پیوسته کنکور ندارد و شما برای ورود به این مقطع تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور ندارید و پذیرش در کلیه دانشگاه‌ها بر اساس معدل انجام می‌شود. پذیرش کاردانی ناپیوسته هم از طریق کنکور میسر است و هم بدون کنکور.

نحوه ثبت‌نام کاردانی

ثبت‌نام بدون کنکور برای این مقطع تحصیلی اواخر ماه مرداد انجام می‌شود. برای ثبت‌نام بدون کنکور در دانشگاه آزاد باید به وب‌سایت دانشگاه آزاد و برای ثبت‌نام دانشگاه‌های علمی کاربردی و فنی حرفه‌ای باید به وب‌سایت سازمان سنجش کشور مراجعه و بعد از دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام بر اساس آن اقدام کنید.

اگر قصد دارید از طریق کنکور وارد مقطع فوق دیپلم شوید باید دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور را از وب‌سایت سازمان سنجش دریافت کنید. مستحضر هستید که دفترچه کنکور در آذر و یا دی‌ماه منتشر می‌شود.

رشته‌های دانشگاهی

دومین تفاوت این دو دوره در رشته‌هایی است که در آن‌ها پذیرش وجود دارد. ممکن است بعضی از رشته‌ها برای کاردانی پیوسته پذیرش داشته باشند اما در ناپیوسته پذیرش نکنند، برعکس این مطلب نیز صادق است.

گرفتن مدرک معادل کاردانی در دوره کارشناسی

در تمامی دانشگاه‌ها، حتی دانشگاه‌هایی که مقطع کاردانی را تدریس نمی‌کنند و حتی در رشته‌هایی که این مقطع را ندارند شما می‌توانید با گذراندن حداقل ۶۸ واحد که ۱۰ واحد آن عمومی باشد با معدل کل ۱۲، از تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته انصراف داده و مدرک کاردانی بگیرید 

معادلسازی دروس به چه صورت است؟

در صورتی که دانشجو قبل از ورود به تحصیلات دانشگاه دروسی را در دانشگاه آزاد اسلامی و یا مؤسسه آموزش عالی دیگری که مورد تأیید وزارت فرهنگ و آموزش عالی باشد گذرانده باشید، می‌توانید دروسی را که از نظر سر فصل و محتوا حداقل 80% تشابه به سر فصل داشته باشد و تعداد واحد درسی مشابهی را داشته باشد را معادلسازی کنید. لازم به ذکر است نمره درس مورد نظر برای مقطع کاردانی و کارشناسی نباید از 12کمتر باشد .

  پذیرش با کنکور یا از طریق سوابق تحصیلی

در ضمن کاردانی پیوسته کنکور ندارد و شما برای ورود به این مقطع تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور ندارید و پذیرش در کلیه دانشگاه‌ها بر اساس معدل انجام می‌شود. پذیرش کاردانی ناپیوسته هم از طریق کنکور میسر است و هم بدون کنکور.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مشاوره کسب و کار پایتخت

مرکز مشاوره کسب و کار پایتخت جهت مشاوره و راهنمایی افراد جهت بالا بردن دانش مدیریت خود از طریق اخذ مدرک معتبر مدیریتی که نیاز اولیه برای ایجاد یک کسب و کار جدید میباشد.ثبت نام می نماید.

اطلاعات تماس
  • 021284***** - 099178*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش