اطلاعات تماس
  • 021284***** - 099178*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811074448613871

کارشناسی پیوسته چیست؟ نحوه اخذ مدرک کارشناسی به چه صورت است؟

کد: 139811074448613871

http://bit.ly/2wKFuO0

، تهران , (اخبار رسمی): کارشناسی پیوسته یکی از مقاطع تحصیلی دانشگاهی است که در گذشته با نام لیسانس که واژه‌ای فرانسوی است خوانده می‌شد و اکنون نیز اکثراً به‌جای کارشناسی پیوسته فقط به آن کارشناسی می‌گویند.

کارشناسی پیوسته چیست؟نحوه اخذ مدرک کارشناسی به چه صورت می باشد؟
کارشناسی پیوسته چیست؟ نحوه اخذ مدرک کارشناسی به چه صورت است؟

درواقع مقطع تحصیلی کارشناسی به دو صورت کارشناسی پیوسته و ناپیوسته وجود دارد.

فرق کارشناسی پیوسته و ناپیوسته

برای ورود به مقطع کارشناسی پیوسته باید حداقل دارای مدرک پیش‌دانشگاهی باشید؛ البته مدارک دانشگاهی بالاتر نیز موردپذیرش است. مثلاً شما می‌توانید از کاردانش بدون گذراندن پیش‌دانشگاهی وارد دانشگاه شده و کاردانی پیوسته بگیرید. در این حالت شما بااینکه پیش‌دانشگاهی را طی نکرده‌اید ولی چون دارای مدرک کاردانی هستید می‌توانید برای کارشناسی پیوسته ثبت‌نام کنید (البته داوطلبان مرد باید به قوانین سربازی هم توجه کنند).

برای ورود به مقطع کارشناسی ناپیوسته حداقل مدرک کاردانی مورد نیاز است. مدرک کاردانی شما می‌تواند به‌صورت پیوسته و ناپیوسته باشد و تفاوتی نمی‌کند.

علاوه بر حداقل مدرک موردنیاز، تفاوت دیگر کارشناسی پیوسته و ناپیوسته در طول مدت تحصیل است. کارشناسی پیوسته معمولاً ۴ سال و کارشناسی ناپیوسته معمولاً ۲ سال به طول می‌انجامد و تعداد واحدهای این دو به همین تناسب با یکدیگر متفاوت‌اند.

فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی (چه پیوسته و چه ناپیوسته) در صورت تمایل می‌توانند در مقطع تحصیلی بعدی که کارشناسی ارشد است ادامه تحصیل دهند. به‌عبارت‌دیگر کارشناسی پیوسته و ناپیوسته ازنظر اعتبار و ارزش هیچ تفاوتی با یکدیگر نداشته و کاملاً یکسانند.

کارشناسی چند واحد است؟

کارشناسی پیوسته به‌طورمعمول ۴ سال معادل ۸ ترم تحصیلی به طول می‌انجامد و دانشجویان در این مدت باید ۱۳۰ تا ۱۴۵ واحد درسی را بگذرانند. تعداد واحدهای درسی در رشته‌های گروه علوم انسانی کمتر و در رشته‌های فنی و مهندسی بیشتر است.

از میان این تعداد واحد درسی ۲۴ واحد آن از دروس عمومی و بقیه دروس پایه، تخصصی و اصلی‌ هستند.

دروس تخصصی می‌توانند اجباری و یا اختیاری باشند. در هر رشته تعدادی دروس به‌عنوان دروس اختیاری معرفی می‌شوند. گذراندن تمام واحدهای اختیاری برای دانشجویان اجباری نیست. برای هر رشته تعداد مشخصی واحد مشخص شده که دانشجویان باید از میان دروس اختیاری، فقط آن تعداد مشخص را بگذرانند. البته معمولاً در هر دانشگاه فقط یک سری از دروس اختیاری تدریس می‌شود نه همه آن‌ها؛ که این نیز خود نوعی اجبار را در انتخاب این دروس برای دانشجویان به وجود خواهد آورد.

برخی رشته‌ها دروس کارورزی و پروژه هم دارند که معمولاً هرکدام ۲ واحدند.

معادل انگلیسی کارشناسی پیوسته و ناپیوسته چیست؟

کشورهای انگلیسی‌زبان دوره کارشناسی را bachelor’s degree می‌نامند؛ اما در این کشورها مقطع کارشناسی ناپیوسته (دوره دوساله) وجود ندارد یعنی کسی که مدرک کاردانی (associate’s degree) دارد برای ادامه تحصیل باید دوره چهارساله کارشناسی را طی کند.

طول مجاز مدت تحصیل

در اکثر دانشگاه‌ها دانشجویان موظففند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی پیوسته حداکثر طی ۵ سال به پایان برسانند.

اما معمولاً در کارشناسی پیوسته می‌توانید تحصیلات خود را طی ۸ ترم معادل ۴ سال به پایان برسانید. هرچند اغلب دانشجویان گروه علوم انسانی ۷ طی ترم و دانشجویان گروه فنی و مهندسی طی ۹ ترم کارشناسی پیوسته خود را تمام می‌کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مشاوره کسب و کار پایتخت

مرکز مشاوره کسب و کار پایتخت جهت مشاوره و راهنمایی افراد جهت بالا بردن دانش مدیریت خود از طریق اخذ مدرک معتبر مدیریتی که نیاز اولیه برای ایجاد یک کسب و کار جدید میباشد.ثبت نام می نماید.

اطلاعات تماس
  • 021284***** - 099178*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش