اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811094455212000

رفع یبوست در رژیم‌های کتوژنیک

کد: 139811094455212000

http://bit.ly/2SclJ9d

، (اخبار رسمی): علی رغم تمام فوایدی که رژیم کتوژنیک برای لاغری و سلامت سیستمی دارد، می‌تواند باعث یبوست شود. در ادامه سعی شده علل و راهکارهای رفع یبوست در رژیم‌های کتوژنیک بررسی و معرفی شوند.

رفع یبوست در رژیم های کتوژنیک
رفع یبوست در رژیم‌های کتوژنیک

 رژیم کتو برای لاغری، یکی از پرطرفدارین رژیم‌های سراسر دنیا است. شاید به این دلیل که شواهد به دست آمده از مطالعات بالینی نشان داده است که رژیم کتوژنیک می‌تواند در کاهش وزن و ارتقای سطح سلامتی بدن مؤثر باشد.

رژیم‌های غذایی کتوژنیک، یکی از محبوب ترین رژیم‌های غذایی در سطح دنیاست، که علی رغم تمام اثرات و فوایدی اثبات شده‌ای که دارد، می‌تواند باعث یبوست شود! اما با رعایت چند نکته ساده، شما به راحتی می‌توانید این مشکل را رفع کنید.

 با این حال، اگر تجربه گرفتن رژیم کتوژنیک را داشته باشید، می‌دانید که شاید آزار دهنده ترین بخش این رژیم‌های غذایی، ابتلای فرد به یبوست است. با توجه به فواید و تأثیرات رژیم غذایی کتوژنیک بر کاهش وزن و سلامت ارگان‌های مختلف بدن، در ادامه راه حل‌هایی برای رفع یبوست در رژیم های کتوژنیک ارائه خواهد شد که با انجام این نکات می‌توانید در رعایت این نوع رژیم‌های غذایی عالی، موفق‌تر عمل کنید.

فواید رژیم کتوژنیک

مطالعات نشان داده‌اند که رژیم کتو می‌تواند به طرق مختلف سلامتی را ارتقا دهد:

بیماری‌های قلبی: برنامه غذایی کتوژنیک می‌تواند ریسک فاکتورهایی مانند چربی بدن، کلسترول HDL، فشار خون و قند خون را کاهش دهد.

سرطان: رژیم کتوژنیک به طور مشخص برای درمان انواع سرطان و کند کردن روند رشد تومور استفاده می‌شود.

آلزایمر: رژیم کتوژنیک می‌تواند علائم آلزایمر را کاهش دهد و روند پیشرفت بیماری را کند کند.

صرع: مطالعات نشان داده‌اند که رژیم کتوژنیک می‌تواند سبب کاهش حملات تشنجی در کودکان مبتلا به صرع شود.

سندروم تخمدان پلی کیستیک: یک دوره رعایت رژیم کتوژنیک باعث کاهش سطوح انسولین می‌شود. بالا بودن سطح انسولین یکی از علل احتمالی ایجاد سندروم متابولیک است.

آکنه: کاهش سطوح انسولین و کم کردن شکر مصرفی یا غذاهای فرآوری شده، احتمالاً می‌تواند به درمان آکنه کمک کند.

علاوه بر تمام فواید فوق، رژیم کتوژنیک می‌تواند باعث کاهش قابل توجه در درصد چربی بدن و وزن شود و میزان سوختن چربی در چرخه‌های انرژی را افزایش دهد. همچنین سموم کبد را دفع کند و کبد چرب را درمان کند. البته باید دقت داشت که نوع چربی‌ها مصرفی در برنامه غذایی رژیم کتوژنیک در اثرات سلامتی ناشی از آن بسیار مهم است.

اگرچه یبوست یکی از شایع ترین عوارض رژیم کتوژنیک است، اما فواید بی شمار آن، همچنان این رژیم را در صدر رژیم‌های لاغری محبوب دنیا قرار داده است.

مطالعات بالینی انجام شده نشان داده‌اند که، رژیم‌های غذایی کتوژنیک، علاوه بر تأثیر بر وزن بدن و ایجاد کاهش وزن، می‌توانند در بیماری‌های مختلف نقش درمانی داشته باشند. عمده اثرات فیزیولوژیک این بیماری، به دلیل نقش آن در تنظیم متابولیک اتفاق می‌افتد.

چرا رژیم کتوژنیک باعث ایجاد یبوست می‌شود؟

در یک رژیم کتوژنیک، سهم میزان کالری دریافت شده از کربوهیدرات، تا 20% و حتی کمتر از آن، کاهش می‌یابد و تقریباً 80% کالری باقیمانده، از پروتئین و عمدتاً چربی دریافت می‌شود. این امر بدن را به سمت سوزاندن هرچه بیشتر چربی سوق می‌دهد و می‌تواند باعث لاغری شود؛ با این حال کاهش کربوهیدرات باعث پاسخ عمدتاً ناخوشایند در دستگاه گوارش و بیشتر ازهمه، روده‌ها می‌شود.

 در واقع مکانیسم عملکرد روده‌ها به نحوی تنظیم شده است که آن‌ها را به نوعی به کربوهیدرات‌ها وابسته کرده است. کاهش دسترسی به کربوهیدرات در روده‌ها باعث ایجاد شوک شده و تنش وارد شده، روده را وادار به واکنش می‌کند.

یکی از شایع ترین این عوارض روده‌ای، یبوست است. زمانی که شما با رعایت یک برنامه غذایی کتوژنیک، کربوهیدرات مصرفی روزانه را کاهش می‌دهید، میزان حرکات روده‌ای به سه بار در هفته و یا حتی کمتر می‌رسد و ممکن است علاوه بر سختی اجابت مزاج، باعث دل درد و حتی زخم مقعد شود. 

وقتی که بخواهید کمتر از20% کالری روزانه را از کربوهیدرات‌ها دریافت کنید، بسته به میزان کالری روزانه شما، شما تنها مجاز به مصرف 20 تا 50 گرم کربوهیدرات در روز خواهید بود. این مقدار به قدری کم است، که اجازه نمی‌دهد بتوانید به میزان کافی کربوهیدرات حاوی فیبر مصرف کنید. از آن جا که فیبر، قوی ترین محرک تسریع حرکات روده و تعیین کننده قوام مدفوع است، کاهش دریافت فیبر باعث ایجاد یبوست می‌شود.

در رژیم کتوژنیک، کاهش میزان کربوهیدرات مصرفی تا حدود 50-20 گرم در روز، باعث واکنش روده‌ها و کاهش میزان حرکت روده‌ای می‌شود. همچنین مقدار اندک کربوهیدرات در رژیم غذایی کتوژنیک، مانع مصرف کافی غذاهای حاوی فیبر شده و در مجموع باعث ابتلای فرد به یبوست می‌شود.

چگونه می‌توان باعث رفع یبوست در رژیم‌های کتوژنیک شد؟

ماهیت رژیم کتوژنیک، به ذات می‌تواند باعث ایجاد یبوست شود. با توجه به مقدار بسیار اندک کربوهیدرات در رژیم کتوژنیک، مهم ترین نکته، انتخاب نوع کربوهیدراتی است که مصرف می‌کنید. به این معنی که کربوهیدرات‌هایی که مصرف می‌کنید، باید سرشار از فیبر باشند. میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل، در گروه کربوهیدرات‌های سرشار از فیبر قرار می‌گیرند و انتخاب‌های بسیار خوبی برای پیشگیری از یبوست در رژیم‌های کتوژنیک خواهند بود.

فیبر چیست و چرا مصرف آن در رژیم کتوژنیک ضروری است؟

کربوهیدرات، بسته به تعداد واحدهای قندی، به نوع ساده و پیچیده تقسیم می‌شوند. کربوهیدرات‌های ساده به قند ساده نیز معروف هستند، مثل قند موجود در شکر، میوه، عسل و .... . قندهای ساده باعث افزایش لحظه‌ای قند خون می‌شوند و می‌توانند برای متابولیسم کبد و سلول‌های مختلف مضر باشند. گروه دیگر قند‌های پیچیده هستند که نشاسته و فیبر نوعی از آن‌هاست.

برعکس نشاسته که به خوبی در بدن هضم و جذب می‌شود، فیبرهای قابلیت هضم توسط دستگاه گوارش انسان را ندارند. با این حال دو کارکرد مهم و حیاتی در روده‌ها دارند که اهمیت آن‌ها را طی رژیم کتوژنیک دوچندان می‌کند. نخست اینکه برای حرکت مواد درون روده و جلوگیری از خشک شدن بیش از محتوای روده ضروری است. همچنین باعث تحریک حرکات روده می‌شود. مدت زمان توقف غذای خورده شده در روده‌ها، یکی از تعیین کننده‌های قوام مدفوع است. بنابراین حرکت سریعتر مواد درون روده از خشک شدن ان جلوگیری می‌کند.

کارکرد دوم و بسیار ضروری دیگر فیبر در روده، تأمین غذای مورد نیاز باکتری‌های ضروری در روده است. فیبر بهترین غذای این باکتری‌هاست و به حفظ حیات و رشد و تکثیر آنها کمک می‌کند. حضور این باکتری‌ها، علاوه بر کارکردهای سیستمی فراوانی که دارد، ضامن حفظ سلامت دیواره روده‌هاست. دیواره روده می‌تواند موادی را ترشح کند که از ابتلای فرد به چاقی، دیابت نوع2، سرطان روده و اختلال چربی خون جلوگیری کرده و سیستم ایمنی را تقویت کند.

اگر چه فیبر، جزء مواد غذایی ضروری است و باید مصرف شود، اما توصیه می‌شود در مصرف آن زیاده روی نشود. هرچند مصرف زیاد فیبر عوارض تهدید کننده زندگی ندارد، اما می‌تواند باعث دل پیچه و در موارد شدید موجب انسداد روده شود. میزان ضروری مصرف فیبر، با توجه به سن، جنسیت و شرایط مختلف بدنی، می‌تواند متفاوت باشد.

چند نمونه از این مواد غذایی، شامل سبزیجات رنگی خام، مانند هویج و فلفل دلمه‌ای خام، انواع بروکلی و کلم، سبزیجات سبز مانند کدو سبز و کنگر فرنگی و همچنین جوانه‌ها است

از آنجایی که فیبر در مواد غذایی بسیاری وجود دارد و تنها منبع آن مواد کربوهیدراتی نیست، شما می‌توانید در انتخاب چربی‌ها نیز، دانه‌های روغنی و آجیل‌های سرشار از فیبر را جایگزین سایر انواع چربی کنید. در جدول زیر مجموعه‌ای از این مواد و میزان کالری، کربوهیدرات و فیبر آن‌ها آورده شده است.

فیبر ها، نوعی از مواد قندی یا کربوهیدراتی پیچیده هستند که توانایی هضم شدن توسط بدن انسان را ندارند، ازین رو فاقد کالری هستند. اما برای حفظ تمامیت و سلامت روده‌ها و حیات و تکثیر باکتری‌های مفید روده ضروری هستند. بیشتر انواع سبزیجات و صیفی جات منبع فیبر هستند؛ با این حال در برخی آجیل‌ها نیز فیبر به وفور یافت می‌شود.

به غیر از مصرف فیبر، چه کارهای دیگری می‌‌توان برای رفع یبوست در رژیم کتوژنیک انجام داد؟

یک روش مفید برای پیشگیری از یبوست در رژیم‌های کتوژنیک، شروع برنامه غذایی کتوژنیک به صورت تدریجی است. به عنوان مثال، شما می‌توانید از بالاترین حد مجاز مصرف کربوهیدرات در یک رژیم کتوژنیک، یعنی حدود 50 گرم شروع کنید. سپس به تدریج مقدار آن را کاهش دهید تا به مرز قابل تحمل برای بدن شما برسد.

اگر چه با این ترفند، ممکن است کمی طول بکشد تا بدن به حد تولید کتوز (کتوژنز) برسد، اما احتمال این که شما بتوانید رژیم را با حداقل عوارض جانبی ادامه دهید، افزایش می‌یابد.

روش دیگر برای کاهش یبوست در رژیم کتوژنیک، مصرف چربی‌ها و پروتئین‌ها از غذاهای کامل است. مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده یا فست فودها، می‌تواند باعث وارد آمدن تنش بیشتر به روده‌ها شود. همچنین غذاهای فرآوری شده، معمولاً ارزش غذایی بالایی ندارند و همچنین فیبر بسیار اندکی دارند که در رژیم‌های کتوژنیک بسیار حائز اهمیت است.

همچنین مطالعات نشان داده‌اند که مصرف منیزیم نیز می‌تواند به رفع یبوست در رژیم‌های کتوژنیک کمک کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | بهداشت و درمان