کد: 139811134462410280

ویروس جدید سارس یا ویروس چینی، کشنده ترین نوع از کرونا ویروس

ویروس کرونا چیست؟

کد: 139811134462410280

http://bit.ly/3bcIyCb

، تهران , (اخبار رسمی): بیشتر افراد در برخی از مراحل زندگی حداقل یکی از آنها را تجربه می‌کنند. دو نوع دیگر کرونا ویروس عامل ایجاد SARS و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) هستند. این موارد کمتر متداول اما بسیار کشنده است.

ویروس کرونا چیست؟
ویروس کرونا چیست؟

چند روزی است که سیاستگذاران بهداشت جهانی اعلام کردند که در حال تحقیق در مورد ظهور ویروس جدیدی، مشابه ویروس خطرناک سندرم تنفسی حاد (سارس) در چین، تایلند و ژاپن هستند و از نگرانی‌هایی مبنی بر گسترش این ویروس خبر می‌دهند. از آنجایی که این ویروس به شدت خطرناک و کشنده است، تصمیم گرفته شد که مقاله‌ای در این مورد منتشر شود تا به طور کامل با این بیماری و نحوه پیشگیری از آن مشخص شود.

منشاء ویروس جدید

در دسامبر سال 2019، مقامات چینی از ظهور یک سری از عفونت‌های کرونا ویروس جدید خبر دادند. براساس اطلاعات موجود در سازمان بهداشت جهانی (WHO) در ابتدای سال 2020، 41 مورد از این کرونا ویروس در ووهان، پایتخت استان Huabei در مرکز چین تشخیص داده شده است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، از بین افراد آلوده، هفت نفر به شدت بیمار هستند. مقامات چینی اظهار داشتند، که این موارد با حضور در بازار غذاهای دریایی در مرکز شهر ووهان مرتبط است. این بازار از اول ژانویه سال 2020 بسته شده است. اما طبق گزارش‌های جدید ممکن است این عفونت تنها در چین وجود نداشته باشد و سازمان بهداشت جهانی را مجبور به تشکیل جلسه کمیته اضطراری برای بررسی اوضاع کند.

در 14 ژانویه امسال، مقامات تایلند گزارش دادند که با استفاده از نظارت حرارتی، یک زن 61 ساله چینی که از ووهان به تایلند سفر کرده و در حال بازدید از این کشور بوده را شناسایی کرده‌اند. این زن دچار تب شدید بوده و مقامات او را از فرودگاه به بیمارستان منتقل کردند و پزشکان ابتلا به عفونت کرونا ویروس را در این شخص تایید کرده‌اند. اظهارات این زن مبنی بر این بود که از بازار غذاهای دریایی بازدید نکرده است و این نشان می‌دهد که وی در تماس با یک منبع دیگر از ویروس بوده، که هنوز ناشناخته مانده است. مقامات تایلند در حال حاضر در حال بررسی سلامت 182 فرد دیگری هستند که در پرواز به تایلند با این زن در تماس بوده‌اند.

براساس داده‌های منتشر شده از سوی وزارت بهداشت هنگ کنگ، این زن چینی که به محض ورود به تایلند تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفت، اکنون بهبود یافته است.

به نظر می‌رسد احتمال شیوع ویروس به دیگر کشورها نیز وجود دارد، زیرا مقامات ژاپنی نیز یک مورد از این عفونت را تأیید کرده‌اند. نمایندگان وزارت بهداشت کشور ژاپن اعلام کرده‌اند که این مورد مردی ژاپنی است که در حدود 30 سال سن دارد و برای اولین بار هنگام مراجعه به ووهان در اوایل ژانویه دچار تب شدید شده است. این فرد به محض بازگشت به ژاپن در بیمارستان بستری شده و پزشکان عفونتی مشابه بیماری سارس را در وی تشخیص دادند. این مرد ژاپنی مانند بازدید کننده چینی در تایلند اظهار داشت که وی از بازار غذاهای دریایی مرتبط با سایر موارد عفونت، بازدید نکرده است. با این حال، مقامات بهداشتی اظهار داشتند که این مرد در تماس با افراد دیگر مبتلا به این عفونت شده است و این نشان می‌دهد که ویروس می‌تواند از شخص دیگری به فرد منتقل شود.

پروفسور یوون کووکو-یانگ، متخصص کرونا ویروس از دانشگاه هنگ کنگ اظهار داشت که توالی ژنتیکی ویروس جدید نشان داده است که حدود 80٪ شبیه به ویروسی است که باعث بیماری سارس می‌شود. در ادامه ویروس بیماری سارس بررسی شده است:

در فاصله نوامبر 2002 تا ژوئیه 2003، 8،098 مورد از این بیماری در سراسر جهان تشخیص داده شده که 774 مورد از آن به فوت انجامیده است.

ویروس کشنده سارس چیست؟

SARS یا سندرم شدید حاد تنفسی یک بیماری تنفسی مسری و بالقوه کشنده است که از خانواده coronavirus یا SARS-CoV به شمار می‌رود. coronavirus نوعی ویروس است که به طور معمول باعث بیماری‌های دستگاه تنفسی فوقانی می‌شود. سرماخوردگی نیز ناشی از نوعی coronavirus است.

شش نوع مختلف کرونا ویروس برای آلوده کردن انسان‌ها شناخته شده است که 4 نوع از آن در بین انسان‌ها شایع‌تر است. بیشتر افراد در برخی از مراحل زندگی حداقل یکی از آنها را تجربه می‌کنند. دو نوع دیگر کرونا ویروس عامل ایجاد SARS و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) هستند. این موارد کمتر متداول اما بسیار کشنده است.

این ویروس اولین بار در نوامبر 2002 در چین ظاهر شد و در فوریه 2003 این ویروس تشخیص داده شد. این ویروس پیش از مهار آن به بیش از 24 کشور گسترش یافت. از ماه مه 2004، هیچ مورد جدیدی از آن گزارش نشده است. اما در فاصله نوامبر 2002 تا ژوئیه 2003، 8،098 مورد از این بیماری در سراسر جهان تشخیص داده شده که 774 مورد از آن به فوت انجامیده است.

همکاری‌های گسترده جهانی تضمین می‌کند که خطر SARS به سرعت مورد بررسی قرار می‌گیرد و شیوع بیماری به طور مؤثر مهار شده است. دانشمندان ابتدا تصور می‌کردند که حیوانات SARS-CoV را به انسان منتقل می‌کنند. اما اکنون بر این باورند که ویروس حیوانات به یک نوع جدید و کشنده تر تبدیل شده است.

راه‌های انتقال ویروس ووهان

ذرات منتشر شده ناشی از سرفه، عطسه و تماس نزدیک احتمالاً ویروس SARS را منتقل می‌کند. قطرات تنفسی از طریق غشاهای مخاطی دهان، بینی و چشم به بدن جذب می‌شوند. این ویروس می‌تواند از راه‌های زیر انتشار یابد:

 • در آغوش گرفتن و بوسیدن
 • استفاده از وسایل مشترک برای خوردن و آشامیدن
 • صحبت با بیمار در فاصله نزدیک
 • تماس مستقیم با ناقل بیماری

فرد مبتلا به ویروس می‌تواند عفونت را از طریق به جای گذاشتن قطرات تنفسی روی اشیاء، مانند دستگیره درها، تلفن و … پخش کند.

این ویروس احتمالاً تا چندین روز در محیط زیست فعال خواهد بود. بیماری سارس اولین ویروس کرونا بود که علائم شدیدی را در انسان ایجاد کرد. بیماری‌هایی که از حیوانات به انسان منتقل می‌شوند، بیماری‌های جانور زایی نامیده می‌شوند و نسبتاً نادر هستند. نگرانی اصلی وقتی ایجاد می‌شود که ویروس سویه‌های جدید مشابه همین ویروس جدید ایجاد کند، در حالی که بدن انسان هنوز در مقابل آن ایمنی ندارد. اغلب پیش بینی آنچه ممکن است اتفاق بیفتد غیر ممکن است.

علائم

علائم معمولاً طی 3 تا 5 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس SARS ظاهر می‌شوند، اما این احتمال وجود دارد که پس از 2 تا 7 روز نیز بروز کنند. اما قبل از بروز علائم، بیماری مسری نیست. بیشتر موارد بیماری سارس با تب بالا شروع می‌شود. علائم اولیه دیگر مشابه علائم آنفولانزا است و شامل درد، لرز، اسهال، سرفه خشک و تنگی نفس است. این علائم طی یک هفته توسعه می‌یابد.

ممکن است بیماران را به سمت ذات الریه یا عفونت ریه‌ها پیش ببرد و یا عوارضی جدی مانند نارسایی تنفسی، نارسایی قلبی و نارسایی کبدی رخ دهد. این عوارض در افراد بالای 60 سال شایع‌تر است. اولین علائم دو تا هفت روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس شروع می‌شود و شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

 • تب (درجه حرارت بیش از 100.4 F)
 • سردرد
 • خستگی
 • درد و درد عضلانی
 • احساس ناراحتی عمومی
 • کاهش اشتها
 • اسهال

علائم تنفسی سه یا چند روز پس از مواجهه ایجاد می‌شود. علائم تنفسی یکی از موارد زیر را شامل می‌شود:

 • سرفه خشک
 • تنگی نفس
 • آبریزش بینی و گلودرد (غیر معمول)

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بیچشک

بیچشک مجله الکترونیکی است در حوزه سلامت ، زیبایی و موفقیت افراد که با رویکرد بالا بردن سطح اطلاعات عموم جامعه در حوزه سلامت جسمی و روحی تلاش می کند و هر روزه مطالب مفیدی را از منابع معتبر ذکر شده در انتهای مطالب به مخاطبان خود عرضه می کند.

منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش