اطلاعات تماس
  • 086362*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811174475814494

تفرش مهد هنرهای دستی

صنایع دستی استان مرکزی

کد: 139811174475814494

http://bit.ly/39zGjr0

، (اخبار رسمی): استان مرکزی مهد پرورش هنرهایی است که نشانگر فرهنگ غنی این مردم بوده و به واسطه آن تبلور عینی فرهنگ اصیل، بومی، مردمی و معنوی کشورمان است. همواره معرف خصوصیات بارز و شاخص هنر و تمدن این مرز و بوم چه در داخل و چه در خارج از کشور بوده است.

صنایع دستی استان مرکزی
صنایع دستی قلم زنی روی مس شهرستان تفرش

امروزه نیز در این استان هنرمندان و صنعتگرانی وجود دارند که همچون گذشتگان خود بی ادعا در پی تعالی هنر خویش هستند.

صنایع دستی استان مرکزی

از گذشته‌های دور استان مرکزی به عنوان یکی از مراکز صنعتی و قطب‌های مهم در صنایع دستی به همگان شناسانده شده است. فرش دستبافت استان مرکزی با نام تجاری فرش ساروق در جهان شهره است. کمتر موزه‌ای است که مزین به آثار هنرمندان و صنعتگران فرشباف استان نباشد، گلیم استان به خصوص گلیم ساوه از دوران صفوی با سابقه درخشان تولید شده و در حال حاضر گلیم گل برجسته استان در کشور پرآوازه است. مسگری نیز در اراک و تفرش سابقه‌ای دیرینه دارد. از دیگر رشته‌های صنایع دستی در استان که قابلیت‌ها و زمینه‌های رشد و فعالیت زیادی دارند می‌توان از طراحی و نقشه کشی فرش، رفوگری، رنگرزی سنتی، جاجیم بافی، هنرهای چوبی شامل: منبت و کنده کاری روی چوب، معرق و محرق، پیکر تراشی، نازک کاری چوب، مشبک، ساخت سازهای سنتی و خراطی، صنایع فلزی شامل: قلمزنی روی مس، مسگری، سفیدگری، چلنگری، علامت سازی و دیگر رشته‌ها: آینه کاری، گچبری سنتی، سوزن دوزی و رشته‌های وابسته به آن، گیوه بافی و گیوه دوزی، البسه محلی، سرامیک سفالگری و مجسمه سازی، صنایع دستی تکمیلی و تلفیقی، بامبو بافی، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، تذهیب و نگارگری، بافتنی‌های سنتی، عروسک‌های محلی و ... که بالغ بر 66 رشته هستند، نام برد.

در این خصوص اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در راستای تحقق اهداف اساسی این سازمان در جهت شناسایی و ساماندهی صنایع و صنعتگران استانی، تربیت نیروی انسانی مورد نیاز، معرفی هر چه بیشتر جاذبه‌های این بخش و استفاده از آن در گسترش صنعت گردشگری و ایجاد بانک اطلاعاتی لازم و تسهیل مقررات و رفع موانع و مشکلات اجرایی، صادرات صنایع دستی و تهیه و ارائه طرح‌های تولیدی مناسب جهت هدایت سرمایه گذاران و مهم‌تر از همه تنظیم سیاست‌های آموزشی، پرورشی و ترویجی جهت استمرار و حرکت‌های آینده در راستای توسعه صنایع دستی استان و کشور عمل کرده و خواهد کرد.

موزه صنایع دستی استان مرکزی جهت نمایش آثار منحصربفرد صنایع درستی معاصر هنرمندان، با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در سال 1383 در منزل تاریخی حسن پور افتتاح شد. منزل حسن پور در بافت تاریخی بازار اراک و در مرحله چهارسوق آن به فاصله 5 متری از راسته بازار واقع شده است بطوری که از منزل مذکور می‌توان به قدیمی ترین مدرسه یعنی سپهداری، قدیمی ترین حمام بنام چهار سوق و قدیمی ترین بانک «بانک شاهی» دسترسی پیدا کرد.

این بنا در سال 1294 ه‍ . ش در دوره احمدشاه قاجار ساخته شده است و در سال 1374 ه‍ . ش توسط سازمان میراث فرهنگی از وراث مرحوم حسن پور خریداری و مرمت شده است. این بنای قدیمی و زیبا دارای دو قسمت شبستان و اعیان نشین است، سراسر قسمت اعیان نشین از طریق گذرگاه‌ها و درها به هم ارتباط دارند بدین جهت مکانی مناسب جهت ارایه آثار هنری است، در این موضوع آثار برجسته هنرمندان استان در رشته‌های منبت و کنده کاری روی چوب، مسگری، فرش، گلیم‌های ساده و گل نقش برجسته، جاجیم بافی، آینه کاری، قلم زنی مس، نگارگری و تذهیب، پیکر تراشی و مجسمه سازی، مشبک چوب، البسه محلی، پاپوش‌های سنتی، سفال و سرامیک، ملیله نقره، ساخت سازهای سنتی و ... به نمایش گذاشته شده است.

صنایع دستی تفرش

برخی از صنایع دستی در تفرش از دیر باز رواج داشته و برخی از صنایع دستی نیز در سال‌های نه چندان دور در تفرش گسترش یافته‌اند.

مسگری، گیوه دوزی، قالیبافی، گلیم و جاجیم بافی، آهنگری سنتی، حکاکی و درویش دوزی جز صنایع دستی قدیمی در تفرش هستند

معرق با چوب، کیف دوزی، ساخت زیور آلات نقره و برنج جز صنایع دستی است که در سال‌های اخیر در تفرش ظهور و بروز پیدا کرده و اکنون نیز رواج دارند

جز صنایع دستی است که از دیر باز در تفرش رواج داشته و امروز نیز برخی از جوانان تفرشی به این کار مشغول هستند. صنایع مسی در تفرش به دو طریق سنتی و صنعتی انجام می‌شود و محصولاتی نظیر سینی، تاس، دیزی، پارچ، هشت تکه و تولید می‌شود متاسفانه این محصولات تولیدی در تفرش در شهرهای دیگر نظیر شهرهای اصفهان، زنجان، کاشان، کرمان و مشهد به عنوان صنایع دستی آنجا به فروش می‌رود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 086362*****
[نمایش اطلاعات]