اطلاعات تماس
  • 021220***** - 021220*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811184476314473

پیشگیری از مشکلات باروری پیش از شروع درمان سرطان

کد: 139811184476314473

http://bit.ly/389ON7X

، تهران , (اخبار رسمی): سرطان بیماری است که در آن سلول‌های بدن دچار تغییراتی شده و با سرعت بالا رشد خواهند کرد. در این شرایط روش‌های درمانی سعی در نابودکردن و توقف رشد این سلول‌ها دارند. یکی از معایب این روش‌ها امکان آسیب دیدن سلول‌های حساس بدن مانند سلول‌های جنسی است. این سلول‌ها بایستی پیش از درمان سرطان ذخیره شوند.

لزوم ذخیره سازی تخمک و اسپرم پیش از شروع درمان سرطان
فریز تخمک در نیتروژن مایع

امروزه پیشرفت علم بشر موجب شده که بسیاری از انواع سرطان قابل درمان باشند. این روش‌های درمانی اغلب بر اساس حمله به سلول‌های سرطانی و از بین بردن این سلول‌ها هستند. اما یکی از معایب روش‌های درمانی سرطان آسیب دیدن سلول‌های حساس بدن در این فرایندها است. بزرگترین گروه سلول‌های در معرض خطر در این فرایندهای درمانی سلول‌های تولید مثلی بدن هستند. در ادامه در مورد خطراتی که این سلول‌ها با آن مواجه هستند و راه‌های پیشگیری از این خطرات اطلاعاتی ارائه شده است.

افزایش آگاهی از سرطان

روز چهارم فوریه به عنوان روز جهانی سرطان نامگذاری شده است. هدف از این نامگذاری افزایش آگاهی مردم در مورد این بیماری و فرایندهای درمان و همچنین پیشگیری از این بیماری است. اگرچه برخی از انواع این بیماری به علل ناشناخته‌ای بروز کرده و قابل پیشگیری نیستند، اما بسیاری از موارد به علت سبک ناصحیح زندگی بروز کرده و با اصلاح عادات بد زندگی یا سبک زندگی ناصحیح قابل پیشگیری هستند. به عنوان مثال کاهش مصرف مواد غذایی آماده که سرشار از ترکیبات نگهدارنده هستند، عدم استفاده ناصحیح از ظروف یکبار مصرف مانند خوردن نوشیدنی داغ در ظرف پلاستیکی، دوری از آلودگی‌های هوا، پرهیز از مصرف آب‌های آلوده و یا آبتنی در آب‌هایی که به مواد شیمیایی آلوده شده‌اند و همچنین شستن دقیق میوه‌ها و سبزیجات که اغلب به سموم کشاورزی آلوده هستند می‌تواند در کاهش احتمال بروز سرطان موثر باشد. همینطور برخی از چک آپ‌های سلامت مانند تست پاپ اسمیر و یا آزمون‌های خانگی سرطان سینه می‌تواند در شناسایی اولیه بعضی از سرطان‌ها موثر باشد.

درمان سرطان

سلول سرطانی یکی از سلول‌های بدن است که به طور غیر معمولی در حال رشد است. این سلول به سرعت رشد و تکثیر پیدا کرده و گاهی در بدن به حرکت در خواهد آمد. یکی از دلایل دشواری مبارزه با سرطان این است که این سلول عضوی از بدن ماست که دچار تغییرات ساختاری و ژنتیکی شده است.  در روش‌های درمانی سرطان داروها به صورت اختصاصی به سمت سلول مورد نظر حرکت کرده و سعی در مهار این سلول‌ها دارند.  این داروها که در واقع کشنده سلول هستند در صورت مواجهه با سلول سالم، این سلول را نیز از بین خواهند برد. اگرچه این داروها به نحوی طراحی می‌شوند که تا حد امکان بر سلول‌های سالم بدن بی تاثیر باشند اما سلول‌های حساس بدن مانند سلول‌های جنسی ممکن است در این شرایط دچار آسیب جدی شوند.

در چنین شرایطی وظیفه پزشک متخصص باروری و ناباروری حفظ سلامت باروری افراد تحت درمان است و امروزه به لطف پیشرفت‌های این علم، این فرایند قابل انجام است.

حفظ باروری در افراد مبتلا به سرطان

در فرد مبتلا به سرطان، بایستی پیش از شروع درمان سرطان سلول‌های جنسی این فرد را از خطرات احتمالی مسیر درمان حفظ کرد. این فرایند توسط روش فریز قابل انجام است.

علم کرایوبیولوژی به منظور حفظ و نگهداری جنین، تخمک و اسپرم سال‌هاست که مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این روش به دلیل کاهش دما، فعالیت فیزیولوژیک سلول به صفر رسیده و دوباره پس از گرم کردن، سلول حیات خود را از سر می‌گیرد. در این دمای پایین آب به حالت جامد در آمده و هیچ واکنش بیولوژیکی شناخته شده‌ای روی نمی‌دهد. این فرایند انجام به صورت فوق سریع و در نیتروژن مایع انجام شده و در این حالت است که روند انجامد به سلول آسیبی نخواهد رساند.

این سلول سال‌ها بعد با ذوب مجدد قابل فعال سازی بوده و فرد در زمان مورد نظر خود می‌تواند از تخمک یا اسپرم سالم و جوان خود استفاده کند.

فریز تخمک و اسپرم

فریز تخمک و اسپرم تنها برای افراد مبتلا به سرطان کاربرد ندارد. در ورزشکاران حرفه‌ای که ممکن است در معرض هورمون قرار بگیرند و یا بیماران مبتلا به بیماری‌های سیستم ایمنی مثل لوپوس که تحت درمان‌های ضد سیستم ایمنی قرار می‌گیرند نیز فریز سلول‌های باروری توصیه می‌شود. همینطور در افرادی که به هر علتی تمایل به تعویق باروری خود برای سنین بالا را دارند استفاده از این روش توصیه می‌شود.

در صورتی که فردی به هر علتی تمایل به تعویق باروری به سنین بالای 40 سال داشته باشد، توصیه می‌شود در سنین جوانی تخمک سالم و توانای خود را فریز کرده و در مراکز معتبر باروری و ناباروری ذخیره سازی کند. این ذخیره سازی امروزه در بسیاری از مراکز درمانی با هزینه‌ای اندک قابل انجام است. 

در این شرایط فرد در سنینی که احتمال باروری کمتری وجود دارد می‌تواند با استفاده از روش IVF به راحتی بارور شده و فرزند خود را در آغوش بگیرد.
همچنین افرادی که یک مرحله IVF موفق داشته باشند امکان ذخیره سازی جنین و یا تخمک و اسپرم خود را برای مراحل بعدی IVF خواهند داشت که در این شرایط برای مرحله بعدی IVF نه تنها مراحل و هزینه های آنها کاهش یافته بلکه احتمال موفقیت فرایند باروری آنها افزایش خواهد یافت. 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دکتر الهام پورمطرود

دکتر الهام پورمطرود، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. از سوابق علمی و درمانی ایشان می‌توان به انتشار چندین کتاب تخصصی و مقالات علمی در حوزه بیماری‌های زنان و نازایی و سابقه عضویت در هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اشاره نمود. دکتر پورمطرود در حال حاضر در شهر تهران در منطقه سعادت آباد در خدمت مراجعین محترم بوده و پذیرای مراجعین در زمینه های مختلف زنان و زایمان، درمان ناباروی و خدمات آی وی اف، آی یو آی، هیستروسکوپی، لاپاروسکوپی و سایر روشهای تشخیص و درمان ناباروری و مشکلات زنان هستند.

اطلاعات تماس
  • 021220***** - 021220*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان