اطلاعات تماس
 • 093554*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811184477314499

همه چیز در مورد برندسازی، هویت بصری و طراحی لوگو

کد: 139811184477314499

http://bit.ly/2OFOeLx

، (اخبار رسمی): در دنیای پر سرعت ارتباطات و تکنولوژی، هر کسب و کاری باید به روز باشد تا از صحنه رقابت حذف نشود. یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عوامل در برندسازی کسب و کارها، هویت بصری برند است. اگر قصد دارید کسب و کار خود را راه اندازی کنید، بهتر است با هویت بصری و اصول آن آشنا شوید.

همه چیز در مورد برندسازی، هویت بصری و طراحی لوگو
همه چیز در مورد برندسازی، هویت بصری و طراحی لوگو

هویت بصری چیست؟ در دنیایی که هر لحظه شاهد تولد کسب و کاری جدید هستیم، اهمیت برندسازی و برندینگ دیگر بر هیچ‌کسی پوشیده نیست. در دنیای پر سرعت ارتباطات و تکنولوژی، هر کسب و کاری باید به روز باشد تا از صحنه رقابت حذف نشود. یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل در برندسازی کسب و کارها، هویت بصری برند یا هویت بصری سازمانی است. پس اگر قصد دارید کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید و یا آن را در ذهن مشتریان ماندگار کنید، حتما در ادامه با این مطلب همراه باشید تا بدانید دقیقا هویت بصری برند چیست و چگونه می‌توان یک هویت بصری عالی برای کسب و کار خود خلق کرد.

هویت بصری چیست و چه اهمیتی دارد؟

تعریف هویت بصری (به انگلیسی: Corporate Identity) بسیار شبیه هویت شخصیتی ما است. زمانی که در مورد هویت شخصیتی خود صحبت می­‌کنیم، هر یک از ما ویژگی‌­هایی داریم که ما را از دیگران متمایز می‌­کنند. در واقع آن هویت و شخصیت ما است که فردیت خود را از طریق نحوه رفتار، صحبت کردن و حتی ظاهرمان بیان و حفظ می‌کند. به طور مشابه، هر کسب و کاری نیازمند شخصیتی خاص و متمایزکننده است تا بتواند در ذهن مخاطبان ماندگار شود. اما در دنیایی که کسب و کارهای زیادی وجود دارند که خدمات مشابهی ارائه می‌دهند، چگونه تصویری منحصر به فرد در ذهن کاربران خود حک کنند؟ پاسخ این سوال استفاده از هویت بصری و سازمانی است.

کسب و کارهای مختلف از طریق طراحی اوراق اداری مانند کارت‌‌های تجاری، سربرگ‌ها، بروشورها و … شخصیت برند خود را به دنیا معرفی می‌کنند. پس می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که هویت سازمانی ابزاری است که یک برند را در ذهن کاربران جاودانه می‌کند. این ابزار کاربردی در دنیای کسب و کار باعث تداعی تصویری خاص در ذهن کاربران می‌شود. در یک دنیای پرسرعت و رقابتی که مصرف‌کننده گزینه‌های بی‌شماری برای استفاده از خدمات و محصولات کسب و کارهای مختلف دارد، کسب و کارها نیازمند یک استراتژی حضور دائمی در بازار هستند.

اهمیت هویت بصری در برندینگ چیست؟

سازمان‌ها با بکارگیری این ابزار قدرتمند به راحتی خود را از سایر رقبای خود متمایز می‌کنند تا از مزایای برندینگ در دنیای کسب و کار بهره مند شوند. اگر به اطراف خود نگاهی دقیق‌تر کنیم، خواهیم دید که تقریبا هیچ کسب و کار را بدون اسم پیدا نخواهیم کرد. تمام کسب وکارهای دنیا چه به صورت اینترنتی و غیراینترنتی برای خود نام و نشانی انتخاب می‌کنند. انتخاب نامی منحصر به فرد و اختصاصی برای یک کسب و کار را می‌توان اولین قدم برای طراحی یک هویت برند دانست.

هیچ فردی دوست ندارد از جایی خرید و یا خدماتی دریافت کند که نام، نشان و به صورت کلی هویتی مشخص ندارد. قطعا این موضوع برای همه ما در زندگی قابل لمس است. ما دوست داریم تا از معروفترین برندهای دنیا پوشاک تهیه کنیم و یا غذاهای بهترین رستوران‌های زنجیره‌ای را برای یکبار هم که شده، امتحان کنیم. برای اینکه بدانید مهمترین مزیت‌های استفاده از هویت بصری چیست و چه تاثیری در برندینگ کسب و کار شما دارد، نظرتان را به برخی از مهمترین مزیت‌های استفاده از آن جلب می‌کنیم :

 • باعث انتقال صحیح پیام سازمان به کاربران می‌شود.
 • اعتماد کاربران را به سادگی جذب می‌کند.
 • باعث افزایش اعتبار در محیط کسب و کار می‌شود.
 • حس وفاداری و شناخت کاربران به برند را افزایش می‌دهد.
 • تجربه کاربری (UX) را بهبود می‌بخشد.
 • و…

برای رسیدن به موفقیت و بهره مندی از مزایای برندینگ قبل از هر چیزی شما باید به خوبی با دغدغه‌ها و نیازهای مشتریان خود آشنا باشید. یک سازمان تنها زمانی می‌‌تواند از مزایای برندینگ به خوبی استفاده کند که هویت برند خود را متناسب با مخاطب خود طراحی کند. پس در پاسخ این سوال که مهمترین اصل در طراحی هویت بصری سازمانی چیست، باید چنین گفت که آن را باید بر اساس طرز تفکر و نیازهای مخاطب خود طراحی کنیم.

مثلا اگر مخاطبان کسب و کار شما جوانان هستند، قطعا باید المان‌ها و اجزایی را در طراحی هویت بصری خود بکار بگیرید که نظر آنها را جلب کند و به آن‌ها این حس را منتقل کند که شما دقیقا با خواسته‌های آنها آشنا هستید. حال فرض کنید شما این موضوع را در طراحی هویت بصری سازمان خود رعایت نکنید و از عناصری در طراحی آن  استفاده کنید که بیشتر با سلایق افراد بزرگسال همخوانی دارد. به نظر شما با این کار می‌توانید نظر جوانان را به خود جلب کنید؟ قطعا خیر!

مهمترین اقلام هویت بصری برند چیست؟

حال که دیدید که منظور از هویت بصری چیست و اهمیت آن در دنیای کسب و کار به چه میزان زیاد است، بگذارید به سراغ شناخت مهمترین اقلام هویت بصری برند برویم تا ببینیم هویت بصری شامل چیست. مهمترین عناصر هویت بصری یک برند عبارتند از:

 • لوگو (نمادی از کل هویت و برند)
 • لوازم التحریر (سربرگ + کارت ویزیت + پاکت و غیره)
 • ابزارهای بازاریابی (بروشور ، بروشور ، کتاب ، وب سایت و غیره)
 • محصولات و بسته بندی (محصولات فروخته شده و بسته بندی که به دست مشتری می‌رسد)
 • طراحی لباس (لباس‌هایی که توسط کارمندان پوشیده می‌شود)
 • طراحی داخلی و خارجی محیط کار
 • و هر چیزی که تصویری از یک کسب و کار در ذهن مخاطب ایجاد کند.

بنابراین تمام عناصر هویت بصری به منظور ایجاد یک تصویر واحد در ذهن کاربران یک کسب و کار طراحی می‌شوند. استفاده از این ابزارها در دیجیتال مارکتینگ بسیار مفید خواهد بود.

طراحی لوگو در هویت بصری چه تاثیری دارد؟

طراحی لوگو برای یک کسب و کار را می‌توان یکی از تاثیرگذارترین راه‌های ثبت تصویر در ذهن مخاطب دانست. لوگو یا آرم در واقع نمادی است که باعث یک کسب و کار را از سایر رقبا متمایز می‌کند. یک لوگو می‌تواند یک تصویر، متن و یا ترکیبی از هر دو آنها باشد. لوگوی هر سازمان و کسب و کاری باید منحصر به فرد باشد. طراحان بر این اعتقادند که هر چه لوگوی یک سازمان ساده‌تر باشد، به یاد ماندنی‌، قابل تشخیص و همه منظوره خواهد بود. همچنین باید به این نکته توجه داشت که لوگو باید بتواند ارزش‌ها مختلف یک کسب و کار به نمایش بگذارد.

شاید این سوال برای شما پیش آید که زمانی که هر کسب و کاری یک نام بخصوص برای خود انتخاب کرده است، چه نیازی به لوگو دارد؟ پاسخ این سوال بسیار واضح است! زیرا به وسیله نمادها می‌توانیم تصویری که مدنظر داریم را به راحتی در ذهن کاربران خود حک کنیم. از طرفی دیگر به خاطر سپردن نمادها در ذهن مخاطبان بسیار ساده‌تر از نام‌ها است.

برای درک بهتر این موضوع برند اپل (Apple) را در نظر بگیرید. Apple یک کلمه انگلیسی و به معنای سیب درختی است. اما آیا همه افرادی که انگلیسی زبان نیستند، معنای آن را درک می‌کنند؟ قطعا پاسخ این سوال خیر است. بنابراین این شرکت برای اینکه تصویری واحد از برند خود در ذهن مخاطبانش در سرتاسر جهان ثبت کند، از لوگویی به شکل یک سیب درختی استفاده کرده است، با اینکار هر شخصی با هر زبانی که این لوگو را ببینید، می‌داند که مربوط به شرکت اپل است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کوکاس

اگر شما هم به دنبال یک فرصت جدید برای راه اندازی یک کسب و کار موفق هستید جای خوبی آمده‌ اید، به شما تبریک می گوییم! کوکاس در کنار شماست تا با تمام پیش‌نیازهای یک کسب و کار حرفه‌ای آشنا شوید و آسان ترین راه برای پیاده سازی آن ها را یاد بگیرید.

اطلاعات تماس
 • 093554*****
[نمایش اطلاعات]