کد: 139811204481210280

درمان تکرر ادرار

علت تکرر ادرار در زنان و مردان چیست؟

کد: 139811204481210280

http://bit.ly/2UStMLb

، تهران , (اخبار رسمی): از غذاهایی که مثانه را تحریک می‌کنند یا به عنوان ادرارآور عمل می‌کنند، مثل کافئین، الکل، نوشیدنی‌های گازدار، شیرین کننده‌های مصنوعی، محصولات دارای گوجه فرنگی، شکلات و غذاهای تند خودداری کنید و در عوض رژیم غذایی پرفیبر را جایگزین کنید. زیرا یبوست می‌تواند علائم سندرم مثانه بیش فعال را تشدید کند.

علت تکرر ادرار در زنان و مردان چیست؟ درمان تکرر ادرار
علت تکرر ادرار در زنان و مردان چیست؟

اغلب افراد روزانه چهار تا هشت بار ادرار می‌کنند. نیاز به تخلیه بیش از هشت بار در روز یا بیدار شدن از خواب در شب برای رفتن به توالت بیش از یک بار، تکرر ادرار در نظر گرفته می‌شود.

در حالت معمول مثانه می‌تواند به اندازه 600 میلی لیتر (حدود 2 فنجان) ادرار نگه دارد، اما هنگامی که این حجم به حدود 150 میلی لیتر میر‌سد (مثلاً بیش از 1 فنجان)، نیاز به ادرار کردن احساس می‌شود.

منظور از اختلال تکرر ادراری می‌تواند افزایش حجم ادرار تولید شده و یا اختلال در ذخیره و تخلیه آن باشد.

علت تکرر ادرار چیست؟

برای حل این مشکل اول از همه باید دریابیم که این اختلال از یک بیماری اصلی سرچشمه می‌گیرد. این بیماری‌ها به این شرح است:

عفونت مجاری ادراری (UTI) یا عفونت مثانه: ممکن است پوشش مجرای ادرار (لوله‌ای که این مایع را از مثانه به خارج از بدن حمل می‌کند) و یا مثانه به دلیل اثرات جانبی یک عفونت (خون، گلبول‌های سفید، باکتری) ملتهب و تحریک شوند. این تحریک دیواره مثانه باعث می‌شود که مکرراً مثانه خالی شود. در این حالت مقدار این مایع از حالت معمول کمتر است.

دیابت: یکی از علائم اولیه دیابت نوع 1 و نوع 2 می‌تواند این مشکل باشد، زیرا بدن سعی می‌کند از این طریق گلوکز استفاده نشده (قند خون) را تخلیه کند. دیابت همچنین می‌تواند به اعصابی که مثانه را کنترل می‌کنند، صدمه بزند و باعث تکرر ادرار و مشکل در کنترل مثانه شود.

مصرف دیورتیک: داروهایی که برای درمان فشار خون بالا یا ایجاد مایعات در کلیه مصرف می‌شوند و مایعات اضافی را از بدن بیرون می‌آورند، باعث بروز این اختلال می‌شوند.

مشکلات پروستات: پروستات بزرگ شده (هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH) می‌تواند بر روی مجرای ادرار فشار وارد کرده و جریان آن را مسدود کند و باعث تحریک دیواره مثانه شود. در این حالت وقتی مثانه حاوی مقادیر کمی ادرار باشد، منقبض شده و این مشکل ایجاد می‌شود.

بی اختیاری: این حالت بیشتر در خانم‌ها رخ می‌دهد. ترشح بی اختیار در حین انجام فعالیت‌های بدنی، مانند دویدن، سرفه، عطسه و حتی خندیدن، مشخصه بی اختیاری استرسی است.

سیستیت بینابینی: این بیماری با درد در مثانه و ناحیه لگن مشخص می‌شود که اغلب منجر به تکرار دفعات ادرار می‌شود.

سکته مغزی یا سایر بیماری‌های عصبی: آسیب به اعصابی که مثانه را کنترل می‌کنند، می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی مثل نیاز مکرر و ناگهانی به ادرار کردن شود.

سرطان مثانه: تومورهایی که در مثانه جای می‌گیرند یا باعث خونریزی می‌شوند، ممکن است منجر به این اختلال شوند.

اسکلروز مولتیپل (MS): اختلال عملکرد مثانه، از جمله تکرر ادرار، می‌تواند در حداقل 80٪ از بیماران مبتلا به MS رخ دهد. ضایعات MS می‌توانند انتقال سیگنال‌های عصبی که مثانه و اسفنکترهای ادراری را کنترل می‌کنند، مسدود یا مختل کنند.

سندرم مثانه بیش فعال (OAB): اغلب این مشکل خود به خود ایجاد نمی‌شود. انقباضات غیرمستقیم مثانه منجر به ادرار مکرر و اغلب فوری می‌شود، حتی اگر مثانه پر نباشد.

نوشیدن بیش از حد: مصرف مایعات بیشتر از نیاز بدن می‌تواند باعث این مشکل شود.

شیرین کننده‌های مصنوعی، الکل، کافئین و سایر مواد غذایی: الکل و کافئین می‌توانند به عنوان دیورتیک عمل کنند و باعث تکرر این اختلال شوند. نوشیدنی‌های گازدار، شیرین کننده‌های مصنوعی و مرکبات باعث تحریک مثانه و تکرار این اختلال می‌شوند.

سایر علت‌های تکرر ادرار شامل اضطراب، سنگ مثانه یا سنگ کلیه، تنگی مجرای ادرار ، قرار گرفتن در معرض پرتو درمانی در ناحیه لگن (به عنوان بخشی از درمان سرطان)، دیورتیکولیت و عفونتهای مقاربتی (STI) است.

علت تکرر ادرار در بارداری

تکرر ادرار در بارداری یا حاملگی یکی از شایع ترین مشکلاتی است که مادران در طول دوران بارداری و به خصوص در مراحل اول بارداری تجربه می‌کنند. مهمترین علت بروز این مشکل افزایش حجم خون در بدن است. اما در اواخر حاملگی افزایش حجم رحم می‌تواند علت بروز این مشکل باشد.

برای درمان و حل این مشکل راهکار قطعی وجود ندارد. تنها می‌توانید آن را کنترل کنید. سعی کنید، مصرف مایعات را بیشتر به طول روز موکول کنید و شب‌ها کمتر آب بنوشید، تا نیاز نباشد که شب‌ها از خواب بیدار شوید. همچنین خم شدن به سمت جلو به تخلیه بهتر مثانه کمک می‌کند.

اما در صورت احساس درد یا سوزش بعد از تخلیه با پزشک مشورت کنید، زیرا ممکن است علائمی از عفونت ادراری باشد که درمان نکردن آن برای جنین مضر بوده و می‌تواند به زایمان زودرس بیانجامد.

معمولاً این مشکل نیازی به نگرانی نداشته و بعد از زایمان برطرف می‌شود. البته تا برطرف شدن کامل مشکل به چند هفته زمان نیاز است. در مواردی هم آسیب ناشی از زایمان واژینال باعث آسیب به مجرای شده و خود باعث بروز این اختلال می‌شود.

علائم و نشانه‌ها

با وجود آنکه علت‌های متعددی برای بروز این مشکل وجود دارد، اما علائم به طور کلی یکسان هستند. این علائم عبارتند از :

  • تخلیه بیش از هشت بار در طول روز یا بیش از یک بار در طول شب
  • تخلیه ناقص مثانه به دلیل اسپاسم در مثانه یا مجرای ادرار
  • تخلیه ناگهانی و یا اختلال در ادرار کردن
  • احساس ناراحت کننده و شدید فشار در مثانه که موجب نیاز فوری به تخلیه می‌شود
  • بی اختیاری ادراری یا عدم توانایی در کنترل آن
  • درد یا احساس سوزش حین ادرار یا بلافاصله بعد از آن، این مشکل احتمالاً نشانه ای از عفونت مجاری است.
  • خون در ادرار به مقدار اندک، یا لخته خون، تیره شدن رنگ ادرار به علت دارا بودن خون
  • شب ادراری که موجب میشود بیمار از خواب بیدار شود، که می‌تواند با بی اختیاری شبانه همراه باشد.
  • خروج قطره‌ای ادرار، بعد از اتمام دفع
  • نیاز به وارد کردن فشار برای شروع جریان ادرار

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بیچشک

بیچشک مجله الکترونیکی است در حوزه سلامت ، زیبایی و موفقیت افراد که با رویکرد بالا بردن سطح اطلاعات عموم جامعه در حوزه سلامت جسمی و روحی تلاش می کند و هر روزه مطالب مفیدی را از منابع معتبر ذکر شده در انتهای مطالب به مخاطبان خود عرضه می کند.

منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان