اطلاعات تماس
  • 021267*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811204481611751

آنژیوگرافی قلب معجزه‌ای پیش از سکته قلبی

کد: 139811204481611751

http://bit.ly/38tmkKo

، تهران , (اخبار رسمی): گرفتگی عروق، یکی از رایج‌ترین علل مشکلات قلبی در افراد بالای 30 سال بوده و اصلی ترین عامل سکته قلبی است.

آنژیوگرافی قلب معجزه ای پیش از سکته قلبی
آنژیوگرافی قلب معجزه‌ای پیش از سکته قلبی

برای تشخیص قطعی محل گرفتگی رگ و میزان گرفتگی آن، بهترین روش آنژیوگرافی است

یکی از بزرگ‌ترین کابوس‌های خانواده‌های ایرانی، ابتلای عزیزانشان به بیماری‌های قلبی است. گرفتگی عروق، یکی از رایج ترین علل مشکلات قلبی در افراد بالای 30 سال بوده و اصلی‌ترین عامل سکته قلبی است.

روش‌های تشخیصی مختلفی برای اطمینان از گرفتگی عروق به کار گرفته می‌شود. ممکن است پزشک شما در گام اول، نوار قلب بگیرد و در خواست اکوکاردیوگرافی کند.

اما برای تشخیص قطعی محل گرفتگی رگ و میزان گرفتگی آن، بهترین روش آنژیوگرافی یا همان کاتتریزاسیون است. این عمل تشخیصی به دو روش آنژیوگرافی از راه دست و از راه پا انجام می‌شود.

اما انژیو قلب را چه کسانی باید انجام دهند؟ آنژیوگرافی چگونه انجام می‌شود؟

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در سایت خود این سوالات را پاسخ داده است. 

چرا آنژیوگرافی قلب انجام می‌شود؟

در صورتی که یکی از موارد زیر شامل حال شما شود، پزشک درخواست آنژیوگرافی می‌کند:

  • علائم بیماری عروق کرونر مثل درد قفسه سینه، فک، گردن یا دست که علتش در آزمایش‌های دیگر مشخص نشود.
  • درد قفسه سینه که جدید باشد یا رو به افزایش باشد.
  • مشکل قلبی که مادرزادی باشد.
  • نتایج غیر عادی تست غیر تهاجمی فشار قلب
  • مشکلات دیگر مربوط به رگ‌های خونی یا جراحت قفسه سینه
  • مشکل دریچه قلب که نیاز به جراحی داشته باشد.

معمولا به دلیل خطر کمی که انجام آنژیوگرافی قلب از طریق دست به دنبال دارد، قبل از آن تست‌های دیگری مانند تست فشار قلب، الکتروکاردیوگرام و اکوکاردیوگرام انجام می‌شود.

آیا آنژیوگرافی قلب خطرناک است؟

بسیاری می‌پرسند که عوارض آنژیوگرافی چیست؟ آنژیوگرافی قلب در کل بی خطر است. هر چند، هر آزمایشی خطراتی دارد.

خونریزی، عفونت و بی نظمی در ضربان قلب ممکن است به وجود بیایند. همچنین عوارض خطرناک تری، مانند حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ ممکن است ایجاد شوند، اما آنها شایع نیستد.

اگر به iodine یا رنگ حاجب حساسیت دارید، باید به متخصص آنژیوگرافی و پرستار خون اطلاع دهید، تا از داروهایی استفاده کنند که باعث بروز واکنش حساسیتی نشوند.

ماده‌ای که در طول آزمایش استفاده می‌شود دارای iodine است. بعضی از بیماران یک واکنش کوچک به ماده تزریقی دارند، مانند راش‌های پوستی و خارش.

این ماده ندرتا سبب عوارض جدی کلیوی می‌شود، به خصوص اگر عملکرد کلیه قبل از فرآیند طبیعی باشد. در صورتی که عملکرد کلیه فرد به دلیل فشار خون یا دیابت مختل باشد، خطر بزرگتری برای ابتلا به عوارض او را تهدید می‌کند. اگر این عارضه ایجاد شود، صدمات اغلب موقت هستند اما بعضی اوقات می‌توانند دائمی باشند.

مراحل آنژیوگرافی قلب

با شروع فرآیند آنژیوگرافی، پرستار یک آنژیوکت را به درون ورید بازوی شما وارد می‌کند تا از طریق آن مایعات و داروها را به راحتی برای شما تزریق کند. اگر در طی آنژیوگرفی مضطرب شوید، برای آرامش بیشتر شما داروهایی به شما می‌دهند.

در طی آنژیوگرافی درحالی که روی میز دراز کشیده‌اید، هوشیاری شما را کمتر می‌کنند، اما در تمام مراحل فرآیند بیدار هستید. یک متخصص آنژیوگرافی قلب این کار را انجام می‌دهد.

بعد از آرام شدن شما، پزشک از یک سوزن کوچک برای تزریق لیدوکایین استفاده می‌کند، که یک بی حس کننده‌ی موضعی است و ناحیه‌ی مدنظر را بی حس می‌کند. وارد شدن این سوزن ممکن است تنها دردی باشد که شما در تمام فرآیند متوجه خواهید شد. این فرآیند معمولا بدون درد است.

آنژیوگرافی قلب از طریق دست

ممکن است پزشک تصمیم بگیرد به جای شریان رانی از شریان بازویی برای وارد کردن کاتتر استفاده کند.

از طریق این نقطه‌ی دستیابی که می‌تواند در ران یا بازو باشد، کاتتر از طریق شریان‌ها به قلب می‌رسد. به این دلیل که شریان‌ها عصبی ندارند، شما از عبور کاتتر در عروق خونی چیزی احساس نمی‌کنید.

دوربین اشعه‌ی ایکس به پزشک کمک می‌کند تا کاتتر را به سمت قلب برساند. وقتی که کاتتر به درستی جایگذاری شد، متخصص آنژیوگرافی رنگ حاجب را از طریق کاتتر به قلب و عروق آن تزریق خواهد کرد.

بیشتر افراد هیچ احساسی در مورد این تزریق نخواهند داشت. هرچند بعضی افراد ممکن است یک ناراحتی کوچک در قفسه سینه خود احساس کنند که معمولا چند ثانیه طول می‌کشد. ممکن است کمی احساس سرگیجه و حالت تهوع داشته باشید.

هنگامی که اشعه‌ی ایکس از آن رنگ عبور می‌کند، شریان‌ها به عنوان سایه‌های سیاه روی یک زمینه‌ی سفید ظاهر می‌شوند. اگر شما دچار انسداد باشید، در یک ناحیه‌ی سفید ظاهر می‌شود.

دوربین اشعه‌ی ایکس یک فیلم را از حفرات قلبی و شریان‌های آن ضبط می‌کند. این فیلم به عنوان یک تصویر دیجیتال پزشکی ضبط می‌شود. متخصص قلب با مشاهده جریان خون، اندازه، شکل انسداد و طول آن می‌تواند بهترین روش درمانی را اتخاذ کند.

علاقه مندان برای آشنایی بیشتر با این روش تشخیصی و دیگر درمان‌های بیماری‌های قلبی می‌توانند به سایت دکتر سعید یزدانخواه dryazdankhah.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 021267*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان