کد: 139811224487513369

علت خارش سر و راه‌های درمان با طب سنتی

علت خارش سر چیست؟ چه بیماری‌هایی شما را تهدید می‌کند؟

کد: 139811224487513369

http://bit.ly/2wgOfPr

، (اخبار رسمی): شوره سر، پسوریازیس، اگزما و شپش از مهمترین علل خارش سر هستند. البته با انجام برخی روش‌های خانگی می‌توان به رفع خارش پوست سر کمک کرد.

علت خارش سر چیست ؟ چه بیماری هایی شما را تهدید می کند ؟
علت خارش سر چیست؟ چه بیماری‌هایی شما را تهدید می‌کند؟

علت خارش سر چیست؟

شوره سر، پسوریازیس و نوعی اگزمای پوستی به نام درماتیت سبورئیک از شایع ترین دلایل خارش سر هستند.

شوره سر زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های پوستی روی سر کنده شده و می‌ریزند و سریعا سلول‌های جدیدی جایگزین آنها شده که باعث ایجاد سلول‌های مرده روی پوست سر می‌شود. در نتیجه موها می‌ریزند و دچار شوره سر و خارش می‌شوید.

اگر دچار درماتیت سبورئیک شوید، پوست اطراف غدد چربی ملتهب شده و پوسته‌های چرب و زرد رنگی روی سرتان ایجاد می‌شود. درماتیت سبورئیک می‌تواند در هر ناحیه‌ای از بدن که دارای غدد چربی است ایجاد شود؛ اما معمولا در پوست سر دیده می‌شود. عواملی مانند: استرس، تغییرات هورمونی و حساسیت‌های پوستی شرایط را بدتر می‌کنند.

پسوریازیس از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی در آمریکاست. در این بیماری سلول‌های پوست سر، سریع تر از حد معمول رشد کرده و در نتیجه یک لایه پوستی به نام پلاک ایجاد می‌کنند. این مشکل ممکن است در هر قسمتی از بدن رخ دهد؛ اما معمولا در پوست سر دیده می‌شود.

دلایل دیگری که باعث خارش سر می‌شوند :

 • حساسیت به ترکیبات شامپوها
 • کهیر
 • شپش سر
 • زخم
 • عوامل قارچی در پوست سر
 • درماتیت آتوپیک
 • استرس و مشکلات عصبی
 • سرطان پوست

درمان خارش سر با طب سنتی ( در خانه )

۱ – روغن زیتون ولرم

استفاده از روغن زیتون گرم روی پوست سر، به نرم شدن و از بین رفتن پوسته‌ها و فلس‌های روی سطح پوست که باعث خارش می‌شوند، کمک می‌کند. ابتدا مقداری روغن زیتون را گرم کنید و سپس پوست سرتان را به آرامی با آن ماساژ دهید و بگذارید تا چندین ساعت روی پوست سر بماند. بهتر است قبل از شست‌وشوی سرتان، از شامپوهای دارویی مانند: شامپوی کل تار (شامپوی ذغال سنگ) یا شامپوی حاوی سالیسیلیک اسید استفاده کنید.

۲ – جو دو سر کلوییدی

بعضی از شامپوهای ضد شوره حاوی ماده طبیعی جوی دو سر کلوییدی هستند. بلغور جو دو سر کلوییدی همان جوی دو سر ریز و حل شده در آب است. وقتی که این محلول را روی پوست سر بمالید، با ایجاد یک لایه محافظ روی پوست، میزان رطوبت پوست را کاهش می‌دهد و از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست سر جلوگیری می‌کند. این محلول خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد و به کاهش سوزش و قرمزی پوست سر نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید بلغور جو دو سر کلوییدی را در خانه درست کنید. برای این کار کافی است طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • مقداری جو دو سر را در یک پارچه‌ای از جنس چیت بپیچید.
 • پارچه را زیر شیر آب گرم بگذارید، به طوری که آب از روی آن بگذرد. این آب را در یک ظرفی مانند کوزه یا لیوان جمع کنید.
 • سپس این آب را به آرامی روی پوست سر بگذارید و ماساژ دهید.
 • البته می‌توانید این محلول را در فروشگاه‌ها و یا به صورت آنلاین نیز خریداری کنید.

۳ – سرکه سیب

سرکه سیب حاوی مقدار زیادی استیک اسید است. این اسید خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد. به همین دلیل هزاران سال است که افراد برای ضد عفونی کردن زخم‌ها از سرکه سیب یا محلول استیک اسید استفاده می‌کنند.

سرکه سیب برای رفع خارش پوست سر ناشی از پسوریازیس بسیار مفید است. شما می‌توانید سرکه سیب و آب را با نسبت یک به یک، باهم مخلوط کنید و روی  پوست سر بمالید و بعد از خشک شدن، سر را با آب گرم آبکشی کنید. اگر پوست سر تاول زده و یا حالت پوسته پوسته داشته باشد، استفاده از سرکه سیب باعث سوزش پوست می‌شود.

اگر روی پوست سرتان زخم‌های باز و تازه دارید، نباید از این روش استفاده کنید. زیرا سرکه سیب می‌تواند باعث سوختگی شود؛ پس بهتر است برای استفاده از این روش احتیاط کنید!

۴ – روغن نعناع

روغن نعناع به طور طبیعی حاوی ماده‌ای به نام منتول است. منتول اثر خنک کننده دارد و می‌تواند به رفع خارش ناشی از حساسیت‌های پوستی کمک کند. در سال ۲۰۱۲ تحقیقی در این مورد انجام شد و اثر مخلوط روغن نعناع و روغن کنجد را روی پوست زنان باردار بررسی کردند. نتایج این تحقیق نشان داده است که پس از استفاده از این روغن، به صورت دو بار در روز و به مدت دو هفته، خارش سر افراد به شدت کاهش می‌یابد.

نباید این روغن را به صورت مستقیم روی پوست سر بگذارید؛ بلکه باید چند قطره از این روغن را با شامپوی خود تان مخلوط کنید و به سر بمالید.

۵ – روغن لیمو ترش

از جمله علائم شوره سر، خارش و خشکی پوست سر می باشد. با توجه به تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ در مورد این موضوع انجام شده، مشخص شده است که روغن لیمو ترش می‌تواند راهی برای درمان شوره سر باشد.

در طی این تحقیق، ۳۰ نفر از شرکت کنندگان از روغن لیمو ترش برای یک طرف از پوست سرشان و برای طرف دیگر، از یک محلول دارویی دیگر استفاده کردند. بعد از استفاده به مدت دو هفته و دو بار در روز از این روش، در نهایت متوجه شدند که روغن لیمو ترش تاثیر بیشتری در رفع شوره سر داشته است.

۶ – روغن درخت چای و نورولیدول

روغن درخت چای ممکن است برای رفع خارش سر ناشی از شپش بسیار مفید باشد. آزمایشی که در سال ۲۰۱۲ در این زمینه انجام شده، نشان داده است که روغن درخت چای با غلظت یک درصد، ظرف مدت ۳۰ دقیقه تمام شپش‌های سر را از بین می‌برد.

محققان ماده طبیعی دیگری به نام نورولیدول را نیز  آزمایش کردند. این ماده در بعضی از گیاهان وجود دارد. آزمایشات نشان داده است که بعد از استفاده از نورولیدول یک درصد، به مدت ۴ روز، فقط نیمی از شپش‌ها زنده مانده و قادر به تخم ریزی هستند.

محققان می‌گویند، ترکیبی از روغن درخت چای ( با غلظت نیم درصد) و نورولیدول ( با غلظت یک درصد) با نسبت یک به دو، احتمال دارد که در از بین بردن شپش‌ها و تخم آنها بسیار موثر باشد.

۷ – سالیسیلیک اسید

سالیسیلیک اسید یک ماده شیمیایی و در عین حال طبیعی است که در گیاهان وجود دارد. این ماده خاصیت ضد باکتریایی و ضد التهابی دارد و به شل شدگی و افتادن پوسته‌‌ها و فلس‌های پوستی کمک می‌کند.

این ماده به طور معمول در شامپوهای ضد شوره نیز وجود دارد و باعث می‌شود تا قسمت‌هایی از پوست سر که ضخیم شده‌اند به راحتی جدا شوند و بیفتند. این کار به برطرف شدن خارش شوره سر و همچنین سایر مشکلات پوستی کمک می‌کند.

۸ – سلنیوم سولفید

شامپوهای ضد شوره حاوی ماده‌ای به نام سلنیوم سولفید هستند که هم سرعت مرگ سلول‌های پوست را کندتر کرده و هم از ایجاد لکه‌های پوستی جلوگیری می‌کند.

مخمری به نام «مالاسزیا» باعث ایجاد شوره سر، درماتیت سبورئیک و پسوریازیس پوست سر می‌شود؛ اما سلنیوم سولفید می‌تواند این مخمر را از بین ببرد و از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

اگر می‌خواهید از شامپوی حاوی سلنیوم سولفید استفاده کنید، بهتر است طبق دستورالعمل روی قوطی عمل کنید. مثلا: ابتدا به مدت دوهفته: هفته‌ای دو بار و بعد از مدتی هفته‌ای یک بار از این شامپو استفاده کنید و در صورت لزوم می‌توانید طبق برنامه‌ای ثابت عمل کنید.

این ماده می‌ تواند باعث تغییر رنگ پوست سر شود. البته این تغییر رنگ نگران کننده نیست و ضرری ندارد و اگر مصرف آن را قطع کنید، پس از مدت کوتاهی رنگ پوست سرتان به رنگ اولیه باز می‌گردد.

۹ – زینک پیریتون (روی پیریتون)

روی پیریتون نیز از دیگر ترکیبات شامپوهای ضد شوره است که به کاهش مخمر مالاسزیا و شوره سر کمک می‌کند.

شما می‌توانید حداقل دو بار در هفته و یا طبق نظر پزشک متخصص از این شامپو استفاده کنید.

۱۰ – شامپوی کتوکونازول

کتوکونازول ماده‌ای ضد قارچ است که به از بین رفتن مالاسزیای پوست سر کمک می‌کند.

برای استفاده از این شامپو، بهتر است طبق دستورالعمل روی قوطی عمل کرده و دو بار در هفته از آن استفاده کنید. اگر تا یک ماه پس از استفاده مداوم، شوره سرتان خوب نشد و یا بدتر شد، مصرف شامپو را قطع کنید.

کودکان زیر ۱۲ سال، زنان باردار و شیرده، افرادی که التهاب پوستی دارند یا پوستشان پوسته پوسته شده، نباید از این شامپو استفاده کنند!

علاقه مندان به کسب طالاعات بیشتر می‌توانند به سایت drchek.ir مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دکتر چک

دکتر چک یک مجله ساده اما پر محتوای فارسی می باشد . ما در دکتر چک سعی داریم تا جدید ترین و بهترین اخبار و مقالات پزشکی ، فناوری و... رو به صورت اورجینال تهیه و در اختیار شما ایرانیان عزیز قرار دهیم . ما را همراهی کنید...

منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان