اطلاعات تماس
  • 071323*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811234491914295

GPON چیست؟

کد: 139811234491914295

http://bit.ly/2OZJHU5

، (اخبار رسمی): مفهوم PON کاملا شفاف است. در طول سال‌ها پیاده سازی‌های مختلفی از پروتکل‌های شبکه وجود داشت. GPON یکی از پروتکل‌های شبکه PON است. اما امروزه سرتاسر بازار جهانی را فرا گرفته است.

GPON چیست؟
دیاگرام شبکه جی پان

GPON چیست؟

Passive optical news) PON) به عنوان یک مفهوم جدید در حدود سال 1995 شروع شد. به زبان ساده شبکه دسترسی فیبر نوری که بین مرکز اپراتوری و مشترک خانگی وجود دارد و در آن هیچ تجهیز اکتیوی وجود ندارد و به همین دلیل به آن پسیو می‌گویند.

اصلی ترین مزیت شبکه‌های PON

مهمترین مزیت آنها این است که پسیو هستند و هیچ دستگاه اکتیوی بین مشتری و اپراتور وجود ندارد. یعنی نیازی به اجازه دسترسی، تعمیرات، پاور و تنظیم کردن وجود ندارد. نتیجه این می‌شود که پایداری این سیستم‌ها معمولا 99.9%(یعنی 5 دقیقه Down time/Year ) باشد. در حالی که دستگاه‌های سوییچینگ اترنت  در تکنولوژی APN در حدود 99.961% یعنی (یعنی ۳ ساعت Down time/Year ) است.

مفهوم PON  کاملا شفاف است. در طول سال‌ها پیاده سازی‌های مختلفی از پروتکل‌های شبکه وجود داشت. GPON  یکی از پروتکل‌های شبکه PON است. اما امروزه سرتاسر بازار جهانی را فرا گرفته است.

افق اصلی بر سر PON از سال 2004 بعد از پیاده سازی GPON  یا EPON   در آسیا، ژاپن،  چین و کره شروع شد. پیاده سازی GPON  در آمریکا و اروپا از سال  2008 آغاز شد زمانی که اپراتورهای سنتی شرکت‌های مخابراتی شروع به ارتقاء DSL شبکه‌های خود از مسی به فیبر (FTTB- FTTH) کردند. GPON  انتخاب شد برای اینکه در آن زمان آخرین تکنولوژی استاندارد شده PON بود و بیشترین پهنای باند را داشت و مزایای بیشتری در مقایسه با EPON  داشت. GPON در ابتدا به صورت دسترسی point to Multi point  یعنی یک نقطه به چند نقطه طراحی شد و همچنین دارای یک ساختار خاصی که بتواند امکان اجرای انواع خدمات مختلف را فراهم کند.

 جدیدترین تکنولوژی‌های PON

10G EPON و XG-PON1 در حال حاضر در ابتدای فاز سازگاری با بازار هستند. چرا که افزایش پهنای باند در شبکه پسیو PON  همیشه مورد نیاز است اما اکنون به دلیل گران بودن 10G EPON  و XG-PON1 فقط برای مناطق خاص و سرویس‌های ویژه استفاده می‌شوند.

قسمت‌های اصلی GPON

شبکه‌های GPON  شامل 2 قسمت اصلی است:  OLT (Optical Line Terminal) که معمولا قادر به سرویس رسانی به حداقل 1000 مشترک شبکه فیبر است و در مراکز اپراتوری مخابرات قرار دارد. قسمت بعدی شبکه فیبر نوری پسیو ONT/ONU (Optical Network Terminal-Unit ) است که مربوط به منازل است. هر GPON OLT می‌تواند تا تعداد ۱۲۸ عدد  ONT را سرویس بدهد.OLT  و ONT به وسیله یک تار فیبر نوری سینگل مود به هم وصل هستند. به صورتی که از طریق تکنولوژی WDM ارتباط Uplink و  Downlink برقرار می‌شود. برای ارتباط Uplink  طول موج   1310nm و برای Downlink   طول موج 1490nm.

پورت GPON به صورت پیش فرض db(B+)28 برای دستیابی به مسافت km 20 و یا db(C+) 31 برای دستیابی به مسافت 40km است.

دیتای Uplink  به وسیله تکنولوژی TDMA ارسال می‌شود (به این معنی که هر ONT  زمان مخصوص خودش را دارد) برای اینکه دیتا به OLT  مربوطه انتقال یابد. دیتای Downlink  به صورت broadcast است (به این معنی که هر ONT  همه دیتا های دریافتی به سوی دیگر ONTها را در همان شاخه دریافت می‌کند). تمام این اطلاعات و دیتاها با استفاده ار رمز گذاری AES128  رمز گذاری شده است.

در شبکه‌های GPON ، OLT هر ONT  را با ID  که دارد شناسایی می‌کند. برای هر ONT یک T-CON یا شمارنده ترافیک وجود دارد.

T-CON  شامل گروهی از پورت‌ها  به نام GEM Port است که معمولا در هر T-CON مجموعه‌ای از یک نوع ترافیک وجود دارد.

پورت (GPON Encapsulation method) GEM یک مخزن مجازی است که برای انواع مختلف Encapsulation  ترافیک استفاده می‌شود و نشان دهنده ارتباط منطقی بین OLT  و ONT است. با استفاده از این ساختار اپراتورها می‌توانند QOS های دانه‌ای و خدمات مختلف را به مشتریان مختلف و پورت‌های فیزیکی دستگاه ONT  ارایه دهند.

پهنای باند پویا DBA) Dynamic Bandwidth Allocation)  یک مکانیزمی است که در آن سیستم GPON،  SLA  را برای هر ONU  تنظیم می‌کند (حداکثر و حداقل پهنای باند و اولویت‌های مختلف را برای سرویس‌های مختلف برای هر ONU ) صدا، ویدیو و داده‌ها بر اساس کل ترافیک و شرایط واقعی ONT  فراهم می‌کند.

(ONT Management Control Interface) OMCI یک پروتکلی است که کانال مدیریتی بین  OLT و ONT برای کانفیگ کردن ONT  فراهم می‌کند. این پروتکل بوسیله ITU-T  استاندارد سازی شده است تا هماهنگی بین وندورها را تسهیل کند. اگرچه  بسیاری از وندورها از پروتکل  OMCI تخصصی خود استفاده می‌کنند که در عمل سازگاری بین تولید کننده‌های مختلف ONT وOLT   را سخت می‌کند.

 دو دلیل اصلی داریم که استفاده از تکنولوژی GPON را پیشنهاد می‌کند:

تکنولوژی PON  بسیار پایدار است و نیاز به نگهداری بسیار کمتری دارد. در شبکه‌های PON نقاط ضعف کمتر و همچنین مقدار پارامتر MTBF  بالاتر است. آنچه می‌دانیم این است که مشتریان بسیار سخت قبول می‌کنند ولی وقتی که آن را پذیرفتند و آن را بدست آوردند نسبت به آن وفادار خواهند بود.

 تجربه نشان داده که در آینده علاوه بر GPON  فناوری نسل بعدی نیز خواهد آمد که در آن امکان افزایش پهنای باند دسترسی به شبکه را فراهم می‌کند. اما وقتی این طرح تجاری محاسبه و برآورد می‌شود نتیجه نشان دهنده این است که دوره عمر سیستم GPON در مقایسه با شبکه‌های سوییچ اترنت بسیار طولانی‌تر است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بومرنگ رایانه

شرکت بومرنگ رایانه در سال 1379 طی شماره 10731 به صورت سهامی خاص به ثبت رسیده است و با تکیه بر نو آوری و خلاقیت و با ادغام تخصص و تجربه (به عنوان دو اصل تفکیک ناپذیر) و به پشتوانه تجربیات چندین ساله تیم اجرائی خود، سعی در ارائه خدماتی با کیفیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، سیستم های اعلان و اطفاء حریق، سیستم های BMS، خانه های هوشمند، پیاده سازی شبکه های FTTH ، دوربین های مداربسته و ارائه سرویس اینترنت پرسرعت را دارد . اکنون با گذشت نزدیک به دو دهه از آغاز فعالیت، این شرکت به پشتوانه تخصص و تجربه پرسنل مجرب و در اختیار داشتن دانش فنی در خصوص فناوری اطلاعات، سیستم های ایمنی و حفاظتی، موفق به عرضه سیستم های نوین در این زمینه گردیده است. جلب رضایت مشتری و ارائه خدمات فنی و پشتیبانی به طور حرفه ای همواره یکی از اصول و اهداف مورد نظر این شرکت بوده است که در این امر رضایتمندی طیف وسیعی از مالکین پروژه های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی نمایانگر کیفیت خدمات ارائه شده این شرکت می باشد. شرکت بومرنگ رایانه به بهره گیری از تیم متخصص در زمینه بازرگانی داخلی و خارجی، همواره بروز ترین و با کیفیت ترین تجهیزات را با قیمتی بسیار مناسب به مشتریان ارائه می نماید.

اطلاعات تماس
  • 071323*****
[نمایش اطلاعات]