اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811234492212807

آسیب لیگامان طرفی داخلی در زانو و پروسه فیزیوتراپی پس از آن

کد: 139811234492212807

http://bit.ly/3bJebDL

، اصفهان , (اخبار رسمی): اسیب لیگامان طرفی داخلی شایع‌ترین اسیب لیگامانی زانو است که خوشبختانه به دلیل جریان خون نسبتا مناسب معمولا بدون نیاز به جراحی و تنها با یک فیزیوتراپی خوب تحت نظر فیزیوتراپیست زانو بهبودی حاصل می‌شود.

پروسه فیزیوتراپی و توانبخشی بعد از اسیب لیگامان طرفی داخلی زانو

در ادامه درمان غیر جراحی اسیب لیگامان طرفی داخلی زانو مورد بررسی قرار گرفته است.

 اسیب این لیگامان شایع‌ترین اسیب لیگامانی زانو است که اسیب‌های ان به 3 گرید تقسیم بندی می‌شود. اگر آسیب این لیگامان درجه یک یا دو باشد یعنی در حالتی که زانو کاملا صاف است بی ثباتی در جهت والگوس (باز شدگی سمت داخل مفصل) وجود نداشته باشد درمان غیر جراحی برای بیمار اندیکاسیون دارد و از انجا که خونرسانی این لیگامان نسبتا خوب است نتیجه بدست امده از درمان غیر جراحی بسیار ایده ال است با این شرط که تحت نظر یک فیزیوتراپیست اختصاصی زانو کار درمان انجام شود.

استفاده از زانو بند

در اسیب‌های این لیگامان استفاده از زانوبند ضروری است زیرا در شرایط عادی موقع راه رفتن یک نیروی والگوس در زانو ایجاد می‌شود که تمایل دارد سمت داخل مفصل زانو را باز کند و به لیگامان طرفی داخلی فشار می‌اورد.

در اسیب‌های خفیف یک زانو بند فانکشنال کفایت می‌کند ولی در موارد اسیب‌های متوسط باید از اتل گچی به مدت دو هفته استفاده کرد و پس از ان زانوبند فانکشنال استفاده می‌شود که این زانوبند نیز معمولا 2 تا 4 هفته باید استفاده شود.

استفاده از عصا: به خودی خود نیاز نیست مگر در مواردی که زانو تورم زیادی دارد؛ کامل صاف نمی‌شود و یا بیمار با لنگش راه می‌رود و یا ضعف عضله چهار سر رانی وجود دارد که در این موارد بیمار باید تا نرمال شدن راه رفتن با عصا راه برود.

دامنه حرکتی زانو: مانند بیشتر اسیب‌های زانو صاف شدن زانو باید هرچه سریعتر بدست اید که می‌توان از تمرین prone hang و یا towel exercise استفاده کرد. برای خم کردن زانو از روش figure-4 استفاده می‌شود و پیشرفت بستگی به وضعیت زانو و میزان اسیب دارد. اگر اسیب خفیف باشد دامنه کامل خم شدن تا دو هفته بدست می‌آید ولی در موارد اسیب‌های متوسط ممکن است تا 4 یا 6 هفته طول بکشد.

تقویت عضله جلوی ران: از همان روز اول quadriceps setting برای بیمار شروع می‌شود. پس از ان این تمرین در زوایای مختلف انجام می‌شود. حرکت SLR در حالت supine با زانو بند و در صورت قدرت کافی عضله چهارسر بدون زانوبند انجام می‌شود. این حرکت در هر 4صفحه انجام می‌گیرد ولی باید توجه داشت که تا 4 هفته این حرکت به سمت داخل باید با زانوبند انجام گیرد تا به رباط استرس اعمال نشود.

تقویت عضله پشت ران: حرکت hamstring curl برای اسیب‌های خفیف تا 4 هفته و برای اسیب‌های متوسط تا 6 هفته ممنوع است و ممکن است درد بیمار را افزایش دهد.

استفاده از دوچرخه ثابت: وقتی دامنه خم شدن زانو به 110درجه برسد دوچرخه ثابت به برنامه تمرینی بیمار اضافه می‌گردد و بتدریج شدت و زمان ان افزایش می‌ابد.

تقویت عضله دوقلو: تقویت این عضاه از همان هفته اول با استفاده از کش و در ادامه بصورت ایستاده انجام می‌شود.

کشش عضلات دوقلو و همسترینگ: از همان هفته اول پس از اسیب به برنامه درمانی بیمار اضافه می‌شود.

تمرینات زنجیره حرکتی بسته: این تمرینات مانند اسکات و پرس پا در صورت خفیف بودن اسیب از هفته سوم و در اسیب‌های متوسط از هفته پنجم شروع می‌شود.

تمرینات زنجیره حرکتی باز: این تمرینات شامل صندلی کوادر برای اسیب‌های خفیف پس از 3 هفته و برای اسیب‌های متوسط پس از 6 هفته و در صورت عدم وجود درد اضافه می‌شود.

تمرینات تعادلی: از همان هفته‌های اول می‌توان انتقال وزن و سپس استفاده از تخته تعادل را برای بیمار شروع کرد و بتدریج به سختی ان می‌افزاییم

دویدن بیمار و بازگشت به ورزش: در موارد اسیب‌های خفیف دویدن بیمار پس از یک ماه از شروع ضایعه و در موارد اسیب‌های شدید پس از دو ماه شروع می‌شود. بتدریج سطح فعالیت بیمار افزایش داشته و بیمار اماده بازگشت به ورزش می‌شود.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد توانبخشی بعد از اسیب لیگامان طرفی داخلی زانو می‌توانند به سایت دکتر علیرضا سپهری مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

علیرضا سپهری- فیزیوتراپیست

علیرضا سپهری- فیزیوتراپیست

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان