کد: 139811264497110280

بارداری در سن بالای 35 سال

کد: 139811264497110280

http://bit.ly/2HzygOU

، تهران , (اخبار رسمی): امروزه تعداد زنانی که بعد از 35 سالگی باردار می‌شوند، به شدت افزایش یافته است. در واقع تعداد زنانی که اولین نوزادان خود را حتی در دهه 40 زندگی خود به دنیا می‌آورند، دو برابر شده است.

بارداری در سن بالای 35 سال
بارداری در سن بالا

با اینکه سن چیزی جز یک عدد نیست. اما ساعت بیولوژیک واقعیتی از زندگی است و وقتی صحبت از بارداری سالم به میان می‌آید، می‌تواند موضوع مهم باشد. اگر باردار هستید و بیش از 35 سال سن دارید، احتمالاً اصطلاح بارداری سالمندی را شنیده‌اید.

اول از همه، باید بدانید که یک حاملگی سالمندی فقط یک برچسب است که مدت‌ها قبل ایجاد شده است. امروزه تعداد زنانی که بعد از 35 سالگی باردار می‌شوند، به شدت افزایش یافته است. در واقع تعداد زنانی که اولین نوزادان خود را حتی در دهه 40 زندگی خود به دنیا می آورند، دو برابر شده است. تعریف بارداری سالمندی نیز تغییر کرده زیرا روند تکامل زنان در خانواده با گذشت زمان دچار تحول است.

بارداری در سن بالا خطرات و فواید خاص خود را دارد که در ادامه بررسی شده است.

کاهش قدرت باروری زنان

قدرت باروری در همه زنان به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می‌یابد. حتماً می‌دانید که یکی از عوامل اصلی در بارداری سالم زنان داشتن تخمک‌های سالم است. یک زن در زمان تولد همراه با 1 تا 2 میلیون تخمک متولد می‌شود، تعداد این تخمک‌ها با افزایش سن زنان کاهش می‌یابد. در نتیجه به طور طبیعی قدرت باروری نیز کاهش خواهد یافت.

بدن یک دختر از سن حدود 14 سالگی با شروع بلوغ و دوران قاعدگی می‌تواند تخمک آزاد کند در نتیجه می‌تواند باردار شود. اما مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها (CDC) بارداری و مسئولیت پذیری مادر بودن را برای زنان زیر 20 سال توصیه نمی‌کند.

به طور کلی بهترین زمان زندگی برای مادر شدن همان دهه دوم و فاصله بین 20 تا 30 سالگی است. در این دوران تخمک‌ها در بهترین کیفیت خود قرار دارند و خطری از نظر سلامتی برای مادر وجود ندارد.

کاهش قدرت باروری در زنان از سن 32 سالگی شروع می‌شود و بعد از سن 35 سالگی این روند تسریع می‌شود. تا جایی که در سن 37 سالگی کمتر از 25 هزار تخمک در بدن باقی مانده است.

کاهش قدرت باروری مردان

بیشتر مردم تصور می‌کنند، کاهش قدرت باروری تنها مختص به زنان است. اما این تصور کاملاً غلط است. آزمایشات مختلف به اثبات رسانده است که قدرت باروری در مردان نیز پس از سن 40 سالگی کاهش می‌یابد. بعد از این سن حجم مایع منی و نیز تعداد اسپرم‌های آن کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. کاهش قدرت باروری می‌تواند به تاخیر در باردار کردن همسر و یا مشکلات پس از بارداری مانند سقط جنین حتی با وجود همسر جوان بیانجامد. با این حال نمی‌توان گفت مرد بعد از سن 40 سالگی نمی‌تواند پدر شود، بلکه ممکن است در این راه با سختی‌هایی همراه باشد.

بارداری در سن بالا می‌تواند خطر زایمان زودرس و یا تولد نوزادان نارس را افزایش دهد.

خطرات و مشکلات حاملگی در سن بالا

حاملگی در سن بالا ناهنجاری و مشکلات خاص خود را به همراه دارد. برخی از خطرات مربوط به بارداری در سن بالا عبارتند از :

ممکن است باردار شدن بیشتر طول بکشد: زنان با تعداد محدودی از تخمک متولد می‌شوند و با رسیدن به اواسط یا اواخر دهه 30، کمیت و کیفیت تخمک‌ ها کم می‌شود. همچنین تخمک‌های زنان بالای 35 سال به آسانی تخمک‌های زنان جوان‌تر بارور نمی‌شوند. اگر بیشتر از 35 سال سن دارید و به مدت شش ماه است که نتوانسته‌اید باردار شوید، از پزشک خود کمک بگیرید.

ممکن است حاملگی چند قلویی داشته باشید: به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است، همزمان چندین تخمک آزاد شود و احتمال بروز دوقلویی با افزایش سن رابطه‌ای مستقیم دارد. استفاده از فن آوری‌هایی مانند لقاح آزمایشگاهی نیز می‌تواند در این امر نقش داشته باشد.

خطر دیابت حاملگی : این نوع دیابت، که فقط در دوران بارداری رخ می‌دهد، با افزایش سن زنان رابطه‌ای مستقیم دارد. کنترل دقیق قند خون از طریق رژیم غذایی و فعالیت بدنی ضروری است. گاهی اوقات به دارو نیز نیاز است. در صورت عدم درمان، دیابت حاملگی می‌تواند باعث شود، کودک به طور قابل توجهی بزرگتر از حد متوسط ​​رشد کند و این باعث افزایش خطر صدمات در هنگام زایمان می‌شود. دیابت حاملگی همچنین می‌تواند خطر زایمان زودرس، فشار خون بالا در دوران بارداری و عوارض مربوط به نوزاد شما را بعد از زایمان افزایش دهد.

خطر فشار خون بالا : تحقیقات نشان می‌دهد فشار خون بالا که در دوران بارداری ایجاد می‌شود در زنان مسن شایع‌تر است.

خطر زایمان زودرس و یا نوزاد با وزن کم: بارداری در سن بالا می‌تواند خطر زایمان زودرس و یا تولد نوزادان نارس را افزایش دهد. این نوزادان اغلب مشکلات پیچیده‌ای دارند.

خطر ناهنجاری‌های کروموزومی: نوزادان متولد شده از مادران بزرگتر بیشتر در معرض خطر برخی از مشکلات خاص کروموزوم مانند سندرم داون قرار دارند.

خطر از دست دادن بارداری : خطر از دست دادن حاملگی یا سقط جنین با افزایش سن، افزایش می‌یابد. تحقیقات نشان می‌دهد که کاهش کیفیت تخمک‌ها، همراه با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن پزشکی مانند فشار خون بالا و دیابت، می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد.

در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، مطالعات نشان می‌دهد که سن پدر نیز ممکن است خطرات سلامتی کودک را افزایش دهد.

مزیت بارداری در سن بالا

داشتن فرزند در سنین بالاتر تنها محدود به اخبار بد و خطرات سلامتی نیست. بلکه این موضوع مزایای خاص مربوط به خود را دارد. مادرانی با سن بالاتر اطلاعات بیشتری در رابطه با مراقبت از فرزندان خود دارند، برخی از مزیت‌هایی که معمولاً برای این موضوع عنوان می‌شود، به این شرح است:

  • تحقیقات به اثبات رسانده، بچه‌هایی که از این مادران متولد می‌شوند، مشکلات رفتاری کمتری دارند، زیرا مادران در سنین بالا صبورتر هستند و کمتر فریاد می‌زنند یا بچه‌های خود را توبیخ می‌کنند.
  • این کودکان سالم‌تر هستند و بهتر آموزش می‌بینند.

نتیجه یک تحقیق نشان داده کودکانی که مادرانی با سنین بالاتر داشتند، در آزمون‌های شناختی نمره بیشتری را کسب کرده‌اند، علت این امر را می‌توان، احتمالاً تحصیلات بیشتر این مادران، تجربه و نیز رفاه مالی دانست.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بیچشک

بیچشک مجله الکترونیکی است در حوزه سلامت ، زیبایی و موفقیت افراد که با رویکرد بالا بردن سطح اطلاعات عموم جامعه در حوزه سلامت جسمی و روحی تلاش می کند و هر روزه مطالب مفیدی را از منابع معتبر ذکر شده در انتهای مطالب به مخاطبان خود عرضه می کند.

منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | سلامت و زیبایی