اطلاعات تماس
 • 021***** - 091284*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811274499312342

تشخیص و درمان بیماری ام اس

تشخیص و درمان بیماری ام اس چگونه انجام داده می‌شود؟

کد: 139811274499312342

http://bit.ly/39KHofA

، تهران , (اخبار رسمی): تشخیص و درمان بیماری ام اس آسان نیست و اغلب ممکن است با سایر بیماری‌هایی که علائم مشابه دارند اشتباه گرفته شود. ممکن است از زمانی که اولین بار متوجه وجود مشکل شوید تا زمانی که به طور قطعی متوجه شوید که ام اس دارید زمان زیادی طول بکشد.

تشخیص و درمان بیماری ام اس چگونه انجام داده می شود؟
تشخیص و درمان بیماری ام اس آسان نیست و ممکن است با سایر بیماری ها با علائم مشابه اشتباه گرفته شود.

مراجعه به پزشک متخصص مغز و اعصاب

زمانی که به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید ممکن است آزمایش‌های مختلفی را انجام دهید و چندین ماه به طول بیانجامد تا تشخیص نهایی داده شود. آزمایش‌هایی که انجام می‌دهید شامل موارد زیر است :

آزمایش خون: آزمایش خون جهت جلوگیری از تشخیص بیماری دیگری با علائم مشابه بیماری ام اس انجام می‌شود.

آزمایش پونکسیون کمری: در این آزمایش نمونه‌ی کوچکی از مایع نخاعی از قسمت پایین کمر توسط سوزن کشیده می‌شود. این مایع می‌تواند ناهنجاری‌هایی را در آنتی بادی‌هایی که با بیماری ام اس ارتباط دارند نشاد دهد. مایع نخاعی همچنین به تشخیص عفونت‌ها و شرایطی دیگر که مشابه ام اس هستند کمک می‌کند.

ام آر آی MRI: با استفاده از دستگاه اسکن ام آر آی که توسط میدان‌های مغناطیسی و امواج رادیویی قوی کار می‌کند، از داخل مغز یا نخاع شما عکس برداری می‌شود. با استفاده از ام آر آی مناطق آسیب دیده به نام ضایعات یا پلاک مشاهده شده و به تشخیص و درمان بیماری ام اس کمک می‌کند.

آزمایش پتانسیل‌های برانگیخته: در این تست سرعت انتقال پیام بین مغز و چشمان، گوش‌ها و پوست اندازه گیری می‌شود. اگر ام اس به میلین اطراف اعصاب (آکسون ها) آسیب رسانده باشد واکنش‌های شما آهسته‌تر خواهد بود. برای معاینه‌ی چشم‌ها، طرح‌هایی روی یک صفحه به نمایش در خواهد آمد و الکترودها نحوه‌ی واکنش مغزتان به چیزی که میبینید را اندازه گیری می‌کنند. برای آزمایش شنوایی، صدایی مانند کلیک از طریق هدفون برای شما پخش خواهد شد. در آزمایشی دیگر شوک‌های کوچکی روی پوست شما داده می‌شود و واکنش عضلات شما بررسی می‌شود.

تشخیص بیماری ام اس در افراد مبتلا به علائم غیرمعمول یا بیماری پیشرونده مشکل‌تر است. در این موارد، آزمایش‌های بیشتری با تجزیه‌ی مایع نخاعی، پتانسیل‌های تحریک شده و تصویر برداری ممکن است مورد نیاز باشد.

درمان بیماری ام اس

هیچ درمانی برای ام اس وجود ندارد. درمان‌ها معمولا بر سرعت بخشیدن به بهبودی از حملات، کاهش پیشرفت بیماری و کنترل علائم ام اس متمرکز است. برخی افراد علائم خفیفی دارند که هیچ درمانی لازم نیست.

درمان برای حملات ام اس

کورتیکواستروئیدها: مانند پردنیزون دهانی و متیل پردنیزولون وریدی برای کاهش التهاب عصب تجویز می‌شود. عوارض جانبی ممکن است شامل بی خوابی، افزایش فشار خون، تغییرات خلقی و احتباس مایعات باشد.

تبادل پلاسما (پلاسما فرز): قسمتی از بخش مایع خون شما (پلاسما) برداشته شده و از سلول‌های خونی جدا می‌شود. سپس سلول‌های خونی با محلول پروتئین (آلبومین) مخلوط شده و دوباره به بدن شما برگردانده می‌شود. تبادل پلاسما زمانی انجام می‌شود که علائم شما جدید و شدید هستند و نسبت به استروئیدها واکنش نشان نداده‌اند.

کاهش سرعت بیماری ام اس و توقف دوره‌های عود

یکی از انواع درمان بیماری ام اس، درمان اصلاح بیماری DMT است که در آن تغییر طولانی مدتی در ام اس فرد ایجاد می‌شود. کسانی که این درمان بیماری ام اس را دریافت می‌کنند نسبت به افرادی که درمان نشده‌اند، کمتر دچار پیشرفت در بیماری می‌شوند. این نوع درمان اصلاح بیماری نیز نامیده می‌شود زیرا نه تنها با علائم مبارزه می‌کند بلکه دوره ام اس را نیز تغییر می‌دهد.

این درمان بیماری ام اس می‌تواند موارد زیر را بهبود بخشد:

 • آهسته کردن سرعت وخیم تر شدن ناتوانی یا علائم
 • کاهش تعداد دفعات دوره‌ی عود و شدت دوره‌های عود

در برخی افراد تاثیر این درمان به قدری خوب می‌تواند باشد که هیچ نشانه‌ای از فعال بودن ام اس در آنها در لحظه باقی نماند. DMTهای موجود در حال حاضر فقط برروی درمان بیماری ام اس دارای دوره‌های عود اثر گذار هستند. برای درمان بیماری ام اس پیشرونده نیز دارویی به نام اکرلی زوماب ocrelizumab تایید شده است.

بسیاری از درمان‌های اصلاح کننده بیماری ام اس، خطرات زیادی را برای سلامتی ایجاد می‌کنند. انتخاب درمان مناسب برای فرد بستگی به عواملی از جمله مدت زمان و شدت بیماری، اثر بخشی درمان‌های قبلی و سایر مسائل مربوط به سلامت دارد.

برخی از نمونه درمان بیماری ام اس برای افرادی با دوره‌های عود شامل داروهای تزریقی زیراست:

 • اینترفرون‌های بتا
 • گلاتیرامر استات
 • درمان های خوراکی شامل موارد زیر هستند :
 • فینگولیمود
 • دی متیل فومارات
 • تریفلونومید
 • سیپونیمود

درمان ام اس و علائم آن

فیزیو تراپی: درمانگر فیزیوتراپ می تواند تمرینات کششی و تقویتی را به شما آموزش دهد و نشان دهد چگونه از وسایل برای انجام کارهای روزانه راحت تر استفاده کنید.

فیزیو تراپی در درمان بیماری ام اس و درمان لرزش بدن موثر است و می‌توانید با استفاده از وسایل کمکی حرکتی در صورت لزوم، به کاهش ضعف پا و سایر مشکلات راه رفتن که مربوط به ام اس است کمک کنید.

شل کردن عضلات: ممکن است سفتی عضلانی دردناک یا غیر قابل کنترلی داشته باشید و به ویژه در پاها دچار اسپاسم شوید. شل کننده‌های عضلانی مانند باکلوفن و تیزانیدین (زانافلکس) ممکن است کمک کننده باشند.

ماساژ، رفلکسولوژی، طب سوزنی و یوگا نیز از این موارد درمان بیماری ام اس هستند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دکتر سید حسین آقامیری

دکتر سید حسین آقامیری فارق التحصیل رشته ی پزشکی عمومی از دانشگاه تهران ، با گذراندن دوره ی تخصصی در دانشگاه شهید بهشتی و فوق تخصصی در دانشگاه زوریخ(سوئیس) آنژیوپلاستی و سکته های مغزی ، در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و دبیر یازدهمین کنگره ی بین المللی سکته ی مغزی ایران می باشند. ایشان از پیشگامان فراگیری علوم فوق تخصصی در زمینه ی سکته های مغزی پس از دریافت تخصص مغز و اعصاب بوده اند و از افتخارات ایشان می توان به راه اندازی مرکز سکته مغزی و درمان مکانیکال ترومبکتومی برای بیماران سکته مغزی حاد در دانشگاه شهید بهشتی اشاره کرد.

اطلاعات تماس
 • 021***** - 091284*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | سلامت و زیبایی