اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139811294506412863

گام به گام تا تبدیل شدن به یک کوچ حرفه‌ای

کد: 139811294506412863

http://bit.ly/2PcIbOQ

، تهران , (اخبار رسمی): کوچ‌ها برای کسب دانش و تخصص کافی در این رشته راه‌های متفاوتی را بر می‌گزینند. در برنامه‌ها و دوره‌های متنوع تربیت کوچ شرکت می‌کنند. شاید هم تصمیم بگیرند در رشته‌هایی همچون روانشناسی، توسعه فردی و سازمانی یا مشاوره، تحصیل کرده و مدارک لازم را دریافت کنند. 

گام به گام تا تبدیل شدن به یک کوچ حرفه ای
راهنمای گام به گام کوچ شدن

اگر می‌خواهید حرفه خود را به عنوان یک کوچ آغاز کنید، به تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک خاصی نیاز ندارید. بسته به شهری که در آن زندگی می‌کنید، ممکن است به مدرک یا گواهی خاصی هم نیاز نداشته باشید. با این حال کوچ‌های حرفه‌ای و مجرب به این درک رسیده‌اند که برای موفق شدن در این حرفه باید مهارت‌هایی را یاد گرفته و تمرین کنند.

کوچ‌ها برای کسب دانش و تخصص کافی در این رشته راه‌های متفاوتی را بر می‌گزینند. در برنامه‌ها و دوره‌های متنوع تربیت کوچ شرکت می‌کنند. شاید هم تصمیم بگیرند در رشته‌هایی همچون روانشناسی، توسعه فردی و سازمانی یا مشاوره، تحصیل کرده و مدارک لازم را بگیرند.

اگر می‌خواهید به عنوان یک کوچ حرفه‌ای مشغول به کار شوید، بهتر است یک کوچ استخدام کنید تا آموزش‌های لازم را در اختیارتان قرار دهد یا متناسب با شرایطتان در دوره‌های آنلاین یا حضوری تربیت کوچ شرکت کنید. برای این منظور می‌توانید به یکی از مراکز آموزش کوچبنگ ایران، مدرسه توسعه فردی و کسب و کار علی مسچی مراجعه کنید.

شاید کسب مجوزهای لازم برای آغاز کردن حرفه به عنوان یک کوچ لازم و ضروری باشد. در این صورت باید با شرکت کردن در دوره‌های آموزش کوچ استاندارد این مجوزها را به دست آورید.

به علاوه اعتبار و صلاحیت شما را در نظر مخاطبان و مراجعان را دو چندان می‌کند تا آنها بتوانند راحت‌تر به شما اعتماد کنند. چرا که برای دریافت چنین مجوزهایی لازم است استانداردهایی را رعایت کرده، از یک سری اصول اخلاقی پیروی کنید و به سطح نسبتاً بالایی از دانش و مهارت برسید. این مجوزها می‌توانند ملی یا بین المللی باشند.

کوچینگ بسته به نوع کارایی و خدماتی که ارائه می‌دهد (بصورت فردی و سازمانی) به گرایش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. برخی از انواع آن لیست شده:

  • کوچینگ سازمانی
  • کوچینگ رهبری
  • کوچینگ کسب و کار (بیزینس کوچینگ)
  • کوچینگ توسعه فردی
  • کوچنگ موفقیت
  • کوچینگ عملکردی
  • کوچینگ تحصیلی
  • کوچینگ ورزشی
  • و بسیاری موارد دیگر

در ادامه تعدادی بررسی شده است.

کوچ شغلی

با توجه به این که مشاغل در مقایسه با گذشته بسیار متفاوت و متنوع‌تر شده‌اند، مشاوره و کوچینگ شغلی نیر با سرعت بالایی در حال رشد و پیشرفت است و شاهد ظهور حیطه‌های تخصصی کاملاً جدید در این رشته بوده‌ایم که از آن میان می‌توان به کوچینگ بازنشستگی، کوچینگ تغییر شغل و کوچینگ زندگی اشاره داشت. 

کوچ رهبری

کوچینگ رهبری یک رشته کاملاً حرفه‌ای و تخصصی است لذا کوچ می‌بایست دانش، تخصص و تجربه قابل توجهی در زمینه رهبری سازمانی یا سایر مسئولیت‌های حرفه‌ای و تخصصی مرتبط با آن را دارا باشد.

شاید کوچ‌های رهبری در زمینه مدیریت منابع انسانی، هدایت یک کسب و کار یا روانشناسی سابقه درخشانی داشته باشند اما برای تبدیل شدن به کوچ رهبری باید تخصص‌ها و مهارت‌های لازم را کسب کنند. اغلب کوچ‌های رهبری یا مدیران ارشد مهرات کوچینگی خود را به ابزارهایی از قبیل تست هوش و روانشناسی، ارزیابی رهبری، مشاوره‌ها سازمانی، مدیریت تغییر یا سایر خدمات تخصصی مورد نیاز در آموزش و توسعه مجهز کنند.

کوچ سلامت و تندرستی

کوچینگ  سلامت و تندرستی، یکی دیگر از حیطه‌های کوچینگ حرفه‌ای که با سرعت در حال رشد و توسعه است، گرچه این شاخه از کوچینگ بای بسیاری از مردم جدید و نامأنوس است. مؤسسات کوچینگی طراز اول دوره‌ها و برنامه‌های بسیار خوبی را طراحی کرده و کوچینگ سلامت و تندرستی را به لیست خدمات خود افزوده‌اند.

کسانی که در حرفه پرستاری، مشاوره، خدمات اجتماعی، یوگا، تغذیه و سلامت و سایر رشته‌های مرتبط با سلامت و تندرستی سابقه غعالیت داشته یا دارند، به این نتیجه می‌رسند که کسب مهارت‌های کوچینگی کمک بسیاری به اثر بخش شدن و موفقیت هرچه بیشتر خدماتشان می‌کند و می‌توانند سلامت و تندرستی مراجعان خود را به طرز چشمگیری بهبود بخشد.

کوچ سلامت و تندرستی به افراد کمک می‌کند تا طیف وسیعی از مشکلات مرتبط با سلامت و تندرستی را شناسایی و برطرف کنند. مشلاتی از قبیل چاقی، مدیریت استرس، اعتیاد و ترک آن، مدیریت دیابت، افسردگی و تناسب اندام. 

ظهور روانشناسی مثبت به عنوان یک تکنیک کوچینگی

در بیست سال گذشته شاهد تغییری چشمگیر و بنیادین در علم روانشناسی و ایجاد یک تعادل و توازن مجدد در این رشته بوده‌ایم؛ در روانشناسی مثبت دیگر به این کاری نداریم که فرد چه مشکلی دارد، در عوض یک رویکرد مثبت در پیش گرفته و بر روی توانمندی‌ها و نقاط قوت فرد تمرکز می‌کنیم تا رشد و پیشرفت و عملکرد بهینه فرد را رقم بزنیم.

ظهور روانشناسی مثبت و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته، تأثیر و کارآیی کوچینگ مثبت را نشان می‌دهد و یک منبع عظیم و سرشار برای بنا کردن پایه‌های یک شغل فراهم می‌آورد. محبوبیت روانشناسی مثبت بر روی خدمات کوچینگ در هر رشته و زمینه‌ای تأثیر گذاشته که از آن میان می‌‌توان به کوچینگ سلامت و تندرستی، کوچینگ شغلی و کوچینگ رهبری اشاره داشت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مدرسه توسعه فردی و کسب و کار علی مسچی

در مدرسه توسعه فردی و کسب و‌کار علی مسچی مهارت هایی را خواهید آموخت که به لطف آنها می‌توانید تغییرات بزرگی در زندگی و کسب‌و‌کارتان ایجاد کنید و از داشتن یک زندگی بهتر لذت ببرید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | روانشناسی و موفقیت