اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812034516313058

هیجان چیزی شبیه به انرژی است که در تمام زندگی هم‌راهِ ما ادامه پیدا خواهد کرد

یوزپلنگانی که با ما دویده‌اند

کد: 139812034516313058

http://bit.ly/2SYfxDq

، تهران , (اخبار رسمی): هیجان‌ها همیشه هستند و ما باید یاد بگیریم با آن‌ها مواجه شویم و مدیریت‌شان کنیم. ما باید بتوانیم زمانی که از چیزی ناراحت شده‌ایم، عصبانی هستیم یا ترسیده‌ایم ابتدا به افکارمان سامان دهیم تا بتوانیم هیجان‌های متناسب را در آن بگنجانیم، بیان کنیم و این بخش ناپیدا را سرکوب نکنیم.

یوزپلنگانی که با ما دویده‌اند . . .
عکس را محمد تخش در Unsplash منتشر کرده است

یوزپلنگانی که با من دویده‌اند نام مجموعه داستانی از بیژن نجدی است که سال‌ها پیش نشر مرکز ( 25 سال پیش) و زمانی که نجدی زنده بود منتشر کرد و نامِ این مجموعه تکه‌ای از شعرِ ابتدایِ کتاب هم بود. شعر را پیش‌تر و ظاهرا اول بار مجله گردون به نام وصیت چاپ کرده بود و این نوشته در این یادداشت هم نام‌اش را از همین شعرِ آقای نجدی وام گرفته تا همان‌طور که او در اشاره‌های شعرش اشاره می‌کند در این نوشته به چیزی اشاره کنیم که برای همه‌مان مرئی نیست اما وجود دارد. در ما پدید می‌آید و در ما می‌ماند و از آن در روان‌شناسی مدرن به نام هیجان و کنترل هیجان نام می‌برند.

آموزش‌های زیادی در مورد تن‌گفتار وجود دارد، آموزش‌هایی که به هر کس مخاطبِ آن باشد می‌گوید که هیجان را باید کنترل کرد و برداشتِ همه‌ی ما از کنترل سرکوب است. ما آن چه وجود دارد را سرکوب می‌کنیم در حالی که اگر کسی احساس خشم می‌کند، کسی که دچار ترس است، کسی که نسبت به دیگری احساس دوست داشتن می‌کند و هر هیجان دیگری که در ما وجود دارد نباید سرکوب شود. ما باید بتوانیم آن را پالایش کنیم.

وقتی ما هیجانی را سرکوب می‌کنیم خیال می‌کنیم آن را کنترل کرده‌ایم، اما ساختار حافظه هیجانیِ ما با ما هم‌عقیده نیست. مرکز مغزی مرتبط با هیجان، احساس‌های سرکوب شده را در خود ذخیره می‌کند و در یک زمان غیر قابل پیش‌بینی با شدت بسیار بالایی آن را در قالب دست‌گفتارهای جایگاه آرزومندی نشان می‌دهد و لطفا بدانید همین ترکیبِ ساده جایگاه آرزومندی (قفسه سینه) خود توضیح مفصلی می‌طلبد اما ما در این یادداشت مختصر تنها می‌توانیم اشاره کنیم که جایگاه آرزومندی همان ناحیه قفسه سینه است و بودائیان و ادبیاتِ عامه‌ی ما در مورد آن بسیار پیش از امروز با شیوه‌ی خود توضیحاتِ زیادی داده‌اند اما این‌ها باشد برای جست و جوهایِ شما، برگردیم به احساس‌های سرکوب شده که به شکل صورت‎‌بندی‌هایی که چندان خوشایند نیست و گاهی پیامدهای ناگوارِ آن غیر قابل کنترل، بیان می‌شود. مشت زدن، هل دادن، به طرف خود کشیدن و شکل‌های دیگر رفتارهای تهاجمی و تدافعی نشانگر آن است که فرد به یک‌باره در حال خالی کردن احساساتِ خشم و ترسِ خود در یک دعوا یا مواجه با یک تهدید است.

ما برای مدیریت هیجان‌های خود در جایگاه قفسه سینه نیاز داریم نسبت به بیان آن‌ها بردبار و شکیبا باشیم، نه این که بخواهیم آن‌ها را کنترل کنیم. بردباری با زمان رابطه‌ای مستقیم دارد و ما نمی‌توانیم زمانِ مورد نیاز را کم یا زیاد کنیم. همان‌طور که نمی‌توانیم از یک فنجان چای انتظار داشته باشیم چون مربوط به ما است بلافاصله سرد شود، از هیجان‎ها هم نمی‌‎توانیم انتظار داشته باشیم بلافاصله تغییر کنند و باید به این موضوع هم توجه کنیم که هیجان دارای بعد زمان است، یعنی به صورتی زنده در یک دستگاه زمانی مدام تغییر می‌کند و به همین دلیل است که مثلا اگر یک حادثه ناگوار برای ما شکل گرفته، با گذشتِ زمان و حتی از یاد بردن‌اش از بین نمی‌رود. چرا که هیجان بسیار شبیه به انرژی است و از قوانینِ انرژی طبیعیت می‌کند و این یعنی آنچه فکر می‎‌کنیم از یاد برده‌ایم از نوعی به نوعِ دیگر تبدیل می‌شود و در قالب تن‌گفتارهای نه چندان خوشایند بروز پیدا می‌کند. بروزِ دیرهنگامی که ممکن است تیک عصبی، لکنت زبان و ریزش مو باشد از خاطره‌ای که دیگر به یاد نداریم و هیجانِ ناشی از آن را درست پالایش نکرده‌ایم.

ما برای بهتر زندگی کردن باید مهارت‌های بیش‌تری بیاموزیم و شناخت هیجان‌ها، شناختِ خودمان می‌تواند شروعِ این راه باشد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

SAY | کودک مجازی

SAY استارت‌آپی ایرانی در حوزه مسئولیت اجتماعی است که با تشکیل خانواده‌های مجازی برای کودکان واقعی تحت پوشش سازمان‌های مردم نهاد موانع برای بی‌عدالتی را حذف می‌کند تا بتوانند مانند هر کودک دیگری زندگی کنند. کاربران با استفاده از میکرودونیشن بر مبنای بلاکچین در شفاف‌ترین شکل ممکن قادر به همراهی خواهند بود.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

نشریات و کتاب | روانشناسی و موفقیت