اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812054525714635

رله حفاظتی چیست و انواع آن کدامند؟

کد: 139812054525714635

http://bit.ly/2T8dfRW

، تهران , (اخبار رسمی): رله حفاظتی دستگاه‌هایی هستند که در اثر تغییر کمیت الکتریکی مانند ولت وجریان و یا کمیت فیزیکی مانند درجه حرارت و حرکت تحریک شده و باعث بکار افتادن دستگاه‌های دیگر و نهایتاً قطع مدار بوسیله کلید قدرت می‌شود. به طور کلی رله‌ها وظیفه شناسایی خطا را بر عهده داشته و مهمترین جزء یک سیستم حفاظتی هستند.

رله حفاظتی
شرکت بازرگانی لیان الکتریک ویرا

قبل از اینکه بدانیم رله حفاظتی چیست باید بدانیم که سیستم‌های قدرت وظیفه تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز برای مصرف کننده‌های الکتریکی را به عهده دارند.

این سیستم‌ها، همانند بقیه سیستم‌های مهندسی باید به گونه‌ای طراحی شوند که ضمن اقتصادی بودن از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار باشند.

بالا بودن قابلیت اطمینان یک سیستم، بدین معنا نیست که در آن هیچ گونه ایرادی به وجود نخواهد آمد بلکه همواره احتمال وقوع حالت‌های ناخواسته و غیر عادی که موجب اختلال در عملکرد سیستم می‌شوند، وجود دارد.

در سیستم‌های قدرت نیز حالت‌های بسیاری وجود دارد که می‌تواند باعث قطع تغذیه مصرف کننده‌ها، آسیب رسیدن به اجزاء سیستم، آسیب رسیدن به افراد و…شود.

به طور کلی هر حالت غیر عادی که در عملکرد سیستم به وجود می‌آید، خطا نامیده می‌شود. از این حالت‌های غیرعادی می‌توان به وقوع اتصال کوتاه، افزایش و یا کاهش بیش از حد ولتاژ، افزایش و یا کاهش بیش از حد فرکانس،افزایش حرارت تجهیزات در اثر توان عبوری بیش از حد از آنها یا اضافه بار،از سنکرون خارج شدن ژنراتورها و … اشاره کرد.

اتصال کوتاه‌ها از مهمترین و پر احتمال ترین خطاهایی هستند که در یک شبکه به وجود می‌آید. این خطاها ممکن است بر اثر برخورد یک یا دو فاز با زمین، اتصال دو یا سه فاز به یکدیگر و … به وجود آیند که در این حالت جریان زیادی در حدود ۱۰ تا ۱۰۰ برابر جریان عادی، از شبکه عبور می‌کند.

عبور این جریان می‌تواند اثرات مختلف و زیانباری روی شبکه داشته باشد که از مهم ترین آن‌ها می‌توان به اثرات حرارتی روی تجهیزات اشاره کرد که باعث سوختن و آسیب دیدن عایق آن‌ها می‌شود.

این امر ممکن است در زمانی در حدود چند ثانیه صورت گیرد. از این رو رفع خطا در یک سیستم باید در کوتاهترین زمان ممکن صورت گیرد. برای تشخیص حالت‌های غیرعادی در یک شبکه و ایزوله کردن بخش معیوب از سایر بخش‌ها از سیستم حفاظت یا همان رله حفاظتی  استفاده می‌شود.

در اغلب موارد خطاهای به وجود آمده در سیستم قدرت، باعث تغییرات ناخواسته و شدید در اندازه ولتاژ یا جریان می‌شوند. از این رو تقریبا در تمامی خطاها با اندازه گیری میزان جریان و ولتاژ، می‌توان وقوع خطا را تشخیص داد.

به طور کلی رله حفاظتی به دستگاهی گفته می‌شود که در اثر تغییر کمیت الکتریکی مانند ولت و جریان و یا کمیت فیزیکی مثل درجه حرارت و حرکت روغن تحریک شده و باعث به کار افتادن دستگاه‌های دیگر و نهایتاً قطع مدار به وسیله کلید قدرت یا دژنکتور می‌شود. جهت حفاظت فیدرهای هوایی یا زمینی در سیستم‌های توزیع، نیروگاه‌ها و پست‌ها در سطح ولتاژی مختلف از این رله‌ها استفاده می‌شود. جهت حفاظت موتورهای فشار ضعیف یا فشار متوسط در صنایع، از جمله پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها از این رله حفاظتی استفاده می‌شود.

در سیستم‌های حفاظت و در مرحله اول با استفاده از ترانس‌های ولتاژ و جریان، اندازه ولتاژ و جریان کاهش پیدا کرده تا به میزان قابل استفاده برای تجهیزات سیستم حفاظت برسد. از انواع رله حفاظتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. رله حفاظتی اضافه جریان
۲. رله حفاظتی ولتاژی
۳. رله حفاظتی خطای زمین
۴. رله حفاظتی دیفرانسیل
۵. رله زمین محدود شده
۶. رله‌های فرکانسی
۷. رله بر گشت توان
۸. رله حفاظت در برابر بار نامتقارن

انواع رله حفاظتی

رله‌ها از نظر تکنولوژی ساخت به سه نوع الکترومکانیکی، استاتیکی و دیجیتالی تقسیم می‌شوند. نوع الکترومکانیکی رله‌ها در حال جایگزین شدن با انواع دیجیتال بوده و استفاده از آنها بسیار محدود شده است. در این قسمت 4 مورد از رله‌ها بررسی شده است:

1- رله حفاظتی  اضافه جریان: حفاظت یک شبکه الکتریکی در برابر جریانهای زیاد یکی از اولیه‌ترین حفاظت‌ها در شبکه است. باید توجه داشت که حفاظت در برابر اضافه جریان با حفاظت در برابر اضافه بار متفاوت است.

در اضافه جریان‌ها که ناشی از وقوع اتصال کوتاه بین یک یا دو فاز با زمین، اتصال بین دو فاز و … هستند، جریان به مراتب بیشتری نسبت به حالت‌های اضافه بار از شبکه می‌گذرد که این جریان باید در کوتا هترین زمان ممکن تشخیص داده شده و قطع شود.

برای حفاظت در برابر اضافه جریا ن از رله Over current که دراستاندارد ANSI با کد شماره ۵۰ یا ۵۱ مشخص شدهُ استفاده می‌شود. این متن برگرفته از سایت مهندسی برق قدرت و شبکه‌های انتقال و توزیع مهندس هادی حداد خوزانی است. کد شماره ۵۰، برای زمان عملکرد لحظه‌ای و کد ۵۱ برای عملکرد با تأخیر زمانی است.

در حالت عملکرد لحظه‌ای پس از این که جریان از، میزان تنظیم شده برای رله بیشتر شد، رله آن را تشخیص داده و بلافاصله تریپ می‌دهد.

در عملکرد باتأخیر زمانی، پس از رسیدن جریان به میزان تنظیم شده، رله پس از مدت زمانی که به میزان جریان بستگی دارد، دستور تریپ را صادر می‌کند. در این حالت معمولا از منحنی‌های معکوس با شکل و شیب متفاوت استفاده می‌شود.

2- رله حفاظتی ولتاژی: معمولا تجهیزات مورد استفاده در یک شبکه الکتریکی برای کار در یک ولتاژ مشخصی طراحی شده‌اند. از این رو نباید ولتاژ اعمالی به آنها از حد مشخصی کمتر و یا بیشتر شود. محدوده این تغییرات به نوع دستگاه بستگی دارد. برای حفاظت شبکه‌های الکتریکی در برابر تغییرات ولتاژ، از دو نوع رله به نام رله Under Voltage و رله Over Voltage استفاده می‌شود.


3- رله حفاظتی Under Voltage : برای حفاظت تجهیزاتی که در اثر افت ولتاژ آسیب می‌بینند مانند الکتروموتورها به کار برده می‌شود. این رله معمولا دارای یک تنظیم ولتاژی و یک تنظیم زمانی است و در صورت افت ولتاژ شبکه تا حد تنظیم شده و پس ازطی زمان تنظیم شده عمل می‌کند. تنظیمات این رله به نوع وسیله مورد حفاظت بستگی دارد. به عنوان مثال در مورد موتورهای الکتریکی، تنظیم ولتاژی این رله در حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد ولتاژ نامی و تنظیم زمانی آن در حدود چند ثانیه است.

4- رله حفاظتی Over voltage : برای حفاظت شبکه در برابر اضافه ولتاژ مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولا دارای دو تنظیم زمانی و ولتاژی است. در صورت افزایش بیش از حد ولتاژ شبکه و رسیدن به حد تنظیم شده، در زمان تنظیم شده عمل می‌‌کنند. تنظیم ولتاژی این رله در حدود ۱۲۰ درصد ولتاژ نامی و تنظیم زمانی آن در حدود چند ثانیه است. این رله معمولا در خروجی ژنراتورها نصب می‌شود.

توانمندی شرکت لیان الکتریک ویرا در تامین انواع رله‌های حفاظتی، راه اندازهای نرم، کنترل، Drive و سایر تجهیزات ابزار دقیق از شرکت‌های سازنده معتبر خارجی و داخلی است، لیکن این شرکت امکان تامین سایر اقلام مورد نیاز سایر صنایع به صورت خاص و سفارشی را نیز دارا است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

لیان الکتریک ویرا

این شرکت در سال ۱۳۹۶ با هدف ارائه خدمات مهندسی و بازرگانی در عرصه صنعت برق کشور تاسیس گردید. این شرکت به واسطه رویکرد متفاوت خود در تأمین تجهیزات طی سال گذشته پروژه های خرید و تأمین کالا متعددی را با موفقیت در صنایع مختلف به انجام رسانیده و در پروژه های واگذار شده کاهش قابل توجه هزینه ها و قیمت تمام شده و رضایتمندی مشتریان را به ارمغان آورده است. توانمندی این شرکت عموماً در تامین انواع رله های حفاظتی، راه اندازهای نرم Soft Starter، کنترل دورهای موتورDrive، تجهیزات تابلویی فشار ضعیف و متوسط و سایر تجهیزات ابزار دقیق از شرکت های سازنده معتبر خارجی و داخلی می باشد، لیکن با اتکا به تجربیات و ارتباطات بین الملی بخش بازرگانی این شرکت امکان تامین سایر اقلام مورد نیاز سایر صنایع به صورت خاص و سفارشی را نیز دارا است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | تجارت و بازار