اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13981205452667599

حدود اختیارات وکیل در وکالتنامه

کد: 13981205452667599

http://bit.ly/2Tkdt8N

، تهران , (اخبار رسمی): محدوده‌ی اختیارات وکیل توسط موکل تعیین می‌شود. اگر فرضا وکیل خارج از اختیارات مندرج در قرارداد وکالت اقدام کند، اقدام وی دخالت محسوب می‌شود و خود وکیل شخصاً مسئول این اقدام خود است و به موکل ارتباطی ندارد.

حدود اختیارات وکیل در وکالتنامه
حدود اختیارات وکیل در وکالتنامه

وکیل کسی است که از طرف شخص دیگری (حقوقی یا حقیقی ) که موکل نامیده می شود به موجب عقد قرارداد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود. اما شاید برایتان جالب باشد که واژه‌ی وکیل از کجا آمده است. نایب السلطنه را در دوره صفویه وکیل می‌گفتند و عنوان وکیل الرعایا هم از همین‌جا برگرفته شده است.

طبق ماده ۶۵۶ قانون مدنی، وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می‌کند. وکالت در واقع استفاده از اصول انتزاعی قانون در خصوص حقایق واقعی پرونده موکل است تا وکیل به موکل خود در مورد آنچه که باید انجام دهد، مشاوره دهد. طبق قانون کشور ما تنها یک وکیل دادگستری می‌تواند مشاوره و یا وکالت موکلی را بر عهده بگیرد. وکالت بر دونوع است، دادگستری و مدنی. وکالت دادگستری است که توسط وکیل دادگستری انجام می‌شود. وکالت دادگستری یکی از انواع عقد و وکالت است و به معنای اعطای نیابت و نمایندگی در امور حقوقی از طرف اشخاص حقیقی و یا حقوقی در دادگاه و دادگستری و در حدود امور مشخصه و محوله به منظور دفاع از حقوق موکل توسط کسانی که دارای پروانه وکالت و نیز تحصیلات دانشگاهی در زمینه وکالت داشته و به تعریفی دیگر وکیل دادگستری باشند.

فردی که به عنوان وکیل به فعالیت می‌پردازد، وظایف مختلفی را بر عهده دارد. یکی از مهمترین وظایف یک وکیل، مشاوره دادن به مراجعه‌کنندگان در موارد مختلف است. کسانی که با بروز یک مشکل حقوقی، به وکیل مراجعه می‌کنند، اغلب سواد حقوقی لازم برای پیشبرد کار پرونده‌هایشان را ندارند، از این رو وکلا وظیفه دارند ابتدا به آنها مشاوره بدهند. آگاهی در خصوص راه‌های قانونی یک پرونده می‌تواند افراد را در خصوص تصمیم‌گیری مصمم‌تر کند.محدوده ی اختیارات وکیل توسط موکل تعیین می‌شود. اگر فرضا وکیل خارج از اختیارات مندرج در قرارداد وکالت اقدام کند، اقدام وی دخالت محسوب می شود و خود وکیل شخصاً مسئول این اقدام خود است و به موکل ارتباطی ندارد. همچنین وکیل بدون وکالت‌نامه نمی‌تواند پرونده را مطالعه و بررسی کند.

براساس ماده ۱۰۳ قانون مالیات‌های مستقیم، وکلای دادگستری و کسانی که در محاکم اختصاصی وکالت می‌کنند، مکلفند در وکالت‌نامه‌های خود رقم حق‌الوکاله را قید و معادل ۵درصد آن‌را بابت علی‌الحساب مالیاتی روی وکالت‌نامه تمبر‌الصاق و ابطال کند که درحال‌حاضر با تاسیس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، معاونت مالی، پشتیبانی و عمرانی دادگستری کل استان تهران، به‌جای ابطال تمبر باید از طریق دستگاه پوز پرداخت شود. حق‌الوکاله وکلا شامل هزینه‌های سفر نیز هست. گاهی اوقات امکان دارد تعیین حق‌الوکاله طبق قرارداد مالی جداگانه‌ای باشد که لازم است قرارداد مالی ضمیمه وکالت‌نامه شود.

همانطور که اشاره کردیم ،برخی از اختیارات وکیل باید در وکالتنامه تصریح شود تا وکیل از آنها برخوردار باشد. محدوده وکالت می‌تواند موارد زیر باشد:

وکالت در مصالحه و سازش و وکالت درمورد اعتراض به رأی، تجدید نظر، فرجام خواهی و اعاده دادرسی و وکالت در ادعای انکار یا جعل و تردید نسبت به سند طرف و استرداد سند، وکالت در تعیین داور و ارجاع دعوا به داوری، وکالت در تعیین جاعل، وکالت در تعیین مصدق و کارشناس، وکالت در توکیل، وکالت در دعوای خسارت، وکالت در استرداد دادخواست یا دعوا، وکالت در جلب شخص ثالث و دفاع از دعوای ثالث، وکالت در ورود شخص ثالث و دفاع از دعوای ورود ثالث-وکالت در دعوای متقابل و دفاع درقبال آن، وکالت در ادعای اعسار، وکالت در قبول یا رد سوگند. البته باید توجه داشت سوگند یا شهادت یا اقرار یا لعان و یا ایلاء قابل توکیل نیستند.

شخصی که وکالت در دادرسی را به عهده می‌گیرد اگر در محاکمه برنده شود در صورتی حق درخواست صدور برگ اجرایی و تعقیب عملیات اجرایی را و گرفتن محکوم به وجوه پرداختی به نفع موکل را دارد که در وکالت نامه آمده باشد.

همچنین 2 ماده مهم در قانون مدنی وجود دارد که موضوع آن درباره حدود اختیارات وکیل است. این مواد عبارتند از:
ماده 660 – وکالت ممکن است به طور مطلق و برای تمام امور موکل باشد یا مقید و برای امر یا امور خاصی.
ماده 661- در صورتی که وکالت مطلق باشد فقط مربوط به اداره کردن اموال موکل خواهد بود.

می‌توان درسایت DADSUN درخواست خود را ثبت و وکیل متخصص را انتخاب کرد. در دادسان می‌توان رزومه‌ی وکلا را بررسی وافرادی که پیشنهاد می‌دهند متخصص در موضوع شما هستند. پس از انتخاب، می‌توان جلسه حضوری یا تلفنی مطابق میل با وکیل داشت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دادسان

دادسان سامانه ای است که به مردم وکیل متخصص و متناسب با پرونده خود را پیشنهاد می دهد. همچنین با پیگیری به موقع شرایطی را فراهم می سازد تا افراد با خیالی راحت شاهد پیشرفت پرونده خود باشند. https://www.DADSUN.ir

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

شهر و جامعه | حقوقی و قانون