اطلاعات تماس
  • 021888*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 13981206452769543

نکات تاسیساتی مهم که هنگام خرید مسکن باید بدانیم

کد: 13981206452769543

http://bit.ly/2v6uHNP

، تهران , (اخبار رسمی): با افزایش تعداد ساختمان‌ها و برج‌های بلندمرتبه در کلان شهرها همچنین به موازات آن افزایش قیمت‌های نجومی آنها، پیدا کردن یک واحد آپارتمان که با شرایط و خواسته‌های ما هماهنگی و تناسب داشته باشد کار آسانی نیست.

نکات تاسیساتی مهم که هنگام خرید مسکن باید بدانیم
نکات تاسیساتی مهم که هنگام خرید مسکن باید بدانیم
نکات تاسیساتی مهم که هنگام خرید مسکن باید بدانیم
نکات تاسیساتی مهم که هنگام خرید مسکن باید بدانیم
نکات تاسیساتی مهم که هنگام خرید مسکن باید بدانیم
نکات تاسیساتی مهم که هنگام خرید مسکن باید بدانیم

بسیاری از المان‌های مهم و تاثیر گذار در قیمت ساختمان‌ها معمولاً همزمان در کنار هم چیده نمی‌شود. 

از مهم‌ترین بخش‌های تاثیر گذار در قیمت یک واحد آپارتمان سن ساختمان است، اما دقیقا چرا؟ سن ساختمان لزوما سن دیوارها و سقف و یا بروز نبودن طراحی و دیزاین آن نیست بلکه بخش‌هایی از ساختمان که درصد بالایی از بودجه ساخت را به خود اختصاص می‌دهد (اصطلاحا به آن بخش هزینه‌های سرمایه‌ای گفته می‌شود) نظیر بخش تاسیسات ساختمان شامل سیستم سرمایش و گرمایش، لوله کشی آب و فاضلاب، سیستم برق ساختمان و... هستند که اگر نحوه اجرا و نگهداری آنها ایراد فنی داشته باشد و از عمر مفید آنها زمان زیادی گذشته باشد، جبران خسارات آن به مراتب بیشتر از اضافه پرداخت ما بابت خرید یک واحد آپارتمان با سن کمتر می‌شود.

در ادامه سعی شده نکاتی را به شما آموزش دهیم که چطور نگاهی عمیق‌تر به ساختمان‌ها داشته باشیم، تا بتوانیم با بودجه‌ای محدود، بهترین گزینه مناسب را انتخاب کنیم. لطفا در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

سطحی نگر نباشیم. بطور مثال بودجه‌ای برای خرید خانه در نظر می‌گیریم؛ در پی یافتن واحد مسکونی گزینه‌های پیش روی زیادی خواهیم داشت. مواردی که باید به آن توجه کنیم شامل: متراژ، سن ساختمان، محله، نمای ساختمان، میزان نور پذیری، نوع سیستم سرمایش، نوع سیستم گرمایش و...  وجود دارد که باید مجموعه آنها را بررسی کنیم.

 انتخاب سخت می‌شود؛ همیشه خانه بزرگ‌تر یا محله‌ای بهتر خیلی وسوسه انگیز است. حال در نظر بگیرید تصمیم گرفته‌ایم واحدی با متراژ بیشتر ولی قدیمی‌تر را انتخاب کنیم. اینجاست که باید درایت بیشتری به خرج دهیم و نگاهی دقیق به ساختمان‌های قدیمی‌تر بیاندازیم چون احتمالا باید به فکر هزینه‌های بازسازی نیز باشیم.

بسیاری از فروشندگان ملک، برای اینکه بتوانند واحدهای مسکونی با سن بیشتر از 4-5 سال را راحت‌تر بفروش برسانند از ترفندهای زیادی استفاده می‌کنند. بطور مثال برای اینکه ترک‌های دیوار که ناشی از نشست ساختمان است را بپوشانند از کاغذ دیواری با طرحی جذاب استفاده می‌کنند و ظاهر کابینت‌های آشپزخانه را بروز می‌کنند تا حواستان پرت زیبایی‌ها شده و اشکالات را نبینید.

نکته مهم: لطفا هنگام خرید خانه سطحی نگر نباشید و به بخش‌های سرمایه‌ای ساختمان توجه کنید. کاغذ دیواری و کابینت جزء کالاهای سرمایه‌ای نیست. (منظور از سرمایه‌ای نبودن کالا این است که هزینه اولیه پائینی نسبت به عمر مفید آن دارد)

بخش‌های سرمایه‌ای ساختمان کدامند؟

برای اینکه بتوانیم بودجه خود را برای خرید خانه به بهترین شکل استفاده کنیم لازم است به نکات مهمی توجه کنیم؛ نکاتی که با نگاه به آینده کمی دورتر می‌تواند مشکلاتی را برای ما ایجاد کنند. در نگاه اول و عمومی که افراد اقدام به خرید خانه می‌کنند به مواردی نظیر دسترسی ملک به مکان‌های عمومی، میزان نور گیر بودن ملک توجه کافی دارند، زیرا عدم وجود نور کافی در خانه بعد از گذشت مدتی کوتاه ضعف بزرگ یک واحد آپارتمانی را مشخص می‌کند و یا عدم امنیت در مسیر رفت و آمد منزل به محل کار یا مدرسه می‌تواند خطرات و هزینه بالایی را در مدتی طولانی برای ما ایجاد کند.

به همین دلیل زمانی که که یک ساختمان در محلی با موقعیت جغرافیایی و امکانات شهری مناسبی قرار داشته باشد و از نور خورشید به اندازه کافی برخوردار باشد دارای ارزش بسیار بالاتری نسبت به ساختمان مشابه در موقعیتی غیر مشابه خواهد داشت. پس با این تعریف می‌توانیم نورگیر بودن خانه یا آپارتمان را جزء بخش‌های سرمایه‌ای به شمار بیاوریم.

اما بسیاری از مشکلات یک ساختمان مانند نورگیر بودن و وجود دسترسی به مکان‌های مختلف به راحتی  قابل مشاهده و بررسی سریع نیست و نمی‌توان به آسانی در مورد آن نظر داد. این بخش‌ها کدامند؟

بخش‌هایی از ساختمان که اختلال در روند کاری آنها زندگی روزمره ساکنین را بشدت تحت تاثیر قرار می‌دهد را می‌توان در دسته بخش‌های سرمایه‌ای ساختمان دسته بندی کرد. زیرا در صورت وجود مشکلات در این بخش‌ها رفع آن به این آسانی نبوده و هزینه‌های گزافی را در برخواهد داشت، بطور مثال می‌توانیم با کابینت‌های قدیمی یا دیوارهای دود گرفته باز هم آرامش محیط را حفظ کنیم اما اگر لوله‌های فاضلاب دچار گرفتگی شوند و یا در زمستان هوای خانه سرد باشد، یا در تابستان سیستم سرمایش درست کار نکند، بوی فاضلاب از سرویس بهداشتی متساعد شود یا، از سقف آب بچکد و... نگرانی‌های بزرگی را ایجاد می‌کند بطوری که بسیاری از کارفرمایان و صاحبان ملک بجای بازسازی ملک خود تصمیم به تخریب و نوسازی آن می‌گیرند. به همین دلیل در هنگام خرید آپارتمان توجه داشته باشید که همه چیز ظاهر نیست؛ اگر آپارتمان مدنظر را از لحاظ بخش‌های سرمایه‌ای ساختمان چک کردید و مشکلی وجود نداشت براحتی می‌توانید اقدام به خرید آن کرده، با صرف اندکی هزینه به ظاهر آن نیز رسیدگی کرده و دکوراسیون منزل را طبق علاقه خود مجدداْ از صفر طراحی کنید.

هنگام خرید ملک چه سوالاتی از سازنده یا صاحب ملک بپرسیم؟ بدلیل اینکه بتوانیم آگاهی بیشتری در مورد بخش‌های سرمایه‌ای ساختمان داشته باشیم حتما در چند مورد مهم از مشاور، مالک و یا سازنده ملک سوالات خود را بپرسید.

بعد از پرس و جو راجع به سوالات عمومی و ابتدایی هنگام خرید مسکن مانند سند مالکیت، زمان ساخت، نوع سازه و... مهم ترین نکته‌ای که نباید فراموش کنید هزینه‌های جاری یک ساختمان و واحد آپارتمانی است که شما هر ماه باید آن را پرداخت کنید. بطور مثال هزینه برق مصرفی ساختمان رابطه مستقیمی با نوع سیستم تاسیسات ساختمان دارد.

در نتیجه سوال مهم بعدی شما باید راجع به نوع تاسیسات ساختمان باشد زیرا یکی از مهم ترین بخش‌های اساسی و سرمایه‌ای ساختمان بخش تاسیسات آن است چرا که در بر گیرنده تجهیزات مختلفی در ساختمان است. تاسیسات به خودی خود شامل بخش‌های مختلفی است و ایجاد مشکل در هریک از بخش‌های تاسیسات براحتی می‌تواند کل آسایش، آرامش و رفاه ساکنین را مختل کند؛ در ادامه اشاره‌ای کوتاه به ابعاد مختلف بخش تاسیسات ساختمان شده است:

تاسیسات برودتی یا تهویه مطبوع همان سیستم سرمایش در ساختمان است که سبب ایجاد هوای خنک و مطبوع در فصول گرم سال می‌شود. تاسیسات حرارتی یا سیستم گرمایش که وظیفه گرمایش آب مصرفی در کل سال و گرمایش فضای محیط ساختمان در فصول سرد سال را بر عهده دارد. تاسیسات مکانیکی که در ساختمان مربوط به بخش آسانسورها می‌شود. تاسیسات آب و فاضلاب که در ساختمان بخش لوله کشی آب و فاضلاب را شامل می‌شود. و...

انواع سیستم سرمایش و گرمایش چطور بر هزینه‌های جاری ساختمان تاثیر می‌گذارند ؟ لوازم برقی که در منزل از آنها استفاده می‌کنید هریک بر اساس رده انرژی که دارند بر میزان مصرف برق واحد شما و در نهایت قبض برق تاثیر زیادی دارند. در بسیاری از موارد می‌توانیم با در نظر گرفتن ساعات اوج مصرف و میزان استفاده کلی از لوازم برقی پرمصرف، هزینه قبض برق را کاهش دهیم.

اما مشکل زمانی پیش می‌آید که در استفاده از لوازم نمی‌توانیم محدودیت قرار دهیم. بطور مثال در فصول گرم سال که اوج مصرف برق در کل کشور است، بیشترین میزان مصرف برق به تجهیزات خنک کننده و سرمایشی ساختمان‌ها مربوط می‌شود. زمان اوج مصرف برق در فصل تابستان دقیقا با بیشترین دمای روز رابطه مستقیم دارد، به همین دلیل امکان اینکه در گرم ترین ساعات روز کولر آبی و یا کولر گازی اسپلیت منزل را خاموش نگه داریم غیر ممکن می‌شود. البته جهت ایجاد مصرفی بهینه‌تر از لوازم و تجهیزات سرمایشی داخل منزل می‌توان راهکارهایی را ارائه داد.

همانطور که اشاره کردیم بیشترین مصرف برق مربوط به تجهیزات سرمایشی است به همین دلیل به چند راهکار ساده جهت کاهش مصرف برق در تجهیزات سرمایشی اشاره می‌کنیم.

اگر از کولر گازی و اسپلیت استفاده می‌کنید به این نکات توجه کنید:

  • سرویس دوره‌ای کولر گازی را حتما بموقع انجام دهید مطمئن شوید که کمپرسور آن گاز کم نکرده باشد
  • ترجیحا از کولرهای گازی و اسپلیت مجهز به سیستم اینورتر استفاده کنید
  • حالت توربو را برای مدت طولانی استفاده نکنید
  • دمای سیستم را روی 25درجه تنظیم کنید
  • کمپرسور آن را در سایه نصب کنید

اگر از کولر آبی استفاده می‌کنید به این نکات توجه کنید:

  • سرویس دوره‌ای را بموقع انجام دهید و پوشال‌های آن را هر سال تعویض کنید
  • کولر آبی را در محل سایه نصب کنید اگر محل نصب کولر آبی در سایه نیست روی آن سایبان نصب کنید
  • دور موتور کولر آبی را روی حالت کند نگهدارید

با رعایت نکات اشاره شده می‌توانید تا حد زیادی از مصرف برق بی‌رویه جلوگیری کنید و هزینه ماهانه مربوط به قبض برق ساختمان را کاهش دهید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دماتجهیز

بررسی و خرید تجهیزات تاسیساتی

اطلاعات تماس
  • 021888*****
[نمایش اطلاعات]