اطلاعات تماس
 • 091983***** - 099151*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812064532314665

نهال‌های پالونیا چگونه هستند و کدام را بخریم؟

نهال پالونیا چیست؟

کد: 139812064532314665

http://bit.ly/32DgO5T

، شاهرود , (اخبار رسمی): در ادامه راهنمای کامل و در عین حال خلاصه‌ای درمورد نهال پالونیا آمده است.

نهال پالونیا
آشنایی با پالونیا

پائولونیا درخت شگفت انگیز

چوب یکی از قدیمی‌ترین و ابتدایی‌ترین مصالح ساختمانی موجود در طبیعت است که بشر در طول تاریخ از آن استفاده کرده است. برای دستیابی به این منبع پر کاربرد عموما شاهد دست درازی به جنگل‌ها و قطع درختان هستیم که این امر در طولانی مدت موجب از بین رفتن جنگل‌های موجود در کره زمین می‌شود.

به همین دلیل نیاز به چاره اندیشی برای جلوگیری از این اتفاق شدیدا حس شده است که خوشبختانه در سال‌های اخیر زراعت چوب بعنوان جایگزین قطع درختان جنگل‌ها گسترش پیدا کرده است.

در کشور ایران از حدود سال 1326 با تولید چوب درخت صنوبر این امر مهم انجام می‌شده و در سال‌های اخیر درخت سریع الرشد پائولونیا یا پالونیا جایگاه خود را در زراعت چوب پیدا کرده و با استقبال بسیار خوبی در بین سرمایه‌گذاران و فعالان بخش کشاورزی مواجه شده است.

پالونیا بومی کشور چین است و درختی خزان پذیر و دارای خوشه‌های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گل‌های بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی است که در اردیبهشت ماه ظاهر می‌شوند. چوب این درخت بسیار سبک و نرم و در عین حال مقاوم است که سود درخت پالونیا از چوب آن است.

عموما ارتفاع این درخت بین ۸ تا ۲۵ متر و دارای برگ‌های پهن و بسیار بزرگ به طول 30 سانتی‌متر و عرض تا ۲۰ سانتی‌متر و قلبی شکل است، از این رو درخت سایه دار تلقی می‌شود. عمر زیستی این درخت به‌طور متوسط ۳۰۰ سال است.

پالونیا درختی بسیار سازگار است و در انواع خاک و آب و هوا و شرایط اقلیمی رشد می‌کند. از ویژگی‌های درخت پالونیا می‌توان مقاومت به کم آبی، مقاومت به خاک‌های آهکی و گچی و با زهکشی نامناسب، مقاومت به دود و هوای مناطق صنعتی و سازگاری برای جنگل کاری سریع، توسعه فضای سبز شهر و روستا و کشت توأم با انواع گیاهان زراعی رایج را نام برد.

کدام گونه پالونیا؟

دو گونه پرمصرف در ایران، گونه‌های فورتونی و تومنتوسا (تامنتوسا یا تامنتوزا) هستند که در صورت وجود شرایط مناسب، گونه فورتونی توصیه می‌شود.

چرا پالونیا فورتونی برای زراعت چوب مناسب‌تر است؟

 با وجود اینکه هریک از گونه‌ها، رقم‌ها و دورگه‌های بین گونه‌ای درخت پائولونیا دارای مزیت‌های فردی از نظر رشد و سازگاری، خواص چوب تولیدی، خصوصیات مرفولوژیکی، فیزیولوژیکی و اکولوژیکی هستند، از طرفی تجدید حیات جنسی با استفاده از بذر بدلیل افت حرارتی در هنگام بذر افشانی همراه با رطوبت و بارندگی فراوان و انبوهی و تاریکی کف جنگل انجام نمی‌شود و این امر ایجاد ارقام و دو رگه‌های طبیعی را تسریع کرده است؛ 

بیشتر این ارقام و دورگه‌ها در موطن اصلی خود بدلیل پراکندگی و جدایی جغرافیایی از یکدیگر در پهنه وسیع کشور چین، با هدف سازگاری و بقای نسل، و بیشتر برای سازگاری با شرایط محیط پدید آمده‌اند.

با این وجود در اهداف اصلاح نژادی و انتخاب گونه، اولویت با انتخاب گونه‌ها و رقم‌های خالص است که رشد و سازگاری بهتر، ارتفاع و قطر زیاد و حجم چوبدهی بالائی دارند.

در یک آزمایش تحقیقاتی در کشور چین مشخص شده است که گونه فورتونی درخت پائولونیا دارای مزایای بیشتری است و از این گونه تا ۴۰ درصد چوب بیشتری تولید کرده‌اند. بنابراین گونه پالونیای فورتونی برای تکثیر و تولید نسل‌های بعدی، زراعت چوب و آبادانی کشور که از تنوع اقلیمی، خاکی و توپوگرافی فراوان برخوردار است، انتخاب شده است.

از میان ۹ گونه قرار گرفته در جنس پالونیا تنها ۳ گونه قابلیت کشت برای زراعت چوب دارند:
۱- پالونیا فورتنی: رشد سریع، مقاوم به گرما، قابلیت تولید الوار صنعتی
۲- پالونیا الانگاتا: رشد طولی بیشتر، تاج باریکتر و امکان کشت بیشتر در واحد هکتار، کیفیت چوب بالا
۳- پالونیا تومنتوسا: مقاومت بیشتر به سرما، رشد کمتر نسبت به دو گونه دیگر، تاج پهن‌تر

بیشترین سطح زیر کشت برای زراعت چوب در ایران را پالونیا فورتونی (فورتنی) به دلیل چوب تولیدی بیشتر به خود اختصاص داده است.

مقایسه کلی دو گونه پالونیا فورتونی و تومنتوسا یا تامنتوسا

مشخصات کلی پالونیا تومنتوسا:

 • رشد کمتر
 • تاج پهن تر
 • مقاومت به سرما تا منفی ۲۲ درجه
 •  تعداد پاجوش بیشتر پس از قطع درخت
 • غوزه گرد و کوچک تر
 •  بذر ریزتر

مشخصات کلی پالونیا فورتنی:

 •  رشد بیشتر
 • تاج باریک تر
 • مقاومت به گرمای بیشتر تا ۴۵ درجه
 •  مقاومت به سرما تا منفی ۱۵ درجه
 • پاجوش‌های درخت متراکم و نزدیک به تنه اصلی
 •  غوزه بزرگ‌تر و بیضوی و کشیده
 •  بذر درشت‌تر و بال‌های پهن‌تر

اولویت انتخاب نهال پالونیا به ترتیب بدین صورت است:

۱- پالونیا فورتونی ۲- پالونیا الونگاتا (الانگاتا) ۳- پالونیا تامنتوسا ( تامنتوزا یا تومنتوسا)

علاقه مندان به کسب اطلاعات  بیشتر می‌توانند به سایت mazraekarafarini.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مزرعه کارآفرینی

تولید و فروش نهال درختان مثمر و غیرمثمر در نهالستان های برتر گروه مزرعه کارآفرینی مزرعه کارآفرینی در تلاش است تا به یک بستر مطمئن برای خرید انواع نهال درختان مثمر و غیرمثمر تبدیل شود. در این راه حداکثر تعهد و تلاش سرلوحه کارمان قرار داده ایم به همین جهت در گروه مزرعه کارآفرینی کلیه مراحل تولید نهال در نهالستان‌ ها وعرضه محصولات توسط شبکه بازاریابی و فروش با نهایت دقت انجام می شود تا رضایت شما مشتریان گرامی تامین گردد. ما در مزرعه کارآفرینی سعی می‌کنیم اطلاعات کامل و مناسب برای شروع فعالیت در حوزه باغداری و کشاورزی ارائه کنیم تا با آگاهی، برای ایجاد یا رونق کسب و کارتان قدم بردارید. چرا مزرعه کارآفرینی برای شروع همکاری مناسب است: تولید و فروش انواع نهال درختان مثمر و غیر مثمر با کیفیت و قیمت عالی خرید آسان و مطئمن انواع نهال به صورت اینترنتی و غیرحضوری مشاوره رایگان قبل و بعد از خرید تولید سفارشی برای شما: آنچه شما بخواهید تولید می‌کنیم

اطلاعات تماس
 • 091983***** - 099151*****
[نمایش اطلاعات]