اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13981207453407599

مسئولیت مدیران در شرکت سهامی خاص

کد: 13981207453407599

http://bit.ly/3agvlHf

، تهران , (اخبار رسمی): وکیل شرکت به فردی گفته می‌شود که طبق قراردادی که با یک شرکت اعم از تجاری یا غیر تجاری دارد تمام امور حقوقی آنان را پیگیری می‌کند، مشکلات شرکت‌ها را در زمینه‌های قانونی و حقوقی رفع کند.

مسئولیت مدیران در شرکت سهامی خاص
مسئولیت مدیران در شرکت سهامی خاص

وکیل شرکت‌ها در ارتباط با شرکت‌ها، بنگاه‌های اقتصادی، موسسات تجاری و بازرگانان تعریف می‌شود. با توجه به افزایش تعداد شرکت‌های تجاری و غیر تجاری در ایران، مسائل و مشکلات حقوقی شرکت‌ها با یکدیگر و شرکت‌ها با اشخاصی دیگر رو به افزایش است که این مورد، نیاز مراجعه به وکیل شرکت (شرکت های تجاری) را ایجاد می‌کند.

اما سوالی که اینجا می‌توان مطرح کرد این است که شرکت‌ها در چه مواردی نیاز به وکیل دارند و وکیل شرکت در چه مواقعی می‌تواند موثر واقع شود. درپاسخ می‌توان گفت با توجه به آشنایی وکیل به همه امور تجاری و امور مربوط به قراردادها و… شرکت هرگز دچارمشکلات حقوقی نخواهد شد. این مشکلات حقوقی می‌تواند از موارد زیر باشد:

نحوه ثبت شرکت، اختلافات تجاری، بیمه کارکنان، مطالبه خسارات قراردادی و غیرقراردادی ، مطالبه ثمن و تسلیم مبیع، نحوه نقل و انتقال سهام و سهم الشرکه، نحوه انحلال شرکت و روش ثبت آن، مسائل مربوط به مالکیت شرکت، دعاوی مربوط به مالکیت فکری،برند و طرح صنعتی و اختراع و... .

خود شرکت‌های تجاری به چند دسته تقسیم می‌شوند: شرکت‌های سهامی عام یا خاص- شرکت‍‌های نسبی و تضامنی - شرکت‌های مختلط سهامی و غیرسهامی- شرکت‌های تعاونی.

شرکت‌های سهامی خاص به شرکتی گفته می‌شود که تمامی سرمایه آن را موسسین در زمان تاسیس، تامین می‌کنند. در مقابل این شرکت، شرکت سهامی عام است که بخشی از سرمایه شرکت از طریق فروش سهام به مردم و از طریق پذیره نویس تامین می‌شود. سرمایه این دو نوع شرکت و حداقل تعداد شرکای آن با هم تفاوت دارد. در شرکت سهامی عام با حداقل پنج میلیون ریال و پنج نفر شریک و شرکت سهامی خاص با حداقل یک میلیون ریال و سه نفر شریک تأسیس می‌شود.

مسئولیت شرکت سهامی خاص بر دوش هیات مدیره شرکت است. مسئولیت مدیران به گونه‌ای است که به تنهایی شرکت را اداره می‌کنند و حتی سهام دارانی که به هیات مدیره رای مثبت داده‌اند، حق دخالت در تصمیم گیری‌های شرکت را ندارند. هر چند که اداره شرکت سهامی به عهده افرادی است که تحت عنوان هیئت مدیره اداره امورشرکت را به عهده گرفته‌اند ولی معمولامدیران مذکور منتخب کل سهامداران نیستند  و با این وجود اداره شرکت به عهده آنهاست و هیچ کدام از سهامداران حتی آنهایی که در انتخاب مدیران رای مثبت به همه آنها داده اند حق مداخله در امور شرکت را ندارند.

به موجب مواد 107 و 118 (لایحه اصلاح قانون تجارت ) هیئت مدیره نمایندگان شرکت سهامی هستند و در حدود موضوع شرکت و در چارچوب قانون و اساسنامه و مصوبات مجامع عمومی به نام و به حساب شرکت اعمال حقوقی انجام می‌دهند.

مدیران شرکت در مقابل شرکت مسئولند بنابراین در مقابل تک تک سهامداران مسئولیتی ندارند. در صورتی که طبق اختیارات خود عمل کنند. هرگاه از اعمال آن‌ها ضرری متوجه شرکت شود مسئول نخواهد بود اما اگرخارج از اختیاری که به موجب اساسنامه یا مصوبات مجمع عمومی به آن‌ها داده شده نباید عمل کند در صورتی که از عمل ایشان ضرر و یا خسارتی متوجه شرکت شود مسئول جبران آن خواهند بود.

مسئولیت ممکن است حقوقی باشد یا جزائی و مسئولیت حقوقی نیز ممکن است اشتراکی باشد یا انفرادی:

مسئولیت اشتراکی مدیران: مدیران شرکت مجتماً مسئول حسن اداره شرکتند زیرا تصمیمات آن‌ها یا به اتفاق خواهد بود یا به اکثریت ولی با اطلاع سایرین.

بنابراین نمی‌توان بعضی را مسئول و برخی را مبرا دانست زیرا در این موارد مسئولیت (بطور اخص) عبارت است از اقدام به هر عملی که موجب خسارت شرکت باشد و یا عدم اقدام به جلوگیری از ضرر و زیان شرکت. هریک از مدیران هرچند در عملی که موجب خسارت است رای نداده باشند در صورتی که از آن جلوگیری نکنند مسئول شناخته می‌شوند. ولی هنگامی که یکی از مدیران در اعمال خلاف اختیارات سایرین دخالت نداشته و مخالف خود را راسماً اعلام کرده باشد مسئولیت جزائی و حقوقی از او سلب خواهد شد و این معنی را قانون اصلاحی در مورد بخصوصی ضمن ماده ۲۹۸ قانون تجارت تصریح کرده است.

مسئولیت انفرادی: مسئولیت انفرادی موقعی پیدا می‌شود که یک یا چند نفر از مدیران در خارج از هیئت مدیره به نام شرکت اقدامی کنند که باعث ضرر شرکت شود در این صورت شخص اقدام کننده در قبال شرکت یا اشخاص خارج مسئول خواهد بود.

برای انتخاب بهترین وکیل شرکت، باید شرایطی را ازجمله رزومه و قیمت پیشنهادی از وکیل، هزینه مشاوره اولیه، پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود و امتیاز سایر کاربران به وکلاو... را در نظر گرفت.

در DADSUN می‌توان این موارد را بررسی کرد. کافی است درخواست خود را ثبت تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت کنید.

 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دادسان

دادسان سامانه ای است که به مردم وکیل متخصص و متناسب با پرونده خود را پیشنهاد می دهد. همچنین با پیگیری به موقع شرایطی را فراهم می سازد تا افراد با خیالی راحت شاهد پیشرفت پرونده خود باشند. https://www.DADSUN.ir

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

شهر و جامعه