اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812084537412076

قارچ گانودرما و خواص ضد افسردگی

کد: 139812084537412076

http://bit.ly/2TTmNAM

، تبریز , (اخبار رسمی): قارچ گانودرما لوسیدوم نوعی قارچ با خواص دارویی بسیار زیاد است که در کشورهای آسیایی بسیار از آن استفاده می‌شود. از مهم ترین خواص قارچ گانودرما، بهبود کیفیت زندگی و افزایش طول عمر افراد است.

قارچ گانودرما و خواص ضد افسردگی
قارچ گانودرما و خواص ضد افسردگی

طبق تحقیقات انجام شده، عصاره محلول در آب قارچ گانودرما لوسیدیوم مایسلیا در محیط کشت MAK ، دارای خواص آنتی اکسیدان و و محافظ کننده مغز در برابر صدمات جدی و بیماری ایسکمی و رپریفیوژن است. در ادامه خواص ضد افسردگی و آنکسیولیتیک این قارچ که بر روی جمعیتی از موش‌های صحرایی آزمایش شده است، بررسی می‌شود.

روش‌ها: پیش از انجام آزمایش، موش‌های صحرایی را وادار به انجام حرکاتی تنش زا و بالا برنده ضربان قلب، نظیر شنا کردن، دویدن در محیط باز، تهدید متقاطع و تست صداهای آزار دهنده کردند. علاوه بر این مکانیسم‌های ضد افسردگی با داروهایی نظیر سر تونیین، تریپتو فان، آگونیست وآمینو پرو پان کنترل شد.

نتایج: استفاده از عصاره محلول در آب قارچ گانودرما لوسیدیوم برای درمان حرکت‌های تنش زای موش‌های صحرایی منجر به کاهش سطح هورمون استرس این موجودات شد.

این آزمایش‌ها نشان دهنده این بود که عصاره قارچ گانودرما دارای خواص ضد افسردگی، که مرتبط به از کار انداختن بعضی از گیرنده‌های اضطراب(اضطراب ناشی از استرس و یا اضطراب ناشی از خاطرات تلخ) در موش‌ها بود است.

افسردگی چیست؟

اختلال عمده افسردگی، نوعی بیماری ذهنی متداول است که با ایجاد خلق و خوی منفی، از دست دادن انگیزه و نداشتن علاقه یا لذت به فعالیت‌های عادی و روزمره همراه است. این بیماری اغلب با طیف وسیعی از علائم شامل کاهش عملکردهای شناختی، خود کشی‌های مکرر و ایجاد اختلالات خواب همراه است. این موارد بر کیفیت زندگی و و شرایط عقلانی افرد تاثیر می‌گذارد.

مطالعات بالینی و تجربی نشان می‌دهد که افسردگی عمده می‌تواند ناشی از ایجاد اختلال در سیستم مونو آمینر ژیک (مثل سرتونین و نور آدرنالین) در مغز باشد. داروهای اصلی این بیماری شامل مواد مخدری هستند که سطوح مونو آمین‌ها را بالا می‌برند و از این داروها می‌توان به داروهای ضد افسردگی سه گانه، مهار کننده‌های باز جذب انتخابی سرو تونین و نور آدرنالین اشاره کرد.

با این وجود داروهای ضد افسردگی که به صورت عمده تولید می‌شوند تنها موجب بهبودی کمی شده و اغلب اثرات جانبی جبران ناپذیری به همراه دارند. در هر صورت همه پاتو ژنز‌های عصبی مغز به دلیل اختلال متابولیک مونو آمین‌ها ایجاد نمی‌شوند و به دلیل تمام این محدودیت‌های موجود، نیازمندی‌های پزشکی فراوانی به داروهای موثر و دارای خواص ضد افسردگی وجود دارد.

به تازگی عصاره‌های گیاهی به دلیل توانایی بالای آن‌ها در ایجاد داروهای دارای خواص ضد افسردگی بالا توجه دانشمندان و دارو سازها را به خود جلب کرده‌اند.

قارچ گانودرما لوسیدوم

قارچ گانودرما لوسیدیوم نوعی قارچ دارویی بسیار محبوب است که در کشور چین با عنوان لینگ جی شناخته می‌شود. قارچ گانودرما لوسیدیوم سال‌ها به عنوان یک داروی طبیعی موثر در بهبود کیفیت زندگی و افزایش طول عمر در بسیاری از کشورهای شرق آسیا شناخته شده بود. قارچ گانودرما دارای بسیاری خاصیت‌های دارویی اثبات شده است. از این خواص می‌توان به خاصیت‌های ضد درد، آنتی اکسیدان، ضد التهابی و خاصیت‌های ایمنو لوژیک اشاره کرد.

این خواص با انجام آزمایش‌هایی بر روی خواص بخش‌های جدا شده از بدنه بخش مخصوص باروری و مایسلیا قارچ گانودرما اثبات شده است. عصاره محلول در آب تهیه شده از محیط کشت M A K  دارای سابقه ۱۷ ساله در بهبود سلامت افراد به عنوان یک غذای سالم و کارآمد است.

این عصاره شامل مواد آلی گوناگونی نظیر پلی ساکاریدهایی مثل بتا گلو کان، تریپتن، و لیگنین است. طبق نتایج آزمایش‌های انجام شده این عصاره محلول در آب دارای خواص ضد تومور و محافظتی است. عصاره محلول در آب قارچ گانودرما دارای خاصیت‌های آنتی اکسیدانی و اثرات محافظتی از سلول‌های عصبی مغز است.

این ماده می‌تواند بعضی از مشکلات مربوط به سلول‌های عصبی را از بین ببرد ولی هنوز گزارشی از اثبات خواص ضد افسردگی این محلول ثبت نشده است. به همین منظور آزمایش‌هایی برای بررسی خواص ضد افسردگی و ضد اضطراب قارچ گانودرما انجام شد.

نتیجه‌ها: طبق آزمایش‌های انجام شده، مشخص شد که عصاره محلول در آب قارچ گانودرما به عنوان یک محلول خوراکی مشتق شده از آن، دارای خواص ضد افسردگی است. مطالعات انجام شده بر نمونه‌های جانوری و انسانی نشان می‌دهد که استرس اکسیداتیو و پاسخ‌های التهابی ناشی از آن نقش مهم پاتو فیزیولوژیکی در درمان افسردگی دارند.

نتایج نشان می‌دهد که سلول‌های عصبی به دلیل مصرف بالای اکسیژن و سیستم‌های آنتی اکسیدانی نا کار آمد به ویژه در معرض آسیب‌های اکسیداتیو هستند. مطالعه‌های متعدد نشان می‌دهند که سیستم‌های دفاعی آنتی اکسیدانی سطح پایین نظیر کاهش سطح مواد آنتی اکسیدان و آنزیم‌های آنتی اکسیدانی و افزایش تنش اکسیداتیو نظیر افزایش سطح پراکسیداسیون لیپیدها و یا آسیب D  N  A (دئوکسی ریبو نوکلئیک اسید)  در بیماران مبتلا به بیماری افسردگی عمده وجود دارد.

هم چنین طی یکی دیگر از نتیجه‌های این آزمایش که بر روی حیوانات انجام شد مشخص شد که عصاره محلول در آب قارچ گانودرما می‌تواند از آسیب‌های اکسیداتیو ناشی از ایسکمی و رپر فیوژن و واکنش‌های التهابی ناشی از این موردها در سلول‌های عصبی جلو گیری کند و در حیوان‌های مورد آزمایش قرار گرفته اندازه آنفارکت‌های مغزی آن‌ها را کاهش دهد.

بنابراین فعالیت‌های آنتی اکسیدانی و محافظتی عصبی عصاره محلول در آب قارچ گانودرما می‌تواند حداقل بخشی از اثرها و عوارض بیماری افسردگی عمده را درمان کند. اما باید این نکته را در نظر گرفت که چگونگی عملکرد اثرات این عصاره بر درمان بیماری افسردگی هنوز به طور کامل اثبات نشده است.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت ghar.ch مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سایت مرجع قارچ های خوراکی و دارویی

بزرگترین و کامل ترین مرجع قارچ های خوراکی به همراه آموزش کامل نحوه ی مصرف

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | بهداشت و درمان