اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812084538614134

بخش‌های اصلی یک فاکتور طلا

یک فاکتور طلای معتبر چه فاکتوری است؟

کد: 139812084538614134

http://bit.ly/2T77pQW

، تهران , (اخبار رسمی): امروزه بحث داشتن فاکتور طلا بسیار داغ است، بسیاری از ما در هنگام خرید طلا به فاکتور آن اهمّیت چندانی نمی‌دهیم یا در نگهداری آن دقت نمی‌کنیم، امّا درست در هنگام فروختن طلا متوجه می‌شویم که آن چقدر مهم است و طلاهایی که در این مدّت مثل جانمان از آن‌ها مراقبت کردیم، بدون فاکتور خریداری ندارند.

یک فاکتور طلای معتبر چه فاکتوری است؟
نمونه یک فاکتور دست نویس کامل و معتبر

بخش‌های اصلی یک فاکتور طلا

1. سربرگ فاکتور: اولین و مهم‌ترین قسمت از فاکتور، سربرگ آن است. در سربرگ باید نام، آدرس، تلفن و لوگوی طلافروشی وجود داشته باشد. سریال یا شماره فاکتور نیز یکی موارد مهم در سربرگ است.

2. مشخصات خریدار: فروشنده، نام خانوادگی و شماره موبایل شما را در این قسمت یادداشت می‌کند. همچنین بعضی از طلافروشان، کد ملی خریدار را جهت انجام امور مالیاتی و اطمینان بیشتر در این قسمت می‌نویسند.

3. نام کامل محصول خریداری شده: طلافروشی موظّف است نام محصول فروخته شده خود را به صورت دقیق در فاکتور درج کند.

4. قیمت روز طلا: قیمت روز طلا یعنی همان قیمت یک گرم طلای آبشده ۱۸ عیاری که سود و اجرت آن صفر است. معمولاً زرگرها، مظنه را به‌جای قیمت طلای 18 عیار می‌نویسند. مظنه همان قیمت یک مثقال طلای 17 عیار (705) است. به همین خاطر طلافروش، مظنه را در فاکتور می‌نویسد و زیر آن خط می‌کشد و عدد 705 را زیر خط کشیده شده، می‌نویسد.  در بعضی از فاکتورها این قسمت وجود ندارد و موردی هم ندارد. چون اعتقاد دارند، این فیلد باعث سردرگمی خریداری می‌شود و آن را با قیمت‌های نهایی اشتباه در نظر می‌گیرد.

5. عیار: برای شفافیت بیشتر، عیار طلا خریداری شده را یادداشت می‌کنند تا مشکلی برای خریدار پیش نیاید. معمولاً عدد 750 یا 18 را در این قسمت می‌نویسند.

6. فی اجرت: فی اجرت یعنی کارمزد یا به عبارتی اجرت ساخت محصول خریداری شده که بسته به نوع و پیچیدگی ساخت در مورد هر محصولی ممکن است متفاوت باشد.

7. سود تک فروشی: سود تکفروشی که اتحادیه طلا و جواهر برای تمامی فروشندگان طلا و جواهر الزام کرده است ۷% است و چنانچه عدد سود بیش از این عدد باشد تخلف محسوب می‌شود که در این صورت شما می‌توانید آن را به اتحادیه طلا و جواهر گزارش دهید. بعضی از طلافروشان برای رقابت با دیگر طلافروشان، سود خود را کمتر از 7 درصد در نظر می‌گیرند. این سود کاملاً به خود مغازه طلافروش بستگی دارد. همچنین بعضی از فاکتورها، اجرت و سود تک فروشی و قیمت یک گرم طلای آبشده را باهم جمع کرده و به‌عنوان قیمت یک گرم طلا در فاکتور طلا ذکر می‌کنند. در این حالت باید قیمت یک گرم طلای آبشده یا مظنه را در فاکتور درج کنند.

8. متعلّقات طلا: ممکن است خرید شما یک دستبند سنگی، گردنبند سنگی و… باشد که قیمت سنگ، چرم و… در این قسمت به طور جداگانه درج می‌شود.

9. مالیات بر ارزش افزوده: طبق قانون کشور به ازای فروش هر نوع خدمت و کالا ۹% مالیات بر روی کل مبلغ فاکتور آورده می‌شود و فروشنده موظف است این مالیات را از خریدار گرفته و به صورت فصلی آن را به اداره مالیات گزارش و پرداخت کند. هرچند این مالیات باید بر روی اجرت کار گرفته شود. امّا معمولاً روی کل قیمت طلا، حساب می‌کنند.

10. قیمت نهایی پرداختی: مانند فاکتورهای دیگر اجناس، فروشنده باید قیمت نهایی را به صورت حروف و عدد در فاکتور یادداشت کند.

11. مهر و امضاء طلافروشی: این قسمت مهم‌ترین بخش فاکتور است که باید به آن توجه داشته باشیم. مهر تا حدودی اعتبار آن طلافروشی را نشان می‌دهد. مهر شامل نام طلافروشی (به صورت لوگو)، آدرس و شماره تماس هست. حواستان باشد تا طلافروش حتماً مهر خود را روی فاکتور بزند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت دی اجرت

تیم دی‌اجرت با بیش از 25 سال کار در بازار بزرگ طلای تهران در زمینه‌ی فروشندگی و سازندگی طلا و جواهرات به کسب تجربه پرداخته است. ما بدون شک اعتماد شما را جدی میگیریم و طلای شما را به قیمت روز آن میخریم. بر همین اساس سایت دی‌اجرت را بسیار ساده طراحی کردیم تا هر شخصی با هر سطح آگاهی بتواند به راحتی و با لذّت با آن کار کند. این سایت مانند پُلی است که به آسانی، به طور مستقیم و بدون واسطه، شما را به ما وصل می‌کند. از آنجا که طلا و جواهرات هر کسی برایش بسیار با ارزش است، ما ماه‌ها در مورد مسائل امنیتی این کار تحقیق کردیم، محکم و سنجیده در این راه نوین قدم برداشتیم تا جای هیچ نگرانی برای شما، طلاهای ارزشمندتان و در نهایت، برای ما وجود نداشته باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | مد و لباس