اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812084539114666

آشنایی با نظام اسرا؛ نظام ارزیابی و رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای

کد: 139812084539114666

http://bit.ly/2U8DBT7

، اصفهان , (اخبار رسمی): تأثیرات ناشی از بازی‌های رایانه‌ای بسیار زیاد است. اسرا اولین نظام رده بندی سنی رسانه‌ای در ایران است. این نظام بازی‌ها را در 5 رده سنی و 7 رده محتوایی رده بندی کرده است.

آشنایی با نظام اسرا
آشنایی با نظام اسرا؛ نظام ارزیابی و رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای

فعالیت دیگری که توسط نظام ESRA جهت افزایش آگاهی خانواده‌ها در حوزه بازی‌های ویدئویی انجام می‌گیرد، مشخص کردن شدت تأثیرگذاری محتواهای آسیب رسان بازی‌ها بر روی مخاطبان است

بازی‌های رایانه‌ای می‌توانند تأثیرات ویژه‌ای را بر مخاطبین خود داشته باشند. اگر کودک شما به بازی‌های رایانه‌ای علاقه دارد حتما این سوال در ذهن شما شکل گرفته است که چه بازی‌هایی مناسب سن اوست؟

نظام ارزیابی و رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای ESraسازمان نظارتی ایرانی است که به رده بندی سن و امتیاز دادن به محتواهای آسیب رسان در بازی‌های رایانه‌ای می‌پردازد.

همیشه برای انتخاب یا خرید بازی، به آرم رده­ سنی ESRA که بر روی جلد بازی‌ها درج شده است، توجه کنید.

عواملی که باعث شکل‌گیری نظام رده‌بندی سنی بازی‌ها شد؟

  • عدم وجود الگوی مناسب در استفاده از بازی‌های رایانه‌ای
  • تأثیرات سوء جسمانی و روانی بازی‌های رایانه‌ای
  • استفاده نظام سرمایه‌داری از بازی‌ها در جهت تأثیرگذاری فرهنگی اجتماعی
  • نگرانی والدین و عدم اطلاع آنها از محتواهای نامناسب این رسانه جدید تعاملی

رده بندی‌های سنی نظام اسرا از این قرار است:

  • افراد 3 سال و بالاتر
  • افراد 7 سال و بالاتر
  •  افراد 12 سال و بالاتر
  • افراد 15 سال و بالاتر
  • مناسب افراد 18 سال و بالاتر

فعالیت دیگری که توسط نظام ESRA جهت افزایش آگاهی خانواده‌ها در حوزه بازی‌های ویدئویی انجام می‌گیرد، مشخص کردن شدت تأثیرگذاری محتواهای آسیب رسان بازی‌ها بر روی مخاطبان است. اسرا به 7 رده محتوایی در بازی‌های رایانه ای توجه دارد :

خشونت: نمایش خشونت، یعنی نمایش رفتاری که برای آسیب رساندن به دیگری از کسی سر می‌زند و دامنه آن از تخریب اموال و دارایی و آسیب رساندن، نابود کردن، از کار انداختن غیر جاندار و ... گسترده است.

استفاده از تنباکو و مواد مخدر: مشاهده مصرف تنباکو و یا مواد مخدر در بازی‌ها می‌تواند تابوی درونی ـ اجتماعی مصرف نکردن آن‌ها را برای مخاطب شکننده کند.

محرک‌های جنسی: تنوع طلبی جنسی، روابط جنسی خارج از هنجارهای اجتماعی و غیره در بازی‌ها می‌تواند منجر به آسیب‌های روحی و جسمی مرتبط با نیاز جنسی مخاطب و موقعیت اجتماعی او شود.

ترس: ترس، نوعی احساس درونی مبنی بر عدم امنیت و نیز بی‌اعتمادی به فضای موجود است. این احساس درونی می‌تواند در سنین مختلف منجر به آسیب‌هایی نظیر استرس‌های مزمن، لکنت زبان در کودکی و بیماری‌های قلبی ـ تنفسی و همچنین حس بدبینی و رفتارهای محافظه‌کارانه در محیط اجتماعی شود.

نقض ارزش‌های دینی: نقض ارزش‌های دینی منطبق با اصول اسلامی در نظر گرفته خواهد شد. چهار مؤلفه مهم آن عبارت است از:

1. نقض اصول اساسی یا باورهای دینی (چگونگی نمایش بهشت و جهنم)

2. توهین به اماکن مقدس ( توهین به مسجد، کلیسا)

نقض هنجارهای اجتماعی: استفاده از کلمات رکیک و رفتارهای ناشایستی که منجر به هنجارشکنی اجتماعی می‌شود، از آسیب‌های اجتماعی است که کودکان و نوجوانان در بازی‌ها با آن آشنا می‌شوند.

ناامیدی: معیار ناامیدی در بازی‌ها مرتبط با احساسی است که بازیکن بر خلاف میل خود مجبور است عملی را انجام داده و یا انجام ندهد. این اتفاق باعث ایجاد نوعی عذاب وجدان و احساس گناه در او می‌شود.

بنابراین روز به روز به تعداد افراد مخاطب بازی‌های رایانه‌ای افزوده می‌شود و این در حالی است که تنوع سنی علاقمندان به بازی‌های رایانه‌ای نیز گسترش می‌یابد. نظام‌های رده بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای که در کشورهای مختلف تدوین گشته‌اند تابع قوانین و ارزش‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هر کشور بوده است. اسرا اولین نظام رده بندی سنی رسانه‌ای در ایران است که بازی‌ها را در رده‌های سنی و محتوایی رده بندی کرده است

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بازی هم بازی

بازی هم بازی نامی است که گروه تبلیغیِ رَیّان در فضای مجازی زیر نظر دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان فعالیت دارد. فعالیت های گروه تبلیغی ریان در فضای مجازی وبلاگ: بازی مهم ترین شیوه تربیت http://bazihambazi.blog.ir/ تلگرام https://t.me/bazihambazi ایتا https://eitaa.com/bazihambazi سروش https://sapp.im/bazihambazi بله https://ble.im/bazihambazi اینیستاگرام https://www.instagram.com/p/Bs2IXZhHLoQ/?utm_source=ig_share_s مجموعه یادداشت های منتشر شده گروه ریان 1. مجلس مذهبی با چاشنی صبحانه(اصلاح سبک روضه ها اصلاح سبک زندگی) / 2 تجربه های تربیتی مرحوم استاد مجید محربی (رهپو) / 3 مسجد امام اصفهان و بازی بچه ها در افق تمدن نوین اسلامی / 4 بازی کودکان شروع نگاه تمدن ساز واقتصاد مقاومتی / 5 گام اول حداقل دانستنیهای ضروری برای خرید اسباب بازی / 6 گام دوم هدف گزاری های قابل طرح قبل از بازی و خرید اسباب بازی / 7 گام سوم بازی، اسباب بازی و سرگرمی به عنوان یک مهارت / 8 گام چهارم بازی های گروهی و فرهنگ کار جمعی / 9 گام پنجم بازی سازی در افق تمدن نوین اسلامی / 10 آشنایی با سبک استراتژی در بازی‌ها / 11 غفلت از پدافند غیر عامل در نقد محصولات رسانه ای و سینمایی / 12 آشنایی با نظام اسرا / 13 مدیریت بازی کودکان با غذا / 14 از بازی کودکم با وسایل کابینت ها خسته شدم / 15 بازی با مامان بازی با بابا / 16 بازی کودکان با کتاب آری یا نه /

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | روانشناسی و موفقیت