اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13981210454217159

پنل تخصصی امکان‌سنجی پروژه‌های سرمایه‌گذاری در شرایط متغیر

ایراد اصلی پروژه‌های سرمایه‌گذاری در ایران

کد: 13981210454217159

http://bit.ly/2vx5s7p

، تهران , (اخبار رسمی): انجام مطالعات امکان‌سنجی یک کالای لوکس نیست که بتوان از آن چشم‌پوشی کرد یا آن را به تعویق انداخت.

ایراد اصلی پروژه‌های سرمایه‌گذاری در ایران
ایراد اصلی پروژه‌های سرمایه‌گذاری در ایران

مدیرعامل موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق عدم مطالعات امکان‌سنجی واقعی را ایراد پروژه‌های سرمایه‌گذاری در ایران دانست.

محسن شریف در پنل تخصصی «امکان‌سنجی پروژه‌های سرمایه‌گذاری در شرایط متغیر، به‌روزآوری، تحلیل ریسک و تحلیل سناریوی شناور» که در  حاشیه برگزاری نمایشگاه حمایت از تولید داخل در صنایع نفت گاز و پتروشیمییش برگزار شد گفت: «نبود اطلاعات به روز و منابع دولتی ارزان‌قیمت و تورم در سال‌های گذشته، محاسبات واقعی و پیش‌بینی آینده را با مشکل مواجه کرده است.»

وی افزود: «انجام مطالعات امکان‌سنجی یک کالای لوکس نیست که بتوان از آن چشم‌پوشی کرد یا آن را به تعویق انداخت.»

وی با بررسی و توضیح انواع ریسک‌ها و سناریوهای مختلف در طرح‌های توجیهی اضافه کرد: «مطالعات امکان‌سنجی یا طرح توجیهی فنی-اقتصادی، مطالعات پایه‌ای است که امکان‌پذیری هر پروژه را در چارچوب حداقلی برای یک موفقیت پایدار بررسی می‌کند. به گفته وی بررسی پروژه‌ها در چارچوب استاندارد، خطاهای ذهنی و امکان غفلت از جزئیات زیربخش‌های مختلف طرح را کاهش می‌دهد و طرح‌هایی که از یک یا دو بُعد (بازار، فنی، مالی) دارای شرایط امکان‌پذیر هستند را با نگرش جامع، حذف می‌کند.»

شریف یکی از مشکلات اساسی این طرح‌ها را جوابگو نبودن آنها برای سال‌ها و حتی ماه‌های آینده در شرایط پر تغییر امروزی دانست و گفت: «یکی از دلایل عدم اعتبار طرح‌های توجیهی برای ماه‌ها و سال‌های آینده عدم آینده‌نگری در این طرح‌هاست.»

آقای شریف افزود آینده‌نگری در پروژه‌ها می‌تواند یک دید کامل از اجرای پروژه را برای کارفرما تصویر کند. این امر علاوه بر کاهش ریسک‌ها و هزینه‌ها باعث تصمیم‌گیری بهتر و درنتیجه اجرای مناسب و دقیق‌تر یک پروژه می‌شود.

پس آز آن آقای مهندس بهرادی بابیان مثال‌هایی از طرح‌های توجیهی پویا یا دینامیک، روش محاسبات و نحوه نگارش آن به بررسی سناریوهای مختلف در شرایط بحرانی و متغیر پرداخت. مهندس بهرادی  افزود:« طی مذاکراتی که در سال 1379 با شرکت استات اویل نروژ و شرکت پتروسا در ایران صورت گرفت این شرکت‌ها در طی مذاکرات با مدل‌سازی‌هایی که کرده بودند می‌توانستند با تغییر اعداد سناریوهای مختلف را به‌راحتی و در لحظه محاسبه کنند و درحالی‌که طرف ایرانی می‌بایست بایک پروسه زمانی این محاسبات را انجام می‌داد. به عبارت دیگر  عدم استفاده از طرح توجیهی پویا از طرف کارفرمایان و پیمانکاران ایرانی در پروژه‌های بزرگ نفتی و پتروشیمی باعث صرف وقت و عدم نتیجه‌گیری در زمان مذاکرات می‌شد. درحالی‌که دو شرکت مذکور با استفاده از روش امکان‌سنجی دینامیک، شرایط پر تغییر و ریسک‌های احتمالی را در زمان کوتاه بررسی کرد و پاسخ می‌دادند.»

مهندس بهرادی اضافه کرد: «با بومی‌سازی این روش در ایران علاوه بر ارتقا کیفی طرح‌های توجیهی، آینده‌نگری ، تحلیل ریسک و سناریونویسی برای پروژه‌ها تعریف می‌شود که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت منابع باعث پیشرفت و توسعه طرح‌ها و درنتیجه موجب بهبود و رونق اقتصادی  کشور می‌شود.»

وی ادامه داد: «از طرف دیگر به‌روزآوری طرح‌های توجیهی با توجه به تغییرات سریع پارامترهای مختلف علاوه بر صرف وقت باعث صرف هزینه‌های اضافی می‌شود.»

وی تصریح کرد: «امکان‌سنجی پویا یا دینامیک علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و هزینه، به بررسی شرایط مختلف و اثرگذاری ریسک‌ها و پیش‌بینی آینده پروژه می‌پردازد.»

شریف با اشاره به اینکه آینده‌نگری در پروژه‌ها می‌تواند یک دید کامل از اجرای پروژه را برای کارفرما تصویر کند، افزود: «این امر علاوه بر کاهش ریسک‌ها و هزینه‌ها باعث تصمیم‌گیری بهتر و درنتیجه اجرای مناسب و دقیق‌تر یک پروژه می‌شود.»

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سپینود شرق

سپینود شرق یک موسسه بخش خصوصی است که در سال 1385 با هدف ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری و مشاوره صنعتی به کارآفرینان و سرمایه گذاران تاسیس گردید.ارائه ایده های سرمایه گذاری، مطالعه و استراتژی بازار، تدوین طرح توجیهی (امکان سنجی)، مشاوره جهت اخذ تسهیلات، تامین ماشین آلات و اجرای پروژه های صنعتی از جمله فعالیتهایی است که در سپینود شرق انجام می شوند. در واقع سپینود شرق تلاش کرده است تا در همه مراحل مختلف فرآیند سرمایه گذاری ازایده تا اجرا درکنار سرمایه گذاران و کارآفرینان و پشتیبان آنان باشد. حضور در مجامع علمی و تخصصی، اخذ گواهینامه های معتبر علمی و جهانی و انجام پروژه های متنوع در زمینه های مشاوره ای و اجرایی نشان دهنده شایستگی های سپینود شرق است .

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]