اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812104542812807

نقش عضله کوادراتوس لومباروم در کمر درد

کد: 139812104542812807

http://bit.ly/3ajfjMJ

، اصفهان , (اخبار رسمی): یکی از مهمترین دلایل کمر درد درگیری‌های عضلانی و یا وجود نقاط ماشه‌ای در عضلات است که یکی از مهمترین این عضلات کوادراتوس لومباروم است که حتی می‌تواند برای بیمار سیاتیک کاذب نیز ایجاد کند.

نقش عضله کوادراتوس لومباروم در کمر درد
نقش عضله کوادراتوس لومباروم در کمر درد

عضله کوادراتوس لومباروم (quadratus lumbarum) یکی از دلایل شایع کمر درد است. این عضله از سه قسمت ایلیو کوستال (که از کرست ایلیاک به دنده دوازدهم می‌پیوندد) ایلیو لومبار(که از کرست ایلیاک به زوائد عرضی مهره‌های اول تا چهارم کمری متصل می‌شود) و کوستو لومبار(که از نوک زوائد عرضی مهره‌های اول تا چهارم کمری به دنده دوازدهم متصل می‌شود) تشکیل شده است.

نقش عضله کوادراتوس لومباروم در کمر

این عضله حرکت خم شدن به پهلو (side bending) را انجام می‌دهد همچنین حرکت خم شدن به سمت مقابل را کنترل می‌کند، در بازدم عمیق فعال است، باعث ثبات شدن ناحیه کمر می‌شود و باعث بالا کشیده شدن لگن (hip hike) می‌شود.

نواحی دردناک در صورت درگیری این عضله

نقاط دردناک در این عضله که انها را نقاط ماشه‌ای (trigger point) می‌نامند می‌توانند باعث درد در ناحیه پایینی و خارجی شکم، درد ناحیه کشاله ران، درد قسمت بالایی خارج ران، درد کمر و باسن شوند. در بعضی موارد یک نوار باریک در جلو ران از بالا تا کشکک دردناک می‌شود.

علائم یک بیمار مبتلا به درگیری این عضله

این بیماران از یک درد دائمی و گنگ و عمقی شکایت دارند که با ایستادن و راه رفتن و نشستن بدتر می‌شود، با سرفه و عطسه درد بیمار افزایش می‌یابد، حرکات کمر بخصوص خم شدن به جلو دردناک است، بیمار در غلطیدن هنگام خواب درد شدیدی دارد، بلند شدن از صندلی یا بیرون امدن از تخت خواب برای بیمار درد اور است، ممکن است به دلیل تحریک عضله گلوتئوس مینیموس بیمار علائم سیاتیکا را داشته باشد که ان را سیاتیکای کاذب می‌نامند، بیمار در بعضی مواقع از احساس سنگینی در کمر و باسن ویا ساق پا شکایت می‌کند. بعضی مواقع درد بیمار انچنان شدید است که مجبور است چهار دست و پا به دستشویی برود.

علل ایجاد نقاط ماشه‌ای در این عضله

مهمترین علت ایجاد مشکل در این عضله حمل اجسام سنگین است. از دیگر علل ان می‌توان به تروماهایی مانند زمین خوردن یا تصادفات رانندگی اشاره کرد، در بعضی موارد گچ گرفتن اندام تحتانی و راه رفتن با ان باعث تحریک این عضله می‌شود.

اما اختلالت ساختاری نیز فرد را مستعد درگیری این عضله می‌کند که می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • اختلاف طول دو اندام
  • صافی کف پا

short upper arm: در این موارد بازوهای بیمار کوتاه بوده و وقتی در حالت ایستاده دست‌ها کنار بدن اویزان است ارنج‌ها به استخوان لگن نمی‌رسند، مشکل از جایی شروع می‌شود که بیمار برای تکیه دادن روی دسته صندلی مجبور می‌شود به یک طرف خم شود.

morton foot: بلند تر بودن انگشت دوم پا نسبت به انگشت اول را گویند و چاره ان قرار دادن متاتارسال پد در زیر پا است.

درمان

در درمان نقاط ماشه‌ای گرم کردن و استفاده از کیف اب گرم تاثیر زیادی دارد همچنین کشش این عضله توسط فیزیوتراپیست و یا خود بیمار در منزل مهمترین روش درمان است در صورت ادامه درد می‌توان از سوزن خشک (dry needling) استفاده کرد. استفاده از تحریک الکتریکی، امواج اولتراسوند،لیزر نیز می‌تواند مفید باشد.

همچنین اصلاح صافی کف پا و اسایر اختلالت ساختاری که در بالا نام برده شد باید توسط فیزیوتراپیست کمر انجام شود. بیمار باید از وضعیت‌های طولانی مدت، stoop position، بلند کردن اجسام سنگین، خوابیدن روی تشک خیلی نرم یا خیلی سفت، سرفه و عطسه شدید خودداری کند. همچنین شیوه نشست و برخاست از روی صندلی باید اصلاح شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

علیرضا سپهری- فیزیوتراپیست

علیرضا سپهری- فیزیوتراپیست

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]