اطلاعات تماس
  • 021888*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 13981212455079543

سیستم‌های تهویه در ساختمان‌های بلند را بهتر بشناسیم

کد: 13981212455079543

http://bit.ly/2Tw5vbG

، تهران , (اخبار رسمی): از آن جایی که شکل ساختمان سازی در دوران حاضر به سمت ترکیب ساختمان‌های بلند و برج سازی پیش رفته است، کاملا بدیهی است که سیستم‌های تهویه در ساختمان‌های بلند نیز رونق بیشتری داشته باشند.

سیستم های تهویه در ساختمان های بلند را بهتر بشناسیم
سیستم‌های تهویه در ساختمان‌های بلند را بهتر بشناسیم
سیستم های تهویه در ساختمان های بلند را بهتر بشناسیم
سیستم‌های تهویه در ساختمان‌های بلند را بهتر بشناسیم

هواساز، چیلر و به طور کلی تاسیسات ساختمانی ، با ساز و کاری مشابه نمونه‌های قدیمی‌تر خود، اما به شکلی مدرنیزه‌تر و کاربردی‌تر عمل می‌کنند. اما از آن جایی که این سیستم‌ها، انرژی زیادی را می‌طلبند، لذا صرفه جویی در مصرف انرژی در این ساختمان‌ها به اندازه ساختمان‌های کوچک و کوتاه نیز مهم است. از سوی دیگر برای برطرف کردن نگرانی‌های زیست محیطی، این ساختمان‌ها نیز باید از نظر انرژی کارآمد باشند. درست به همین دلیل اهمیت استفاده از این سیستم‌ها، این روزها بیش از پیش شدت گرفته است.

سیستم‌های تهویه در ساختمان‌های بلند

در نظر داشته باشید که برای انتخاب و نصب سیستم‌های تهویه در ساختمان‌های بلند و یا به کار بردن هواساز و غیره؛ باید ارتفاع را همیشه به عنوان یک فاکتور تعیین کننده در نظر داشت. در این گونه ساختمان‌ها، هرگز نمی‌توان فرمول مشابهی با آن چه در یک خانه ویلایی به کار می‌بریم را تکرار کنیم. ارتفاع، سرعت وزش باد، دما در طبقات بالایی و غیره از موارد مهمی هستند که باید ضمن انتخاب سیستم تهویه و غیره به آنها توجه ود. غالبا این پارامترها به وسیله کارشناس‌های اجرای سیستم‌های تهویه اندازه گیری شده و سپس بهترین انتخاب‌ها به مشتریان ارائه می‌شود.

از سوی دیگر شرایط محیطی که ساختمان‌های بلند در آن قرار می‌گیرند نیز اهمیت دارد. به عنوان مثال، انتخاب سیستم‌های تهویه برای ساختمان‌هایی که در مجاورت ساختمان‌های دیگر و یا در بازتاب شیشه‌ها قرار دارند، با سیستم‌های تهویه ساختمان‌هایی که در محاصره بتون، آسفالت با دمای بالا و ... هستند، کاملا متفاوت است.

سیستم‌های تهویه در ساختمان‌های بلند یکپارچه VRF

یکی از بهترین و مدرن‌ترین سیستم تهویه در ساختمان‌های بلند که می‌توانید انتخاب کنید، سیستم‌های یکپارچه VRF هستند. این سیستم‌ها بر پایه سیکل تبرید تراکمی عمل می‌کنند. این سیکل تبرید تراکمی، گاز مبرد یا همان گاز فریون را در کمپرسورها تبادل کرده و تبادل دما از طریق لوله‌های مسی به حرکت درآمده و به خروجی‌های ساختمان می‌رسد. این سیستم تهویه برای هر دو جریان هوای سرد و گرم کاربرد دارد. البته برای استفاده از این سیستم در ساختمان خود، باید پیشتر مشاوره‌های مربوطه صورت گرفته و سنجش میزان مصرف برق آن، انجام پذیرد. در غیر این صورت احتمالا با هزینه‌های گزاف برق بابت تعبیه این سیستم تهویه روبرو خواهید شد. معمولا برای رفع این موضوع مشاوران نصب سیستم‌های تهویه، به جای نمونه برقی، به سراغ گازسوز کردن این سیستم رفته و آن را با منبع انرژی گاز نصب می‌کنند.

سیستم‌های تهویه با تکیه بر آب

سیستم‌های تهویه آبی از جمله فن کویل، چیلر، مینی چیلر (که البته بیشتر در ساختمان‌های کوچک و فضاهای کم مساحت مورداستفاده قرار می‌گیرند) و بویلر هستند. این سیستم‌ها بر مبنای یک بخش مرکزی آب در ساختمان برپا شده و از طریق لوله‌های آب سرد، جریان هوای سرد را به وجود می‌آورند. به طور نمونه اگر تصمیم به نصب فن کویل داشته باشید، بهتر است بدانید که آب سرد در چیلر ایجاد شده و از مسیر لوله‌های تعبیه شده به فن کویل‌هایی که در طبقات مختلف قرار دارند، برسد. (همین موضوع در خصوص آب گرم و جریان هوای آن نیز صدق می‌کند.)

اما به هر ترتیب هر یک از فن کویل‌هایی که در طبقات و واحدهای مختلف نصب شده‌اند، علی رغم دریافت گرما یا سرما از یک مشخص و مشترک، می‌توانند تنظیمات جداگانه‌ای داشته باشند. به طور مثال شما با یک نصب صحیح، می‌توانید در طبقه 1 از فن کویل نصب شده گرمایش دریافت کرده و همین سیستم در طبقه 10، در حال سرمادهی باشد.

به یاد داشته باشیم که فرم ساختمان سازی در برج‌ها و ساختمان‌های بلند، میزان آفتابگیری یا سایه پذیری طبقات مختلف را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این موارد به همراه سایر المان‌ها، از جمله  محاسبات گرمایشی و سرمایشی و ... باید در انتخاب سیستم تهویه در ساختمان‌های بلند مورد بررسی قرار بگیرد. توصیه می‌کنیم، حتما پیش از هر گونه اقدامی، مراحل کارشناسی و مشاوره خرید را انجام داده و از متخصصان این حوزه کمک حرفه‌ای بگیرید.

اندازه گیری‌ها و محاسبات دقیق و مهندسی شده برای انتخاب بهترین سیستم‌های تهویه برای ساختمان‌های بلند، امری اجتناب ناپذیر برای انتخابی فوق العاده و صرفه جویی در مصرف انرژی است که نباید از آن چشم پوشید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دماتجهیز

بررسی و خرید تجهیزات تاسیساتی

اطلاعات تماس
  • 021888*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | دکوراسیون و منزل