اطلاعات تماس
  • 021264*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812124553214684

علل و علائم و درمان تب و تشنج در کودکان چیست ؟

تب و تشنج چیست و چه زمانی بروز می‌کند؟

کد: 139812124553214684

http://bit.ly/2VMCLxV

، (اخبار رسمی): شایع ترین نوع تشنج در کودکان تشنج ناشی از تب یا تب و تشنج یا febrile seizure است. شیوع این بیماری در کودکان از ۲ تا ۵ درصد متفاوت گزارش شده است. شایع ترین سنی که کودکان بعلت تب دچار تشنج می‌شوند، در سال دوم زندگی و بیشتر از 18 تا 24 ماهگی است.

تب و تشنج چیست و چه زمانی بروز می کند؟
تب و تشنج در کودکان علل و علائم آن

وقتی کودک در محدوده سنی یک ماه تا ۶ سال به هر علتی دچار تب شده میزان تب نیز بیشتر از 4/38 درجه سانتی گراد باشد و بعلت تب دچار تشنج شود، درصورتی که عفونت مغزی مانند مننژیت یا آنسفالیت نداشته باشد، میزان قند، کلسیم و الکترولیتهای خونی طبیعی باشد و سابقه قبلی حمله تشنج بدون تب و تشنج نوزادی نداشته باشد، به این حالت بیماری تب و تشنجیا تشنج ناشی از تب گفته می‌شود.

تب و تشنج بر چند نوع است؟

تشنج ناشی از تب به دو نوع ساده و پیچیده طبقه بندی می‌شود. وقتی تشنج کمتر از 15 دقیقه بوده، در 24 ساعت تنها یک بار رخ دهد و نوع تشنج به صورت منتشر با درگیری هر دو نیمکره مغز باشد، تشنج ناشی از تب ساده یا simple نامیده می‌شود. این نوع از تشنج ناشی از تب اغلب خوش خیم بوده و عوارض مغزی ندارند.

اگر تشنج همراه با تب بیشتر از 15 دقیقه بوده، از نوع کانونی بوده و منتشر نباشد و یا اگر در 24 ساعت مکرر اتفاق بیفتد به آن تشنج با تب پیچیده یا complex گفته می شود که مهمتر بوده و بررسی تشخیصی بیشتری نیاز دارد.

علت تشنج با تب چیست؟

تجربه نشان داده است که تب و تشنج در کودکانی بیشتر بروز می‌کند که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند. همچنین بررسی‌ها و تحقیقات آزمایشگاهی ثابت کرده است که جهش در ژن‌های کانال سدیم، پتاسیم و رسپتور GABA با بروز تشنج ناشی از تب ارتباط دارد.

مواردی مانند وجود سابقه تب و تشنج در فامیل درجه یک یا دو بیمار، شرح حال سابقه بستری بیش از ۳۰ روز در دوره نوزادی و وجود تأخیر تکامل حرکتی و ذهنی در کودک موجب افزایش احتمال ابتلا به تشنج ناشی از تب می‌شود.

آیا تب و تشنج با بیماری صرع ارتباط دارد؟

تشنج ناشی از تب خطر بیشتری برای ابتلا به صرع ایجاد نمی‌کند و تنها حدود ۲ تا ۱۰ درصد مبتلایان به تب و تشنج، در طی دو سال بعد مبتلا به صرع می‌شوند. البته در انواع تب و تشنج ساده خطر ابتلا به صرع کودکان مانند افراد جامعه است مگر اینکه فاکتورهای خطر ابتلا به صرع را داشته باشد که در اینصورت گاه تا 35 درصد آنها دچار صرع می‌شوند.

فاکتورهای خطر ابتلا به صرع شامل تأخیر تکامل حرکتی و ذهنی، تشنج از نوع کمپلکس، سابقه خانوادگی صرع و بروز تشنج در زمان کمتر از یکساعت از زمان شروع تب است. بیماری تب و تشنج خوش خیم بوده و به جز در انواع حمله طولانی مدت آن عوارض عمده‌ای ندارد.

مهمترین عوارض تشنج ناشی از تب چیست؟

مهمترین عوارض تب و تشنج، وجود عفونت سیستم مغزی نخاعی است. حدود ۲ تا ۵ درصد کودکان مبتلا به تب و تشنج دچار عفونت سیستم اعصاب مرکزی هستند، لذا اولین اقدام ارزیابی‌های لازم برای تشخیص مننژیت و آنسفالیت مغزی است.

علایمی که بیشتر در کودکان مبتلا به مننژیت به عنوان مهمترین عوارض تب و تشنج دیده می‌شود شامل این موارد هستند: مراجعه به کلینیک طی ۴۸ ساعت اخیر، بروز تشنج حین ورود کودک به اورژانس، تشنج جزئی که فقط یک اندام کودک را مبتلا کرده است و وجود سفتی گردن حین معاینه اولیه کودک.

اقدامات تشخیصی در کودک مبتلا به تب و تشنج چیست؟

همانگونه که اشاره شد، مهمترین اقدام تشخیصی در تب و تشنج، تشخیص عفونت داخل مغزی است. برای تشخیص عفونت داخل مغزی لازم است ابتدا اقدام تشخیصی به نام LP انجام شود که بی خطر بوده و سپس مایع مغزی نخاعی برای بررسی به آزمایشگاه ارسال شود.

همه کودکان کمتر از ۱۲ ماه، کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماه که بی حال و ناخوش هستند، وقتی تشنج از نوع کمپلکس (بیش از یک حمله در ۲۴ ساعت، زمان تشنج بیش از ۱۵ دقیقه و تشنج کانونی با درگیری یک اندام) باشد و در کودک بالای ۵ سال که برای اولین بار دچار تب وتشنج شود، انجام LP، برای بررسی مایع مغزی نخاعی لازم است.

درمان تب و تشنج چیست؟

آنچه در درمان بیماران مبتلا به تب و تشنج مهم است بررسی علت تب در کودکان مبتلا و کنترل آن و همچنین مصرف داروهایی مانند دیازپام یا کلوبازام خوراکی حین تب است.

همچنین می‌توان از ژل دیازپام حین حمله تشنج ناشی از تب استفاده کرد. گاه در بیماران خاصی که فاکتورهای خطر بروز صرع دارند، یا درصورت مشاهده امواج صرعی در نوار مغز و با تجویز پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان داروهایی مانند فنوباربیتال یا سدیم والپروآت تجویز می‌شود.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد مرکز مغزو اعصاب کودکان می‌توانند به سایت www.irpnc.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 021264*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش