اطلاعات تماس
  • 026344*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812144558814735

نقش شطرنج در مدیریت لحظات حساس و بحرانی زندگی روزمره

نقش آموزش و استفاده از بازی شطرنج در زندگی روزمره

کد: 139812144558814735

http://bit.ly/2THsVe6

، کرج , (اخبار رسمی): در زندگی امروزی با بحران‌های کلی مثل معضل کرونا فاصله طبقاتی و سایر مشکلات مدیریت و استفاده از ذهن بسیار پررنگ و حیاتی شده است. دقت و برنامه‌ی بسیار عمیق می‌طلبد تا اشتباهات بسیار کمتر افتاق افتد. بازی شطرنج یک شطرنجباز با آموزش‌هایی که مغزش با آن‌ها رشد کرده بدون خطا تصمیم‌های استادانه می‌گیرد

نقش آموزش و استفاده از بازی شطرنج در زندگی روزمره ما
در زندگی داشتن نقشه و استراتژی بسیار مهم است دقیقا همانند بازی شطرنج هر حرکت هدف و سرانجامی مهم دارد

مفهوم آموزش و یادگیری بازی عمیق شطرنج متاسفانه در کشور تا حدی مورد بی‌مهری و بی توجهی قرار گرفته است.. تا جایی که دربرخی شهرها و روستاهای کشوراین رشته‌ی مهم فکری به بازی یا صفحه‌ی شیطان معرفی و اطلاق می‌شود!! با مثالی ساده توضیح می‌دهیم که در بلندمدت این رشته‌ی بلند ذهنی چه تاثیری بر مغز و عملکرد یک شطرنجباز می‌گذارد:

تصور کنید برای خرید کتابی اقدام کنید مثلا شخصی که در شهر کرج سکونت دارد قصد خرید کتاب از انتشارات فرزین که تخصصا کتاب‌های شطرنج را چاپ و نشر و عرضه می‌کند را دارد بسیار ساده و اتوماتیک وار با پاسخ به سئوالاتی ذهن شطرنجباز را آنالیز و محاسبه می کند:

1) ساعت حرکت و بازگشتم (به شکل تقریبی دقیق) چه خواهد شد؟ > زمان اجرای دقیق طرح استراتژیکی اصلی وسط بازی (تعداد حرکات) را ذهنش خودجوش! تخمین و محاسبه می کند.

2) با چه وسیله‌ای بروم (تاکسی سواری،مترو یا اتوبوس)؟ > از چه سوارهایی استفاده کنم ((Piece Play in Chess 3) اگر قصد کردم با تاکسی بروم و موفق نشدم چه جایگزینی دارم تا زمان و هزینه کمتری متحمل شوم؟ > (The Backup Plan in chess) 4) چه هزینه‌ای بابت خرید کتاب باید همراه داشته باشم و اگر کتاب یا تجهیزات شطرنجی بیشتری جلب نظرم را کرد چه میزان اعتبار در نظر خواهم گرفت؟ ((Pawn or Piece Sac تمام این سئوالات و محاسبات ذهنی در کمتر از چند ثانیه انجام می‌شود با ضریب خطای بسیار کم و دقت بالا به خصوص که شطرنجباز در بازی بلیتس یا شطرنج سرعتی نیزتبحر داشته باشد زیرا دراین نوع تایم کنترل زمان زیر5 دقیقه است و هر کس زمانی بسیارکم برای اجرا و انجام تمام حرکات بازی شطرنج در اختیار خواهد داشت.

دراین صورت شخص باید وضعیت نهایی (پوزیسیون) را در ذهن مجسم کند و قدم به قدم نحوه پیمایش این مسیر را، تا بتواند به هدف نهایی یعنی مات کردن شاه حریف برسد و البته برای هر حرکت خود زمانی حدود 10 ثانیه یا کمتر خواهد داشت در نتیجه با تکرار و تمرین تاکتیک‌های خاص شطرنجی به جایی می‌رسد که با سرعت بیشتر و زمان کمتر بهترین تصمیمات و طرح‌ها را در طول بازی با درصد خطای بسیار پایین (در سطح حرفه‌ای برابر با صفر) خواهد گرفت.

حال این مثال و محاسبات را تعمیم دهید به کل زندگی یک شخص و از تمام زوایا تصمیمات و لحظات مهم و بحرانی زندگی او را (Critical Moments in Chess) بررسی کنید:

اینکه درزمانه‌ی حال دوعنصر زمان و اخذ تصمیم سرنوشت ساز چقدر اهمیت پیدا کرده‌اند! (هواپیمای اوکراین). مثلا در انتخاب شروع بازی‌ها دقت بسیاری لازم است تا بازیکن راه و شاخه‌ی دقیقی اتخاب کند تا از وسط بازی و آخربازی  مطلوبی برخوردار باشد و در واقع برخی انتخاب‌ها از همان ابتدا ممنوعه هستند برای مثال در شروع بازی‌های بسته که معمولا اکثر سوارها در جناحی خاص مجتمع شده‌اند (جناح وزیر یا جناح شاه) باز کردن بازی در جناح مخالف بسیار خطرناک است زیرا باعث حمله به مهمترین مهره‌ی بازی یعنی شاه می‌شود مانند سلامتی بدن و جسم که اگر با سهل انگاری در مواجهه با ویروس جدید کرونا خود را مبتلا کنیم (قرار گرفتن در شرایط ابتلا یا همان باز شدن پوزیسیون بدون آمادگی و ضعف سیستم ایمنی یا فرم دفاعی بازیکن شطرنج) سلامتی خود و خانواده‌ی خویش را به مخاطره می‌اندازیم.

از تک تک مسائل شطرنج در زندگی می‌توان درس‌های بسیار عمیقی گرفت و بکاربست.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 026344*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | سرگرمی و تفریح