اطلاعات تماس
  • 021888*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 13981214456039543

انواع چیلرها و ارتباط آنها با کولینگ تاور

کد: 13981214456039543

http://bit.ly/38RYg3k

، تهران , (اخبار رسمی): چیلر دستگاهی است که وظیفه خنک کردن آب مورد نیاز سیستم‌های سرمایشی را بر عهده دارد. چیلرها با استفاده از یک ماده مبرد (سرمازا) در سیکل تبرید، ‌سیال دیگری را (آب) را برای مصرف در کل سیستم خنک می‌کند.

انواع چیلرها و ارتباط آنها با کولینگ تاور
انواع چیلرها و ارتباط آنها با کولینگ تاور
انواع چیلرها و ارتباط آنها با کولینگ تاور
انواع چیلرها و ارتباط آنها با کولینگ تاور

آبی که توسط چیلرها خنک می‌شود از طریق لوله‌های رابط به دستگاه‌های تهویه مطبوع مانند فنکویل‌ها و یا کویل‌های آب سرد هواسازها وارد می‌شود و پس از جذب گرمای محیط به چیلر باز می‌گردد و این گردش آب دائماً تکرار می‌شود. چیلرها همچنین در صنایع مختلفی مانند کارخانجات، سردخانه‌ها و... که نیاز به پائین آوردن دمای آب باشد نیز کاربردهای وسیعی دارند.

چیلرها به دو نوع چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی (ابزوربشن) ‌تقسیم می‌شوند. ماده مبرد مورد استفاده در هر نوع از این چیلرها متفاوت است و به همین سبب تغییرات کلی دیگری در کل سیستم ایجاد می‌شود. بطور مثال ماده مبرد در ابزوربشن‌ها لیتیوم بروماید بوده و در چیلرهای تراکمی ماده مبرد انواع گازهای فریون است. بدلیل گستردگی مباحث چیلرهای جذبی در این مطلب فقط به نحوه عملکرد چیلرهای تراکمی پرداخته شده است.

نحوه عملکرد چیلرهای تراکمی

بطور کلی چیلرهای تراکمی خود به دو نوع چیلرهای تراکمی هوایی (هوا خنک) و چیلرهای تراکمی آبی (آب خنک) تقسیم بندی می‌شوند. چیلرهای تراکمی دارای سه بخش اصلی کمپرسور (متراکم کننده Compressor)،‌ کندانسور (تقطیر کننده Condenser)، و اواپراتور (تبخیر کننده Evaporator) هستند.

چیلرهای آبی یا چیلرهای آب خنک

چیلر آبی یا آب خنک به چیلری گفته می‌شود که ماده مبرد (که یکی از انواع گازهای فریون است) داخل کندانسور، به وسیله آب خنک می‌شود. فرآیند انتقال حرارت در چیلر براساس گرمای نهان تبخیر انجام می‌شود؛ (گرمای نهان تبخیر مقدار گرمای لازم برای تبدیل یک کیلوگرم مایع به بخار است) صوررت می‌گیرد.  در چیلرهای آب خنک، آب در دو قسمت نقش مهمی را بر عهده  دارد؛ اول بعنوان سیال خنک شونده در اواپراتور و دوم بعنوان سیال خنک کننده در کندانسور مورد استفاده قرار می‌گیرد. آبی که مبردِ داخل کندانسور را خنک می‌کند خودش گرم می‌شود و دیگر قابل استفاده نیست؛ به همین دلیل  نیاز است که دوباره خنک شود و مجددا وارد سیستم شود.

در کنار چیلرهای آبی نیاز به نصب تجهیزی به نام برج خنک کننده یا کولینگ تاور وجود دارد تا  آبی که از چیلر خارج شده و سرمای خود را از دست داده است وارد کولینگ تاور شود و پس از خنک شدن از طریق لوله‌های خروجی برج خنک کننده دوباره جهت خنک کردن سیال وارد کندانسور چیلر شود. در نتیجه همیشه در کنار استفاده از یک چیلر تراکمی آب خنک، نصب یک  برج خنک کننده (کولینگ تاور) با ظرفیت مناسب اجباری است.

 چیلرهای آبی برای نصب در فضای باز ساخته نشده‌اند، لذا باید آنها را داخل موتورخانه نصب کرد بطوری که هوای داخل موتورخانه تهویه مناسبی داشته باشد. اما کولینگ تاور باید خارج از موتورخانه نصب شود و در مجاورت جریان هوای تازه قرار گیرد. اگر در سطح شهر نیز کمی دقت کنید ساختمان‌های نسبتا بزرگ زیادی را خواهید دید که در پشت بام آنها برج‌های خنک کننده نصب شده است. البته در ساختمان‌هایی که ارتفاع زیادی دارند، به دلایلی نظیر رعایت فاصله مناسب از چیلر و موتورخانه، دسترسی بهتر و رعایت نکات ایمنی، نصب برج‌های خنک کننده در پشت بام انجام نمی‌شود بلکه در اطراف ساختمان، با رعایت اختلاف سطح  نسبت به نصب برج‌های خنک کننده اقدام می‌شود.

لازم به یاد آوری است در صورت استفاده از چیلرهای جذبی ظرفیت برج خنک کننده مورد نیاز نسبت به چیلر آبی مشابه، معمولاً 1.5 برابر بیشتر است.

مزایا و معایب چیلر آبی

از مهم ترین مزیت‌های نصب و استفاده از چیلرهای تراکمی آب خنک می‌توان به راندمان بالاتر و مصرف انرژی کمتر نسب به انواع چیلر تراکمی هوا خنک اشاره کرد. اما در کنار مزایای چشمگیری که نصب و استفاده از چیلرهای آبی به همراه دارد، معایب و مشکلاتی نیز وجود دارد که در ادامه  بررسی شده است:

  • کولینگ تاورها در سیستم تهویه مطبوع بر پایه چیلرهای آب خنک جزء تجهیزات جداناپذیر هستند؛ لذا خرید، نصب و راه اندازی برج خنک کننده و تعمیرات آن شامل: سرویس‌های دوره‌ای، تعویض دوره‌ای پکینگ برج خنک کننده و... هزینه بالایی را برای کارفرما ایجاد می‌کند.
  • مصرف آب زیاد؛ هر برج خنک کننده به ازای هر تن تبرید ظرفیت چیلر حدود 15 لیتر در ساعت آب مصرف می‌کند؛ بعنوان مثال برج خنک کننده‌ای که به یک چیلر 100 تن تبرید متصل است در هر ساعت حدود 1500 لیتر آب مصرف می‌کند و این مقدار مصرف در شرایط خشکسالی خصوصاً در ایران بسیار رقم بالایی بشمار می‌رود. این در صورتی است که نصب چیلرهای هواخنک تنها با استفاده از جریان هوا و عبور آن از بین کویل‌های حاوی گاز داغ، موجب تقطیر مبرد می‌شوند.
  • اشغال فضا؛ اشکال دیگر سیستم‌های چیلر آب خنک اشغال فضای زیادی در موتورخانه مرکزی ساختمان است، در حالی که چیلرهای هواخنک با امکان نصب در پشت بام یا هر فضای دیگری که هوا جریان داشته باشد تمامی امکانات یک چیلر آبی را فراهم می‌سازد.
  • چیلرهای تراکمی با کندانسور آبی یا همان چیلرهای آب خنک در محیط‌هایی که رطوبت نسبی هوا بالاست کارایی ندارد، در نتیجه برای استفاده از سیستم تهویه مطبوع چیلر در چنین شرایطی ناچار به نصب چیلرهای هواخنک هستیم.

هنگام طراحی سیستم‌های تاسیساتی و نوع تجهیزات مورد نیاز، پروژه از دیدگاه مختلف بررسی و نیاز سنجی می‌شود و در نهایت بر اساس نوع کاربری، مساحت تحت پوشش، منابع در دسترس (بودجه، سوخت و...)، اقلیم پروژه و... نوع سیستم تهویه مطبوع تعیین می‌شود.

بطور مثال نوع سیستم‌های تهویه در ساختمان‌های بلند مرتبه شرایط خاصی را می‌پذیرد که می‌توان جهت آشنایی بیشتر مقاله مربوط به آن را مطالعه کرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دماتجهیز

بررسی و خرید تجهیزات تاسیساتی

اطلاعات تماس
  • 021888*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | علم و آموزش