کد: 139812164564814439

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

کد: 139812164564814439

http://bit.ly/2WcdY6M

، مشهد , (اخبار رسمی): دیجیتال مارکتینگ یا بازایابی دیجیتال (digital marketing) به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که برای اهدافی خاص مانند تبلیغات محصولات، خدمات و … در بستر اینترنت انجام می‌شود و یا به زبان ساده دیجیتال مارکتینگ یعنی استفاده از ابزارهای بازاریابی برای دیده شدن.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟
دیجیتال مارکتینگ - آکادمی مومنی

در ادامه در مورد دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای بازاریابی دیجیتال صحبت خواهمد شد. 

مزیت دیجیتال مارکتینگ چیست؟

طی چند سال اخیر با همگانی شدن اینترنت در دنیا و ایران و پا به دنیا گذاشتن تلفن‌های همراه هوشمند سیل
عظیمی از افراد جامعه تقریبا ۸۰ درصد تا ۹۰ درصد افراد گوشی هوشمندار شدند. طوری که از بچه‌های ۱۰ ساله تا پیر مردهای ۸۰ ساله یک گوشی هوشمند دارند.

اما اتفاق زمانی رخ داد که شبکه اجتماعی اینستاگرام و مسنجر تلگرام پا به دنیا گذاشتند. و آدم‌ها به طور میانگین حدود ۲ تا ۸ ساعت از زمان ۲۴ ساعته خود را در این شبکه‌ها و در اینترنت می‌گذرانند. همین ماجراها باعث شد تا دیجیتال مارکتینگ بیشتر دیده شود و آدم‌ها به این فکر افتادن تا محصولات و خدمات خود را در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنند و به فروش برسانند.

در واقع اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بستری را ساختند تا کسب و کارها تبلیغات محصولات خود را در این مکان انجام دهند.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازایابی دیجیتال یعنی استفاده از ابزارهای موجود در اینترنت برای ارائه دادن خدمات و محصولات به افراد جامعه. در واقع از ابزارهایی که در بستر اینترنت موجود است استفاده می‌شود تا خود و محصولات را به جامعه بشناسانیم.

امروز بازاریابی دیجیتال با بازاریابی شبکه‌های اجتماعی آمیخته شده است و از شبکه‌های اجتماعی برای دیجیتال مارکیتنگ کمک می‌گیرند.

در واقع دیجیتال مارکتینگ یعنی استفاده از ابزارهای مثل سئو، ایمیل مارکتینگ، ویدیو مارکتینگ، اس ام اس مارکتینگ و…

اگر بخواهم یک نکته بسیار مهم و کوتاه بگوییم. این است که برترین و عالی ترین ابزار دیحیتال مارکتینگ سئو است و برترین ابزار شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام است.

بسیاری از افراد بر این باوردند که دیجیتال مارکتینگ فقط مخصوص کسب و کارهای اینترنتی است (کسب و کارهای که وب سایت دارند) و کسب و کارهای آفلاین (مغازه‌های سنتی) از این بستر نمی‌توانند استفاده کنند. اما باید گفت که دیجیتال مارکتینگ محدود به کسب و کارهای آنلاین نیست و تقریبا تمامی کسب و کارها می‌توانند از این بستر استفاده کنند.

«چند وقت پیش دنبال قهوه تیو اینترنت بودم. توی تلگرام وارد کانالی شدم که هیچ وب سایتی نداشت و فقط یک کانال تلگرام و یک اینستاگرام داشت. با کانال تلگرام تبلیغ در کانال‌های بزرگ شهرو داده بود و با همین یک کار کلی فروشش را افزایش داده بود با اینکه مغازه در یک مکان دور افتاده‌ای از شهر بود. پس لطفا فکرتان را محدود نکنید.»

چرا بازاریابی دیجیتالی مهم است؟

این دید که «من یک محصول و یا یک خدمت بسیار عالی دارم که بقیه باید من را پیدا کنند تا بدانند محصولم چیست؟» یک دید کاملا اشتباه است. شما اگر بهترین محصول دنیا را داشته باشید و از ابزارهای بازاریابی دیجیتال استفاده نکنید مطمئن باشید شکست خورده‌اید. چون در هر حوزه رقیب وجود دارد و اگر شما از بازاریابی دیجیتال استفاده نکنید رقیبان شما استفاده می‌کنند و آنها برنده این بازار و نبرد خواهند شد.

ابزارهای بازاریابی دیجیتال چیست؟

دیجیتال مارکتینگ ابزارهای بسیار زیادی دارد که در ادامه تعدادی از آنها بررسی شده است.

1-بهبود سایت برای موتور جستجو گوگل یا سئو (SEO)

اگر بخواهیم برترین ابزار دیجیتال مارکتینگ را نام ببریم قطعا آن سئو است. برتری سئو نسبت به روش‌های دیگر دیجیتال مارکتینگ این است که ترافیک هدفمند به وب سایت روانه می‌شود. و از آن مهم‌تر ایم روش رایگان است. البته شاید تبلیغات هم ترافیک هدفمند به وب سایت دهد اما هزینه‌هایی که برای تبلیغات مصرف می‌شود کجا و هزینه سئو کجا؟ اصلا قابل مقایسه نیست. شاید سک صدم تبلیغات هزینه نبرد. پس سئو را جدی بگیرید.

2-شبکه‌های اجتماعی یا سئوشال نتورک (Social network)

بعد از سئو قوی‌ترین ابزار شبکه‌های اجتماعی و بخصوص شبکه اجتماعی اینستاگرام است. حدود ۳۵ میلیون ایرانی در اینستاگرام فعالیت می‌کنند و این فعالیت به گونه‌ای است که حداقل روزی ۱ ربع زمان را هر ایرانی صرف اینستاگرام می‌کند. همین مسئله باعث شده است تا اینستاگرام یک ابزار قدرتمند در دیجیتال مارکتینگ شود.
طبق آمارهای که از کسب و کارهای متفاوت وجود دارد کاربرانی که از اینستاگرام وارد سایت می‌شوند بیشترین نرخ تبدیل شدن را دارند. چون مراحل معرفی محصول یا خدمات در اینستاگرام انجام شده و کاربر برای خرید یا اطلاعات بیشتر وارد سایت می‌شود.

اگر بخواهید بیشترین بازدهی را از اینستاگرام ببرید توصیه می‌شود از علم بازاریابی ویروسی یا (وایرال مارکتینگ) بیشتر بدانید تا تبلیغات ویروسی بسازید تا با کمترین هزینه بیشترین سود را ببرید.

نکته بسیار جالب راجب اینستاگرام این است که خیلی از افراد که در این شبکه فعالیت می‌کنند وب سایتی ندارند. و این افراد محصولات و خدمات خود را در اینستاگرام معرفی می‌کنند، نکته جالب‌تر این است که درآمدهای بالای ماهانه ۱۰۰۰۰۰۰۰ دارند.

3-بازاریابی محتوایی یا (Content marketing)

بازاریابی محتوا یکی دیگر از روش‌های بازاریابی دیجیتال است. که مناسب هر نوع کسب و کار آنلاینی است. در واقع در بازاریابی محتوا نیاز کاربر شناخته می‌شود و براساس نیاز کاربر شروع به تولید محتوا میشود. حالا این محتوا می‌تواند متن، ویدیو، عکس، اینفتوگرافی، پادکست و یا هر نوع فرمت دیگر باشد.

نکته‌ای که راجب بازاریابی محتوا وجود دارد این است که هم کسب و کارهای اینترنتی بزرگ و هم کسب و کارهای اینترنتی کوچک از این روش استفاده می‌کنند. در واقع با استفاده از بازاریابی محتوا یک چرخه محتوا درست می‌شود که اولین جایگاه این محتوا یک خدمت یا یک محصول رایگان است.

زمانی که کاربر از محصول رایگان استفاده می‌کند و رضایت دارد به دنبال محصول بهتر از رایگان است، که این محصول می‌تواند قیمت خیلی کمی داشته باشد و در نهایت به جایی می‌رسد که مخاطب درخواست محصول اصلی را دارد که این محصول قیمت زیادی دارد.

4-بازاریابی ایمیلی (Email marketing)

بازاریابی ایمیلی یک روش به شدت جذاب برای مدیر کسب و کارهای اینترنتی است. چون در این روش بیشترین نرخ تبدیل شدن اتفاق می‌افتد. یعنی با ارسال شاید یک ایمیل درآمد بالای ۱۰ میلیون بدست آورد. این رقم فقط یک رقم مثالی است. یعنی بسته به تعداد افرادی که ایمیل به شما داده‌اند  قیمت محصول می‌تواند خیلی بالا و پایین باشد.

بسیاری از افراد وقتی صحبت از ایمیل مارکتینگ می‌شود می‌گویند که ایمیل مارکتینگ دیگر جواب نمی‌دهد. باید سراغ شبکه‌های اجتماعی رفت. این صجبت شاید درست باشد. اما برای همه کسب و کارها اینگونه نیست.
اگر دقت کرده باشید. اکثر شبکه‌های اجتماعی ایمیل‌های بسیار زیادی می‌فرستند. اگر این شرکت‌ها بر این باور بودند قطعا ایمیل نمی‌فرستادند.

نکته بسیار مهم راجب ایمیل مارکتینگ این است. که تقریبا هزینه ایمیل مارکتینگ صفر است و ایمیل مارکتینگ هیچوقت از بین نمی‌رود. برعکس شبکه‌های اجتماعی که فیلتر می‌شوند و از بین می‌روند ایمیل هیچوقت از بین نمی‌رود.

پس مطمین باشید ایمیل جواب می‌دهد. فقط باید علم ایمیل مارکتینگ خود را بالا برد تا بتوان در بازاریابی ایمیلی موفق عمل کرد.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد  دیجیتال مارکتینگ می‌توانند به سایت آکادمی مومنی مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آکادمی مومنی

آکادمی مومنی - کسب و کار اینترنتی و بازاریابی اینترنتی